Na czym polega różnica między stażem a praktyką?
Zarówno praktyka zawodowa, jak i staż przygotowują kandydatów do pracy w danej branży. O ile praktyki są często nieodzownym elementem edukacji na danym kierunku, o tyle staż podejmuje się z reguły z własnej, nieprzymuszonej woli oraz chęci zdobycia solidnego doświadczenia zawodowego.
Praktyka
Praktykę zawodową odbywa się najczęściej w wyniku edukacji zawodowej. Miejsce praktyk nie jest kandydatom z góry narzucone. Można znaleźć je samodzielnie lub skorzystać z często oferowanych np. przez uczelnie list współpracujących ze szkołami przedsiębiorców. Praktykanci często nie mają również z góry narzuconych obowiązków, a wykonywana przez nich praca nierzadko ma niewiele wspólnego z kierunkiem kształcenia. Praktyki są również bardzo rzadko płatne, najczęściej wykonywane bez jakichkolwiek profitów finansowych.
Staż
Oferty pracy dla stażystów często wynikają z inicjatywy Powiatowych Urzędów Pracy lub prywatnych przedsiębiorstw, którzy na tej podstawie w późniejszym czasie rekrutują kandydatów. Znajdziemy je jednak również bez trudu na wszelkiego rodzaju popularnych serwisach internetowych, np. na pracuj.pl. Staże dają kandydatom większe niż praktyki możliwości pozyskania cennego doświadczenia kierunkowego oraz korzyści finansowe.
Spore grono stażystów zostaje docelowo zatrudnionych w firmach, w których pozyskują swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. W ten sposób przeszkolone, niekiedy w wyniku kilkumiesięcznej pracy (maksymalnie 12 miesięcy) osoby stają się bowiem dla tychże przedsiębiorców bardzo cenne.
Jak zdobyć cenne doświadczenie?
Poszukując stażu, czy to w celu pozyskania pierwszego doświadczenia, czy też pragnąc zmienić swój profil zawodowy, warto trzymać się kilku żelaznych zasad. Nie każde bowiem doświadczenie będzie cenne dla naszego rozwoju, a nieodpowiednio wybrany staż może pokierować naszą przyszłą karierę w zupełnie innym od zamierzonego kierunku.
Po pierwsze: korporacja
Warto rozejrzeć się za stażem w dużej, międzynarodowej firmie. Być może natłok obowiązków oraz tempo pracy będzie wymagało od nas sporego wysiłku, ale za to zdobyte w takich korporacyjnych warunkach doświadczenie już na zawsze uczyni nasze CV bardziej wartościowym.
Po drugie: obowiązki
Podpisując umowę na stanowisko stażysty, koniecznie należy zweryfikować zakres przyszłych obowiązków. Powinny one być zgodne z profilem zawodowym stażysty tak, aby spędzony w danej firmie czas nie okazał się straconym.
Po trzecie: programy stażowe
Zdecydowanie ciekawą opcją odbywania stażu jest udział w tzw. programach stażowych organizowanych przez niektóre cenione przedsiębiorstwa. Mają one na celu przeszkolenie, a docelowo zatrudnienie pracowników na etacie. W ten sposób za jednym razem zdobywamy doświadczenie oraz pracę.
Napisz komentarz
Komentarze