Towarzystwo prowadzi między innymi całodobowe schronisko dla bezdomnych mężczyzn, w którym zapewnia im nie tylko możliwość nocowania ale również posiłki i wyposaża w wyposażenie i odzież niezbędne do codziennego funkcjonowania. Działalność ta jest dotowana z budżetu miasta w wysokości 140 tysięcy złotych rocznie. W minionym roku z pomocy schroniska skorzystało 59 osób. Wobec podopiecznych Towarzystwa prowadzone są działania, które mają na celu ich resocjalizację i aktywizację. Biorą udział między innymi w licznych pracach na rzecz Schroniska.
Najwięcej zadań związanych z przeciwdziałaniem bezdomności realizuje jednak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jednym z nich jest wsparcie osób, które mają problemy z opłaceniem czynszu za zajmowane mieszkania. Zawierane są kontrakty socjalne w ramach których dofinansowywane są czynsze i opłaty za media. Takich „umów” w ubiegłym roku podpisano 33, ale pomoc w spłacie zaległości czynszowych uzyskały 44 rodziny. Na ten cel przeznaczono ponad 13 tysięcy złotych. Najwięcej osób mających problemy finansowo - mieszkaniowe zamieszkuje lokale należące do miasta a zarządzane przez TTBS. Wypłacane dodatki trafiają bezpośrednio do właścicieli mieszkań.
MOPS wypłacał w minionym roku także zasiłki celowe (71 osób), stałe (14 osób) oraz okresowe (12 osób). Ich łączna wysokość to prawie 70 tysięcy złotych.
Pracownicy Ośrodka udzielają również wsparcia administracyjnego i prawnego. Dzięki tym działaniom trzynastu osobom przyznano świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz wydano orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
W grudniu przy ulicy Zgorzelickiej miasto uruchomiło także ogrzewalnię. Jest to pomieszczenie, w którym mogły przebywać osoby bezdomne pod wpływem alkoholu. Pracownicy socjalni MOPS zapewnili możliwość nie tylko ogrzania się i wypicia ciepłej herbaty ale również wymiany odzieży i skorzystania z prysznica i toalety.
W dłuższej perspektywie MOPS pomaga też w powrotach osób bezdomnych do ich rodzin oraz w podjęciu leczenia odwykowego, ponieważ alkoholizm należy do najczęstszych przyczyn bezdomności.
Radna Wacława Bąk zainteresowała się natomiast funkcjonowaniem powołanej jakiś czas temu do życia Spółdzielni Socjalnej „Impuls”. Z przedstawionego Radzie sprawozdania wynika bowiem, że jej aktywność ograniczyła się w ubiegłym roku jedynie do organizacji kolacji wigilijnej dla osób bezdomnych.
Napisz komentarz
Komentarze