- Czy będziemy w stanie zajmować się naszym psiakiem przez najbliższe 15-20 lat?
Tyle średnio żyją dobrze utrzymane psy i przez ten okres czasu należy psiakowi zapewnić opiekę. Warto zastanowić się czy, nie planujecie Państwo przeprowadzki, długiego wyjazdu, studiów w innym mieście, emigracji za pracą. Czy zajmowanie się czworonożnym przyjacielem nie znudzi się Wam po kilku miesiącach a nawet latach? Przemyślcie Państwo czy w waszym życiu jest miejsce na czworonożnego przyjaciela i czy swoją decyzją nie skrzywdzicie zwierzęcia. Nie może być ona podjęta pod wpływem impulsu czy emocji. Nie może być kaprysem, zachcianką. Żadne zwierze – a zwłaszcza pies nie może być prezentem dla innej osoby lub dziecka.
- Czy cała rodzina akceptuje decyzję o adopcji, kupnie – przyjęcia psa pod wspólny dach?
Pies każdego dnia nieodłącznie będzie towarzyszył domownikom. Musicie się więc upewnić, że cała rodzina wyraża zgodę na jego posiadanie. Będziecie się nim przecież zajmować wspólnie i na każdego spadną obowiązki związane z opieką. Ważne jest to, że pies nie może być prezentem dla dziecka, które po długich namowach „łamie” rodzica i powoduje, że ten godzi się w sposób nie do końca świadomy. Podejmując decyzję trzeba również wziąć pod rozwagę zwierzaki, które już posiadamy i zastanowić się czy one „dogadają” się z psiakiem.
- Czy ktoś z domowników nie jest alergikiem?
Alergie są często przypadłościami nie tylko dzieci , ale i starszych osób. Często ujawniają się dopiero w styczności z alergenem. Upewnijcie się Państwo czy wasza rodzina jest wolna od alergii na ślinę psa lub sierść. Możecie zaobserwować np. w trakcie odwiedzin u znajomych, którzy są szczęśliwymi posiadaczami czworonoga.
- Czy masz czas aby zajmować się np. psem?
Pies nie jest zabawką, którą postawimy w kącie, kiedy nam się znudzi i wrócimy do niej kiedy będziemy mieli ochotę na zabawę. Dorosły pies może zostać sam w domu maksymalnie na 8 godzin. Po powrocie z pracy musimy zapewnić mu wyjście na spacer, zabawę i naukę. Jednemu psu starczy pół godziny na spacer drugi wymaga godziny i dłużej spaceru aby pozbyć się nagromadzonej w ciągu dnia energii. Musimy pamiętać również, że psy mieszkające na zewnątrz potrzebują spaceru poza terenem naszej posesji, który dostarczy im rozrywki i wrażeń.
- Czy stać Cię na utrzymanie psa?
Musisz być przygotowany na wydatki. Pies nie jest zwierzęciem przeznaczonym na tucz i nie jada (nie powinien jadać) resztek z naszego stołu. Inne wymagania żywieniowe mają szczenięta ( witaminy – pies rośnie 8 razy szybciej od człowieka dieta bogata w wapń i białko zwierzęce) i inne wymagania żywieniowe mają psy dorosłe. Ponadto musimy kupić obrożę lub szelki, smycz a w przyszłości kaganiec, legowisko. Musimy również przygotować się do zapewnienia psu opieki weterynaryjnej, która jest oczywiście odpłatna. Są to szczepienia ochronne (nosówka, parwowiroza, laptoisproza, wścieklizna, która jest szczepieniem obowiązkowym i inne). Trzeba się również liczyć się z takimi wydatkami jak pokrycie szkód wyrządzonych przez psa, podatku, lub opłaty za szkolenie czy pomocy behawiorysty.
Jeżeli na wszystkie powyżej pytania odpowiedzieliście sobie pozytywnie to nie pozostaje nic innego jak przejść do następnego artykułu, który ukaże się niebawem, ale jeżeli odpowiedziałeś sobie chociaż na jedno pytanie negatywnie wstrzymaj się z decyzją. Może to nie najlepszy czas na dzielenie swojego życia z psem.
Napisz komentarz
Komentarze