Ten cel realizowany jest na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy to lekcje jakie organizowane są w szkołach dla dzieci. Fundacja ma przygotowaną ofertę dla dzieci w każdym wieku. Zakładamy, że to właśnie dzieci i młodzież są tą grupą, do której „Kocia Mama” powinna skoncentrować swoją aktywność. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli wśród maluchów i młodzieży zaszczepimy nawyk pozytywnych zachowań, mamy szansę ,że kolejne pokolenia będą bardziej świadomie postrzegały zwierzęta żyjące obok nas. Skoro szkoła czy też rodzice, nie potrafią nauczyć czy też wypromować pozytywnych zachowań wobec zwierząt, ten ciężar postanowiła wziąć na siebie Fundacja.
jak wyglądają organizowane przez „Kocią Mamę” zajęcia? Każda lekcja edukacyjna przebiega według podobnego schematu. Trwa godzinę lekcyjną, bowiem skupienie uwagi dzieci i młodzieży przez dłuższy czas, koncentracja na jednym temacie i mobilizacja do aktywnego udziału jest bardzo trudna i możliwa tylko maksymalnie przez godzinę.
Zaczynamy od poznania się, przedstawienia wolontariuszy i kota bądź kotów, które są nieodłącznym elementem każdego spotkania. Zabieramy przeważnie koty dwa: zdrowego i kalekiego z porażeniem mózgowym .
Część edukacyjna podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym dzieci kolorują malowanki, rozwiązują rebusy bądź kocie krzyżówki - dostosowane do ich wieku. Potem następuje milsza część spotkania.
Wolontariusze fundacji opowiadają o pielęgnacji, żywieniu, leczeniu, o charakterze kotów czyli przekazują wszystkie informacje jakie odbiorca może przyswoić, biorąc oczywiście jego wiek za punkt wyjścia. Nigdy takie lekcje nie są instruktażem do uruchomienia wyobraźni w złej wierze. Nie ma opowieści o kotach męczonych, o tym, jaką krzywdę można wyrządzić istocie słabszej i zależnej od nas. Jest za to nauka szacunku, dbałości i miłości.
Dla młodzieży licealnej Fundacja ma przygotowane prezentacje multimedialne, które przekrojowo opowiadają o jej pracy, wolontariacie, najważniejszych celach, o dorobku i sukcesach.
Kocia Mama organizuje w szkołach konkursy, warsztaty plastyczne - wszystkie te działania połączone są zawsze ze spotkaniami. Uatrakcyjnione są one poprzez poruszanie tematów ogólnie trudnych, bądź kłopotliwych dla nauczycieli.
Każde nasze spotkanie z dziećmi czy młodzieżą poprzedza ogłoszenie zbiórki karmy dla podopiecznych czy też organizacją mini kiermaszu. Forma zależy od dyrekcji szkoły i potrzeb młodzieży.
Lekcje edukacyjne są kolejnym krokiem we współpracy z placówkami szkolnymi. Jest to także sposób na pozyskanie wolontariuszy ale i uaktywnienie młodzieży. Fundacja uczy nie tylko pozytywnych zachowań na polu pro zwierzęcym. Praca w niej rozwija także osobowość, kreatywność, umiejętność nawiązywania kontaktów, pracy w grupie, odpowiedzialności, systematyczności. Jest to bagaż doświadczeń, które w pozytywny sposób kreują młodego człowieka, kształtując jego osobowość i postawę społeczną.
Napisz komentarz
Komentarze