Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Marszałek listy pisze i przysyła urzędników

Przeciętny mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego zapytany co myśli na temat ulicy Warszawskiej odpowie zapewne, że to najbardziej obrzydliwa, zaniedbana i zrujnowana ulica w naszym mieście. Nie ma także wątpliwości, że odpowiedzialnością za taki stan rzeczy obciąży władze miasta, bo nikogo nie obchodzi, że właścicielem tej ulicy jest samorząd województwa. Większość osób nie rozróżnia kolejnych szczebli wprowadzonej ponad 20 lat temu reformy samorządowej. Wiele osób myli urząd marszałka województwa z urzędem wojewody. Skoro takie podejście mają Tomaszowianie, to jakie może mieć osoba, która przyjeżdża do nas z zewnątrz? Oczywiście takie same. Nikt przecież, jadąc główną ulicą w mieście nie będzie zastanawiał się kto jest jej właścicielem. Skupi się raczej na tym, by nie uszkodzić swojego samochodu i co najwyżej zaklnie siarczyście zastanawiając się, „kto w tym mieście rządzi i mieszka, skoro jest ono tak bardzo zaniedbane”. Jeśli tą osobą będzie potencjalny inwestor, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ogarnie go strach i tak szybko, jak wjechał do naszego miasta, tak szybko będzie się starał z niego uciec.

Niestety to, co dla nas jest ulicą Warszawską i co chcielibyśmy aby stanowiło wizytówkę miasta, dla urzędników z Urzędu Marszałkowskiego jest jedynie fragmentem drogi W713, w dodatku takim, który znajduje się ostatniej kolejności do należytego utrzymania. Konieczna przebudowa odkładana jest z roku na rok, bo jej koszt, na całym tomaszowskim odcinku wynosi prawie 100 milionów złotych. 

 

Tylko, co to obchodzi obywatela płacącego co miesiąc uczciwie podatki, w tym te które powinny być przeznaczone na remonty i budowy dróg. W713 na naszym terenie to ulica Warszawska o Ujezdzkiej do mostu na rzece Wolbórce, fragment ulicy Św. Antoniego do kościoła, następnie ulica Mościckiego, Mireckiego, Białobrzeska, Radomska i Opoczyńska. Łącznie jest to (zgodnie z mapą Google) 8,2 kilometra. Spacer powinien zająć nie dłużej niż 1,5 godziny.  Problem jednak w tym, że jest on dosyć ryzykowny. Dla kobiet w butach na obcasach może być równoznaczny z wymianą fleków. Na prawie całej długości chodników, po obu stronach kolejnych ulic, przeprowadzenie wózka z dzieckiem okazuje się nie lada wyczynem. 

 

Koszt inwestycji podnosi jeszcze kilka newralgicznych miejsc, które wymagają drogich rozwiązań i często blokowane są przez brak prawa własności do nieruchomości, które należałoby zająć, by poprawić układ komunikacyjny, lub wykonać prawoskrętny i ronda. Najbardziej jaskrawy przykład to skrzyżowanie ulic Mireckiego i Szczęśliwej. Gdzie ciężarówki rozjeżdżają chodniki skręcając w prawo. Przebudowa okazuje się niemożliwa, ze względu brak porozumienia z właścicielami domu znajdującego się w obrębie planowanej inwestycji.  Kolejne miejsca to skrzyżowanie Warszawska/ Ujezdzka, gdzie powinno być wykonane rondo (a które w planach nie zostało uwzględnione), Warszawska/Główna, Warszawska/ Szeroka.  Na przebudowę tego oso taniego liczyły władze miasta i samorządowcy tomaszowscy wszystkich szczebli jeszcze w tym roku.  Liczyli i się przeliczyli, bo jak zwykle władze województwa okazały się zbyt dalekie od problemów Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Kiedy w 2010 roku trójka Tomaszowian została radnymi Sejmiku Wojewódzkiego, szczerze się ucieszyliśmy. W krótkim czasie dołączył do nich także czwarty, którym jest Dariusz Klimczak, równocześnie członek zarządu Województwa, deklarujący związki z Tomaszowem, poprzez zakup u nas mieszkania i zamiar przeprowadzki. Cała czwórka deklarowała wsparcie dla miasta. Anna Grabek, Cezary Krawczyk i Andrzej Barański (biorący udział w wyborach parlamentarnych rok później) zorganizowali konferencję prasową, na której zapewniali, że zrobią wszystko aby inwestycja ruszyła u nas w 2012 roku.  Wydawało się, że sprawa jest przesądzona. Czterech na 36 radnych, to poważna siła. W dodatku są wśród nich członek zarządu, przewodniczący komisji budżetu i wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa. Reprezentują wszystkie ugrupowania i koalicyjne i opozycyjne. Bardzo więc zdziwili się wszyscy, kiedy inwestycja do tegorocznego budżetu nie trafiła a jedyną osobą, która wykazała jakąkolwiek udokumentowaną aktywność w tym względzie był Andrzej Barański.  On też był jednym radnym wojewódzkim, który pofatygował się na wczorajsze spotkanie, jakie zorganizował Prezydent Rafał Zagozdon, na wniosek radnych Rady Miejskiej. Zaproszeni byli też członkowie Zarządu Województwa Łódzkiego. Żaden z nich nie znalazł jednak czasu, by przyjechać i porozmawiać o jednym z najistotniejszych problemów w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 
 

W zastępstwie marszałek Witold Stępień oddelegował swoich pracowników i wysłał list do Prezydenta Miasta, w którym sugeruje, że opóźnienia w przebudowie wojewódzkich ulic na terenie Tomaszowa Mazowieckiego spowodowane są planowanymi przez miejski Zakłada Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej inwestycjami, polegającymi na budowie 109 kilometrów sieci kanalizacyjnej oraz przebudowy oczyszczalni ścieków. Ponadto pan marszałek w swoim piśmie „nie wyklucza też współfinansowania”. Nie wiadomo tylko kto i kogo miałby współfinansować. Zakładać należy, że samorząd województwa, jako podmiot dysponujący większym budżetem wspierał będzie nasze miasto, ubogie i od lat przez to właśnie województwo zaniedbywane.  Jeśli taka byłą intencja, to tylko należy przyklasnąć i żałować, że Witold Stępień nie zdecydował się tych deklaracji potwierdzić osobiście.

 

 

Na początek spotkania prezydent Rafał Zagozdon  przedstawił prezentację, na której przybyli z Łodzi Andrzej Dzierbicki – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego oraz Mirosław Szychowski – Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi mogli obejrzeć w jakim stanie technicznym są zarządzane przez nich tomaszowskie ulice. Uszkodzone chodniki, dziurawe i połatane jezdnie, połamane słupki na który zawieszone są łańcuchy zabezpieczające, obrzydliwe betonowe kwietniki w centrum, czy stwarzający zagrożenie most na rzece Wolbórce, którego metalowe elementy aż proszą się chociażby o pomalowanie. - Fotografie przesyłane są na skrzynkę mailową Urzędu Miasta - mówił. -  Już nie sposób jest tłumaczyć fakt, dotyczący wielu właścicieli dróg na terenie miasta. To od nas mieszkańcy wymagają aby stan dróg i chodników był należyty.  - Fotografie wywołały ożywione reakcje radnych miejskich i powiatowych zaproszonych na spotkanie.

 

- Wieloletniej Prognozie Finansowej, która została przyjęta uchwałą sejmiku województwa łódzkiego, na przyszły rok budżetowy planowana jest kwota 2,5 miliona złotych na przebudowę ulic (skrzyżowania) Warszawska-Szeroka -wyjaśniał Andrzej Dzierbicki – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego. - Biorąc pod uwagę kosztorys inwestorski, to wartość prac na tym skrzyżowaniu szacowana jest na około 5 milionów złotych.  Dzięki staraniom pana Andrzeja Barańskiego został złożony wniosek o zwiększenie zarezerwowanej kwoty pieniężnej. Chodzi o to, by nie robić tego zadania w cyklu wieloletnim.

 

Rzeczywiście wniosek naszego radnego jest cenny. Rozkopanie tego skrzyżowania na okres dwóch lat wydaje się prawdziwie absurdalne. Wystarczy sobie tylko uświadomić ile lat trwała budowa odcinka tej samej drogi biegnącej przez Ujazd, by zdać sobie sprawę, co nas czeka w ciągu najbliższych kilku lat, bo zakończenie całej inwestycji przewidziano na rok 2016.

 

Nieco więcej niż na 2013 rok zaplanowano na rok kolejny. Urząd Marszałkowski chce przeznaczyć na tomaszowską inwestycję ponad 17 milionów złotych. Następne 15 milionów zostanie wydane w roku 2015. - Jest to największa inwestycja w województwie  - przekonywał Dzierbicki. - Dokumentacja techniczna została już wykonana pod koniec ubiegłego roku.

 

Harmonogram działań Zarządu Dróg Wojewódzkich zbiegnie się niestety z przebudową Placu Kościuszki w ramach Programu Rewitalizacji Miasta. Oznacza to całkowity paraliż komunikacyjny miasta.

 

Jacek Kowalewski zwrócił uwagę na ruch samochodów ciężarowych przez Tomaszów oraz brak obwodnicy miasta a prezydent Rafał Zagozdon na ciężarówki z piachem zaopatrujące Hutę Szkła w Ujeździe, które właśnie droga wojewódzką się przemieszczają. Krzysztof Batorski dopytywał natomiast o ostateczny termin wykonania całej inwestycji oraz koordynację działań z samorządem.

 

 

Mirosław Szychowski – Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi zaskoczył wszystkich informacją, że Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej nie konsultował z ZDW harmonogramu prac związanych z kanalizacją miasta. Przy okazji przypomniał problemy związane z realizacją inwestycji w Zaborowie, oraz wytknął niewłaściwy nadzór nad inwestycją na ulicy Białobrzeskiej. 

 

- Harmonogramu na papierze nie ma z prostej przyczyny - odpowiadał Andrzej Barański - Inwestycje w Tomaszowie robimy przy użyciu tzw. „żółtego FIDIC’a”, czyli projektuj i buduj. My ogłosiliśmy wszystkie przetargi na „liniówkę”. Niektóre zostały już rozstrzygnięte.  Dopiero Ci, którzy przetargi wygrali będą projektować i uzgadniać. Na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Szerokiej  inwestycji nie planujemy.

 

Na ważny problem wskazał dyrektor tomaszowskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji . Chodzi o autobusy, które trasy w dużej mierze przebiegają drogą W713. - Koszty napraw zawieszenia sięgają już milionów złotych - mówił Jarosław Jopek.  I tego samego argumentu może użyć każdy z mieszkańców Tomaszowa, który przemieszcza się po mieście własnym samochodem.

 

Całe spotkanie chyba najtrafniej posumowała radna Wacława Bąk - To, że mieszkańcy do stanu ulicy Warszawskiej się przyzwyczaili, to wcale nie oznacza, że taki stan rzeczy akceptują.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kama77 19.02.2012 10:51
Do @25: Nie wiem, dlaczego nie przybył radny Cezary Krawczyk (chodzą słuchy, że to leń nad lenie!!), ale pani Grabek nie było, ponieważ miała wtedy inne, bardzo poważne i niezależne od jej woli, obowiązki, a nikt ze służb prezydenta Zagozdona nie konsultował z nią terminu tego spotkania. Widać nie zależało im na jej obecności. Może się bali, że powie wtedy, dlaczego tak naprawdę przebudowa Warszawskiej nie znalazła się w planach Marszałka i "...jedyna osoba, która wykazała jakąkolwiek udokumentowaną aktywność..." będzie musiała przestać sobie robić pijar, a zacząć się tłumaczyć, dlaczego zawalił tak ważną dla Miasta sprawę. Przy takimi zaniedbaniu żaden, nawet najbardziej intensywny lobbing, nie pomoże. Sprawa leży i tyle.Tylko dlaczego pan poseł Witko nie wkroczył i nie naprawił tej syfiastej sytuacji? Przecież przed wyborami nie było sprawy, której by nie podołał??? Trzeba się będzie chyba do tego przyzwyczaić...

Irena 16.02.2012 13:16
Nie oszukujmy się wzajemnie, przecież p. Marszałek ma rację mówiąc, że należy najpierw skanalizować nasze ulice, a to już dzieło naszego Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizycyjnej. Cóz mogą radni skoro ta sfera kuleje.

WW 13.02.2012 10:59
Nie oszukujmy się odcinek W713 "przejście przez Tomaszów Maz" będzie realizowany na końcu tej inwestycji. Skoro jej planowe zakończenie przewidziane jest na 2016 to może prace w Tomaszowie ruszą w 2014. a poza tym poczekajmy na zakończenie remontu S8 wtedy do TM będzie można wjechać ul Orzeszkową i przez Łazisko, bądźmy realistami, pozdrawiam

zdziwiony 12.02.2012 23:42
Ja mam jedno skromne pytanie: czemu na tym spotkaniu nie było 2 czy jak słyszę nawet z Klimczakiem 3 radnych sejmiku województwa? Jak zrozumiałem to był tylko imć Barański Andrzej, a gdzie Panio Grabek i Krawczyk i Klimczak? Nie interesuje ich ten problem Warszawskiej czy mieli jakies obiektywne powody albo termin był niedogodny???

ach1961 11.02.2012 23:43
po to wybieramy radnych oraz ludzi do powiatu aby miał kto nas reprezentować na tych szczeblach a wygląda na to ,że te osoby nie mają siły przebicia i w związku z tym mamy efekty mało pochlebne dla naszego miasta w tej chwili najgorzej wyglądającego w porównaniu z Piotrkowem czy choćby Opocznem .... wstyd panowie radni i władze!!!!!!

Bellum 11.02.2012 00:22
"100 milionów złotych. " - ta ulica, to z ilu karatowego złota będzie? Robotnicy, to z Marsa będą dolatywać? a budowa potrwa 20 lat? bo nie rozumiem skąd ta cena.

Janina 10.02.2012 14:43
Traktują nas tak, jak na to zasługujemy. Nigdy nie szanuje się lizusów i wdupołazów.

WW 10.02.2012 12:25
Na wioskach dostają dotacje, ponieważ potrafia coś, czego urzędnicy miejscy będą się dopiero uczyć, a mianowicie napisać wniosek o fundusze.

bunga-bunga 10.02.2012 11:23
Ad wpis nr 15: Ludzie ! Nie rozwalajcie mnie - bo padnę ze śmiechu ! Warszawska - tomaszowską Wall Street ! Aż się prosi zrobić parę zdjęć tej "tomaszowskiej Wall Street " - zwłaszcza od wschodniej strony, zwłaszcza tych bud po sąsiedzku z bankiem (dawna Jagódka) , tych ruin tuż za krzyżówką z Szeroką, tych bud w rejonie Wspólnej. To byłby naprawdę hicior - zwłaszcza opatrzony tytułem "Tomaszowska Wall Street" i wysłany do sejmiku.

oo 10.02.2012 10:16
chyba pada stronka z ogloszeniami,juz nie chca sie oglaszac nawet w tomaszowie,bo sami lekarze sie reklamuja...

a 10.02.2012 10:15
a i rzeczywiscie ze w wioskach dostaja super dotacje i maja piekne chodniki parki zielen anie ruiny chodnikow jak na ntoniego na wprost kosciola!zreszta zabrakloby miejsca w necie co nalezaloby zrobic w Tomaszowie...ja bym zrownal z ziemia i na nowo wybudowal...!!!

bACA 10.02.2012 10:00
Mieszkańcy Tomaszowa- wybierzcie sołtysa. Tylko taki urząd problemy rozwiąże. Nie ma to jak wjocha!

głos z powiatu 10.02.2012 09:48
Barański to niech zajmie się stanem kanaklizacji w mieście bo ta to prawdziwy kanał, a jeżeli chodzi o Klimczaka to gdyby nie on to nikt w Łodzi o tomaszowie nawet by nie słyszał. Podobno on odpowiada za sport i turystyke, to 6 orlików w TM to jego sprawka najwiecej w województwie ! kasa na boisko Lechii też, plus wyremontowne groty nagórzyckie. A tak na koniec to nie Tomaszów go wybrał do sejmiku ! Tomaszów wybrał Barańskiego, Grabek i Krawczyka niech od nich wymaga.

spragniona zakupów 10.02.2012 09:37
a co z tymi planowanymi marketami? przy Warszawskiej, cicho sza i nic nie słychać czy będą, zbudujcie choć jeden wielki market

debeciara 10.02.2012 09:19
przecie Warszawska to ulica banków taka tomaszowska Wallstreet, zatem powinna być ulicą luksusu, przepychu, neonów etc

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama