Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 13:09
Reklama
Reklama

M. Witko: żyję tym, co się dzieje w mieście

Minął kolejny rok prezydentury Marcina Witko. Porozmawialiśmy o tym co się udało zrobić w ostatnich 12 miesiącach a także o planach na przyszłość

[reklama2]

Jak ocenia Pan miniony rok z punktu widzenia Prezydenta miasta?

Powiedziałbym, że był to kolejny bardzo dobry rok. Poprzeczka została bardzo wysoko zawieszona.  Mam więc nadzieję, że obecny i kolejne nie będą gorsze. To był przede wszystkim rok, w którym za największy sukces uznaję to, że udało się zakorzenić wspólnotę mieszkańców. Najlepszym przykładem jest ostatni Sylwester na Placu Kościuszki. Nie nagłaśnialiśmy mocno imprezy  a okazało się, że tomaszowianie przyzwyczaili się już do spędzania tego wieczoru razem. To naprawdę cieszy, a ja osobiście cieszę się, że mogłem ten czas spędzić razem z mieszkańcami miasta.

 

Pierwszy Sylwester na Placu był zorganizowany trzy lata temu dosyć spontanicznie.

To prawda. Nie jest to jednak jedyny przykład. Tomaszowianie coraz chętniej spotykają się na różnych imprezach i razem spędzają wolny czas. Wiele osób odradzało mi np. organizację Love Polish Jazz Festiwalu. Okazało się, że obawy były bezpodstawne. Zainteresowanie koncertami jest ogromne. Tomaszowianie to dojrzali odbiorcy muzyki na wysokim poziomie.  Świetnie reagujący i wypełniający wszystkie  miejsca na sali. To są rzeczy, które cieszą najbardziej. To poczucie wspólnoty tworzy miasto,  nie budynki i ulice. Wiadomo, że i inwestycje oraz rozwój to również bardzo ważne aspekty życia miasta. Dzisiaj myślimy o  przyszłości, o tym, co chcemy dalej realizować.

 

Najważniejsza tegoroczna inwestycja to Arena Lodowa....

Inwestycji było bardzo dużo. Cieszymy się też z zakupu nowych autobusów. Cieszymy się z Areny Lodowej, wiele osób wróżyło, że nie będzie zainteresowania tym obiektem. Tymczasem są dni, kiedy z lodowiska korzysta ponad 1000 mieszkańców w ciągu jednego dnia. To pokazuje, że potrzebna jest ona nie tylko sportowcom wyczynowym ale również wszystkim tomaszowianom. Ale nie tylko, bo odwiedzają nas też miłośnicy łyżwiarstwa z innych miast. Mamy gości z Łodzi, Częstochowy, Warszawy. Przy obecnej zimie i panujących temperaturach mielibyśmy problem z mrożeniem starego toru.

 

Nie boicie się kosztów jej funkcjonowania?

Koszty prowadzenia tego typu obiektu są zawsze. Oczywiście, że musimy się z nimi liczyć. Chodzi o to, by były one jak najniższe. Wiem, że niektórzy oczekiwaliby, żeby korzystanie z obiektu było całkowicie za darmo. Tak się nie da. Ponosimy koszty, na które wszyscy musimy się złożyć. Rolą Zarząd spółki jest, aby prowadziła ona taką działalność, która generować będzie jak najwięcej przychodów i dzięki temu jak najmniej obciążała mieszkańców. Po pierwszych tygodniach wiemy już, że zimą działalność zepniemy finansowo, już teraz należy jednak organizować wykorzystanie obiektu w miesiącach letnich. Chodzi o imprezy typu targowego, konferencyjnego, czy rekreacyjnego. No i oczywiście imprezy kulturalne.

 

Czyli MZK i Tor to symbole minionego roku w Tomaszowie?

Nowe autobusy i budowa nowej zajezdni to prawdziwy skok cywilizacyjny w komunikacji miejskiej. Wielomilionowy projekt. Obejmuje też system informacji pasażerskiej. To chyba był ostatni moment, by pojawił się u nas nowy tabor. Poprzednie autobusy psują się hurtowo.

Są też oczywiście inne rzeczy. Obserwujemy ostatnio w Tomaszowie więcej urodzeń. To w jakiejś mierze zasługa programu 500+. Dobrą wiadomością jest też to, że mniej osób  korzysta ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Spadek jest znaczny bo obejmuje ok. 1000 osób.

 

Przyczyny mogą być różne. Na przykład emigracja.

Na ostateczne diagnozy jest za wcześnie. Możemy mówić tylko o konkretnych liczbach wynikających ze statystyk MOPS. Wzrosty zamożności i poziomu dochodów na pewno też ma związek ze spadkiem osób korzystających z pomocy socjalnej. Nie jest też dla nikogo tajemnicą, że w Tomaszowie brakuje rąk do pracy. Przykładem jest nasze MZK, gdzie wciąż poszukujemy kierowców płci obojga. Nowoczesna firma z bardzo dobrymi warunkami pracy.

W naszym mieście zarejestrowanych jest 5 tysięcy osób, które przyjechały pracować z Ukrainy. W ten sposób, powiem to pół żartem, dochodzimy do liczby mieszkańców, która była najwyższa w naszej historii.

 

Są takie osoby, które twierdzą, że w porannym autobusie, wiozącym pracowników Roldrobiu, jedyną osobą mówiącą po polsku jest kierowca.

To wszystko pokazuje, że zaczynamy osiągać pewien poziom komfortu życia. Sporo wydarzyło się w zakresie inwestycji w infrastrukturę drogową, gdzie dofinansowujemy także remonty dróg będących w gestii powiatu. Wiele zaczęło dziać się w zakresie wspomnianej już wcześniej kultury. Powstały tomaszowskie: big band oraz chór miejski. Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii dbałości o zdrowie mieszkańców. Walczymy o czyste powietrze...

 

Niewiele w tym zakresie się dzieje. Wystarczy popatrzeć na wskazania czujników.

Mamy program dotacji do wymiany pieców węglowych. Nie jest on pierwszy ani jedyny. Życzyłbym sobie jednak czegoś innego. Bardzo dużo do zrobienia jest bowiem na szczeblu legislacyjnym. na przykład dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, że  w ulicy jest sieć ciepłownicza i gazownicza, a starostwo nie może nie wydać pozwolenia na budowę budynku ogrzewanego węglem lub miałem. To nie pasuje w żaden sposób do deklaracji, że dbamy o czyste powietrze. Wystarczyłby zapis ustawowy.

Póki co robimy to, co możemy. Zainstalowaliśmy czujniki, które pokazują nam ogólny obraz zanieczyszczenia w mieście. Będziemy prowadzili inwentaryzację źródeł ciepła, obejmująca wszystkie domy w Tomaszowie.

 

A ile wpłynęło do Was wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła?

Wpłynęło ich kilkaset, czyli dosyć dużo. Ile z tego uzyska dotację, trudno powiedzieć. Jest niestety problemem elastyczności ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. To problem czysto urzędniczy. Nie może być tak, że dotacja na wymianę kotła uniemożliwia nam zbycie  przez kilka lat domu, pod rygorem konieczności zwrotu dotacji. Przecież celem jest efekt ekologiczny. Nowy właściciel też będzie z nowoczesnego kotła korzystał. Poza tym, jeśli poważnie podchodzimy do tematu, to nie może to być dofinansowanie na poziomie 40 procent. Jaka to zachęta? Tym bardziej, że często konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Z programu wyłączeni są na przykład właściciele starych kamienic, gdzie często są właśnie piece starej generacji nie mogą z dopłat skorzystać. To w końcu zależy nam na rozwiązaniu problemu, czy nam na tym nie zależy.

 

A co Prezydent planuje na obecny rok? Będzie wyhamowanie?

Nie ma o tym mowy. Wręcz przeciwnie. Mam nadzieję, że będzie to rok wielu pozytywnych niespodzianek. Liczymy, że uda nam się wykonać próbny odwiert geotermalny. Dowiemy się, czy będzie można skorzystać z ciepła płynącego bezpośrednio z ziemi. Docelowo odwiert będzie sięgał 1,2 kilometra. Zbadamy nie tylko temperaturę ale i jakość wody. mamy szansę na samowystarczalność energetyczną.

Myślimy już też o wymianie za kilka lat obecnych hybrydowych autobusów na auta elektryczne.  Jako miasto  musimy mieć większy wpływ na szkolnictwo. Nie mam wątpliwości, że jakość i rodzaj szkolnictwa ma zasadniczy wpływ na przyszły rozwój miasta. Mamy sporo terenów inwestycyjnych. Zostały przez nas skatalogowane. Wykonaliśmy kawał dobrej roboty w tym zakresie. Ale nie tereny są dzisiaj problemem w pozyskiwaniu inwestorów ale kadra i możliwość jej pozyskiwania.

Nowoczesne firmy potrzebują nowocześnie wykształconych specjalistów na każdym szczeblu. Obecnie mam wrażenie, że działająca u nas filia Uniwersytetu Łódzkiego nie wychodzi na przeciw potrzebom miasta. Leśnictwo jest ciekawym kierunkiem, ale niewiele od wnosi dla miasta. Podobnie jest z turystyką i administracją.

Jeśli chcemy, by nasze miasto się rozwijało musimy nadążać za nowoczesnymi trendami w szkolnictwie. To jedno z najważniejszych wyzwań.

 

 

Pytanie trochę inne gatunkowo. Ile godzin dziennie pracuje Prezydent?

Cały czas.

 

Wiele osób komentując pracę samorządowców, prezydenta, ale również radnych, posługuje się stereotypami. Często pojawia się wątek wynagrodzenia. Mało kto zastanawia się ile godzin dziennie pracują takie osoby.

To pytanie najlepiej byłoby zadać mojej żonie i moim córkom.

 

Do tego właśnie chciałem nawiązać. Do osobistych kosztów sprawowania takiej funkcji. Czy nie brakuje czasu dla rodziny? Na ile można czuć się obciążonym różnymi problemami innych ludzi. 

Oczywiście, że tego czasu brakuje. Na szczęście mam wyrozumiałą rodzinę. Tak to już jest, że czas bycia prezydentem, to czas poświęcony głównie miastu.

 

Brzmi patetycznie.

Ale tak właśnie jest. Tu nie ma Świąt, długich weekendów a nawet normalnego urlopu. Nie ma możliwości odłączyć telefonu. Tym bardziej, że ja też żyję tym, co się dzieje w mieście. Wiele osób zawraca mi uwagę na to, że może jestem zbyt emocjonalny. Taki już jestem i nic na to nie poradzę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec z Tomaszowa 27.01.2018 00:05
Panie Prezydencie. Śląska Straż Miejska otrzymała drony które będą stwierdzać bezpośrednio z kominów czym dany mieszkaniec pali w swoim piecu. Warto może i naszych strażników wyposarzyć w takie urządzenia? Miasto niedość że sporo zarobi na mandatach, to może to być dobra forma poprawy naszego fatalnego powietrza. :-)

Edek 27.01.2018 14:07
Do dronów trzeba odpowiednio wyszkolonych ludzi masę sprzętu kosztownego Wystarczy ruszyć 4 litery bez jakichkolwiek kosztów i zabrać się za prace , ale trzeba chcieć z samochodu nie da sie dostrzec i wyczuć czym palą wieczorami nie idzie przejść ,na wstępie proponuje przejść w rejon Zacisze Mireckiego Majowa

slawek 25.01.2018 12:42
"M. Witko: żyję tym, co się dzieje w mieście" i nie wie co robi podległa mu spółka TTBS. Spółka zarządzana przez osobę, którą sam sprowadził do Tomaszowa. Spółka, która zasypyuje swoich klientów pismami, w których żąda wpłaty należności nie wiadomo za co i nie wiadomo na jakiej podstawie. "żyję tym, co się dzieje w mieście" OJ CHYBA NIE.

Joasia. 23.01.2018 19:38
Co ze ścieżką rowerową do Grot,będzie remont i światło?

Zagranica 23.01.2018 14:36
Nie od razu Tomaszow zbudowano ale po latach kompletnego zapasci zaczyna cos brzmiec w trzcinie. Widze to ja, 3-4 razy odwiedzajac miasto. Cos sie dzieje, cos sie buduje i cos sie planuje. Mysle,ze najwazniejsze jest stwarzanie stabilnych miejsc pracy, zatrzymanie mlodych i sciagniecie do Tomaszowa ludzi chcacych tu pracowac i mieszkac. Dajcie szansy inwestorom/przedsiebiorcom, sciagnijcie ich zachecajac do otwierania zakladow pracy. Wtedy beda ludzie, beda podatki, beda pieniadze na spiewy, jarmarki i slizgawke. W sumie oceniam pana Witke bardzo pozytywne niech spiewa i dalej sie angazuje w sprawy miasta. Rodzina zrozumie :-).

Edek 23.01.2018 09:04
pytania do prezydenta ; kiedy ujrzymy koszty eksploatacyjne areny, ilu jest zatrudnionych do obsług,i kto za co jest odpowiedzialny. kiedy powstanie jakaś kawiarnia czy będzie przetarg czy wszystko odbędzie się po cichu , czy jest jakiś plan funkcjonowania tej areny, czy to wszystko ma funkcjonować z doskoku,kto w końcu wywiesi jakąś gablotę odnoście zajęć prowadzonych na torze i kto je prowadzi ???????

qwert! 23.01.2018 00:15
Za dużo Ukraińców!

Sebastian 22.01.2018 21:31
Pracy i chleba tego nam potrzeba! bo inaczej bida nas zje a żyć trzeba.

BS 22.01.2018 22:33
Z tego co można zaobserwować od ponad roku to pracodawcy szukają pracowników . Jeśli ktoś chce i ma chęci ten pracuje .....

J-23 22.01.2018 21:18
widze że drukujemy co wygodne w komentaezach ?????

BS 22.01.2018 19:57
Moim zdaniem przez ostanie 3 lata więcej dobrego się zadzialo w Naszym Mieście niż przez ostatnie 30 lat . Utrzymanie Areny .... ? Przynajmniej wiadomo na co ewentualnie będą szły podatki , bo na co szły podatki w poprzednich latach, bo do tej pory nie wiadomo, bo nic się nie działo , nic się nie budowało i na nic nie było dla mieszkancow. Porównać nawet Dni Tomaszowa .... Parę lat temu szkoda było czasu ,żeby się tam wybrać . Prezydent zaskoczony, że kultura cieszy się zainteresowaniem - , oczywiście, że się cieszy zainteresowaniem, zamiast jechać do kina Helios do Piotrkowa czy Łodzi idzie się do Galerii, na pl. Kościuszki tez często się coś dzieje , to samo z koncertami . Podsumuje : Niech się dzieje ! Oby częściej !

Jola 23.01.2018 08:17
Proszę, wymień te dobra ... Piszesz o kulturze. tak Jest więcej koncertów, koncercików ale czy to służy rozwojowi miasta ? Ludzie tyrają niejednokrotnie po 1,5 czy dwa etaty, nie mają czasu na zabawy. Wiążą koniec z końcem. Następne to Arena i nowe budynki zajezdni z autobusami. Chyba za darmo tego nie ma. Na arenę miasto wyłożyło połowę kwoty ? 25 milionów. Arenę i nowy tabor autobusów spłacamy my, mieszkańcy a nie duch święty ani wujek z ameryki. Pytanie do Pana Prezydenta. Na co prócz Areny, Zajezdni i koncertów wydało miasto pieniądze i za co jeszcze musimy spłacać ? Rozdawnictwo będzie trwało ? Co z mieszkaniami ,,+,, ? I jeszcze jedno, dlaczego Biała Góra ale nie tylko rozjeżdża tomaszowskie ulice, Św. Antoniego, B.Głowackiego, Nowowiejską, Szczęśliwą, Spalską, Mireckiego ? Ba, nawet już pod oknami Policji się nie krępują i W.Panfil /nie wiem dlaczego za życia nadana nazwa ulicy ??? / też widać tiry, na Zielonej, Bema ... Jakiś układ ? Św. Antoniego postawiony był zakaz, a teraz cięzkie samochody sobie ,,legalnie,, ? rozjeżdżają min. też most na Pilicy ? Potem będziemy WSPÓLNIE MIESZKAŃCY to wszystko remontować ? Prosze pokazać realne przykłady pomocy dla miasta, nie imprezy, nie obiekty sportowe na które nas nie stać, nie autobusy za które wszyscy zapłacimy. Realne działania na rzecz poprawy życia i pracy w tym mieście. Dziękuję.

Co za maruda! 23.01.2018 12:07
Wszystko na NIE! Czy auta załadowane piaskiem pojawiły się w Tomaszowie dopiero za prezydentury Witki? Przeszkadza ci nazwa ulicy z Wandą Panfil jako patronką? To co, nazwa Ligi Morskiej i Rzecznej jest lepsza? A tego idiotyzmu nie dopuściła się obecna władza i prezydent Witko! Koncerty nie służą rozwojowi miasta? A co służy? Tak tak, najlepiej niech nie będzie niczego. Jak w programie wyborczym niejakiego Kononowicza.

wyborca 22.01.2018 18:59
Prezydent faktycznie jest widoczny i co do jego pracy nie ma wątpliwości. Pojawia się ona przy okazji plebiscytów. Radny jest zgłaszany do plebiscytu za to że prowadzi działalność ( pewnie za uśmiech ) na rzecz firmy która poprzez organizację rożnych inicjatyw nie robi tego za darmo. I to ma być uzasadnienie i promocja czego ? Mariusz może Ty mi podpowiesz

22.01.2018 19:12
Nie wiem o co chodzi, ani o jakiego radnego. To rozmowa z Prezydentem, więc wpis chyba nie na temat.

wyborca 22.01.2018 19:21
Wiele osób komentując pracę samorządowców, prezydenta, ale również radnych, posługuje się stereotypami. Często pojawia się wątek wynagrodzenia. Mało kto zastanawia się ile godzin dziennie pracują takie osoby.

wyborca 22.01.2018 22:44
Mariusz , wywiad ok, chwała Ci za to , prowokujesz używając w pytaniu słowa stereotyp. A ja widzę to inaczej, bo uważam że Marcin Witko wyraźnie pozytywnie odstaje od wielu radnych i samorządowców. A stereotypem jest porównywanie Prezydenta do nich . Mylę się ? Kadencja się kończy poproś każdego z niech się ocenią

tomaszowianin 22.01.2018 17:44
Może w 2018 roku ujrzy wreszcie światło dzienne kompleksowy plan naprawy i utwardzenia zapomnianych ulic, zgodnie z obietnicą przedwyborczą : „Zajmiemy się budową i naprawą ulic, chodników i placów miejskich. Powstanie wieloletni plan realizacji tych inwestycji. W naszym mieście wiele ulic wciąż jest nieutwardzonych, ma podłoże gruntowe - to właśnie o te ulice zadbamy w pierwszej kolejności. - https://mamprawowiedziec.pl/st.../obietnice” i znajdzie się w niej plan naprawy ulicy Mickiewicza i okolicznych? Przejazd tamtędy, szybko sprowadza z obłoków na ziemię….. :(

xmen 22.01.2018 12:54
Pan Prezydent mówi nam że zepniemy finansowo i że utrzymywać Arenę Lodową maja wszyscy ... ??? ,,Ponosimy koszty, na które wszyscy musimy się złożyć.,, Czyli kiedy rosną podatki ? mniej pójdzie na inne potrzebne inwestycje bo trzeba utrzymać arenę i pensje dla zarządu ? Fajnie się wydaje nie swoje pieniądze. Takie zarządzanie jak jest teraz miastem to każdą firmę doprowadziło by do ruiny.

22.01.2018 23:47
Odwrotny model zarządzania miastem jaki prezentował poprzedni prezydent doprowadził Tumanów do ruiny.

ciekawa kwestia 22.01.2018 11:49
(...) Myślimy już też o wymianie za kilka lat obecnych hybrydowych autobusów na auta elektryczne (...)

Opinie
Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Przed sądem rejonowym w Oświęcimiu 4 grudnia ma ruszyć proces byłego nauczyciela jednej z tamtejszych szkół, który odpowie m.in. za prezentowanie pornografii nastolatkom i naruszenie ich nietykalności cielesnej – dowiedziała się PAP w krakowskiej prokuraturze okręgowej.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:37Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów W trzech kwartałach tego roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło blisko 62 tys. pozwów rozwodowych. To o 1,5% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy było ich prawie 61 tys. Najwięcej pozwów złożono do sądów w dużych miastach. W całej Warszawie odnotowano ich łącznie 5,8 tys. Z kolei w Poznaniu było 3,9 tys. takich przypadków, a w Gdańsku zaobserwowano ich 3,4 tys. Eksperci nie są zaskoczeni tymi danymi. Jednocześnie wskazują, że spada liczba zawieranych małżeństw. Można zatem postawić tezę, że w strukturze społecznej zachodzą istotne zmiany.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:30Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów ZUS: od stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o rentę wdowią. Przeznaczona jest dla wdów i wdowców mających prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno to renta rodzinna po zmarłym małżonku – poinformowała ZUS.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:27ZUS: od stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią
Korzyści dla chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w warunkach domowych dzięki zastosowaniu telemonitoringu - pierwsze polskie badanie Telemonitoring chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w warunkach domowych (NIV) może poprawić jakość leczenia, szczególnie w kluczowym, tj. początkowym okresie stosowania terapii. Może również przyczynić się do bardziej optymalnego wykorzystania zasobów kadry medycznej, dzięki zastąpieniu części wizyt domowych zdalnym monitorowaniem stanu pacjenta. Telemonitoring umożliwia także wprowadzenie mierników jakości prowadzonej terapii w postaci monitorowania podstawowego parametru jakości wentylacji, jakim jest compliance pacjenta, czyli przestrzeganie zaleceń odnośnie czasu stosowania terapii. Wskazują na to wnioski z badania przeprowadzonego na 152 chorych zrealizowanego przez polskich badaczy.Data dodania artykułu: 20.11.2024 10:55Korzyści dla chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w warunkach domowych dzięki zastosowaniu telemonitoringu - pierwsze polskie badanie Domański o wolnej Wigilii: złe rozwiązanie; dla gospodarki to koszt ok. 4 mld zł Będę przedstawiał argumenty, że pomysł wolnej Wigilii jest złym rozwiązaniem; dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł - ocenił w środę minister finansów Andrzej Domański. Jest to krok niepotrzebny - dodał.Data dodania artykułu: 20.11.2024 10:37Liczba komentarzy artykułu: 1Domański o wolnej Wigilii: złe rozwiązanie; dla gospodarki to koszt ok. 4 mld zł Święty Mikołaj zarobi nawet do 250 zł na godzinę Najbardziej opłacalnym zawodem w świątecznym okresie jest Święty Mikołaj, który może zarobić od 31 do 250 zł na godzinę - informuje Personnel Service, który zbadał zarobki w świątecznych zawodach. Mikołaje zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.Data dodania artykułu: 20.11.2024 10:31Święty Mikołaj zarobi nawet do 250 zł na godzinę
Reklama
Reklama
„Idź pod prąd” „Idź pod prąd” 21 listopada, widzowie cyklu Kultura Dostępna będą mogli natomiast obejrzeć polski film „Idź pod prąd” przedstawiający historię zespołu KSU, który przez dekady tworzył muzykę wyrażającą bunt i niezależność. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”. Na początek wysyłają do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Oczywiście ani Siczka, ani reszta chłopców nie ma pojęcia o tym, jak wielką rzecz zapoczątkuje ta skromna audycja i jak wielkie, mroczne moce wyruszą przeciwko nim! List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie.Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje i repertuar najnowszej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kultura-dostepna.Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Fantastyczne kontynuacje światowych hitów: „Paddington w Peru” i „Gladiator 2” już w ten piątek zagoszczą na ekranach kin w całej Polsce! Ponadto na widzów Heliosa czekają świąteczne produkcje jak „Listy do M. Pożegnania i powroty” oraz „Czerwona jedynka”, a także popularne seanse specjalne! Jesienne wieczory to idealny moment, by w towarzystwie rodziny i przyjaciół zanurzyć się w filmowych emocjach, które pozostaną w pamięci na długo.Kultowy miś w czerwonej czapce i niebieskim płaszczyku powraca na wielkie ekrany w animacji „Paddington w Peru”! Paddington wraz ze swoją rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic. Przed nimi podróż życia, która poprowadzi ich od amazońskiej dżungli aż po górskie szczyty Peru!Poza uroczym Paddingtonem, w repertuarze kin sieci Helios znajdzie się także druga odsłona epickiej sagi o władzy, intrygach i zemście – „Gladiator 2”, w reżyserii Ridley’a Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Wielbiciele świątecznego klimatu powinni zarezerwować sobie czas na seans filmu „Listy do M. Pożegnania i powroty”. Mel rozwija własną mikołajową firmę, lecz nie bez kłopotów. Karina i Szczepan pragną spędzić spokojne Święta, jednak dołączają do nich niespodziewani goście. Synek Mikołaja, Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… W obsadzie znalazła się plejada gwiazd, takich jak: Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant czy Piotr Adamczyk, jak również powracający po latach do serii Maciej Stuhr oraz Roma Gąsiorowska.Helios poleca także świąteczną komedię „Czerwona jedynka”, w której Święty Mikołaj niespodziewanie znika z Bieguna Północnego. Miejscowy szef ochrony, agent E.L.F. rozpoczyna poszukiwania, jednak musi zaangażować do nich doświadczonego tropiciela. Ten drugi cieszy się jednak złą sławą łowcy nagród, a ich współpraca nie należy do najłatwiejszych… Tradycyjnie, poza regularnym repertuarem sieć zaprasza kinomanów na liczne projekty specjalne. W niedzielę, 17 listopada, o godz. 10:30, w kinach Helios zagoszczą Filmowe Poranki z konkursami, a mali widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy zestaw odcinków pozytywnej bajki „Baranek Shaun”. Na dzieci, poza porcją filmowych emocji, czekają konkursy i niespodzianki przed seansem. 18 listopada, w ramach projektu Kino Konesera, w wybranych kinach wyświetlony zostanie norweski dramat „Armand”, w którym drobny szkolny incydent między dwoma chłopcami rozpala konflikt między rodzicami i nauczycielami. Dochodzi do eskalacji problemu, gdzie prawda miesza się z kłamstwem...ss 21 listopada, widzowie cyklu Kultura Dostępna będą mogli natomiast obejrzeć polski film „Idź pod prąd” przedstawiający historię zespołu KSU, który przez dekady tworzył muzykę wyrażającą bunt i niezależność. Druga połowa lat 70. XX wieku. Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka.Bilety na jesienne seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach unikalnej oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.11.2024
"A może byście tak najmilsi wpadli na JAZZ do Tomaszowa"? "A może byście tak najmilsi wpadli na JAZZ do Tomaszowa"? Zapraszamy na pierwszy koncert z cyklu JESIEŃ NAD VOLBÓRKĄ, który odbędzie się w piątek 22.11.2024 roku o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Arkady w Tomaszów Mazowiecki.Horntet to kwintet jazzowy, demokratyczny kolektyw złożony z pięciu wyróżniających się i jednych z najbardziej obiecujących polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia.Nominowani do nagrody Fryderyk 2024, zwycięzcy niemal wszystkich konkursów jazzowych w Polsce (m.in. Jazz nad Odrą 2023), zdobywcy 2 miejsca na prestiżowym European YoungArtists’ Jazz Award w Burghausen 2024, wielokrotnie doceniani przez krytyków i dziennikarzy muzycznych w kraju i zagranicą. Począwszy od roku 2019 i założenia zespołu z inicjatywy pianisty Bartłomieja Leśniaka, muzycy stale pracowali nad swoim własnym,wspólnym, rozpoznawalnym stylem opartym o autorskie kompozycje, będące mieszanką mainstreamu, muzyki free, ale też współczesnej muzyki klasycznej z zachowaniem słowiańskiego mianownika, będącego kontynuacją stylu określanego jako Polish Jazz. W 2023 zespół pewny kierunku, który obrał, wydał swój debiutancki album pt. „Horntet”.Skład zespołu:● Szymon Ziółkowski - saksofon altowy i sopranowy● Robert Wypasek - saksofon tenorowy i sopranowy● Bartłomiej Leśniak - fortepian● Mikołaj Sikora - kontrabas● Piotr Przewoźniak - perkusjaBilety:przedsprzedaż 45 plnw dniu koncertu 60 plnKarnet na trzy koncerty w ramach "Jesień nad Volbórką" - 100 pln.Informacje: 690 904 690Zapraszamy 1 Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.11.2024
Reklama
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: NDWTreść komentarza: W Ujeździe trwa wojna od 2010 roku, kiedy to obecny Pan Burmistrz został radnym, obecnie Pan Burmistrz jest beneficjentem działań rozpoczętych przez Panów Wójtow Korzeniowskiego i Goździka za kadencji, których do Gminy Ujazd zawitały takie firmy jak Kreisel, Eurobox, Euroglas i jeszcze kilka mniejszych. Czas pokaże w jakim stanie Pan Pawlak zostawi Gminę Ujazd, a ten moment zbliża się bardzo szybko.Źródło komentarza: A w Ujeździe wojna trwa nieprzerwanieAutor komentarza: hipokrytaTreść komentarza: Warto zweryfikować ile czasu w dn.24 grudnia br. p.Domański będzie siedział w pracy.Źródło komentarza: Domański o wolnej Wigilii: złe rozwiązanie; dla gospodarki to koszt ok. 4 mld złAutor komentarza: bejcTreść komentarza: Kiedyś molestowała nas swoimi złotymi myślami" kiki" a teraz ten upi "aj.upa"Źródło komentarza: Hołownia: pierwszego dnia prezydentury zwołałbym RBN i powołał Radę GospodarcząAutor komentarza: P O TTreść komentarza: Koniec świata, najwiekszy hejter ,podrzgacz w gminie Ujazd oskarża innych w czym jest mistrzem świata;)naprawdę niesamowite;)Źródło komentarza: A w Ujeździe wojna trwa nieprzerwanieAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Ależ jesteś Pan żałosny.Źródło komentarza: Hołownia: pierwszego dnia prezydentury zwołałbym RBN i powołał Radę GospodarcząAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Wkur.... mnie to, w jaki sposób ten były redaktorzyna i prezenter programów rozrywkowych w tv pcha się do tego, aby koniecznie być Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej. Ten w połowie Białorus!!! Już mamy: wnuczka dziadka z wehrmachtu (ryży donek), w połowie Ukraińca (Bodnar) i jeszcze nam potrzeba Białorusa oraz na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jakiegoś sowieta. Ameryka!!! Kur...., cud świata!!!Źródło komentarza: Hołownia: pierwszego dnia prezydentury zwołałbym RBN i powołał Radę Gospodarczą
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama