Zbiór esejów „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” jest główną publikacją tegorocznej edycji OEES w Krakowie. W książce pod pod redakcją prof. Jerzego Hausnera - przewodniczącego Rady Programowej OEES i Jarosława Kuisza – redaktora naczelnego Kultury Liberalnej, swoim spojrzeniem na Europę dzielą się wybitni polscy i europejscy intelektualiści i politycy.
„Kwestia zasady integracji i pogłębiania integracji, a nie tylko rozszerzania integracji ciągle jest na porządku dziennym, to w tej książce jest wyraźnie powiedziane” - ocenił Hausner podczas wtorkowej prezentacji publikacji w ramach krakowskiego kongresu.
Jak wskazał naukowiec, o integracji mówią też eurosceptycy, ale ich wizja Europy jest odmienna od jego. „Integracja zmykająca polega na budowaniu murów i integracji wewnątrz murów, ta integracja, o którą nam chodzi musi być integracją mostową. Trzeba mieć świadomość, że w tym pierwszym przypadku kultura odrywa ogromną rolę, ale to jest kultura narzucona, kultura hegemoniczna, która wymusza przynależność do jeden tożsamości zdefiniowanej z góry, podczas gdy to, o co nam chodzi, to oznacza kulturę żywą i tworzenie tej tożsamości, która jest żywa” - tłumaczył Hausner.
Według niego dla Polaków fundamentalne znaczenie ma integracja gospodarcza, ale także ona napotyka na trudności, a np. w kwestii wspólnego rynku usług „zaprzecza równości”. „Usługi, w których my mamy przewagę w tej części Europy, transportowe czy budowlane, są dyskryminowane, nigdy nie było na nie wspólnego rynku i my musimy o tym mówić” - wskazywał Hausner.
Według niego „dziś dynamizm gospodarczy jest o wiele silniejszy w tej części Europy, która została przyłączona, niż w zachodniej”. „My dzisiaj dajemy ten dynamizm, który jest potrzeby w całej Europie” - ocenił.
Publikacja „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” porusza kluczowe tematy dotyczące Europy, w tym kryzys zaufania do europejskiej integracji. Wśród autorów – wskazał Hausner – są wybitni polscy i europejscy intelektualiści i politycy.
Swoim spojrzeniem na Europę dzielą się: Ash Amin, Marek Belka, Emil Brix, Pierre Buhler, Włodzimierz Cimoszewicz, Bernard Guetta, Jerzy Hausner, Jarosław Kuisz, Kalypso NicolaIdis, Kiran Klaus Patel, Krzysztof Pomian, Adam Daniel Rotfeld, Radosław Sikorski, Magda Vášáryová, Karolina Wigura oraz Olga Wysocka.
Według redaktora publikacji większość autorów będzie miała swoje wystąpienia podczas kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit w Krakowie.
Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza podczas panelu prowadzonego przez prof. Hausnera wskazała, że „kultura jest wartością, jest spoiwem, które łączy Europę przez wieki”. Ostrzegła, że kultury, a także wątków narodowych używają również populiści, aby złączyć i zjednoczyć ludzi wokół tworzonej przez nich wspólnoty. „Oni chcą rządzić duszami” - wskazała dyrektorka IAM.
„Dzisiaj zasadnicze pytanie brzmi: czego potrzebuje Europa? Europa nie potrzebuje integracji ekonomicznej, ale Europa potrzebuje integracji wspólnoty (…) My nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wyzwania bez wspólnoty myśli, wspólnoty celów, ale też jednego bardzo ważnego wątku solidarności” - mówiła autorka jednego z esejów w „Duszy Europy”.
Według niej wyzwanie, które stoi przed wspólnotą europejską związane jest z pytaniem „jak rozwijać Europę, jak zbliżać się do podobieństw tożsamościowych i geograficznych, łącząc je także z ekonomicznymi?”. „Pewne deklaracje może są za wcześnie, ale myślę, że serce Ukrainy bardzo mocno bije w Europę” - dodała Wysocka.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze