Prognozy Wieloletnie
Rada przyjęła kolejne zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Obowiązek sporządzenia dokumentu nakłada na Prezydenta Miasta ustawa o finansach publicznych.
Przyjęta przez radnych uchwała prognozuje aż do 2042 wielkość dochodów i wydatków bieżących miasta, dochody pochodzące ze sprzedaży majątku, wynik budżetu wraz ze sposobem sfinansowania niedoboru lub przeznaczenia nadwyżki budżetowej, przychody i rozchody oraz kwotę zadłużenia i jego stosunek do dochodów własnych.
Prognoza zawiera też wykaz przedsięwzięć inwestycyjnych do roku 2017, jakie miasto zaplanowało do realizacji. Znalazły się wśród ni nich budowy ulic: Działkowej, Rumiankowej, Skłodowskiej, Narewskiego, Chrobrego, Chopina, Wierzbowej, Gęsiej, Siedmiodomki, Husarskiej, Brzozowej, Świeżej. Kolejne ulice powstaną w osiedlu Nowy Port.
Przebudowie poddane zostaną ulice: Polna, Szkolna, Żwirki i Wigury oraz Bohaterów Getta Warszawskiego.
Wśród zadań inwestycyjnych, które zrealizowane mają być ze środków własnych wyszczególniono też zagospodarowanie terenu przy Grotach Nagórzyckich, budowa budynku budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kwiatowej, Renowację Parku dr Serafina Rodego oraz parku przy Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego wraz z wymianą ogrodzenia.
Ponadto wśród inwestycji finansowanych ze środków zewnętrznych znalazły się dwa projekty rewitalizacyjne, obejmujące szereg poddziałań, w tym przebudowę Placu Kościuszki. W prognozie uwzględniono też projekty, które nie zyskały akceptacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Należą do nich: odbudowa i modernizacja budynków, będące wcześniej częścią projektu o nazwie „Otwarte Miasto” i kompleksowe zagospodarowanie terenów nad rzeką Wolbórką, czyli parku Bulwary. Pojawia się także renowacja narożnej kamienicy przy Placu Kościuszki, a więc kolejna inwestycja wykreślona wcześniej z Programu Rewitalizacji.
Pojawiają się wydatki w wysokości 5, miliona złotych związane z przebudową trybun na Stadionie OSiR oraz płyty głównego boiska przy ulicy Nowowiejskiej, dla których zlecono niedawno wykonanie projektu budowlanego. Inwestycja według terminarza ma ruszyć w 2015 roku.
Budżet 2012 przyjęty
Noworoczny Budżet nie zachwyca swą „proinwestycyjnością”. Dobrą wiadomością jest, że ruszy wreszcie od lat zapowiadany Program Rewitalizacji. Mimo, iż znacznie okrojony zarówno pod względem przedmiotowym, jak i finansowym, stanowić powinien zaczątek zmian, poprawiających nie tylko wizerunek miasta ale i jego atrakcyjność inwestycyjną.
Wydatki ogółem Budżetu Miasta to ogółem 172 miliony złotych, przy dochodach w wysokości 164 milionów. Zakładany deficyt w wysokości 7,5 miliona zostanie pokryty z kredytów bankowych oraz pożyczek.
Po stronie dochodów zwracają uwagę przede wszystkim dochody o charakterze fiskalnym. Ich wartość sięga 70 milionów złotych. Najbardziej znaczącą pozycją są udziały w podatkach od osób prawnych i fizycznych, przy czym to właśnie te drugie podmioty generują największy przychód. Na 39,6 miliona złotych, jedynie 2 miliony pochodzić będą od tzw. osób prawnych. 18,7 miliona złotych pochodzić będzie z podatków i opłat lokalnych (18 milionów - podatek od nieruchomości)
Ponad milion złotych wpłynąć ma do kasy miejskiej za wydawane zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Całość tych środków przeznaczona zostanie na działania związane z profilaktyką narkotyczną i alkoholową. Coroczna progresja w tym rodzaju dochodów każe zrewidować podejście władz miejskich do udzielanych wielu podmiotom dotacji. Najwyższa pora, by poddać rzetelnemu audytowi skuteczność wydawanych, publicznych pieniędzy.
Władze miasta zakładają, że uda się także sprzedać należące do samorządu nieruchomości na kwotę równą 7 milionom złotych. Nie wiemy, jakie lokalizacje wchodzą w grę w tym roku. O kolejnych przetargach będziemy naszych czytelników informować na bieżąco, tym bardziej, że ze sprzedaży dawnej siedziby O.K. TKACZ miasto ostatecznie się wycofało, oddając obiekt wymagający sporych nakładów finansowych do użytkowania emerytom.
Warto też wspomnieć, że uchwalony budżet po stronie dochodów zakłada wpływ 10 milionów złotych funduszy unijnych w związku z podpisanymi w tym roku umowami o dofinansowanie.
Przechodząc do wydatków bieżących łatwo zauważyć, że największą pozycją stanowią te związane z edukacją. Ponad 60 milionów (na 125) kosztuje nas utrzymanie żłobka, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach, szkół podstawowych i gimnazjów oraz edukacyjna opieka wychowawcza.
Kolejną pozycję stanowią wydatki na pomoc społeczną. Różne jej formy kosztują tomaszowskich podatników ponad 18 milionów złotych.
Na trzecim miejscu znajdują się koszty funkcjonowania administracji publicznej. Pochłoną one 12,6 miliona złotych.
Na gospodarkę komunalną (oczyszczanie miasta, oświetlenie, utrzymanie zieleni, schronisko dla zwierząt, targowisko miejskie) wydamy 4,4 mln, kulturę (domy kultury, biblioteka, muzeum, Skansen Rzeki Pilicy) 4,1 mln, sport (najwięcej pochłania funkcjonowanie OSiR) 3,3 mln, ochrona zdrowia (profilaktyka alkoholowa i narkotykowa) 2,1 mln, bezpieczeństwo publiczne (prawie w całości kwoty przeznaczone na funkcjonowanie Straży Miejskiej) 1,9 mln.
Spośród wydatków majątkowych tzw. jednorocznych, na które przeznaczono nieco ponad 8 milionów złotych warto wspomnieć wykonaniu kilku dokumentacji technicznych na budowę ulic: Batorego, Żółkiewskiego, Hetmańskiej oraz Działkowej.
Półtora miliona złotych otrzyma Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przeznaczeniem na budowę kolejnego budynku mieszkalnego.
Urząd Miasta wzbogaci się też o nowy samochód osobowy o wartości do 145 tysięcy złotych. Jakiej marki limuzyna pojawi się na tomaszowskich ulicach przekonamy się już niedługo (miejmy nadzieję, że w końcu roku, kiedy ceny nowych pojazdów są niższe).
Dwa miliony złotych trafią do spółki wodno kanalizacyjnej jako wkład miasta w realizację projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji miasta”, finansowanej ze środków unijnych.
Najistotniejsze przyszłoroczne wydatki inwestycyjne to jednak 10 milionów przeznaczone na Program rewitalizacji, 2,5 miliona na budowę ulicy Bibliotecznej. Zakończona zostanie też budowa bocznego boiska na stadionie OSiR przy ulicy Nowowiejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze