Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 01:52
Reklama dotacje dla firm
Reklama

Finanse na początek

W minioną środę Rada Miejska przyjęła budżet na 2012 rok. Po blisko roku zabawy w „kotka i myszkę” Platformie Obywatelskiej udało się powołać własnego wiceprzewodniczącego Rady, który nie jest w dodatku członkiem PO. Przystąpiono do uchwalania szczątkowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

 

Reklama

Prognozy Wieloletnie

 

Rada przyjęła kolejne zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Obowiązek sporządzenia dokumentu nakłada na Prezydenta Miasta ustawa o finansach publicznych. 

 

Przyjęta przez radnych uchwała prognozuje aż do 2042 wielkość dochodów i wydatków bieżących miasta, dochody pochodzące ze sprzedaży majątku, wynik budżetu wraz ze sposobem sfinansowania niedoboru lub przeznaczenia nadwyżki budżetowej, przychody i rozchody oraz kwotę zadłużenia i jego stosunek do dochodów własnych. 

 

Prognoza zawiera też wykaz przedsięwzięć inwestycyjnych do roku 2017, jakie miasto zaplanowało do realizacji. Znalazły się wśród ni nich budowy ulic: Działkowej, Rumiankowej, Skłodowskiej, Narewskiego, Chrobrego, Chopina, Wierzbowej, Gęsiej, Siedmiodomki, Husarskiej, Brzozowej, Świeżej. Kolejne ulice powstaną w osiedlu Nowy Port.

 

Przebudowie poddane zostaną ulice: Polna, Szkolna, Żwirki i Wigury oraz Bohaterów Getta Warszawskiego. 

 

Wśród zadań inwestycyjnych, które zrealizowane mają być ze środków własnych wyszczególniono też zagospodarowanie terenu przy Grotach Nagórzyckich, budowa budynku budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kwiatowej, Renowację Parku dr Serafina Rodego oraz parku przy Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego wraz z wymianą ogrodzenia.

Ponadto wśród inwestycji finansowanych ze środków zewnętrznych znalazły się dwa projekty rewitalizacyjne, obejmujące szereg poddziałań, w tym przebudowę Placu Kościuszki. W prognozie uwzględniono też projekty, które nie zyskały akceptacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Należą do nich:  odbudowa i modernizacja budynków, będące wcześniej częścią projektu o nazwie „Otwarte Miasto” i kompleksowe zagospodarowanie terenów nad rzeką Wolbórką, czyli parku Bulwary.  Pojawia się także renowacja narożnej kamienicy przy Placu Kościuszki, a więc kolejna inwestycja wykreślona wcześniej z Programu Rewitalizacji.

 

Pojawiają się wydatki w wysokości 5, miliona złotych związane z przebudową trybun na Stadionie OSiR oraz płyty głównego boiska przy ulicy Nowowiejskiej, dla których zlecono niedawno wykonanie projektu budowlanego. Inwestycja według terminarza ma ruszyć w 2015 roku.

 

 

 

Budżet 2012 przyjęty

 

Noworoczny Budżet nie zachwyca swą „proinwestycyjnością”. Dobrą wiadomością jest, że ruszy wreszcie od lat zapowiadany Program Rewitalizacji. Mimo, iż znacznie okrojony zarówno pod względem przedmiotowym, jak i finansowym, stanowić powinien zaczątek zmian, poprawiających nie tylko wizerunek miasta ale i jego atrakcyjność inwestycyjną. 

 

Wydatki ogółem Budżetu Miasta to ogółem  172 miliony złotych, przy dochodach w wysokości 164 milionów. Zakładany deficyt w wysokości 7,5 miliona zostanie pokryty z kredytów bankowych oraz pożyczek. 

 

Po stronie dochodów zwracają uwagę przede wszystkim dochody o charakterze fiskalnym. Ich wartość sięga 70 milionów złotych. Najbardziej znaczącą pozycją są udziały w podatkach od osób prawnych i fizycznych, przy czym to właśnie te drugie podmioty generują największy przychód.  Na 39,6 miliona złotych, jedynie 2 miliony pochodzić będą od tzw. osób prawnych. 18,7 miliona złotych pochodzić będzie z podatków i opłat lokalnych (18 milionów - podatek od nieruchomości)

 

Ponad milion złotych wpłynąć ma do kasy miejskiej za wydawane zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Całość tych środków przeznaczona zostanie na działania związane z profilaktyką narkotyczną i alkoholową. Coroczna progresja w tym rodzaju dochodów każe zrewidować podejście władz miejskich do udzielanych wielu podmiotom dotacji. Najwyższa pora, by poddać rzetelnemu audytowi skuteczność wydawanych, publicznych pieniędzy

 

Władze miasta zakładają, że uda się także sprzedać należące do samorządu nieruchomości na kwotę równą 7 milionom złotych.  Nie wiemy, jakie lokalizacje wchodzą w grę w tym roku. O kolejnych przetargach będziemy naszych czytelników informować na bieżąco, tym bardziej, że ze sprzedaży dawnej siedziby O.K. TKACZ miasto ostatecznie się wycofało, oddając obiekt wymagający sporych nakładów finansowych do użytkowania emerytom.

 

Warto też wspomnieć, że uchwalony budżet po stronie dochodów zakłada wpływ 10 milionów złotych funduszy unijnych w związku z podpisanymi w tym roku umowami o dofinansowanie.

 

Przechodząc do wydatków bieżących łatwo zauważyć, że największą pozycją stanowią te związane z edukacją. Ponad 60 milionów (na 125) kosztuje nas utrzymanie żłobka, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach, szkół podstawowych i gimnazjów oraz edukacyjna opieka wychowawcza.

 

Kolejną pozycję stanowią wydatki na pomoc społeczną. Różne jej formy kosztują tomaszowskich podatników ponad 18 milionów złotych.

 

 

 

 

Na trzecim miejscu znajdują się koszty funkcjonowania administracji publicznej. Pochłoną one 12,6 miliona złotych.

 

Na gospodarkę komunalną (oczyszczanie miasta, oświetlenie, utrzymanie zieleni, schronisko dla zwierząt, targowisko miejskie) wydamy 4,4 mln, kulturę (domy kultury, biblioteka, muzeum, Skansen Rzeki Pilicy) 4,1 mln, sport (najwięcej pochłania funkcjonowanie OSiR) 3,3 mln, ochrona zdrowia (profilaktyka alkoholowa i narkotykowa) 2,1 mln, bezpieczeństwo publiczne (prawie w całości kwoty przeznaczone na funkcjonowanie Straży Miejskiej) 1,9 mln.

 

Spośród wydatków majątkowych tzw. jednorocznych, na które przeznaczono nieco ponad 8 milionów złotych warto wspomnieć wykonaniu kilku dokumentacji technicznych na budowę ulic: Batorego, Żółkiewskiego, Hetmańskiej oraz Działkowej. 

 

Półtora miliona złotych otrzyma Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przeznaczeniem na budowę kolejnego budynku mieszkalnego.

 

Urząd Miasta wzbogaci się też o nowy samochód osobowy o wartości do 145 tysięcy złotych. Jakiej marki limuzyna pojawi się na tomaszowskich ulicach przekonamy się już niedługo (miejmy nadzieję, że w końcu roku, kiedy ceny nowych pojazdów są niższe).

 

Dwa miliony złotych trafią do spółki wodno kanalizacyjnej jako wkład miasta w realizację projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji miasta”, finansowanej ze środków unijnych.

 

Najistotniejsze przyszłoroczne wydatki inwestycyjne to jednak 10 milionów przeznaczone na Program rewitalizacji, 2,5 miliona na budowę ulicy Bibliotecznej. Zakończona zostanie też budowa bocznego boiska na stadionie OSiR przy ulicy Nowowiejskiej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

szu 02.01.2012 16:18
co z Ludwikowem wtym roku miały być położone płyty na niektórych ulicach

Reklama
i jeszcze... 02.01.2012 13:47
prezydent miasta wypowiada umowy za opłaty roczne za grunt oddany w użytkowanie wieczyste, bagatelka podnosi mieszkańcom opłaty o 500 %! Czyżby na coś brakowało pieniążków? Panie Mariuszu ciekawy temat "do wzięcia".

Asocial 02.01.2012 12:10
ZGWK dostanie 2 bańki, to czemu podnoszą opłatę za wodę ? Ciekawe na co pójdzie ta kasa. Podobnie TTBS półtorej bańki na nowy blok z czynszami europejskimi. Tomaszowianie nie boli Was dupa ?

adek 02.01.2012 09:53
Chyba jakiś błąd się wkradł bo jest napisane że będzie budowa ulicy Wierzbowej a to jest jedna z najładniej zrobionych ulic bo jest tam wszystko co potrzeba czyli ładny chodnik,droga dla rowerów,wyniesione przejścia dla pieszych i równy asfalt tylko za dużo o wiele za dużo stoi tam niepotrzebnych znaków drogowych. Bo samych znaków D-1 jest o około 10 szt. za dużo.nie mówiąc o innych.

Opinie

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: WuPeTreść komentarza: Trochę późno... Prezydent powinien zareagować wcześniej, rozwiewając obawy mieszkańców. Tymczasem przez wiele miesięcy trwał napędzany przez lokalne media festiwal łgarstwa prowokując fantastów do jeszcze śmielszych działań. Podczas gdy ogólnopolskie media zajmowały się naszym powiatem TiT na okładce straszył S12. Skojarzone z redakcją stowarzyszenie (założone by walczyć o czyste powietrze i zieleń) zachęcało do wariantu północnego przebiegającego przez tereny Wistomu, czy wysypisko śmieci - w rzeczywistości był to wariant narysowany przez dyletantów przez obszar Natura 2000 i Puszczę Spalską - gdzie tu troska o czyste powietrze i zieleń? W szerzeniu głupot prym wiedzie tez lokalna telewizja, w której wicestarosta pan Justyna bajdurzył a to o cennych lasach, a to o 70 metrowej trasie... To jest przerażające.Źródło komentarza: 7 godzin rozmów. Prezydent spotkał się z mieszkańcamiAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Wyobraź sobie, że świat nie kończy się w granicach powiatu i miasta sąsiedniego ;-) To połączenie kolejowe, to okno na świat.Źródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: No i 12 mln zł dostał właśnie z tego Urzędu MarszałkowskiegoŹródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu: nie leć Pan w kulki. Ten tytuł tego materiału powyżej mnie zaskoczył, ale, jak zacząłem czytać pierwsze zdania, doszedłem do normy. Czyli: normalka, "normalne" traktowanie przygłupów ze starostwa tomaszowskiego, uwalenie prostego wniosku o dotacje. Jednak, dla ludzi z Ciebłowic, to nie jest "normalka", to jest debilizm władców powiatu tomaszowskiego. HEJ!!! Radni powiatowi!!! Dokąd, do ku#wy nędzy będziecie tolerować ten zarząd powiatu - co?! Ile jeszcze razy musicie dostać w dupę, abyście zrozumieli, że za takie sytuacje możecie też dostać w dupę przy najbliższych wyborach?! Ale wy, wszyscy (95%) radni doskonale wiecie, że Polacy, to takie totalne przygłupy, że do ich główek nie docierają takie sprawy. I zawsze będą głosować tak, jak im nakazuje ich czerwony móżdżek. Komuna ma się dobrze (większość z pisiorów, to dawne czerwone pająki) ....Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: Niemce exitTreść komentarza: O 6 rano? Nikt nie powinien przyjść, niech sami sobie otwierają dla siebie ten parkŹródło komentarza: Marcin Witko zaprasza na otwarcie Parku MiejskiegoAutor komentarza: MTreść komentarza: Do Warszawy z Łodzi jezdzi z 7 bezpośrednich dziennie więc się niech Pan nie osmieszaŹródło komentarza: Pakt Kolejowy dla Łódzkiego podpisany!
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama