Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 lutego 2025 19:35
Reklama
Reklama

Eksperci JASPERS w Tomaszowie

W ubiegłym tygodniu nasze miasto odwiedziła trójka unijnych ekspertów, specjalizujących się we wspieraniu dużych projektów inwestycyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej o wartości powyżej 50 milionów EURO. Specjaliści przyjechali do Tomaszowa w ramach inicjatywy JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions), by przekazać swoje uwagi do przygotowanego przez spółkę ZGWiK projektu przebudowy oczyszczalni ścieków oraz skanalizowania części miasta oraz gminy Tomaszów.

 

- Gościliśmy trzech ekspertów, których opinią podpierają się unijni urzędnicy rozpatrujący wnioski o dofinansowanie dużych projektów inwestycyjnych – mówi Waldemar Dębowski, wiceprezes ZWGiK. -  Był to Szwed, który odpowiada za gospodarkę wodno ściekową. To człowiek z dużym praktycznym doświadczeniem, ponieważ w Szwecji zarządzał podobna firmą do naszej przez kilka lat. Ponadto przygotowuje projekty dyrektyw dla Unii właśnie dotyczące problematyki dotyczącej zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Drugim ze specjalistów był Włoch, którego domeną jest ochrona środowiska w kontekście obowiązujących przepisów.

 

Oczyszczalnia graniczy z obszarem, który wchodzi w skład „Natury 2000”.  

- To prawda. Nasz gość zażyczył sobie abyśmy oprowadzili go po całym terenie. Chciał osobiście zobaczyć, jaka jest odległość.  Muszę przyznać, że mamy dużo szczęścia, bo granicę obszaru, która w pierwotnej wersji przebiegła wzdłuż naszej grobli, udało nam się, dzięki Tadeuszowi Adamusowi przesunąć. Gdyby nie to, dzisiejsza inwestycja mogłaby nie dojść do skutku.

 

Chyba równie istotne są aspekty ekonomiczne, finansowe.

- Tym zajmował się trzeci z ekspertów.

 

Jak wygląda wizyta takich unijnych specjalistów?

- Pierwszy dzień, to była wizja lokalna. Specjaliści chcieli zobaczyć obszar objęty wnioskiem i projektem, czyli gminę i miasto Tomaszów. Patrząc od strony Łodzi, to oczywiście Komorów i Zaborów, Starzyce, Centrum i następnie Białobrzegi, Wąwał, Smardzewice, Karolinów, Twarda itd. W sferze zainteresowania był też Zalew Sulejowski.

 

 Czyli naszą „atrakcję” turystyczną.

- Przyjechali tu bardzo dobrze przygotowani. Widać było, że nie tylko zapoznali się z dokumentacją, ale i innymi dostępnymi informacjami o mieście, powiecie i regionie. Bardzo ważnym dla nich elementem były na przykład „Niebieskie Źródła”. Zastanawiano się jak wpłynie budowa kanalizacji na funkcjonowanie Rezerwatu i czy na przykład nie obniży się poziom wód.

 

A jak wyglądała wizyta na oczyszczalni. To zakład, który w czasie powstawania przewidywany był do oczyszczania ścieków przemysłowych.

- Dokonano lustracji całego Zakładu. Odbywało się to na takiej zasadzie, że pokazywaliśmy stan obecny, całą technologie i omawialiśmy to, co chcemy zmienić i wprowadzić w ramach projektu. Goście byli bardzo zaskoczeni naszym laboratorium. I na koniec była prezentacja całego naszego wniosku. Przedstawiliśmy założenia i cele, jakie chcemy osiągnąć.

Program dosyć obszerny jak na jeden dzień.

- To prawda. Drugiego dnia zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich firm i podmiotów, które współpracują przy realizacji projektu. Przede wszystkim autor Studium wykonalności, czyli firma Mott McDonald, służby prezydenta, urzędnicy starostwa oraz przedstawiciel inżyniera kontraktu.

 

Wyłoniliście go niedawno w konkursie

- Jest to firma „Eko-Centrum” z Wrocławia wspólnie z przedsiębiorstwem wodociągowym z Pabianic, jako konsorcjum. Rozmowy i konsultacje przebiegały w trzech panelach: finansowy, ochrony środowiska i techniczno-technologiczny. W tych zespołach wypracowano szereg uwag oraz wskazówek.

 

Czy to jest jednorazowy przyjazd ekspertów, czy spodziewacie się kolejnych?

- Oczywiście będą kolejne. Następne zaplanowano na koniec sierpnia i wtedy też powinien powstać już raport końcowy. JASPERS podkreśla, że nie przyjeżdża nas krytykować, czy kontrolować, ale pomagać w przygotowaniu dokumentów i realizacji inwestycji, udzielając wielu cennych wskazówek, chociażby dotyczących podejścia unijnych urzędników do składanej dokumentacji. Najistotniejsze, aby informacje w niej zawarte były spójne.

 

Czego dotyczyły te uwagi i wskazówki poza urzędniczymi zwyczajami?

- Między innymi gospodarki osadami. W ostatnim czasie zmieniło się podejście do tego tematu w całej Europie.  Do tej pory robiło się komory fermentacyjne a następnie suszyło i spalało. W tej chwili osad jest paliwem. Produkowany przez nas ma kaloryczność zbliżoną do węgla kamiennego. JASPERS twierdzi, że to należy wykorzystać. Mamy przedstawić też koncepcję rekultywacji lagun. Było tez kilka uwag o charakterze bardzo technicznych. Dotyczących na przykład azotu. Była też kwestia oddzielenia ścieków przemysłowych od tzw. bytowych. Unia nie dokłada do tych pierwszych.

 

Czy eksperci zwracali uwagę na krótki czas na wykonanie całej inwestycji? Ma być ona wykonywana w systemie „projektuj i buduj” i trudno dzisiaj przewidzieć, na jakie przeszkody natrafi firma wykonawcza.  

- Z tym nie było problemu. Inwestycja musi być zakończona do końca 2013 a później mamy jeszcze dwa lata na jej rozliczenie. Oni mają inne spojrzenie na wykonywanie inwestycji u siebie. Poza tym całość dzielimy na siedem podprojektów. Nie będzie tego wykonywała jedna firma. Najważniejsze jednak jest, że eksperci widzą potrzebę realizacji inwestycji. A my sporo się nauczyliśmy. Szkoda, że takie spotkania nie są organizowane na początku drogi, bo wtedy być może studium i raport oddziaływania na środowisko wykonalibyśmy własnymi silami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tofik 06.07.2011 22:34
Czegoś tu nie rozumiem???? Wywiadu powinien udzielić prezes ZGWiK. Tyle ,że pewnie niewiele byśmy się wtedy dowiedzieli.....

Opinie

Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Program "Tarcza Wschód" oparty jest na trzech kluczowych elementach: fortyfikacjach i zaporach przeciwpancernych, systemach antydronowych i rozpoznawczych, oraz wsparciu lokalnych społeczności rozbudową potrzebnej infrastruktury, np. drogowej - powiedział w Sejmie wiceszef MON Cezary Tomczyk.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:29
Wiceszef MON: kluczowe elementy "Tarczy Wschód" to fortyfikacje, systemy antydronowe i rozpoznawcze

Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Media społecznościowe należą do prywatnych firm, które mogą wpływać na siłę przekazu, nad czym użytkownicy nie mają kontroli. Używanie ich przez polityków jako głównego kanału komunikacji z obywatelami może podważać zaufanie do mediów tradycyjnych – uważa politolog i medioznawca dr Wojciech Maguś z UMCS.Data dodania artykułu: 22.02.2025 10:22
Ekspert: media społecznościowe to szerokie audytorium, ale o sile przekazu decyduje algorytm

Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń

Podczas przeziębienia lub grypy 40,1% Polaków mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% chorych robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Do tego 77,5% rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów. Zaledwie 7,4% badanych zapisuje je i 2,6% robi to dość sporadycznie. Eksperci komentujący wyniki raportu alarmują, że Polacy najwyraźniej nie słuchają zaleceń lekarzy. Z kolei GIS informuje, że tylko w styczniu br. zachorowało na grypę ponad 300 tys. osób, a w lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń. Od początku stycznia hospitalizowano z rozpoznaniem grypy i jej powikłań ok. 23 tys. pacjentów. Natomiast od września ub.r. zmarło z tego powodu ok. tysiąca osób. Jednak Polacy jakby nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.Data dodania artykułu: 21.02.2025 17:33
Grypa szaleje, a Polacy nie słuchają zaleceń. Eksperci alarmują. W lutym odnotowano już 295 tys. zakażeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem

Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Kolejny pisowski spadochroniarz w szpitalu

Od kilku miesięcy piszemy o tym, że nasz szpital, będzie przechowalnią pisowskich działaczy tracących intratne synekury. O tym, że w tomaszowskim szpitalu zatrudniono kolejnego spadochroniarza PiS dowiedzieliśmy się... z reportażu TVN. Tym razem jest to Radosław Marzec, związany z Janiną Goss (znaną z pożyczek udzielanych J. Kaczyńskiemu). Będzie on pełnił funkcję rzecznika spółki, ale jak zapewnia, wicestarosta Włodzimierz Justyna, nie będzie to jego jedyne zadanie. Marzec to radny Rady Miejskiej w Łodzi. Zajmował też szereg stanowisk bez wątpienia z politycznego nadania. O karierze zawodowej niewiele z Internetu się dowiemy. Poza tym, że był szoferem wspomnianej wcześniej łódzkiej skarbniczki PiS orz po Prezesa Skry Bełchatów. Do grudnia był też przewodniczącym Klubu Radnych. Złożył rezygnację, kiedy porządki w łódzkim PiS zaczęła robić Agnieszka Wojciechowa Van van Hekelom.
Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Ponad 16 mln zł dofinansowania. Remont zabytkowej kamienicy. Budowa nowego bloku

Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki w październiku 2023r. złożyła dwa wnioski do BGK o otrzymanie dofinansowania w ramach Funduszu Dopłat do budowy jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Barlickiego 22 (22 lokale mieszkalne) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 7,133 mln zł oraz do przebudowy kamienicy przy ul. Barlickiego 20 (17 lokali mieszkalnych) przy wnioskowanej kwocie wsparcia 9,052 mln zł. Łączna kwota wnioskowanego i przyznanego wsparcia to 16,185 mln zł, co stanowi 80% szacowanych kosztów obu inwestycji.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: A w sprawie s12, która w wariancie południowym to jakaś masakra milczy...Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: ***Treść komentarza: Teraz się przypomniało jak inni przy władzy, że na dworcu syf! Przepraszam a co wasz PiS i największy ulubieniec -Macierewicz, zrobił wcześniej w tej kwestii dla Tomaszowa? 💩. 😀Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Dobry wpis ale zapomniała Pani dodać że koniecznością na Dworcu jest okienko z kasą biletową! To prawdziwe utrapienie dla podróżująch tomaszowian.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: Wszystko ładnie i pęknie, ale szkoda, że tak mało ludzi korzysta. Czemu ? Bo minister infrastruktury Dariusz Klimczak odpowiedzialny za transport nawala z robotą, za którą bierze niemałe pieniądze. Multum przejazdów, jednak 80% z przesiadką w Koluszkach bądź Łodzi. Nawet do stolicy oddalonej o zaledwie ponad 100 km jest przesiadka. Przecież to komiczne, ale co takiego "szanownego" ministra może obchodzić ?! On w porównaniu do 'szarego obywatela" śmiga sobie samochodem ładowanym/tankowanym za nasze podatki. Jedynie kiedy korzysta z transportu publicznego to czas przed wyborami, kiedy to trzeba się pokazać jak Pan Trzaskowski poruszający się tramwajem jeden przystanek pod publiczkę i moment, w którym dziennikarze mogą cyknąć fotkę na okładkę swojego żałosnego szmatławca. A zwykli ludzie niech sobie radzą, oczywiście tuż po wyborach. Ta sytuacja miała miejsce właśnie po objęciu stanowiska przez Pana Klimczaka. Jeszcze w roku 2023 mieliśmy kilka połączeń bezpośrednich, lecz to się wówczas zmieniło, a Koalicja wpiera nam same dobre zmiany, choć już dobrze wiemy, że ich nie ma pod każdym względem. Mam nadzieję jednak, że rodacy któregoś pięknego dnia, wezmą sprawy w swoje ręce i przestaną wspierać oszustów i złodziei. Prace nad projektem jak zwykle zaczynają się w III kwartale, kiedy to przebudowa będzie stała od IV kw. 2025 r. do końca I kwartału 2026 r. z powodu warunków atmosferycznych, przez co również będzie trwała zapewne do końca 2027 r. o ile i w tym terminie się wyrobią. Kończąc, niech nasz dworzec rośnie w siłę, bezpieczeństwo oraz piękno i wygodę dla podróżujących ludzi.Źródło komentarza: 300-metrowy peron i przejście podziemne powstanie na stacji kolejowej w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: tTreść komentarza: Może mieszkańcy miasta ocenią czy takie dodatkowe skrzydła mieszkalne komponują się z wciśniętą kamienicą zabytkową. Czy modernizacja - remont zabytkowej kamienicy nie wpłynie na charakter elewacji i całego budynku (czy konserwator będzie nadzorował wszystkie działania na każdym etapie).Źródło komentarza: Dariusz Klimczak w Tomaszowie: wkrótce przedstawię projekt usprawnienia procesów inwestycyjnychAutor komentarza: obywatel TMTreść komentarza: Co się spodziewać po wyborcach skoro większość to przybysze z wiosek. Starych tomaszowian coraz mniej, wieś rządzi miastem, wybierając tzw. swoich.Źródło komentarza: Radni chcą nocnej prohibicji. Koalicja ponad podziałami
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama