Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Eksperci JASPERS w Tomaszowie

W ubiegłym tygodniu nasze miasto odwiedziła trójka unijnych ekspertów, specjalizujących się we wspieraniu dużych projektów inwestycyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej o wartości powyżej 50 milionów EURO. Specjaliści przyjechali do Tomaszowa w ramach inicjatywy JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions), by przekazać swoje uwagi do przygotowanego przez spółkę ZGWiK projektu przebudowy oczyszczalni ścieków oraz skanalizowania części miasta oraz gminy Tomaszów.

 

- Gościliśmy trzech ekspertów, których opinią podpierają się unijni urzędnicy rozpatrujący wnioski o dofinansowanie dużych projektów inwestycyjnych – mówi Waldemar Dębowski, wiceprezes ZWGiK. -  Był to Szwed, który odpowiada za gospodarkę wodno ściekową. To człowiek z dużym praktycznym doświadczeniem, ponieważ w Szwecji zarządzał podobna firmą do naszej przez kilka lat. Ponadto przygotowuje projekty dyrektyw dla Unii właśnie dotyczące problematyki dotyczącej zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Drugim ze specjalistów był Włoch, którego domeną jest ochrona środowiska w kontekście obowiązujących przepisów.

 

Oczyszczalnia graniczy z obszarem, który wchodzi w skład „Natury 2000”.  

- To prawda. Nasz gość zażyczył sobie abyśmy oprowadzili go po całym terenie. Chciał osobiście zobaczyć, jaka jest odległość.  Muszę przyznać, że mamy dużo szczęścia, bo granicę obszaru, która w pierwotnej wersji przebiegła wzdłuż naszej grobli, udało nam się, dzięki Tadeuszowi Adamusowi przesunąć. Gdyby nie to, dzisiejsza inwestycja mogłaby nie dojść do skutku.

 

Chyba równie istotne są aspekty ekonomiczne, finansowe.

- Tym zajmował się trzeci z ekspertów.

 

Jak wygląda wizyta takich unijnych specjalistów?

- Pierwszy dzień, to była wizja lokalna. Specjaliści chcieli zobaczyć obszar objęty wnioskiem i projektem, czyli gminę i miasto Tomaszów. Patrząc od strony Łodzi, to oczywiście Komorów i Zaborów, Starzyce, Centrum i następnie Białobrzegi, Wąwał, Smardzewice, Karolinów, Twarda itd. W sferze zainteresowania był też Zalew Sulejowski.

 

 Czyli naszą „atrakcję” turystyczną.

- Przyjechali tu bardzo dobrze przygotowani. Widać było, że nie tylko zapoznali się z dokumentacją, ale i innymi dostępnymi informacjami o mieście, powiecie i regionie. Bardzo ważnym dla nich elementem były na przykład „Niebieskie Źródła”. Zastanawiano się jak wpłynie budowa kanalizacji na funkcjonowanie Rezerwatu i czy na przykład nie obniży się poziom wód.

 

A jak wyglądała wizyta na oczyszczalni. To zakład, który w czasie powstawania przewidywany był do oczyszczania ścieków przemysłowych.

- Dokonano lustracji całego Zakładu. Odbywało się to na takiej zasadzie, że pokazywaliśmy stan obecny, całą technologie i omawialiśmy to, co chcemy zmienić i wprowadzić w ramach projektu. Goście byli bardzo zaskoczeni naszym laboratorium. I na koniec była prezentacja całego naszego wniosku. Przedstawiliśmy założenia i cele, jakie chcemy osiągnąć.

Program dosyć obszerny jak na jeden dzień.

- To prawda. Drugiego dnia zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich firm i podmiotów, które współpracują przy realizacji projektu. Przede wszystkim autor Studium wykonalności, czyli firma Mott McDonald, służby prezydenta, urzędnicy starostwa oraz przedstawiciel inżyniera kontraktu.

 

Wyłoniliście go niedawno w konkursie

- Jest to firma „Eko-Centrum” z Wrocławia wspólnie z przedsiębiorstwem wodociągowym z Pabianic, jako konsorcjum. Rozmowy i konsultacje przebiegały w trzech panelach: finansowy, ochrony środowiska i techniczno-technologiczny. W tych zespołach wypracowano szereg uwag oraz wskazówek.

 

Czy to jest jednorazowy przyjazd ekspertów, czy spodziewacie się kolejnych?

- Oczywiście będą kolejne. Następne zaplanowano na koniec sierpnia i wtedy też powinien powstać już raport końcowy. JASPERS podkreśla, że nie przyjeżdża nas krytykować, czy kontrolować, ale pomagać w przygotowaniu dokumentów i realizacji inwestycji, udzielając wielu cennych wskazówek, chociażby dotyczących podejścia unijnych urzędników do składanej dokumentacji. Najistotniejsze, aby informacje w niej zawarte były spójne.

 

Czego dotyczyły te uwagi i wskazówki poza urzędniczymi zwyczajami?

- Między innymi gospodarki osadami. W ostatnim czasie zmieniło się podejście do tego tematu w całej Europie.  Do tej pory robiło się komory fermentacyjne a następnie suszyło i spalało. W tej chwili osad jest paliwem. Produkowany przez nas ma kaloryczność zbliżoną do węgla kamiennego. JASPERS twierdzi, że to należy wykorzystać. Mamy przedstawić też koncepcję rekultywacji lagun. Było tez kilka uwag o charakterze bardzo technicznych. Dotyczących na przykład azotu. Była też kwestia oddzielenia ścieków przemysłowych od tzw. bytowych. Unia nie dokłada do tych pierwszych.

 

Czy eksperci zwracali uwagę na krótki czas na wykonanie całej inwestycji? Ma być ona wykonywana w systemie „projektuj i buduj” i trudno dzisiaj przewidzieć, na jakie przeszkody natrafi firma wykonawcza.  

- Z tym nie było problemu. Inwestycja musi być zakończona do końca 2013 a później mamy jeszcze dwa lata na jej rozliczenie. Oni mają inne spojrzenie na wykonywanie inwestycji u siebie. Poza tym całość dzielimy na siedem podprojektów. Nie będzie tego wykonywała jedna firma. Najważniejsze jednak jest, że eksperci widzą potrzebę realizacji inwestycji. A my sporo się nauczyliśmy. Szkoda, że takie spotkania nie są organizowane na początku drogi, bo wtedy być może studium i raport oddziaływania na środowisko wykonalibyśmy własnymi silami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tofik 06.07.2011 22:34
Czegoś tu nie rozumiem???? Wywiadu powinien udzielić prezes ZGWiK. Tyle ,że pewnie niewiele byśmy się wtedy dowiedzieli.....

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama