Zasłużona dla Tomaszowa
Dzisiejsza sesja Rady miejskiej rozpoczęła się od przyjęcia jednogłośnie uchwały dotyczącej uhonorowania tytułem „Zasłużony dla Tomaszowa Mazowieckiego” pani Teresy Zając, wieloletniej prezes tomaszowskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
„Jak krowie na granicy”
W kolejnym punkcie radni zajęli się apelem do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej do uznania spraw wsi i rolnictwa za priorytetowy kierunek działań Polski w ramach naszej prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku. Z apelem o przyjęcie apelu wystąpili do tomaszowskiej Rady Miejskiej posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości: Grzegorz Wojciechowski, Robert Telus i Janusz wojciechowski.
- Tomaszów jest miastem typowo przemysłowym – rozpoczął dyskusję Jacek Kowalewski. – Rolnictwo ma u nas marginalne znaczenie. Przyjęcie takiego apelu byłoby ośmieszaniem Tomaszowa Mazowieckiego. Proponowałbym aby apel ten nie był przegłosowany ale zdjęty z porządku sesji.
- Myślałem, że pan przejawia szerokie horyzonty – odpowiadał Marcin Witko.– Bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju jest tak samo ważne jak bezpieczeństwo energetyczne. Pańska wypowiedź jest kuriozalna. Wiele razy pan opowiadał o bezrobociu i musi pan wiedzieć, że wielu bezrobotnych z Tomaszowa właśnie dorabia w rolnictwie. To hipokryzja.
W przeciwieństwa do pana, który jest muzykiem na rolnictwie troszeczkę się znam jako geodeta, nawet potrafię orać pługiem. Większość czasu spędzam na wsi – odpowiadał Kowalewski. – Chodzi o to, by nie przyjmować wszystkiego bezkrytycznie. Czy ktoś wie ile jest krów w Tomaszowie?
- Wytłumaczę panu „jak krowie na granicy”. Nasz region jest stricte rolniczym – ripostował Witko.
- Niech zadecyduje rada – podsumowała radna Wacława Bąk.
Apel przegłosowała ostatnie koalicja pro rolnicza SLD – PiS w stosunku głosów 13 za przy 7 wstrzymujących się
Groty w budżecie
Jedyna zmiana jaka nastąpiła ma związek ze zwiększeniem nakładów na zadanie adaptacja Grot Nagórzyckich na trasę turystyczną. Pisaliśmy na ten temat w artykule Groty nieco później. Przeznaczono kolejne 115 tysięcy na wykonanie inwestycji.
Radni pytali prezydenta o termin zakończenia inwestycji oraz o to, kiedy zostanie zagospodarowany zostanie teren wokół obiektu.
- Chcemy aby prace zostały zakończone do 15 października – odpowiadał Grzegorz Zań.
Mamy zabytki
Okazuje się, że mamy w naszym mieście ponad 250 zabytków. Jest to informacja tym ciekawsza, że część z nich po prostu nie istnieje.
Komisje Rady Miejskiej radośnie i pozytywnie zaopiniowały program a radni nie dyskutowali. Bo i po co komu dyskusja… Zabytki są to i dobrze. Jaki jest ich stan, kto jest ich właścicielem, ile trzeba wydać na remonty, wyburzenia i adaptacje. To tylko kilka pytań, które nasuwają się tylko po pobieżnej lekturze. Niestety żadnemu z pośród 23 rajców nie przyszły one do głowy. Za oknem takie piękne słoneczko świeci i już niedługo Święta Wielkanocne, po co się więc stresować. Słusznie.
Atrakcyjne tereny na sprzedaż
Ponad 1,3 ha gruntów położonych przy ulicy Dzieci Polskich 10/12 zostało przeznaczonych do sprzedaży. Grunty w studium zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są dla inwestycji związanych z usługami. Miasto już dwukrotnie próbowało sprzedać część tego terenu, który w nieobowiązującym już planie przeznaczony był pod budownictwo jednorodzinne i usługi. Do przetargów nikt nie przystąpił. Radni dopytywali o szacunkową wartość działek, która na dzień dzisiejszy jest nieokreślona.
Będą wiatraki
Ich budowę umożliwi uchwała zezwalające na obciążenie służebnością przesyłu. Wiatraki pojawią się w okolicach Zawady na gruntach należących do miasta. Wykonawcą będzie firma „Windprojekt”.
Pakiet oświatowy
Radni przyjęli pakiet uchwał oświatowych, które są konsekwencją uchwały intencyjnej w sprawie rozwiązania zespołu szkół gimnazjalnych oraz likwidacji gimnazjum numer 1. Zmodyfikowaniu uległy granice obwodów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Powołano do życia Szkołę Podstawową numer 8. Zmieniono uchwałę Rady Miejskiej w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto.
- Dziwne wydaje się nie zabranie głosu w tak ważnej sprawie przez Związek Nauczycielstwa Polskiego – mówił Witko. – Pozostaje pytanie czy z taką sama niestarannością Związek podchodzi do konkursów na dyrektorów placówek.
- Gdzie zostanie przeniesione gimnazjum dla dorosłych, skoro Powiat nie jest zainteresowany jego przejęciem – dopytywał radny Tomasz Trzonek.
- Prowadzenie tego typu szkoły jest zadaniem Powiatowym – odpowiada Waldemar Wendrowski. – Musi nastąpić wygaszanie tego gimnazjum a nie likwidacja, ponieważ, osoby które je rozpoczęły muszą naukę gdzieś skończyć. Zlikwidowane ono zostanie w 2012 roku. Jeśli chodzi o adres, to nie będzie to na pewno Gimnazjum numer 7.
Stypendia sportowe
Po raz kolejny uchwalono zasady przyznawania okresowych stypendiów dla zawodników osiągających wysokie wyniki w rywalizacji sportowej. Na poprzednią wersję tego lokalnego aktu prawnego zwrócił uwagę wojewoda łódzki. Okazało się, że jest ona niezgodna z obowiązującym prawem i musi zostać unieważniona. Nowa wersja uwzględnia poprawki wynikające z zastrzeżeń zgłoszonych przez organ nadzoru.
Stypendium zgodnie z projektem otrzymać będą mogli sportowcy, którzy nie ukończyli 23 roku życia i uczestniczą czynnie w zajęciach szkoleniowych i we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym.
Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić klub sportowy lub stowarzyszenie, którego barwy reprezentuje lub sam zawodnik.
Wysokość miesięcznego stypendium nie może być niższa od 100 zł i wyższa niż 2000.
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnioskowała aby zmniejszyć liczbę przedstawicieli prezydenta miasta a zwiększyć liczbę radnych w komisji rozpatrującej złożone wnioski o stypendia. Drugim wnioskiem było wykreślenie ograniczenia wiekowego dla osób ubiegających się o stypendia. Wnioski zostały przyjęte.
Krzysztof Barański pytał o podejmowanie uchwał zawierających wady prawne – Kolejny raz stoimy w bardzo niekomfortowej sytuacji i pod pręgierzem opinii publicznej.
Dokładamy wszelkich starań aby takich uchyleń było jak najmniej – odpowiedział Wendrowski.– To odium spływa przede wszystkim na osoby przygotowujące projekty, w tym na mnie a nie na radnych.
Sprawozdawczo
Prawie milion złotych wydatkowane jest w naszym mieście na walkę z alkoholizmem i narkomanią. Dużą część tej kwoty pożytkują organizacje społeczne.
Radny Dworczak zwrócił uwagę, że wydatki związane z wynagrodzeniami członków Miejskiej komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Ile zarabiają przewodniczący, wiceprzewodniczący i członkowie komisji – pytał.
- Nie róbmy z tego sensacji – odpowiadał Waldemar Wendrowski. – To konsekwencja tego, co poprzednia Rada uchwaliła.
Nikt nie zapytał niestety o efektywność wydawanych z budżetu miasta pieniędzy. Czy zadania, jakie pojawiają się w ofertach organizacji są rzeczywiście wykonywane i z jakim skutkiem? Czy nie dochodzi do nadużyć? Dlaczego wycofano dotację dla fundacji „Arka Noego”? O ile osób wzrosła liczebnie miejska komisja rozwiązywania problemów alkoholowych w okresie minionych 5 lat? O ile w tym okresie wzrosło wynagrodzenie jej członków? – te pytania ze strony radnych nie padły. O narkotykach również dyskusji szerszej nie było.
Dopiero przy okazji punktu dotyczącego wspierania aktywności seniorów radna Krystyna Wilk zwróciła uwagę na brak dyskusji dotyczącej efektywności i skuteczności podejmowanych działań.
Zapoznano się z Raportem z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Radna Wilk złożyła wniosek o przygotowanie programu walki z dzikimi wysypiskami śmieci. Do Raportu wrócimy w najbliższym czasie.
Interpelacje
Jacek Kowalewski – Pytał o projektowaną ulicę „Środkową” dochodzącą do ulicy Hallera.
Krystyna Wilk – Wniosek o likwidację punktu obrad dotyczącego informacji o działalności przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w okresach między sesjami, argumentując słusznie, że punkt nie budzi żadnego zainteresowania i drukowanie sprawozdań stanowi jedynie marnotrawstwo papieru.
Marcin Witko – zwrócił uwagę na stan tomaszowskich ulic. Dopytywał o tzw. Galerię Mazovia i Program Rewitalizacji.
Cezary Żegota – plan zagospodarowania przestrzennego.
Arkadiusz Gajewski – prognozy dotyczące ilości miejsc w przedszkolach na nadchodzący rok szkolny.
Henryk Dworczak – powrócił do tematu żłobka, o którym w swoim liście do naszej redakcji pisał radny Marcin Witko.„Biznes koleżanki, czy żłobek”.
[
Napisz komentarz
Komentarze