Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 17:05
Reklama
Reklama

Miliony skanalizowane

W miniona środę, w Sali obrad Urzędu Miasta dokonano prezentacji przygotowanego prze tomaszowska spółkę wodno – kanalizacyjną programu skanalizowania części Tomaszowa Mazowieckiego wraz z modernizacją Oczyszczalni Ścieków. W piątek spółka podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowę, dzięki której otrzyma ponad 100 milionów złotych kredytu na realizację inwestycji.

Historycznie

 

Historia modernizacji tomaszowskiej oczyszczalni ścieków oraz miejskiej sieci kanalizacyjnej sięga ubiegłego wieku, kiedy to miasto przejęło po upadłym Wistomie obiekt przy ulicy Henrykowskiej. Już pod koniec lat 90-tych zabiegano o przedakcesyjne fundusze unijne, które miały sfinansować unowocześnienie i równocześnie rozbudowę Oczyszczalnie do celów realizacji tzw. Programu Pilica, który ostatecznie nigdy nie został zrealizowany. Najkrócej ujmując polegać on miał na budowie „opaski” ściekowej i kolektorów wokół zalewu Sulejowskiego. Ścieki miały być odprowadzane do Tomaszowa i tu oczyszczane. Nie zrealizowano także modernizacji tomaszowskiej inwestycji. W mediach ogólnopolskich rozpisywano się o tym, że nasze miasto przez nieudolność straciło kilka milionów EURO. Sprawą zajmowała się nawet Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Równocześnie ścieki oczyszczane w Tomaszowie nie spełniały żadnych norm czystości. Oczyszczalni ścieków naliczono wielomilionowe kary, które w związku z tzw. „małą modernizacją”, jaką przeprowadzono w latach 2002-2006 ostatecznie umorzono.

 

Największym krytykiem działań władz Tomaszowa z kadencji 1998-2002 był ówczesny poseł AWS – Mirosław Kukliński. Z oczyszczalni ścieków  uczynił jeden z głównych tematów wyborczych (drugim było wysypisko śmieci).

 

4 lata kadencji Kuklińskiego to zapewnienia o przygotowywaniu wniosku o dotacje unijne.  Tomaszowska oczyszczalnia trafiła nawet na listę rezerwowych projektów indykatywnych, z której zniknęła po przejęciu w Polsce władzy przez koalicję PO-PSL.

 

W  2007 roku prace przyspieszono. Kierownikiem projektu został Tadeusz Adamus. Ogłoszono  przetarg na opracowanie Studium Wykonalności. Jego wykonawcą została firma Mott McDonalds. 

 

- W związku z tym, że majątek wytworzony w ramach programu musi być użytkowany nie krócej niż pięć lat przez jednego właściciela, konieczną była decyzja o połączeniu dwóch miejskich spółek w jeden podmiot– wyjaśniał w środę Andrzej Barański, prezes spółki. – Wniosek o zgodę na połączenie pan prezydent skierował do Rady Miejskiej.

 

Stosowna uchwałę Rada Miejska podjęła w czerwcu 2008 roku. Formalne połączenie spółek nastąpiło już w końcu grudnia. – Jednocześnie trwały prace nad przygotowaniem dokumentacji do konkursu, który miał być ogłoszony w czerwcu 2009 roku  - mówił prezes.  – Niestety został on ogłoszony w kwietniu. Mimo to dokumentację złożyliśmy.  Zrobiliśmy to po to, by zapoznać się z procedurami stosowanymi przy ocenach wniosku.

 

Wniosek odrzucono z przyczyn formalnych. Spółka nie zdążyła uzyskać decyzji środowiskowej, którą otrzymała dopiero w listopadzie 2009 roku.  W tym samym miesiąca stało się możliwe złożenie kompletnego wniosku, który poddany został ocenie formalnej i merytorycznej.

 

- Wniosek został wysoko oceniony –podkreślał Barański. - Na 70 złożonych projektów do dofinansowania zakwalifikowano jedynie 9. Nasz znalazł się na pierwszym miejscu listy rezerwowej.

 

 

 

Nasza mała… aglomeracja

 

Zapewne niewielu mieszkańców naszego miasta zdaje sobie sprawę z faktu, że zamieszkuje w Aglomeracji Tomaszów Mazowiecki. Została ona  zatwierdzona rozporządzeniem Wojewody Łódzkiego we wrześniu 2005 roku.

 

Aglomeracja swoim zasięgiem obejmuje tereny miasta niektóre miejscowości Gminy Tomaszów. Należą do nich: Komorów, Karolinów, Smardzewice, Swolszewice Małe, Tresta Rządowa, Tresta, Twarda, Wąwał, Zaborów Pierwszy, Zaborów Drugi.

 

Teren zamieszkuje 72 468 (według stanu na koniec 2008 roku) osób, jednak liczba realnie zamieszkujących sięga 157 tysięcy.  Wskaźnik skanalizowania wynosi tu jedynie 59,5%, natomiast  zwodociągowania to 98 %.

 

Przygotowany przez spółkę program zakłada m.in.: poprawę jakości życia mieszkańców oraz zwiększenie perspektyw rozwoju gospodarczego i stworzenie korzystniejszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, poprzez zapewnienie podstawowej infrastruktury technicznej.

 

Niezwykle istotna jest także poprawa stanu zdrowia mieszkańców wynikająca z podniesienia jakości wód podziemnych i pośrednio z wzrostu jakości wody pitnej, a także z redukcji skażenia gleb.

 

Plac budowy

 

Co dokładnie zostanie wykonane w ramach przygotowanego projektu? Z całości wyodrębniono 15 mniejszych zadań. Wykonywane one będą według zasady „projektuj i buduj”. Oznacza to, że potencjalny wykonawca, zanim wbije pierwszą łopatę na terenie budowy, będzie musiał wcześniej wykonać także dokumentację techniczną i uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę. Pełen wykaz ulic, które zostaną skanalizowane znajduje się na końcu artykułu.

 

Nasze miasto jest obecnie skanalizowane w ok. 70%. Długość czynnej sieci kanalizacyjnej wynosi 76,9 km bez przyłączy (126,1 km z przyłączami).

 

W ramach projektu powstanie ponad 105 kilometrów nowych sieci kanalizacyjnych. Zmodernizowane zostaną także istniejące kolektory sanitarne. Jest to tylko pierwsza część zaplanowanej kanalizacji całej aglomeracji tomaszowskiej. 

 

- Na terenie Tomaszowa do Siecie kanalizacyjnej zostanie podłączonych 12 tysięcymieszkańców – mówił wiceprezes spółki Waldemar Dębowski. – Kolejne 4 tysiące przyłączymy z terenu gminy Tomaszów. -

 

- Prawie wszystkie inwestycje realizowane będą w pasach drogowych– kontynuował Andrzej Barański.Przez najbliższe trzy lata miasto Tomaszów będzie rozkopane. Nie ma innego sposobu abyśmy przeprowadzili tę inwestycję. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to utrudnienie la mieszkańców – dodał apelując do mieszkańców o cierpliwość.

 

 

Koszt

 

Szacuje się, że wszystkie zaplanowane zadania inwestycyjne kosztować będą 226 504 488,02 zł. Z czego kosztem kwalifikowanym jest 186 079 724,43 zł pozostała część to podatek VAT.


- Jesteśmy jako spółka płatnikiem podatku VAT, dlatego nie może to być koszt kwalifikowany -  wyjaśniał prezes Barański. 

 

Koszty inwestycji pokryte zostaną z w/w pożyczki z NFOŚiGW  o wysokości ponad 107 milionów złotych,  pożyczki z WFOŚiGW w Łodzi na kwotę bliską 61 milionom oraz ze środków miasta i własnych spółki (17 milionów).

 

Kwota pożyczona w Narodowym funduszu Ochrony Środowiska spłacona ma zostać z dotacji, na jaką liczy spółka.

 

Władze spółki liczą także na korzystne rozstrzygnięcia procedur przetargowych, gdzie oferty złożone przez wykonawców mogą być niższe od zakładanych.  

 

 

Pytania (również) bez odpowiedzi

 

Pierwsze wątpliwości zgłosił Jacek Kowalewski, który dopytywał o inwestycje w Komorowie i Zaborowie, gdzie obecnie przebudowywana jest droga numer 713.  – Inwestycja ma być zakończona jeszcze w tym roku i widzę co tam jest robione, w związku z tym budzi to mój niepokój -  mówił. 

 

Zwrócił także uwagę na fakt, że wielu mieszkańców Tomaszowa do sieci kanalizacyjnej przyłączyć się nie chce. Przykładem jest zbudowana kilka lat temu ulica Białobrzeska, gdzie na całej jej długości, tylko kilku właścicieli domków zdecydowało się na przyłączenie.  – Są fajne założenia odnośnie potencjalnych odbiorców programu, czyli liczby osób, które do Siecie zostaną włączone.  Czy są jakieś możliwości, by te osoby przymusić do włączenia się do sieci – pytał. – Przecież to zakładanym efektem jest właśnie ich przyłączenie.

 

Radny Witkopytał, kto będzie finansował wykonywanie nakładek na drogach powiatowych objętych programem inwestycyjnym.

 

- Mamy zawarte porozumienia ze wszystkimi zarządcami dróg-  wyjaśniał Ryszard Grudziński, drugi wiceprezes spółki. – Będziemy starali oddziaływać, by dotrzeć do każdego z mieszkańców, którzy będą objęci budową kanalizacji. Obowiązek przyłączenia istnieje tylko na nowych obiektach budowlanych. W przypadku istniejących takiego obowiązku nie ma. – odpowiedział na drugie pytanie Kowalewskiego

 

Ryszard Goździk pytał natomiast, czy w projekcie znajduje się także rekultywacja powistomowskich „lagun”

 

Odpowiedzi na pytanie dotyczące dotychczasowych kosztów poniesionych przez spółkę na przygotowanie projektu przedstawiciele ZGWiK nie udzielili. 

 

Bez(radni)

 

Obserwując spotkanie można odnieść było wrażenie, że większość radnych nie jest w ogóle zainteresowana inwestycją, której koszt oszacowano na 220 milionów złotych. Aż 60 milionów pochodzić będzie z kredytu, który wcześniej czy później trzeba będzie spłacić. Poza Arkadiuszem Gajewskim, który dopytywał o okres spłaty tego kredytu nikt nie zapytał o koszty społeczne ani też czy spółka będzie zdolna ten ciężar samodzielnie udźwignąć. Nie zapytano tez o szacunkowe koszty ścieków, którymi zostaną obciążeni mieszkańcy naszego miasta.

 

 

 

 

 

Wykaz zadań inwestycyjnych

 

  1. Modernizacja oczyszczalni ścieków
  2. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: Kilińskiego, Spalskiej, Szczęśliwej, Sosnowej, Tuwima, Cegielnianej, Koszykowej, Smutnej, Bocznej, Krętej, Narewskiego, Curie-Skłodowskiej, Staszica, Chrobrego, Piastowskiej, Jagiellońskiej, Kamiennej, Dobrej, Cmentarnej, Niemcewicza, Wrzosowej, Grota-Roweckiego, Nowowiejskiej, Równej, Suchej, ks. Popiełuszki, Mireckiego, Cekanowskiej, Fabrycznej i Żeromskiego o długości ok.14,4 km
  3. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Zawadzkiej o długości ok. 1,4 km
  4. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: Nowa, Ujezdzka, Strefowa, Strefowa - Warszawska, Gęsia, Warszawska, Wspólna, Piaskowa, Czarna, Jasna, Czysta, Smolna, Duracza, Dębowa, Leśna, Grzybowa, Jelenia, Zajęcza, Lubocheńska, Wysoka, Traugutta, Chopina, Północna i Mickiewicza o długości ok.10,1 km
  5. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: Szymanówek, Adama, Cezarego, Damazego, Grażyny, Edwarda, Szewskiej, Krawieckiej, Anny, Barbary, Celiny,  Ignacego, Jerzego, Danuty, Ireny i Jana o długości ok. 5,8 km
  6. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: Na Skarpie, Lucyny, Łukasza, Ludwikowskiej, Robotniczej, Modrzewskiego i Kwarcowej o długości ok. 5,8 km
  7. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: Białobrzeskiej, Kolejowej, Ślusarskiej, Radomskiej, Opoczyńskiej, Wilczej, Wąwalskiej, Wąwalskiej-Witosa, Witosa, Peryferyjnej, Hojnowskiego, Dziubałtowskiego, Kałużyńskiego, Odległej, Gminnej, Cisowej, Michałowskiej, Myśliwskiej, Hubala, Torowej, Kowalskiej, Okopowej, Łozińskiego, Pliszczyńskiego, Stolarskiego, proj. Hubala - Wilczej, Wilczej-Opoczyńskiej, Opoczyńskiej- Witosa o długości ok. 23,9 km
  8. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: Działkowej i Józefowskiej o długości ok. 0,6 km
  9. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach: Starowiejskiej i Ludowej o długości ok. 2,7 km
  10. Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Wąwał o długości ok.8,6 km
  11. Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Smardzewice o długości ok. 19,1 km
  12. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach Kotlinowej i Pod Grotami  o długości ok. 0,4 km
  13. Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Nagórzyckiej o długości ok. 1,3 km
  14. Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Zaborów Pierwszy, Zaborów Drugi i Komorów o długości  ok.11,4 km
  15. Zadanie 15 – Renowacja istniejących kolektorów sanitarnych o łącznej długości ok. 19,1 k


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ajdejano 21.02.2011 08:37
Do rygla: tak, tak - kolego - masz rację. To Ci dorzucę, że np. w Starostwie na Barlickiego sprawy rolne załatwia dziewczyna, która wcześniej była..... pielęgniarką w szpitalu ! Dlaczego - bo to znajoma króliczka !

rygiel 18.02.2011 07:55
rzygać się chce jak słuchamy o tych dotacjach unijnych.Co nie dotknięte to porażka.Jedynie stołek osiągalny i kasa za efekty pracy ??? Takiej bryndzy nie ma w najmniejszej mieścinie - rząd fachmanów ! Upolitycznione wszystko do najmniejszego etatu najlichszej sprzątaczki

!!!!!!! 18.02.2011 00:32
Dostali kasę, to te nieroby z biura w ZGWK podwyżki dostaną. Przecież z takiej póli to łatwo będzie coś ukryć. A może jakiś kolejny jubileusz, przecież od poprzedniego już niedługo rok minie to się firma zabawi. Za taką kasę to prezesi będą mogli więcej pracowników zaprosić na wypad do Białowieży lub Augustowa, nie tylko zasłużonych przydupasów. Zabierzcie jeszcze ze sobą Zagozdona i zabłądźcie w tej puszczy na długie lata BANDO!!!!!!!

ajdejano 14.02.2011 22:36
Do ILE- wpis nr 22 i do 212 wpis 23: goście - najpierw usiądźcie na czymkolwiek, wylejcie na te swoje rozgrzane główki po jednym litrze wody - i dopiero coś wypisujcie na tym forum. Ździchy !!! Spoko!!!podniecajcie się !!!

abu nic 14.02.2011 19:34
Tak to jest jedyny zespół , inny by tego nie dokonał. GRATULACJE..... Sami ... politycy , to na tyle

212 14.02.2011 19:28
Temat modernizaci znany od 2000 roku bylo już makro, mikro ,inwestorzy z obcym kapitalem cuda na kiju tylko aby prztrwać . Niech mi nikt nie opowiada ten jest dobry a ten nie , jedno jest ważne dla nich przetrwać kolejną adencje. Nie są nawet w stanie utrzymać tego do czego doszli , od dawna już stoi słynny nabytek -- Stacja zlewcza nawet jako licznik nie pracuje. Kiedyś oczko w głowie wstęgi wywiady prasa a dziś - plama jak i z czego tak naprawde rozliczają m ścieków i od kogo , bardzo interesujace Jest wiele pytań ale to niech inni zadają........

ILE 14.02.2011 19:06
Widać nie wiele osób jest zorietowanych . Dla mnie podstawowe pytanie bez odpowiedzi ile zaplaci za to Tomaszowianin i po co to ukrywać , niech ludzie poznają symulacje to chyba nie jest tajemnicą . Wiem ile , niech oni to napiszą i niech to zrobim przed wyborami /

pff 14.02.2011 10:27
Jaką dostali kasę koli??? Oni mają pożyczki z NFOS i WFOS. O kasie z UE to oni marzą bo 2 lata nie skłądali wniosku, a jak złożyli to tylko na listę rezerwową się załapali i tyle... Pożyczkę może dostać każdy i trzeba ją spłacić - dotacja z UE jest bezzwrotna i to jest gigantyczna różnica - 107 mln zł.

koli 14.02.2011 09:03
widać projekt nie był robiony przez urzedników skoro dostali kase

kim 14.02.2011 09:02
a jaki udział ma w tym prezio??? niech rob i drogi i rewitalizację,może trochę stadion.Pokazuje się tam gdzie idzie bez jego udziału

aso 14.02.2011 01:08
Drogi by zrobili.. zamiast dziury łatać to znaki stawiają o niebezpiecznej nawierzchni! Dziadostwo!

ile mamy bulić? 13.02.2011 21:55
Niech mi ktoś powie ile będziemy przez 10-20 lat płącić za wodę i ścieki - to jest punkt wyjścia do rozmowy jakiejkolwiek.

heh 13.02.2011 21:33
Waldek, prawa ręka pięknego Mirosława musi się męczyć i udawać miłość do baronetków SLD, a teraz udawać, że będzie kasa z UE na inwestycje, heh. Przecież to tylko kampania Barańskiego do parlamentu. SKończy się na paru zadaniach z pożyczek i mandacie w Sejmie Barańskiego, wszystko.

buła 13.02.2011 17:01
ludzie czy to nie ta czerwona prezesowa co zadłużyła oczyszczalnie jest teraz powołana przez prezydenta do rewitalizacji???????? chiba tak

roman 13.02.2011 16:56
dobrz,że miasto nie maczało tu palluchów,bo nic by nie było z tego.I tak ludzie nie traktują tego za sukces prezydenta tylko sp-ki Barańskiego.

Opinie
Igor MatuszewskiIgor Matuszewski Chce skutecznie kontrolować, czy jedynie więcej zarabiać? Radny Piotr Kucharski może to robić i nie trzeba do tego pełnić żadnej funkcji. Można być zwyczajnym radnym, ale może to też robić każdy obywatel. Takie prawo daje ustawa o dostępie do informacji publicznej. Więc pisanie o jakiejś próbie blokowania czegoś jest dość śmieszne i przypomina próbę udowodnienia, że ziemia jednak jest płaska. Jak widać za 350 złotych miesięcznie można wywołać burzę w szklance wody. Jednymi z najbardziej istotnych uprawnień, jakie posiadają radni samorządowi są możliwości sprawowania kontroli nad działalnością miasta lub powiatu. Można je realizować za pomocą organu ustawowego, jakim jest komisja rewizyjna w danym samorządzie, ale także indywidualnie. Co ciekawe zmiany w ustawodawstwie wprowadzone przez PiS dają większe uprawnienia kontrolne radnym indywidualnie, niże wtedy, kiedy działają oni w formie komisji. Każdy radny ma prawo wstępu niemalże wszędzie oraz żądania wszelkich dokumentów związanych z realizacją zadań nałożonych ustawami. Co ważne (bo część urzędników próbuje to robić) jedyne ograniczenia muszą wynikać bezpośrednio z ustawy. W tomaszowskiej Radzie Miejskiej funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełni Piotr Kucharski. Okazuje się jednak, że inni członkowie tego gremium mają go dosyć i zamierzają odwołać. Czy chodzi o to, że jak sam twierdzi, jest niewygodny dla Prezydenta? Czy tylko o 350 złotych diety więcej. Radny już w poprzedniej kadencji dał się poznać, jako główny samorządowy śledczy. Badał nawet kaloryczność węgla w spółce ZGC. Usilnie poszukiwał nieprawidłowości w TTBS, a następnie próbował załatwiać mieszkania dla własnych kłopotliwych lokatorów. Analiza aktywności radnego z ubiegłej kadencji pokazuje dużą liczbę interpelacji i małą liczbę konkretnych i merytorycznych wniosków.
Reklama
Reklama
Walentynkowe Ale Kino Walentynkowe Ale Kino Tuż przed walentynkami Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do sali kinowej Kitka w MCK Tkacz na czarną komedię "Tylko kochankowie przeżyją". Będzie romantycznie, ale i trochę strasznie, bo tytułowi kochankowie, to... para wampirów. Projekcja odbędzie się 12 lutego o godz. 18. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).Film Jima Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem, dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. (Opis filmu za Gutek Film.)Bilety w cenie 10 zł jak zawsze można kupić w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 lub online przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Tylko-kochankowie-przezyja/Tomaszow-Mazowiecki). Zapraszamy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.02.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kto zostanie nowym dyrektorem lub dyrektorką w TCZ? Borowski definitywnie odchodzi Kolejna osoba odchodzi ze szpitala. Już czwarta. Tym razem jest to Konrad Borowski, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Złożył już wypowiedzenie i obecnie przebywa na urlopie. Jak sam twierdzi na chwilę obecną nie widzi możliwości współpracy zarówno z Prezesem szpitala, jak i Starostą Mariuszem Węgrzynowskim. Pojawia się więc wakat na kolejne stanowisko. Kto je zajmie. Od dłuższego czasu mówi się o tym, że Starosta na tę funkcję chce powołać bliską mu politycznie Ewę Kaczmarek zastępca Pielęgniarki Koordynującej Oddz. Chorób Wewnętrznych. Na liście nazwisk pojawia się też córka radnego Szczepana Goski, która zdaniem pracowników TCZ ma zostać umieszczona w roli odchodzącego Borowskiego lub osoby koordynującej tomaszowskie ratownictwo medyczne. Zapewne wkrótce dowiemy się czy pogłoski ze szpitalnych korytarzy się potwierdzą. W ten sposób pełnię odpowiedzialności nad szpitalem przejmuje "ośrodek decyzyjny" w postaci Mariusza Węgrzynowskiego oraz Adrian Witczak, którego w spółce reprezentuje prokurent Glimasiński. Otwarte zostaje pytanie: kto następny: dyrektor - główna księgowa Alina Jodłowska? Z całą pewnością zostaną dyrektorzy, którzy sami nie wiedzą co w spółce robią.Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Węgrzynowski pozbył się Prezesa, bo szukał ośrodka decyzyjnego Wczorajsza sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zawierała co prawda tylko jeden punkt merytoryczny, ale dyskusja (jeśli można ją tak nazwać) trwa ponad 3 godziny. Jak opisać, to co się działo, by oddzielić własne opinie od prezentacji zdarzeń? Jest to w moim przypadku niezwykle trudne ponieważ sam byłem aktywnym ich uczestnikiem. Dlatego czytelnicy będą mieli możliwość przeczytania dwóch tekstów. Jeden z subiektywną oceną, w formie felietonu, mojego autorstwa. Drugi współpracującej z portalem dziennikarki. Gotowi?
Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Córki partyjnych kolegów zawsze znajdą pracę w Starostwie Od kilku lat głośno krytykowana jest polityka kadrowa Starosty Mariusza Węgrzynowskiego. Mówi się nawet, że przerost zatrudnienia sięga ok 100 osób przy równoczesnym niedoborze profesjonalnej kadry urzędniczej wyspecjalizowanej w zakresie budownictwa, geodezji, gospodarowania nieruchomościami itd. Piotr Kagankiewicz szacuje, że nadmierne wydatki sięgają nawet czterech milionów złotych. Kolejne umowy miały być podpisywane z początkiem tego roku, a więc kolejne setki tysięcy złotych. Zatrudnienie znajdują członkowie rodzin polityków PiS. Dla przykładu do Wydziału Promocji trafiła córka wójta gminy Będków, Dariusza Misztala, podobnie jak Mariusz Węgrzynowski działacza PiS oraz bliskiej osoby Antoniego Macierewicza. Wójt w ubiegłej kadencji zatrudniał z kolei radnych przyjaznych Staroście. Informacja o tym, co robi konkretnie dany pracownik, okazała się być najbardziej strzeżoną przez wójta tajemnicą. Promocja pęka w szwach. Pracuje w niej kilka osób więcej niż 10 lat temu. Czy jakieś efekty działania można uznać za spektakularne? Chyba tak. Należą do nich niespotykane nigdzie indziej zakupy dewocjonaliówUmorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Umorzenie w sprawie Misiewicza bez poważnych zastrzeżeń. W tle prezydent Tomaszowa i jego małżonka Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie w 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie Bartłomieja Misiewicza, byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej i szefa gabinetu politycznego szefa MON Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczyła tego, że 30 sierpnia tamtego roku w bełchatowskim starostwie podopieczny Antoniego Macierewicza miał obiecywać dobrze płatną pracę powiatowym radnym Platformy Obywatelskiej, w zamian za ich poparcie w głosowaniu nad powołaniem wicestarosty bełchatowskiego.
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama