Ubiegłotygodniowe głosowanie to drugie podejście posłów do przyjęcia Kodeksy wyborczego. Tym razem uwzględnili oni poprawki zgłoszone przez senatorów. Rozszerzyła ona liczbę samorządów, gdzie wprowadzone zostają głosowania w jednomandatowych okręgach wyborczych, wcześniej posłowie proponowali, by dotyczyło to jedynie miejscowości liczących do 40 tys mieszkańców.
Kolejna poprawka zgłoszona przez Senat mówi, że o mandat radnego nie mogą ubiegać się osoby skazane prawomocnymi wyrokami na kary pozbawienia wolności za umyślne przestępstwa skarbowe.
Nowy Kodeks przewiduje także możliwość wprowadzenia dwudniowego głosowania. Decyzja w tej sprawie podejmować będzie organ, który zarządził głosowania (w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, a parlamentarnych – prezydent).
W ustawie pojawiają się także parytety na listach wyborczych do rad miast na prawach powiatu, powiatów i sejmików województw. Nie mniej niż 35 proc. kobiet lub mężczyzn będzie musiało znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana.
Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. To kolejna nowość wynikająca z przyjętej ustawy.
Przyjęty przez Sejm Kodeks Wyborczy czeka obecnie na podpisanie przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze