Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 22:43
Reklama
Reklama

Wniosek formalnie niepoprawny

Od kilku tygodni już dochodziły nas niepokojące wieści dotyczące Programu Rewitalizacji Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Nieoficjalnie dowiadywaliśmy się, że udzielenie nam 70-milionowej dotacji stoi pod dużym znakiem zapytania. Oficjalnie ani Urząd Marszałkowski ani też Urząd Miasta nie chciały się na ten temat wypowiadać aż do czasu rozstrzygnięcia oceny formalnej złożonego w czasie trwania kampanii wyborczej wniosku. Mówiono, że Łódź ma kilka uwag ale wszystko jest „na dobrej drodze”. Prawdziwa panika pojawiła się dopiero w ubiegłym tygodniu, gdy decyzja o odrzuceniu ze względów formalnych tomaszowskiego wniosku właściwie już zapadła. Dla jej potwierdzenia konieczna była jedynie uchwała Zarządu Województwa Łódzkiego w tej sprawie. Podjęto ją wczoraj. Liczba błędów we wniosku (które prezentujemy poniżej) była tak duża, że decyzja nie mogła być inna. Tym bardziej, że termin złożenia kompletnej dokumentacji był dwukrotnie przekładany.

Program Rewitalizacji Centrum Miasta Tomaszowa mazowieckiego został 4 lata temu wpisany na listę projektów indykatywnych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

 

Projekty zawarte w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych, to przedsięwzięcia mające strategiczne znaczenie dla rozwoju województwa.,  których  wdrożenie  jest  istotne  z  punktu  widzenia  osiągnięcia  zakładanych  wskaźników  rozwoju  społeczno-gospodarczego województwa oraz założeń zawartych w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego na lata 2007-2020.
 

Umieszczenie Projektu w  IWIPK  jest  związane  z zarezerwowaniem środków  finansowych w  ramach RPO WŁ. Dla naszego miasta zarezerwowano 70 milionów złotych. Warunkiem ich uzyskania było złożenie w terminie kompletnego wniosku o udzielenie dotacji.

 

- Od samego początku mieliśmy wrażenie, że nikomu na tym programie w Tomaszowie nie zależy -  mówi nam jeden z pracowników Urzędu Marszałkowskiego. – Należy zacząć od tego, że z Waszego miasta do IWIPK nie zgłoszono w ogóle żadnego projektu. Pieniądze, jakie mieliśmy zostały rozdysponowane. W którymś momencie okazało się, że ministerstwo zastosowało błędny algorytm i że na województwo łódzkie powinno przypaść więcej funduszy. Wtedy zauważyliśmy, że Tomaszów to jedyne miasto, które nie miało w wykazie indykatywnym żadnego projektu.

 

Według naszego rozmówcy bardzo szybko zareagował wtedy wiceprezydent Grzegorz Haraśmy, który zabiegał o przyznanie Tomaszowowi pieniędzy właśnie na realizację programu rewitalizacji, programu, którego jeszcze nie było. Kolejne miesiące i lata to przygotowywania koncepcji, projektów i gromadzenie dokumentacji. - Trudno jest nam tu zrozumieć sposób działania Waszych władz w mieście – mówi. – Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci innych miastzabiega ją, lobbują i przekonują do własnych projektów i pomysłów. Efekt jest taki, że Bełchatów, czy Piotrków swoje programy już kończą a u was… sam pan widzi. My tutaj staraliśmy się na tym ostatnim etapie ze swojej strony naprawdę pomóc. Natomiast to beneficjent zobowiązany jest przygotować w sposób rzetelny i bezbłędny  wniosek. Błędy, o których może pan przeczytać w uzasadnieniu, to naprawdę nie są „źle postawione kropki i przecinki”.  Mieliście sporo czasu na przygotowanie projektów wchodzących w skład programu oraz wniosku o dofinansowanie.Mam wrażenie, że różnica między Wami a innymi miastami polega na tym, że tamci wiedzą czego chcą. Przychodzą po pieniądze z gotowymi projektami i pomysłami.

 

Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego podkreślają, że już wcześniej przesłano do tomaszowskiego Urzędu Miasta uwagi, które nie zostały uzupełnione w wyznaczonym przez Instytucję Zarządzająca funduszami terminie.

 

Według Instytucji zarządzającej już sam formularz wniosku został wadliwie sporządzony i wypełniony niezgodnie z instrukcją. W formularzu błędnie wyliczono stawkę podatku VAT a także część wydatków „niekwalifikowanych” uznano za wydatki kwalifikowane (koszty związane z budową ogródków gastronomicznych, wiat przystankowych i parkometrów) .

 

Na formularzu wniosku o dofinansowanie zabrakło daty jego sporządzenia. Co ciekawe dopatrzono się także rozbieżności wersji papierowej i elektronicznej wniosku.

 

Błędów mniejszej i większej rangi jest we wniosku dużo więcej. Decyzja Zarządu Województwa nie jest oczywiście ostateczna. Prezydent Miasta ma możliwość  wniesienia odwołania w terminie 14 dni.

_______________________________

 

Pan

Rafał Zagozdon

Prezydent

 

Miasto Gmina Tomaszów

Mazowiecki

Ul. P.O.W 10/16

97-200 Tomaszów Mazowiecki

 

Dotyczy wniosku nr: WND-RPLD.06.01.00-00-003/10

Tytuł „Rewitalizacja centrum miasta”

 

Informuję, iż ww. projekt nie został wyłoniony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. W wyniku przeprowadzonej oceny formalnej stwierdzono, iż wniosek zawiera następujące braki, które nie zostały uzupełnione zgodnie z przesłanymi uwagami Instytucji Zarządzającej:

 

I.                    Formularz wniosku o dofinansowanie projektu:

 

  1. Pkt 5.6 Punkt wypełniony niezgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu. Nie wskazano wszystkich planowanych terminów rozpoczęcia procedury wyłonienia wykonawcy.
  2. Pkt 6.1 błędnie wyliczono kwoty podatku VAT w następujących kategoriach kosztów:

 

- przygotowanie projektu – podatek VAT 22% w IV kwartale 2009r. oraz III i IV kwartale 2010 roku.

- nadzór nad robotami budowlanymi w Ii II kwartale 2011 r. oraz w III kwartale 2013 roku.

 

Ponadto błędnie wskazano nazwę kategorii – „opłaty za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej i budowy przyłącza gazowego niskiego ciśnienia – podatek VAT 22%”

 

Wydatki związane z poniższymi kategoriami kosztów należało umieścić po stronie wydatków niekwalifikowanych;

- Wszystkie kategorie kosztu związane z ogródkami (w przypadku budowy ogródków gastronomicznych),

- Wszystkie kategorie kosztu związane z parkometrami,

- Wszystkie kategorie kosztu związane z wiatami przystankowymi

 

Wnioskodawca ponownie wskazał w/w komponenty po stronie kosztów kwalifikowanych.

 

  1. Str.  112 brak daty sporządzenia formularza wniosku o dofinansowanie.
  2. Rozbieżność wersji papierowej i elektronicznej wniosku.

 

II.                  Załączniki obligatoryjne:

 

Załącznik nr 1

 

Niespójności informacji zawartych we wniosku z informacjami zawartymi w studium wykonalności.

 

  1. pkt 3.3.2 str 158
  2.  

- przebudowa schodów w ulicy Przeskok

Wskazano, iż w dniu 30 czerwca 2010 r. podpisano umowę z Wykonawcą, jednakże w pkt 5.8 formularza wniosku o dofinansowanie wskazano okres realizacji zadania III/2009-IV/2010

- Generator Marzeń

Wskazano, iż we wrześniu 2009 rozpoczęto prace budowlane jednakże w 5.8 formularza wniosku o dofinansowanie wskazano okres realizacji zadania IV/2007-IV/2010.

  1. str 133. wskaźniki produktu niespójne z pkt 5.9 formularza wniosku o dofinansowanie.
  2. Str 208 Wskazano jedynie przetargi na roboty budowlane i wyposażenie, jednakże w pkt 5.5 formularza wniosku o dofinansowanie wskazano, iż do zarządzania zrewitalizowanym centrum miasta zostanie powołany podmiot wyłoniony w trybie postępowania publicznego z zachowaniem zasad wolnej konkurencji
  3. Str 355 Tabela 39 Wykaz środków trwałych i stawek amortyzacyjnych- Odbudowa i adaptacja budynku poprzemysłowego na potrzeby MCIB niespójny z wykazem zakupywanego wyposażenia na str 310-319 studium wykonalności.
  4. Str 358 Tabela 41 Wykaz środków trwałych i stawek amortyzacyjnych- Renowacja i rozbudowa budynku kinoteatru wraz z przebudową Sali widowiskowej niespójny z wykazem zakupywanego wyposażenia na str. 320-324 studium wykonalności,
  5. Str 396 Tabela 68 Niespójność wydatków kwalifikowanych, niekwalifikowanych oraz całkowitej wartości projektu w poszczególnych latach (2010-2013) z pkt 6.1 formularza wniosku o dofinansowanie.
  6. str 404 Tabela 87 oraz 88 Niespójność kwot dofinansowania oraz wkładu własnego z pkt 7.8 formularza wniosku o dofinansowanie.
  7. Str 441 Analiza finansowa Tabela 109 Nie wykazano przychodów operacyjnych dla zadania „Pasaż północny- renowacja kamienicy narożnej przy placu Kościuszki 24/24a wraz z dziedzińcem i adaptacja jej do potrzeb gospodarczych wspierających kulturowe funkcje Placu Kościuszki”, jednakże na str 412 wskazano, iż w wyniku realizacji projektu będą pozyskiwane przychody z tytułu czynszów z lokali użytkowych i wpływy z mediów.
  8. Tabela 67 Wskazano po stronie wydatków kwalifikowanych na przygotowanie projektu m.in. komponenty:

- Opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Tomaszowa Maz. Na lata 2007-2013 podatek- VAT 22%

- Koncepcja programowo-przestrzenna Rewitalizacji Centrum Miasta+ wskaźnikowy kosztorys inwestycji – podatek VAT 22%

- koncepcja obsługi transportowej do programu rewitalizacji śródmieścia Tomaszowa Maz. – podatek VAT 22%

- Ogłoszenie w prasie na temat konsultacji społecznych – podatek VAT 22%

- Ogłoszenie w prasie dotyczące przedłużenia konsultacji społecznych – podatek VAT 22%

- Ogłoszenie w prasie dotyczące konsultacji społecznych na temat projektu Parku i Kładek pieszo-rowerowych podatek VAT 22%

- Ogłoszenie w prasie dotyczące konsultacji społecznych na temat projektu Parku i Kładek pieszo-rowerowych oraz przebudowy płyty Placu Kościuszki – podatek VAT 22%.

- Ogłoszenie w prasie i radio na temat konsultacji społecznych (MCIB) – podatek VAT 22%,

- Konsultacje do LPR – podatek VAT 22%,

- Opracowanie studium wykonalności dla projektu – podatek VAT 22%,

- Ogłoszenie w Radio TOP i prasie lokalnej FAMKA oraz w Tomaszowskim

Informatorze Tygodniowym, dotyczące aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji

- podatek VAT 22%

Jednakże w piśmie przewodnim znak: BRW.3023-20/10 Wnioskodawca wskazał, iż w/w komponenty zostały przeniesione do wydatków niekwaliifkowalnych w ramach promocji.

 

Załącznik nr 3

 

Załącznik przygotowany niezgodnie z Instrukcją wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013

 

Budowa ulicy pod roboczą nazwą Bulwary

- nie przedłożono wyciągu z dokumentacji technicznej

 

Przebudowa południowej strony parku „Bulwary”

- nie przedłożono wyciągu z dokumentacji technicznej dla następujących komponentów:

- przyłącze wody oraz kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej

- wewnętrzne instalacje sanitarne

- oświetlenie terenu

- instalacje elektryczne w pawilonie usługowym

 

Budowa ulicy pod roboczą nazwą „Nowomurarska”

- nie przedłożono wyciągu z dokumentacji technicznej dla komponentu:

- przebudowa sieci telekomunikacyjnej,

- przedłożono projekt budowlany przebudowy przyłączy abonenckich przy ulicy Krzyżowej w Tomaszowie Mazowieckim, jednakże taki komponent nie jest przedmiotem projektu.

 

„Generator marzeń”- adaptacja budynku i otoczenia byłego sądu przy pl. Kościuszki 18 na cele społeczne i kulturalno-oświatowe.

- przedłożono dokumentację budowlaną z maja 2008 r. jednakże przedłożona Decyzja Konserwatora Zabytków10.znak : UOZ-PT-641/259/2010 dnia 26.11.2010 r. wskazuje, iż prace w w/w budynku będą realizowane na podstawie projektu budowlanego zamiennego opracowanego w listopadzie 2010 roku.

 

Ponadto kwoty wyposażenia wskazane w specyfikacji wyposażenia niespójne z pkt 6.1 formularza wniosku o dofinansowanie. Natomiast wyposażenie Miejskiego Centrum Informatyczno – Bibliotecznego (MCIB) wskazane w załączniku niespójne ze wskazanym w pkt 4.3 studium wykonalności.

 

W specyfikacjach nie wykazano również parkometrów, jednakże zakup parkometrów wykazany jest po stronie kosztów kwalifikowanych.

 

Nie przedłożono również specyfikacji usług,

 

Załącznik nr 4

Przedłożono Oświadczenie Wnioskodawcy o zabezpieczeniu środków niezbędnych do realizowania projektu niezgodnie z Instrukcją wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

 

Załącznik nr 14

Załącznik przygotowany niezgodnie z Instrukcją wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

 

Nie przedłożono Oświadczenia Wnioskodawcy o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane dla zadania 12 pn. „Budowa ulicy pod roboczą nazwą „Bulwary”. Tym samym z uwagi brak dokumentów nie jest możliwe zweryfikowanie stanu prawnego działek nr 2,24,238,295 obręb 12 oraz 261, 244/2, 244/6, 244/7, 244/8, 244/9, 244/10, 244/11, 244/12, 265 obręb 9.

 

Ponadto nie przedłożono dokumentacji potwierdzającej prawo do dysponowania poszczególnymi działkami w zakresie poniżej wskazanych zadań:

- zadanie 1 pn. „Przebudowa schodów w ulicy Rzeźniczej’

- zadanie 3 pn.” Przebudowa płyty placu Kościuszki”,

- zadanie 5 pn. „Odbudowa i adaptacja budynku przemysłowego na potrzeby Miejskiego Centrum Informatyczno – Bibliotecznego (MCIB)”,

- zadanie 8 pn. „Budowa 2 kładek pieszo-rowerowych nad rzeką Wolbórką”

- zadanie 9 pn. „Przebudowa południowej strony parku „bulwary”,

- zadanie 13 pn. „Budowa ulicy pod roboczą nazwą „Zachodnia”.

 

Ponadto błędnie wypełniono Oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane dla zadań:

- „Budowa ulicy pod roboczą nazwą Zachodnia”,

- Budowa dwóch kładę pieszo-rowerowych nad rzeką Wolbórką”

 

 

Załącznik nr 15.

Załącznik wypełniono niezgodnie z Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych dla zadań nr 1,2,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14.

 

Ponadto dla zadania nr 3 pn. „Przebudowa płyty placu Kościuszki” błędnie przeprowadzono procedurę Oceny Oddziaływania na Środowisko:

 

- brak dokumentu potwierdzającego uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

- przedłożono nieprawomocną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach nr BAM.7624-14/d/2010 z 15.10.2010 r.

Ponadto ww. decyzja nie obejmuje działek na których planowana jest przebudowa infrastruktury podziemnej w ramach przedmiotowego zadania.

- przedłożono załącznik Ib zawierający jedynie część działek na których będzie przebudowywana infrastruktura podziemna, jednakże nie są to wszystkie działki wymienione w Karcie Inwestycyjnej Przedsięwzięcia przedłożonej przez Wnioskodawcę.

Ponadto dla zadania pn. „Budowa ulicy pod roboczą nazwą „Nowomurarska”- przedłożono załącznik Ib, w którym wykazano numery działek niespójne z Oświadczeniem o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz studium wykonalności.

 

 

Załącznik nr 16:

 

Operaty szacunkowe:

Na podstawie przedłożonych operatów szacunkowych brak możliwości zweryfikowania kwoty na nabycie nieruchomości wskazanej w kategorii kosztów kwalifikowanych w pkt 6.1 formularza wniosku o dofinansowanie. Ponadto cześć z przedstawionych operatów szacunkowych dotyczy działek, na których nie będzie realizowana przedmiotowa inwestycja.

 

 

Wobec powyższego wskazuje, że nie zostały spełnione następujące kryteria oceny formalnej:

 

  1. kompletność wniosku o dofinansowanie w zakresie:

- uzupełnienia wszystkich wymaganych pól zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu;

- poprawności wyliczeń arytmetycznych;

- kompletności załączników zgodnie z listą określoną we wniosku o dofinansowanie;

- przygotowania załączników do wniosku zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, zasadami, wytycznymi IŻ RPO WŁ/IPII;

- spójności informacji zawartych we wniosku z informacjami zawartymi w załącznikach do wniosku,

- tożsamości wersji papierowej z elektroniczną wniosku.

2. Kwalifikowalność finansowa w zakresie;

- zgodności planowanych przez beneficjenta w ramach projektu wydatków z Zasadami kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach RPO WŁ.

 

Od wyników przeprowadzonej oceny przysługuje, w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma, możliwość złożenia protestu do Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 w sekretariacie Departamentu ds. Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź.

 

 

Protest zawiera obligatoryjnie:

- dane Wnioskodawcy, tożsame z danymi wskazanymi we wniosku o dofinansowanie projektu,

- numer wniosku o dofinansowanie

- wyczerpujące określenie zarzutów odnośnie przeprowadzonego postępowania ze szczegółowym wskazaniem zarzucanej nieprawidłowości lub blefu oraz odniesieniem się do konkretnych kryteriów i przywołaniem adekwatnych treści wniosku o dofinansowanie lub Zasad dotyczących procedury wyboru projektów, potwierdzających stanowisko Wnioskodawcy.

                Ponadto nadmieniam, iż dodatkowe informacje w zakresie procedury odwoławczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

 

______________________________

 

 

Szanowni Mieszkańcy Miasta Tomaszowa Mazowieckiego

W związku z pojawiającymi się informacjami jakoby projekt „Rewitalizacja centrum Miasta” został przez Urząd Marszałkowski
w Łodzi odrzucony, oświadczam, co następuje:

indywidualny projekt kluczowy przygotowywany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013 pn. „Rewitalizacja centrum miasta” został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w wymaganym terminie. Przedmiotowy projekt poddany został przez Instytucję Zarządzającą wymaganym procedurom,
które w chwili obecnej nie doprowadziły
do zawarcia umowy o dofinansowanie.
 

Aktualnie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim trwają prace mające na celu pozytywne zakończenie procedury wyboru naszego projektu do uzyskania dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013. Zapewniam, że zostaną dołożone wszelkie starania, aby nasze Miasto było wśród tych, które dofinansowanie otrzymają.

Wobec takiego stanu rzeczy, jako Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i organ reprezentujący Miasto przy podejmowaniu czynności i działań dotyczących projektów w ramach rewitalizacji Centrum Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, pragnę Państwa uspokoić, że Rewitalizacja Centrum Miasta Tomaszowa Mazowieckiego będzie realizowana niezależnie od ostatecznego doboru instrumentów finansowania.

 

Z wyrazami szacunku
Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego
/-/ Rafał Zagozdon


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

OD. 14.01.2011 20:52
To miasto jest po prostu zasrane, a między gównami lawirują strażnicy .

mieszkaniec 14.01.2011 19:31
ale dziadostwo! w tym pseudo mieście nic się nie zmieni. wszystko obskurne i do tego jeszcze wszędobylski brud. A tak w ogóle to straż miejska mogłaby w końcu wlepiac mandaty tym niby miłośnikom psów-trzeba po chodnikach chodzic slalomem, bo wszędzie pełno psich kup:( ohyda brrr

ajdejano 13.01.2011 01:57
do Autora wpisu nr 227: 1. Nie potrafisz inaczej - tzn. bez obrażania drugiej osoby? Jeżeli nie potrafisz i dobrze Ci z tym, to ......dobrze Ci tak! 2. Jeżeli czegoś nie wiesz na pewno, tylko Ci "się wydaje" - to może lepiej najpierw upewnij się, a dopiero potem pisz.

ojdannana 13.01.2011 00:32
Ty to jakiś osioł jesteś? To gdzie był Zagozdon? Bo mnie się wydaje, że to on donosy do sądów i prokuratury składał na kontrkandydatów. A to znaczy, że zamiast zajmowac się miastem zajmował się wyszukiwaniem haków na konkurentów.

ajdejano 12.01.2011 23:00
Czytam tę dyskusję i widzę, że lokalne media dobrze odrobiły swoją lekcję - tzn skutecznie wbiły Wam do głowy, że za wszystko zło odpowiada wyłącznie Prezydent Zagozdon. Oczywiście - w NORMALNEJ SYTUACJI- tak powinno być, bo za wszystko, co dzieje się w urzędzie miasta, odpowiada ten główny. O.K. Tylko, że media doskonale zawsze wiedziały i wiedzą nadal, że natychmiast po demokratycznych wyborach samorządowych kończy się normalna sytuacja, tzn. demokracja przechodzi w "dupokrację". Na czym to polega? Otóż lokalne koteryjki z PiS-u, PełO, SLD, buractwa z PSL-u - które jak g.... przykleja się do każdego, natychmiast po wyborach zaczynają kombinowć, czyja d... ma być posadzona na konkretnym stołku. Dlatego właśnie jest to tzw " dupokracja". I teraz: czy Zagozdon przed czterema laty powołał na sojego zastępcę faceta z PełO dlatego, iż uważał, że jest to świetny: fachowiec w jakiejkolwiek dziedzinie, organizator zespołów ludzkich, itp, itd ? Oczywiście - nie dlatego. Zacytuję klasyka - TW Bloka: "nie chciał, ale musiał". Czy media o tym wiedziały ? Oczywiście - TAK. To pytam: dlaczego o tym wprost nie pisały?! Co - również uwikłanie w lokalne koteryjki?! Otóż - to właśnie ten zastępca Zagozdona był odpowidzialny za wszystkiie wydziały, które przygotowywały MERYTORYCZNIE sławetny wniosek. I to właśnie on nie dopilnował, aby wniosek był należycie przygotowany od strony merytorycznej (dokumentacja projektowa, kosztorysowa, uzgodnienia lokalizacyjne i inne) . I co? I JAJCO!!! Tymczasem ten facecik (tzn. zastępca z PełO) w najlepsze, od ponad roku, zamiast zajmować się podstawowym DLA NASZEGO MIASTA wnioskiem - zajmował się głównie kopaniem dołków pod Zagozdonem - oczywiście w kontekście wyborów. W tym swamym kontekście - pełnomocnik Grzegorz S. - również z PełO i również od około roku również nic nie robił w zakresie dopracowania wniosku, ale również dużo robił w zkresie kopania dołków pod Zagozdonem. Oczywiście - obydwaj byli zagorzałymi kibicammi Marcina Witko w słynnej sprawie "Wenecji" - która za chwilę okaże się jedynie "medialnym balonem". Czy media o tym wszystkim nie wiedziały? OCZYWIŚCIE, ŻE WIEDZIAŁY!!! I co? - I JAJCO!!! Ludzie!!! Analizujcie to, co czytacie w mediach i na plakatach wyborczych!!! Nie będziecie później mieli pretensji nie wiadomo do kogo. Cytat z klasyka: " z kogo się śmiejecie? - Z SIEBIE SIĘ ŚMIEJECIE!!!"

re 12.01.2011 19:26
a kogo to jest wina?tych co nie poszli do głosowania.matoły.

sowa madra glowa 12.01.2011 19:19
Niestety tutaj nikt nie umie przyznać się do błędu.Wszystko jest ok jak najbardziej.Cały sztab ludzi z wykształceniem lub nie a tak ważnego wniosku nie potrafią wypełnić.Grunt , że już po wyborach.Byle do następnego.Polecam masowe szkolenia dla "wykwalifikowanych"p racowników.Tyle osób po studiach nie ma pracy bo stołki zajęte od zawsze.Z pewnością lepiej by wypełnili powierzone im zadanie a nie machnąć na odwal się.W Tomaszowie takie rzeczy przechodzą niestety nie każdy zadowala się tandetą - czyt. większe miasta. Chała , chała i jeszcze raz chała.Wstydzę się, że stąd pochodzę.Wstyd mi przed znajomymi z innych miast.Choć są mniejsze mają dobrych gospodarzy którym zależny na dobru miasta, jak ono wygląda a przede wszystkim jak się jeździ po drogach a nie napychaniu kieszeni.Mogłabym tak pisać i pisać tylko czy coś to da?Plujesz w twarz a tu mówią, że deszcz pada. Dajcie ludziom pracę, dajcie szansę wykształconym!Chciałabym doczekać czasów kiedy takie ciepłe posadki będą w ramach wolontariatu.Ileż z was by tak wtedy o to zabiegało?Zostałby ktoś?Przecież to dla miasta , czyn społeczny...gospodarze

jakolew 07.01.2011 22:05
czekamy do 20 stycznia, a później "grzeczna" prośba o podanie się do dymisji p. R.Z.

kiki 02.01.2011 11:27
Po likwidacji dworca autobusów na Pl. Kościuszki i osławionej bramy z wejściem do toalet lokatorskich - największego syfu w mieście,brama pokazana powyżej przejęła ten "zaszczytny tytuł". Syf,kiła i mogiła w samym centrum miasta. Władze miasta i mieszkańcy zasiarczonego wistomowskim wyziewem w pełni na tak luksusowy przybytek i wizytówkę sobie zapracowali....i oby się tylko na nazwanie ich syfiarzami i nierobami nie obrażali. Od czasu likwidacji minęła epoka,a oni ciągle w niemocy obłokach. WSTYD !!!

atrix 30.12.2010 19:55
nasze miasto przegra wszystko przez te wyboru

? 30.12.2010 16:58
my też zostawiając na drugą kadencje.

japa 30.12.2010 16:32
pan prezydent i tak jest zadowolony z naszego miasta

RTS 30.12.2010 15:13
Od jakiegoś czasu dużo podróżuje po miastach w Polsce i jak wjeżdżam to porównuje ... i szczerze mówiąc mimo tego że się tu wychowałem to smród brud i ubóstwo.Plac Kościuszki wygląda jak jeden wielki obskurny parking [zróbcie z tego lodowisko będzie jakiś pożytek] -czekanie tutaj na PKS czy autobusy komunikacji miejskiej to istna masakra.Do tego te nowe wiaty które zostały zamontowane np.koło samochodówki usiąść w zimę się na nich nie usiądzie bo lód albo bród wieje z każdej strony!!! Pieniądze wydane w błoto.

nik 28.12.2010 17:55
JAJA TOTALNE, ZAGOZDON NA WOŻNEGO NAWET SIĘ NIE NADAJE TE MIASTO TO SYF , SYF, SYF PRZYKRO MI TO PISAC ALE WIDZAC CO SIĘ TU DZIEJE...RĘKA RĘKE MYJE,KOLEŻEŃSTWO, JA DZIŚ POMOGĘ TOBIE TY POMOŻESZ MI, UKŁADY UKŁADZIKI, ITP, ITP, ITP

atrix 28.12.2010 15:52
i co teraz będzie chyba referendum w 2011 roku

Opinie
Reklama
Reklama
Malarska opowieść o rzece Marcina Stańca Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na wyjątkowy wernisaż malarstwa „W NURCIE”, który odbędzie się 17 stycznia, o godz. 18 w sali wystawowej MCK przy placu Kościuszki 18. Wstęp wolny.Ekspozycja obejmuje zbiór prac powstałych na przestrzeni ostatnich trzech lat w ramach cyklu „Rzeka”. Motyw rzeki w pejzażu jest obecnie głównym tematem malarskim realizowanym przez autora. Obrazy przedstawiają miejsca, które artysta lubi nazywać „swoimi”. Są to leśne strumienie i zbiorniki wodne znajdujące się w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Prace wykonane zostały w technice olejnej na płótnie.Marcin Staniec to artysta wszechstronny – malarz, grafik, ceramik, a także organizator licznych plenerów artystycznych. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. udział w prestiżowej wystawie „Najlepsze dyplomy ASP” oraz nagrodę Galerii Manhattan. Od 2017 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz aranżuje wystawy w Miejskim Centrum Kultury. Jest także autorem projektów murali, scenografii dla lokalnych instytucji kultury, a także współtworzy elementy graficzne dla Love Polish Jazz Festival.Wystawa „W NURCIE” to nie tylko podróż po malowniczych zakątkach regionu, ale również okazja do zapoznania się z wyjątkową wrażliwością artysty, który z pasją i niezwykłą starannością uchwycił piękno natury.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.01.2025
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama