Z pewnością przyczyniają się do tego nie tylko praca funkcjonariuszy, ale również dobra współpraca samorządów i przekazywanie dodatkowych środków na sprzęt i patrole ponadnormatywne. W ten sposób udało się niemal całkowicie zwalczyć chuligaństwo nad Zalewem Sulejowskim. I takie działania należy wspierać i rozwijać.
Poprawa bezpieczeństwa tomaszowian to jeden z ważniejszych elementów programu Platformy Obywatelskiej. Gdy nie zadbamy o ten element życia, wszystkie inne tracą sens. Bezpieczeństwo jest bowiem podstawą funkcjonowania zdrowego społeczeństwa.
Tylko w przyjaznym i spokojnym miejscu człowiek może czuć się niezagrożony.
Bezpieczeństwo, to wzajemne zaufanie i współpraca pomiędzy instytucjami publicznymi (w tym zwłaszcza instytucjami bezpieczeństwa), a obywatelem.
Bez tego kluczowego elementu życia publicznego o bezpieczeństwie będziemy mogli jedynie pomarzyć. Oczywiste są wszelkie działania, mające na celu stałe wzmacnianie instytucji, poprzez wyposażanie ich w sprawniejsze narzędzia, ale równie ważna dla poczucia bezpieczeństwa jest obywatelska aktywność, zarówno indywidualna, jak i zorganizowana w postaci przedstawicielstw, stowarzyszeń i fundacji.
Z pewnością nie zyskamy na bezpieczeństwie budując ogrodzone i pilnowane przez ochroniarzy zamknięte przestrzenie osiedlowe. Warunkiem są przyjazne i spokojne sypialnie miejskie, bezpieczne szkoły, imprezy, strefy zabaw i rekreacji.
Miasto powinno mieć centra rozrywki i zadbać o bezpieczeństwo na terenie blokowisk. Dlatego trzeba rozbudowywać sieć monitoringu miejskiego, jeszcze mocniej wspierać policję, zwiększyć liczbę strażników miejskich i rozszerzyć zakres ich działań. Ponadto wprowadzić działania z zakresu projektu społecznego „Bezpieczne osiedla”.
Bartłomiej Matysiak
Napisz komentarz
Komentarze