Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Grudniowa rocznica

W tragiczną rocznicę wprowadzenia 13 grudnia 1981r. stanu wojennego uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 wzięli czynny udział w spotkaniu z działaczami Solidarności i happeningu historycznym w Tomaszowie Mazowieckim.

Głównym punktem obchodów 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego było spotkanie z działaczami Tomaszowskiej Solidarności z lat 80-tych: p.Teresą Zalewską, p. Ryszardem Wędrychowiczem, p.Zygmuntem Augustyniakiem i p.Stanisławem Szubertem. Wśród zaproszonych gości pojawili się : Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego p.Barbara Robak, Przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarność” i Ziemi Tomaszowskiej p.Zbigniew Bogusławski i p.Dariusz Domagała; Kierownik Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim p.Andrzej Wróbel ; Dyrektor ZSP nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim p.Tomasz Migała; nauczyciel Gimnazjum nr 3 im.marszałka J.Piłsudskiego p.Tomasz Antczak, działacze Solidarności, mieszkańcy i młodzież Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Spotkanie rozpoczął mini-recital podczas którego, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego: Wiktoria Derach, Kamila Jeżak, Kaja Kołodziejska (IIA) i Elżbieta Rudzka przy akompaniamencie Roberta Karlińskiego (IIB) zaśpiewały  utwory "Jest takie miejsce, taki kraj", "Obława", "Mury", "Niepodległa, niepokorna". Rys historyczny między utworami zaprezentował uczeń klasy III A Mateusz Lizut.

 

W tym samym czasie rejonie Placu Kościuszki pojawiły  się patrole ZOMO i MO w mundurach historycznych z epoki, rozdające mieszkańcom naszego miasta okolicznościowe ulotki. Zgromadzeni goście otrzymali również pamiątkowe identyfikatory.

 

Następnie swoimi wspomnieniami podzielili się działacze Solidarności. Towarzyszyła im prezentacja multimedialna z inscenizacji rekonstrukcyjnych oraz zdjęć z epoki dotyczących wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zgromadzeni usłyszeli o traumatycznych i ponurych dla Polaków wydarzeniach,  pracy konspiracyjnej, szykanach i wyrokach więzienia jakie spotkały ludzi za działalność niepodległościową w tamtych czasach. Padły też gorzkie słowa pod adresem tych, którzy poszli na współpracę z reżimem i do tej pory nie poczuwają się do przeprosin wobec dawnych kolegów. Nie zbarakło odnośników do czasów współczesnych. Wszyscy zgodnie podkreślali - "warto było". Stwierdzili, że pomimo niedociągnięć dzisiejsza Polska jest tą, o którą walczyli. Najważniejsze dla nich jest to, żeby o tym co dzieje się w kraju decydowali Polacy i żeby te decyzje zapadały tu w Polsce, a nie w Moskwie, Berlinie czy Brukseli.

 

Na zakończenie spotkania odbyła się mała inscenizacja. Na salę wtargnął patrol ZOMO z tarczami i pałkami. Rozpoczęło się legitymowanie uczniów i przesłuchiwanie. Pokazano obrazki jakie na co dzień można było obserwować w czasie stanu wojennego w Polsce. Samo wejście milicjantów na tyle było zaskakujące i jednocześnie głośnie, że wielu uczniów mocno się wystraszyło. Na koniec uczniowie przeszli na Plac Kościuszki, gdzie przebywali uzbrojeni milicjanci. Robiono pamiątkowe zdjęcia, przy oryginalnym milicyjnym fiacie 125p, a chętni mogli się ogrzać przy koksownikach, które były nieodłącznym elementem stanu wojennego w Polsce.

 

Inscenizatorzy SRH "Batalion Tomaszów" i GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO: Michał Stec, Paweł Grad, Andrzej Wołczyk, Krzysztof Kszczot, Tomasz Kraul i Sebastian Wojdal. Olbrzymie podziękowania za współpracę z Urzędem Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dla p.Piotra Gajdy. Dziękujemy również wszystkim pozostałym osobom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia oraz p.Bartłomiejowi Cichoniowi i Szkolnej Radzie Rodziców przy ZSP nr 8.

 

Organizatorzy: Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, SRH "BatalionTomaszów" i ZSP nr 8.

Wsparcie medialne: NaszTomaszów.pl i Dziennik Łódzki.

Foto:Kamil Borkowski i Andrzej Wdowski.

Koordynator projektu: Piotr Dębicki.

 

 


Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica

Grudniowa rocznica


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama