Głównym punktem obchodów 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego było spotkanie z działaczami Tomaszowskiej Solidarności z lat 80-tych: p.Teresą Zalewską, p. Ryszardem Wędrychowiczem, p.Zygmuntem Augustyniakiem i p.Stanisławem Szubertem. Wśród zaproszonych gości pojawili się : Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego p.Barbara Robak, Przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarność” i Ziemi Tomaszowskiej p.Zbigniew Bogusławski i p.Dariusz Domagała; Kierownik Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim p.Andrzej Wróbel ; Dyrektor ZSP nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim p.Tomasz Migała; nauczyciel Gimnazjum nr 3 im.marszałka J.Piłsudskiego p.Tomasz Antczak, działacze Solidarności, mieszkańcy i młodzież Tomaszowa Mazowieckiego.
Spotkanie rozpoczął mini-recital podczas którego, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego: Wiktoria Derach, Kamila Jeżak, Kaja Kołodziejska (IIA) i Elżbieta Rudzka przy akompaniamencie Roberta Karlińskiego (IIB) zaśpiewały utwory "Jest takie miejsce, taki kraj", "Obława", "Mury", "Niepodległa, niepokorna". Rys historyczny między utworami zaprezentował uczeń klasy III A Mateusz Lizut.
W tym samym czasie rejonie Placu Kościuszki pojawiły się patrole ZOMO i MO w mundurach historycznych z epoki, rozdające mieszkańcom naszego miasta okolicznościowe ulotki. Zgromadzeni goście otrzymali również pamiątkowe identyfikatory.
Następnie swoimi wspomnieniami podzielili się działacze Solidarności. Towarzyszyła im prezentacja multimedialna z inscenizacji rekonstrukcyjnych oraz zdjęć z epoki dotyczących wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zgromadzeni usłyszeli o traumatycznych i ponurych dla Polaków wydarzeniach, pracy konspiracyjnej, szykanach i wyrokach więzienia jakie spotkały ludzi za działalność niepodległościową w tamtych czasach. Padły też gorzkie słowa pod adresem tych, którzy poszli na współpracę z reżimem i do tej pory nie poczuwają się do przeprosin wobec dawnych kolegów. Nie zbarakło odnośników do czasów współczesnych. Wszyscy zgodnie podkreślali - "warto było". Stwierdzili, że pomimo niedociągnięć dzisiejsza Polska jest tą, o którą walczyli. Najważniejsze dla nich jest to, żeby o tym co dzieje się w kraju decydowali Polacy i żeby te decyzje zapadały tu w Polsce, a nie w Moskwie, Berlinie czy Brukseli.
Na zakończenie spotkania odbyła się mała inscenizacja. Na salę wtargnął patrol ZOMO z tarczami i pałkami. Rozpoczęło się legitymowanie uczniów i przesłuchiwanie. Pokazano obrazki jakie na co dzień można było obserwować w czasie stanu wojennego w Polsce. Samo wejście milicjantów na tyle było zaskakujące i jednocześnie głośnie, że wielu uczniów mocno się wystraszyło. Na koniec uczniowie przeszli na Plac Kościuszki, gdzie przebywali uzbrojeni milicjanci. Robiono pamiątkowe zdjęcia, przy oryginalnym milicyjnym fiacie 125p, a chętni mogli się ogrzać przy koksownikach, które były nieodłącznym elementem stanu wojennego w Polsce.
Inscenizatorzy SRH "Batalion Tomaszów" i GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO: Michał Stec, Paweł Grad, Andrzej Wołczyk, Krzysztof Kszczot, Tomasz Kraul i Sebastian Wojdal. Olbrzymie podziękowania za współpracę z Urzędem Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dla p.Piotra Gajdy. Dziękujemy również wszystkim pozostałym osobom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia oraz p.Bartłomiejowi Cichoniowi i Szkolnej Radzie Rodziców przy ZSP nr 8.
Organizatorzy: Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, SRH "BatalionTomaszów" i ZSP nr 8.
Wsparcie medialne: NaszTomaszów.pl i Dziennik Łódzki.
Foto:Kamil Borkowski i Andrzej Wdowski.
Koordynator projektu: Piotr Dębicki.
Napisz komentarz
Komentarze