Droga do oficerskich gwiazdek, nie jest ani prosta, ani łatwa. W odpowiednim wyborze tej drogi, powinny pomóc kadetom czwartej klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, zajęcia poświęcone wyborowi kierunku studiów, wymaganiom, dokumentom niezbędnym do rejestracji oraz całemu procesowi rekrutacji na wyższe uczelnie wojskowe.
Uzyskanie statusu oficera Wojska Polskiego to prestiż, honor i duma. Służba wojskowa, to możliwość zdobycia unikalnej wiedzy i umiejętności. To nieustanne wyzwania i ciągły rozwój. Nie da tego żadna inna uczelnia, ani zawód.
Jak zostać oficerem? Po pierwsze trzeba spełnić odpowiednie wymagania, takie jak: obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do zawodowej służby wojskowej, minimum 18 lat, niekaralność i matura. Następnie wybieramy interesującą nas uczelnię wojskową i jej kierunek. Do wyboru mamy Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Wydział Wojskowo - Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Następnie, kolej na przygotowanie niezbędnych dokumentów tj. informacji z Krajowego Rejestru Karnego, orzeczenia Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej i Poradni Psychologicznej, życiorysu, wniosku do właściwej uczelni z kwestionariuszem, świadectwa dojrzałości i odpisu skróconego aktu urodzenia. Po skompletowaniu w/w dokumentów, nie możemy zapomnieć o terminie złożenia wniosku - do 31 marca.
Teraz już tylko udział w lipcowym postępowaniu kwalifikacyjnym na wybranej uczelni, które obejmuje analizę wyników świadectwa dojrzałości, test znajomości języka angielskiego, sprawdzian sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną.
Osoby zakwalifikowane na studia w uczelni wojskowej, powoływane są w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego do służby wojskowej, na przełomie sierpnia i września. Otrzymują tytuł podchorążego i rozpoczynają szkolenie podstawowe.
Po ukończeniu studiów, uzyskaniu tytułu magistra i zdaniu egzaminu oficerskiego, odbywa się promocja na pierwszy, wymarzony stopień oficerski podporucznika. Po promocji nowo promowani oficerowie kierowani są do jednostek wojskowych, na stanowisko służbowe - dowódcy plutonu.
Prawda, że to proste ?
Napisz komentarz
Komentarze