Celem akcji „Masz głos, masz wybór” jest zainteresowanie obywateli sprawami społeczności lokalnej i zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach samorządowych, zarówno poprzez korzystanie z biernego, jak i czynnego prawa wyborczego. Istotnym punktem tych działań jest zmiana obiegowego przekonania o tym, kto może zostać radnym – zależy nam na zachęceniu do kandydowania przede wszystkim tych osób, które znane są ze swej działalności lokalnej, ale do tej pory nie brały czynnego udziału w pracach organów przedstawicielskich gmin, powiatów i województw.
Dla wielu osób barierą powstrzymującą od zgłoszenia swojej kandydatury nie jest brak wiary we własne umiejętności, ale formalności związane z procesem rejestracji list wyborczych.
Przygotowany przez nas materiał dostarcza odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pojawiają sie w związku z kandydowaniem:
• Jak określa się liczbę wybieranych radnych?
• Kto może kandydować?
• Kto może tworzyć komitety wyborcze?
• Kto może zgłaszać kandydatów?
• Jakie są zasady prowadzenia kampanii wyborczej?
• Jakie są zasady finansowania kampanii wyborczej?
• Jakie są obowiązki wybranego już radnego?
Poradnik dostępny jest na stronie http://www.maszglos.pl/dla_kandydata.php, skąd można pobrać także jego wersję elektroniczną w formacie PDF. Na stronie zamieszczone są także informacje o kompetencjach samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Jednocześnie przypominamy, że przez cały rok można zgłaszać swój udział w akcji „Masz głos, masz wybór”, w której jednym z zadań przewidzianych dla uczestników są działania mające na celu przekonanie lokalnych liderów do kandydowania w wyborach samorządowych. Więcej o zadaniach dla uczestników akcji na stronie http://www.maszglos.pl/zadania_uczestnikow.php
O autorze poradnika:
Dawid Sześciło – prawnik, doktorant i wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwerystetu Warszawskiego, ekspert organizacji pozarządowych (m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Forum Obywatelskiego Rozwoju), autor licznych publikacji naukowych z zakresu prawa administracyjnego, wyborczego i praw człowieka.
Napisz komentarz
Komentarze