Uroczystość otwarcia
W hali sportowej „jedynki” zawodników, sędziów oraz widzów powitał prezydent Tomaszowa Rafał Zagozdon oraz dyrektor szkoły, Stanisława Wąchała.
Następnie odczytano list otwarty prezesa Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross”, Piotra Dukaczewskiego, w którym powitał zawodników i życzył udanych rozgrywek w duchu fair play. Prezes podziękował również osobom zaangażowanym w organizację tak ważnego przedsięwzięcia oraz dodał, że kręgle mają coraz więcej zwolenników w Polsce i na świecie.
Flagę mistrzostw wprowadziły uczennice Gimnazjum nr 4. Zebrani wysłuchali hymnu narodowego oraz hymnu Unii Europejskiej. Chwilę później nastąpiło ślubowanie zawodników oraz sędziów. W imieniu sędziów ślubował Mariusz Kozakiewicz, sędzia główny mistrzostw.
Prezydent Rafał Zagozdon przemówił do publiczności oraz oficjalnie otworzył XI Mistrzostwa Europy osób niewidomych i słabowidzących w kręglach.
Chwilę później otrzymał z rąk Dyrektora Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy, Włodzimierza Sajdycha oraz Czesławy Koniecznej, Prezes Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących „Kalinka”, wyróżnienie i podziękowanie, ponieważ jest członkiem Komitetu Honorowego Mistrzostw.
Takie samo wyróżnienie otrzymała Stanisława Wąchała, dyrektor SP nr 1, która sama kiedyś była utytułowanym sportowcem, uprawiała łyżwiarstwo szybkie.
- Jest bardzo wiele osób w Tomaszowie, którym należy się podziękowanie za pomoc w organizacji tych mistrzostw. Dzisiaj mogliśmy wyróżnić jedynie te dwie osoby, ponieważ nie było reszty nagrodzonych. Ubolewam, że zabrakło pana Starosty Piotra Kagankiewicza i wice starosty Karola Staronia – mówi Czesława Konieczna. – Mam nadzieję, że odbiorą wyróżnienia podczas uroczystego zakończenia zawodów – dodaje.
Po części oficjalnej przyszedł czas na pokazy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z tomaszowskich szkół.
Widzowie mogli obejrzeć taniec z szarfami oraz kołami olimpijskimi w wykonaniu uczennic Gimnazjum nr 3, pokaz gimnastyki na drążkach zaprezentowany przez dzieci z SP nr 13, taniec z parasolkami uczennic z ZS nr 4. W tańcu nowoczesnym wystąpił zespół Impuls z Dzielnicowego Domu Kultury.
Śpiewała grupa wokalna ZSP nr 2. Swoje pięć minut miały również zawodniczki Integracyjnego Klubu Sportowego Dargfil, które pokazały, że piłka nożna nie jest w dzisiejszych czasach wyłącznie męską domeną.
Mistrzostwa potrwają do niedzieli. Bierze w nich udział 9 europejskich krajów (Czechy, Chorwacja, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Serbia, Słowienia, Węgry). Zawodników jest 92, z czego mniej niż połowa to kobiety.
Jak to wygląda?
Zawody odbywają się w trzech kategoriach – B1, B2 i B3. Wprowadzenie kategorii powoduje podział zależny od stopnia niepełnosprawności zawodników.
Kategoria B1 jest przewidziana dla osób całkowicie niewidomych, które mogą mieć minimalne poczucie światła.
W B2 biorą udział zawodnicy, których ostrość widzenia wynosi 2,60, a pole widzenia do 5 stopni.
Kategoria B3 jest przeznaczona dla osób o ostrości widzenia od 2,60 do 5,60, których pole widzenia zamyka się w 20 stopniach.
Zawodnicy mają swoich widzących pomocników, którzy pomagają im ustawić się w dobrym miejscu na torach oraz przyjąć odpowiednią pozycję do oddania jak najlepszego rzutu. Kula może być rzucona na kilka sposobów. Tradycyjnie z rozbiegu, z miejsca ze skłonu, z miejsca z pomiędzy nóg obydwiema rękoma oraz z wykroku.
Za każdym razem rzuty oddawane są do pełnej ilości kręgli. Sędziowie liczą punktu za każdy zbity kręgiel.
Kadra polska
Trenerem polskiej Kadry Narodowej jest Paweł Ciesielski. W jej skład wchodzi 12 meżczyzn (Zdzisław Koziej, Jerzy Milczak, Szczepan Polkowski, Jan Zięba, Mieczysław Kontrymowicz, Władysław Wakuliński, Jan Smoła, Stanisław Fortkowski, Daniel Jarząb, Zbigniew Strzelecki, Grzegorz Kanikuła, Albert Sordyl) oraz 6 kobiet (Regina Szczypiorska, Edyta Siwek, Anna Barwińska, Joanna Staliś, Irena Curyło, Jolanta Sabaj).
Według opinii podsłuchanych w trakcie pierwszego dnia zawodów, nasi reprezentanci są bardzo dobrze przygotowani do mistrzostw i możemy liczyć na któreś miejsce na podium. Za kilka dni okaże się, na które. Jeżeli kadrowicze powtórzą wyniki osiągane podczas zgrupowań – będziemy mieć mistrzostwo.
Zachęcamy wszystkich do kibicowania zawodnikom podczas XI Mistrzostw Europy osób niewidomych i słabowidzących. Wstęp na zawody jest otwarty.
Czytaj również:
Napisz komentarz
Komentarze