Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 11:20
Reklama
Reklama

Wistomowski domek

Miniony 2008 rok zakończył się mocnym akordem w Skansenie Rzeki Pilicy. We wtorek 30 grudnia dotarła do niego niezwykła budowla z niecodzienną metryką. Pokonała ona niezbyt długą drogę, gdyż została przewieziona z położonej na przeciwnym brzegu Pilicy (niemal vis-a-vis Skansenu) byłej przystani wioślarskiej, należącej do nie istniejących już Zakładów Włókien Chemicznych "Wistom". Ten odznaczający się oryginalną i dosyć urokliwą architekturą drewniany domek spędził tam ponad 50 lat, pełniąc rolę głównej rozdzielni prądu dla całego ośrodka. Jednakże wiele wskazuje na to, że była to jego kolejna – już trzecia lokalizacja.

Wcześniej bowiem budyneczek ten stał przy bramie wjazdowej do zakładowego osiedla Tomaszowskich Zakładów Włókien Sztucznych (wcześniej – Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu), usytuowanego niedaleko tej fabryki nad rzeką Wolbórką i popularnie nazywanego „Michałówek”. Służył tam jako stróżówka, by w 1957 roku powędrować do budowanej właśnie nad Pilicą wspomnianej przystani TZWS. Tu również został ustawiony przy bramie wjazdowej, tym razem w charakterze rozdzielni elektrycznej.


Ostatnich kilkanaście lat dało się mocno we znaki temu domkowi, podobnie zresztą jak i całej przystani „wistomowskiej”. W rezultacie upadku tych zakładów, kiedyś największych w Tomaszowie, także zakładowa przystań została zamknięta i wskutek należytej opieki coraz bardziej popadała w ruinę. Tylko dzięki obecności jej byłego, wieloletniego gospodarza – Ryszarda Żaka, zajmującego nadal dawne mieszkanie służbowe na przystani, nie dochodziło do całkowitej dewastacji obiektów tego ośrodka, a w tym – stareńkiej rozdzielni.


Jednocześnie toczyły się długotrwałe przekształcenia własnościowe w rezultacie których niedawno tereny byłej przystani „wistomowskiej” stały się wspólną własnością miasta Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego. Niestety, do tej pory nie podjęto decyzji o dalszym losie tego ośrodka. Jedyną zmianą było wyprowadzenie się jego ostatniego gospodarza przed ostatnimi Świętami Bożego Narodzenia. Skutkiem tego jeszcze istniejące, choć już mocno zdezelowane budynki przystani pozostały bez jakiegokolwiek dozoru, co wystawiło je nieuchronnie na pastwę „złomiarzy” i wandali. W tej sytuacji Skansen Rzeki Pilicy podjął w trybie ratowniczym energiczne działania, by ocalić drewniany budynek dawnej stróżówki.


Najważniejszym argumentem stała się jej niezwykła historia, najprawdopodobniej sięgająca jeszcze… przedwojennej Spały. Wiele bowiem wskazuje na to, że domek ten był jedną z kilku wartowni ustawionych około 1923 roku przy bramach wjazdowych do ówczesnej, spalskiej rezydencji Prezydenta RP – Stanisława Wojciechowskiego. Co więcej, jego architektura wykazuje wiele analogii do zbudowanej wtedy w Spale drewnianej kaplicy prezydenckiej. Jak wiadomo, jej projektantem był wybitny architekt – Kazimierz Skórewicz, jeden z reprezentantów rozwijanego wówczas stylu narodowego w polskiej architekturze. Jego cech można się dopatrzeć także w drewnianym budyneczku właśnie ocalonym przez Skansen. Czy jest on także autorstwa K. Skórewicza?


Za taką jego proweniencją przemawiają również zachowane w zbiorach Skansenu dwie archiwalne fotografie, przedstawiające dwie bramy wjazdowe do spalskiej rezydencji. Jedna - z bramą od strony Tomaszowa, pochodzi z 1929 roku, zaś druga - z widokiem na most na Pilicy w kierunku Ciebłowic, została wykonana w latach II wojny światowej, gdy spalska rezydencja była siedzibą wysokiego dowództwa Wehrmachtu. Być może identyczne wartownie stały przy pozostałych trzech wjazdach do Spały. Wiele wskazuje na to, że jedna z nich została przeniesiona do tomaszowskiego osiedla „Michałówek” tuż wojnie, kiedy spalską rezydencję przekształcono w ośrodek FWP.


Należy podkreślić, że nasza placówka zainteresowała się tym zabytkiem już przed paroma laty. Jednak istotną przeszkodą w jego przeniesieniu do Skansenu był fakt, iż nadal pełnił on rolę rozdzielni prądu. Problem przestał istnieć po wyprowadzeniu się R. Żaka z przystani. Dzięki życzliwemu potraktowaniu sprawy przez zastępcę prezydenta miasta – Grzegorza Haraśnego, władze Tomaszowa zadecydowały o przekazaniu dawnej wartowni – tak mocno związanej z nadpilickim regionem i nadpilicką przystanią, właśnie do Skansenu Rzeki Pilicy.

 

W niełatwej operacji przewiezienia tego budynku w całości z przystani do Skansenu nieocenionej, i jak zawsze - gratisowej pomocy technicznej udzielił właściciel prywatnej firmy dźwigowej z Tomaszowa – Pan Franciszek Żyłka. Należą mu się za to szczególne wyrazy wdzięczności. Do powodzenia tej operacji przyczyniło się także wsparcie finansowe ze strony Ceramiki Paradyż – głównego sponsora pilickiego skansenu.


Warto dodać, że wkrótce Skansen przystąpi do pieczołowitej renowacji tej budowli, która stała się cennym wzbogaceniem już istniejącego w nim „spalskiego mini-muzeum”. Składają się na nie m.in. takie osobliwości, jak przeniesiony ze Spały drewniany, ozdobny budynek dawnej toalety carskiej, czy równie urokliwe elementy bram i parkanów, ogradzających niegdyś spalską rezydencję.


Wistomowski domek

Wistomowski domek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 30.01.2009 19:41
A może to nie Wistomowski Domek tylko "sławojka" dla wartowników... Gości oczekujących również ona uszczęśliwiała.

góral 28.01.2009 19:53
50 - letni "zabytek", na siłę utrzymywanie skansenu, żeby ktoś miał pracę? Też mi atrakcje. Pojedźcie na Podhale, w starszych mieszkają i nie mówią o skansenie.

art 28.01.2009 16:34
Super opowieść brawo !!!

kingnothing 28.01.2009 13:08
fajnie, że w Tomaszowie można jeszcze znaleźć takie ciekawostki ;)

Reklama
Polecane
Komunikat o przerwach w dostawie prąduTrzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćEkspert: cyfrowa tożsamość to udogodnienie, ale trzeba z niej odpowiedzialnie korzystaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie Mazowieckim
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: tomaszowiankaTreść komentarza: Ładny pan, może ten coś zrobi że nie będziemy na piechotę chodzić po mieście.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: Była tomaszowiankaTreść komentarza: „Śmiech to zdrowie”? Zależy kto się śmieje - bo napewno nie pacjenci! Dołożę jeszcze jedną historię - w sobotę kuzynka (75) miała nieszczęście złamać rękę którą szpitalu „opatrzono” i zabandażowano i kazano zgłosić się w środę na założenie ortezy bo lekarz będzie dopiero w środę a w sobotę magazyn z ortezami jest zamknięty . Szok! to mało powiedziane ! Jej „śmiech” nie wyjdzie na zdrowie ! Pozdrawiam „dyrektorów” !!! Śmiejcie się „ na zdrowie”Źródło komentarza: Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No to spróbuj ze mną, chociaż ty, bić pianę. Oczywiście - jeżeli uważasz, że ta obecna, czerwona władza (kolesie Putina i szwabów) będzie rządziła wiecznie i zdąży sprzedać Polskę potomkom hitlera i tym z Brukseli. Mam nadzieję, że kiedyś tę polską komunę ktoś przetrąci.Źródło komentarza: Zmiany w MZKAutor komentarza: @@@Treść komentarza: Czy tylko ja nie gę wejść na te strony co są wyszczególnione czy coś się zepsuło.Źródło komentarza: Skonsultuj komunikację miejskąAutor komentarza: do alejajoTreść komentarza: Piszesz o sobie ? A Pan Tusk ma włosy , a ty pokarz swoje chyba pod pachą jeszcze masz?Źródło komentarza: Policja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministraAutor komentarza: wkurzonyTreść komentarza: Zawodnicy nie godni stadionu, szkoda kasy. Lepiej ludziom Akwapark wybudować.Źródło komentarza: Szkoda straconych punktów
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama