Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 09:17
Reklama
Reklama

Jesteśmy zawsze do dyspozycji - Tydzień z prezydentem cz. 3

Trzecia część Waszych pytań i odpowiedzi udzielonych na nie przez prezydenta Rafała Zagozdona. O koncepcjach na funkcjonowanie kultury w mieście i o tym że za przekazywanie dobrych wiadomości trzeba mediom zapłacić. Kształtowanie wizerunku miasta bez zbędnych wydatków na rzecznika prasowego.

- Z czego wynika zwiększenie w tym roku środków finansowych przeznaczonych na funkcjonowanie Rady Miejskiej i na co przeznaczone są te środki?

To jest przyrost inflacyjny. Diety radnych uzależnione są od przeciętnego średniego wynagrodzenia, gdy ono wzrasta automatycznie rosną nasze wydatki na diety radnych.

 

- Jakie były przyczyny zmniejszenia tegorocznych wydatków przeznaczonych na pomoc społeczną?

Nie ma takich ograniczeń. Dotyczy to zarówno pomocy społecznej, jak i oświaty. Pewne zadania, które realizowane są w ciągu roku nie mogą zostać wpisane do budżetu od razu. Jako przykład możemy wskazać tutaj dożywianie dzieci w szkołach. Są to środki subwencyjne. One trafiają do nas w trakcie trwania roku i wtedy znajdują się odpowiednie zapisy w samym, budżecie, po stronie dochodów i wydatków. Nie można więc przy pierwszej wersji budżetu stwierdzić, że czegoś jest mniej albo więcej dokonując porównania z wykonaniem roku poprzedniego. Jedyne zmniejszenie dotyczy bieżących remontów w placówkach oświatowych, by więcej środków przeznaczyć na inwestycje.

 

- Właśnie zmniejszenia środków finansowych na oświatę miało dotyczyć kolejne pytanie. Jeden z naszych czytelników wskazuje zwiększone wydatki związane z wyrównywaniem uposażeń pracownikom administracyjno - obsługowym tomaszowskich placówek oświatowych, tymczasem kwota przewidziana w budżecie na ten cel jest niższa o około milion złotych. 

Już odpowiedziałem na to pytanie. Żadnych środków na oświatę nie zmniejszamy. Część z nich natomiast pojawi się w trakcie trwania roku budżetowego. To zwykła, coroczna procedura.
 

 

- Jakie są realne przesłanki finansowe (oprócz spełnienia przedwyborczych obietnic) decentralizowania miejskich ośrodków kultury poprzez budowę ośrodka kultury Tkacz. 

Budowa Tkacza to nie jest żadna decentralizacja. To jest najnormalniej w świecie przeniesienie działalności ze starej siedziby przy ulicy Piłsudskiego na osiedle Niebrów. Natomiast cały czas twierdzę, że w mieście powinien być jeden dyrektor, czyli ta centralizacja powinna nastąpić a placówki działać winny pod jedną administracją.

 

- Jeżeli twierdzicie, że powinny, to ja zapytam kiedy będą?

To nie jest taka prosta rzecz, tym bardziej że to już kiedyś było. Być może przymierzymy się do tego już w tym roku.

 

- Kiedy w takim razie możemy spodziewać się jakiejś spójnej koncepcji funkcjonowania kultury w mieście. 

Również na waszym portalu widać, że ta kultura, chociaż zdecentralizowana całkiem nieźle sobie radzi. Imprez organizowanych jest sporo a zaryzykowałbym stwierdzenie, że wręcz dużo. Myślę, że po wybudowaniu Tkacza przyjdzie czas na zastanowienie się. W tym roku poradziliśmy sobie jakoś z tematem dawnej Przyjaźni. Przenieśliśmy MOK do jednej siedziby. Dzięki temu zmniejszyliśmy koszty funkcjonowania obiektu. Dzisiaj on sam się finansuje.
 

 

- W którą stronę w takim razie pójść? W stronę organizacji imprez? A może stworzenia „kuźni młodych talentów”?

I w jedną i w drugą. Nasze ośrodki kultury taką działalność prowadzą.

 

- Jakie są konkretne efekty dwuletniej działalności powołanego przez Pańską ekipę koordynatora ds współpracy z organizacjami pozarządowymi (poza tymi, które wynikają z zakresu standardowych obowiązków urzędników wydziału polityki społecznej

Do tej pory nie były właściwie realizowane zadania wynikające z obowiązków, jakie mieli urzędnicy referatu a obecnie wydziału polityki społecznej. To pytanie powinno być skierowane raczej do organizacji pozarządowych, by to one wypowiedziały się czy współpraca z urzędem jest lepsza, czy też gorsza. Dzisiejszej działalności w zakresie polityki społecznej nie da się porównać z tym co było dotychczas. Dla przykładu organizujemy szkolenia dla organizacji społecznych. Pozyskujemy także sporo środków finansowych z tzw. miękkich programów unijnych. Nikt wcześniej tego nie robił.

 

- Kiedy można spodziewać się budowy wyjazdu ze straży pożarnej na Ludwikowie, bo przy kościele już jest.

W 2009 roku, czyli praktycznie już. To jest ulica Łukasza. Przewidujemy tam ułożenie płyt betonowych, więc zostanie wykonany również ten wyjazd.

 

- Czy będzie nowy chodnik na ul. Opoczyńskiej?

W najbliższych, miejskich planach inwestycyjnych i remontowych tej ulicy nie ma. I nie będzie, ponieważ jest to droga wojewódzka nr 713, która w najbliższych latach ma być przez swojego zarządcę przebudowywana.

 

- Za kadencji poprzedniego prezydenta zakupiono kilka autobusów dla MZK. Być może nie były one nowe, ale mimo wszystko dzięki nim poprawił się komfort jazdy itp. Czy pan Prezydent planuje zakup kolejnych autobusów?

Zakupy autobusów realizujemy co roku, podobnie jak to było wtedy, gdy prezydentem miasta był pan Kukliński. Nie robimy natomiast przedstawień. Nie fotografujemy się z każdym kolejnym autobusem w tle.

 

- Może powinniście to robić?

Być może, tylko po co. Nie na tym polega promocja Miasta.

 

- O Tomaszowie w ogóle nie słychać w mediach ogólnopolskich. Trudno się dziwić, że nie mamy siły przebicia, gdy nas po prostu nie ma. W poprzedniej kadencji nasze miasto często pojawiało się np. w TVP czy DŁ, GW i to nie tylko w złym kontekście. A teraz nic. Czy rezygnacja z funkcji rzecznika to nie był jednak zły pomysł?

Ja sobie nie mogę przypomnieć wiele dobrego, co w prasie centralnej się o Tomaszowie ukazywało. Było raczej odwrotnie. Uważam natomiast, że rzecznik prasowy w mieście nie był potrzebny. Natomiast mam nadzieję, że już w tym roku dzięki temu, co w Tomaszowie będzie się działo będzie o nas słychać w tym pozytywnym kontekście. Poza tym, własnymi siłami stworzyliśmy projekt promocji Miasta. Niestety wstępne szacunki pokazują, że będzie to bardzo kosztowna sprawa, a efekty nie wszystkich przekonają...

 

- Może zamiast rzecznika warto rozważyć wynajęcie firmy zajmującej się Public Relations.

Cały czas słyszymy, że w mieście utrudniony jest kontakt z mediami. To nie jest prawda. Każdy naczelnik ponosi odpowiedzialność za to, co wykonuje i powinien informować o tym media. Dlatego, czy mu się to podoba czy też nie jest zobowiązany do udzielania informacji i odpowiedniej dbałości o wizerunek miasta.

 

- Tyle, że naczelnicy poszczególnych wydziałów nie mogą kształtować polityki informacyjnej urzędu. Nie takie jest ich zadanie. Udzielanie informacji na konkretny temat, to nie to samo co kształtowanie wizerunku miasta.

Zarówno ja, jak i moi zastępcy jesteśmy zawsze do dyspozycji mediów. Nie było takiej sytuacji byśmy odmówili komuś kontaktu z nami. Natomiast spotykam się z tym, że niektóre media nie odpowiadają na nasze sprostowania. Traktują nasze kontakty w sposób jednostronny. Uzyskanie efektu w postaci współpracy, gdzie media pomogą w budowaniu pozytywnego wizerunku miasta jest bardzo trudne. Wiadomym jest, że wolicie sensacje. Łatwiej kogoś skrytykować niż pochwalić. przy okazji kontaktów z jednym z ogólnopolskich mediów usłyszałem, że za przekazanie „dobrych” informacji trzeba zapłacić...

 

- Dlatego właśnie chyba warto zatrudnić fachowców w tej dziedzinie. Kiedy mniej więcej będzie można pójść z dziećmi na pływalnie przy szkole na Niebrowie?

Pod koniec 2010 roku. Może inaczej. Umowa będzie mówić o końcu sierpnia 2010 roku, by od nowego roku szkolnego basen mógł już normalnie funkcjonować. Natomiast oczywistym jest, że już po oddaniu konieczne będzie przeprowadzenie wielu kontroli związanych z rozruchem obiektu. 

 

Wczoraj - Prezydent Ligi nie załatwi

  

Już jutro prezydent Zagozdon opowie o Dniach Tomaszowa 2009 i o tym, dlaczego młodzież w mieście się nudzi.

 


 

Czytaj również na portalu:

 

Tomaszów kulturą stoi...

 

Będzie basen i nie tylko

 

Co z tym basenem

 

Nowy basen przyszkolny

 

Tomaszów nieprzychylny kulturze?

 

Pytania (na razie) bez odpowiedzi

 

Będzie nowy Tkacz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lukas 24.01.2009 16:36
ten medal to od sekretarza miasta za stanowiska dla lewicy

,,,,,,, 22.01.2009 14:25
no na fotce prezio wygląda ekstra - taki wypasiony jak komputer 6GB

kiki 22.01.2009 11:33
wacek to nie są już jaja,to jest prowda! tak niezdrowe relacje w finansach miasta świadczą o "chorobie magistrackiej" władzy!

wacek 22.01.2009 10:13
jak może na coś starczyć gdy w UM pracuje ok.200osób.Krytykowało się poprzednika - cha,cha.W budżecie na wynagrodzenia zaplanowano 50 milionów a na inwestycje w mieście 42 mil. - to są jaja

Kibic 22.01.2009 07:53
brawo kaowiec. sama prawda.

kaowiec 21.01.2009 22:18
- Kiedy w takim razie możemy spodziewać się jakiejś spójnej koncepcji funkcjonowania kultury w mieście? Co to za pytanie? Co to znaczy "spójna koncepcja funkcjonowania kultury"? Dziurawe chodniki,ściany kamienic pokryte liszajem ,połowa obywateli miasta się nie myje,druga połowa czyta tylko TiT ,trzecia połowa pije wynalazki a wy dyskutujecie o spójnej koncepcji kultury.Jesteście śmiesznym przykładem tzn kultury politycznej

kiki 21.01.2009 22:00
o działalości placówki kultury,tej prawdziwej oczywiście,magiki,cudokulturok i powinni sie wybrać na wycieczkę do dzielnicy Białobrzegi. Tak,właśnie tam,po mądrość,doświadczenie no i....kulturę!

Jaka kultura? 21.01.2009 21:29
- Kiedy w takim razie możemy spodziewać się jakiejś spójnej koncepcji funkcjonowania kultury w mieście? "Również na waszym portalu widać, że ta kultura, chociaż zdecentralizowana całkiem nieźle sobie radzi. Imprez organizowanych jest sporo a zaryzykowałbym stwierdzenie, że wręcz dużo. Myślę, że po wybudowaniu Tkacza przyjdzie czas na zastanowienie się..." Mam pytanko: Czy nie należałoby się zastanowić nad kulturą w mieście przed wybudowaniem TKACZA? To oszczędziłoby nam trochę kasy! Po co przenosić Tkacza na Niebrów? Już tam jest. Ktoś wierzy, że w nowej siedzibie cuda się będą działy?

kiki 21.01.2009 17:46
to są cudoki w mgistracie! Rzecznika wykopali,zatrudnili koordynatora od spraw zbędnych i jeszcze mu płacą. Przez dwa lata płacą za nieróbstwo urzędasów urzędasowi cholera wie od czego. Cuda!!! A promocja miasta leży.!!!

kiki 21.01.2009 17:24
No,za chwilę szlag mnie trafi,jakie to są te miękkie środki unijne?... Jakie to kwoty? na co? i w imię czego? Jaja sobie prezio robi. Gadaj że Waćpan normalnym ozorem,a nie wal dyrdymały nikomu nic nie znzczace i nie do pojęcia o czym mowa. Cały ten słowotok prezia to trawomowa albo mowatrawa.

niezależny 21.01.2009 16:45
Zacytuję część uchwały budżetowej zamieszczonej w art."Będzie basen i nie tylko": "Miasto szuka również oszczędności. Około 700 tysięcy mniej wydamy na bieżące utrzymanie dróg. O milion mniej będzie kosztować nas oświata. Dwa miliony zaoszczędzimy na pomocy społecznej (mniej środków przeznacza się na zadania ujęte w programie współpracy z organizacjami pozarządowymi). Półtora miliona zostawi miastu pomoc materialna dla uczniów." Natomiast w powyższym art. odpowiedź prezydenta na pytanie Redaktora kojarzy się z halucynacją: - "Jakie były przyczyny zmniejszenia tegorocznych wydatków przeznaczonych na pomoc społeczną? Nie ma takich ograniczeń. Dotyczy to zarówno pomocy społecznej, jak i oświaty. Pewne zadania, które realizowane są w ciągu roku nie mogą zostać wpisane do budżetu od razu. Jako przykład możemy wskazać tutaj dożywianie dzieci w szkołach. Są to środki subwencyjne. One trafiają do nas w trakcie trwania roku i wtedy znajdują się odpowiednie zapisy w samym, budżecie, po stronie dochodów i wydatków. Nie można więc przy pierwszej wersji budżetu stwierdzić, że czegoś jest mniej albo więcej dokonując porównania z wykonaniem roku poprzedniego. Jedyne zmniejszenie dotyczy bieżących remontów w placówkach oświatowych, by więcej środków przeznaczyć na inwestycje." Prezydent zaprzecza samemu sobie. Czy liczy na analfabetów? Niekompetencja, półprawdy, ślizganie się po temacie. Stanowisko przerosło osobę. Ble, ble na okrągło.

qwerty 21.01.2009 16:12
- "Jakie są konkretne efekty dwuletniej działalności powołanego przez Pańską ekipę koordynatora ds współpracy z organizacjami pozarządowymi (poza tymi, które wynikają z zakresu standardowych obowiązków urzędników wydziału polityki społecznej Do tej pory nie były właściwie realizowane zadania wynikające z obowiązków, jakie mieli urzędnicy referatu a obecnie wydziału polityki społecznej. To pytanie powinno być skierowane raczej do organizacji pozarządowych, by to one wypowiedziały się czy współpraca z urzędem jest lepsza, czy też gorsza. Dzisiejszej działalności w zakresie polityki społecznej nie da się porównać z tym co było dotychczas. Dla przykładu organizujemy szkolenia dla organizacji społecznych. Pozyskujemy także sporo środków finansowych z tzw. miękkich programów unijnych. Nikt wcześniej tego nie robił." Prezydent nie rozumie, czy nie chce zrozumieć pytania?, które brzmi: "Jakie są konkretne efekty dwuletniej działalności powołanego przez Pańską ekipę koordynatora ds współpracy z organizacjami pozarządowymi...* Odpowiedź powala z nóg: "Do tej pory nie były właściwie realizowane zadania wynikające z obowiązków, jakie mieli urzędnicy referatu a obecnie wydziału polityki społecznej. To pytanie powinno być skierowane raczej do organizacji pozarządowych, by to one wypowiedziały się czy współpraca z urzędem jest lepsza, czy też gorsza." Wytłumaczę prezydentowi, że nie chodzi o to, jak układa się współpraca, lecz jakie są konkretne efekty utworzonego (po co?) przez prezydenta etatu w randze zacy-naczelnika, a więc za duże uposażenie. Jak koszty wynagrodzenia tego pracownika mają się do pozyskania przez niego środków unijnych na rzecz organizacji pozarządowych. Etat nie jest po to, aby było miło współpracować i rozdzielać to co jest w urzędzie lecz sięgać po środki unijne. Kolejna ważna kwestia, cyt.prezydenta: "Do tej pory nie były właściwie realizowane zadania wynikające z obowiązków, jakie mieli urzędnicy referatu a obecnie wydziału polityki społecznej." Jeśli tak, to trzeba było spowodować, aby urzędnicy zadania realizowali właściwie, a nie odciążać ich zatrudniając niepotrzebnie nową osobę. Ilość organizacji pozarządowych od poprzedniej kadencji nie zmieniła się, więc pracy nie przybyło, a jedynie znajomych zatrudnionych w urzędzie. Szkoda, że Redaktorowi zabrakło dociekliwości podczas rozmowy.

japa 21.01.2009 15:55
za 2 lata wyborcy ocenią pan prezydenta zostanie medal na pamiatke

kiki 21.01.2009 14:41
a za jakież to dokonania widoczny order? gęba preżia wniebowzięta,musiało wie to być cos szczególnego prawda,tak jak i u tego co to Matkie Boskie w klapie katany nosi.

kiki 21.01.2009 13:47
No nie,ale prezio rozbawił mnie do łez. Dowcipas ci z niego. A który to,z jego naczelnych mutantow zechciał odpisać na forum,badż sprostowac kwestiesporną? No,może raz się przytraiło Kowalowi takie coś...temu co to kierunki obiecanej drogi sie pomyliły. Zresztą,fotka tych mutantów udukumentowała na tymże portalu.

Reklama
Polecane
Trzy nowe stanowiska dyrektorskie w szpitalu, a pacjenci... nie powinni chorowaćPodsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożej
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama