Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Tomaszów Kulturą Stoi...

Z góry przepraszam za ten przewrotny tytuł ale porównując liczbę domów i ośrodków kultury w naszym mieście do analogicznych instytucji w podobnej wielkości miastach, trudno jest oprzeć się wrażeniu, że w Tomaszowie rzeczywiście działalność kulturalna stanowi „oczko w głowie” kolejnych rządzących ekip. Gdy jednak popatrzymy na wielkość środków finansowych wydatkowanych rok rocznie na instytucje kultury, gdy przyjrzymy się bliżej zapleczu i bazie lokalowej musi budzić zdziwienie, że tak mało tomaszowskiej młodzieży studiuje np. aktorstwo.

Każdy może zadać sobie odrobinę trudu, skorzystać z danych dostępnych w Internecie, by dokonać szybkiego porównania. Nam, jako przykład posłużą Piotrków Trybunalski, nieco bardziej oddalony Bełchatów i samorządowa perełka Ostrów Wielkopolski.

 

W prawie 80 tys. Piotrkowie działa jeden Miejski Dom Kultury, podobnie jest w 65 tys. Bełchatowie (Miejskie Centrum Kultury), w 72 tys. Ostrowie też mamy jedno, miejskie centrum. 

 

Jak jest u nas? Wszyscy doskonale wiedzą. W 67 tys. mieście mamy aż 3 miejskie domy kultury! Żeby tego było mało, dwa ośrodki kultury mają po dwie siedziby! Do tego doliczyć należy podległy Powiatowi MDK. Czy to, że wydajemy więcej oznacza równocześnie, że w Tomaszowie jest „lepiej”.


Dla wielu osób to oczywiście za mało. Prezydent Rafał Zagozdon postanowił tym razem wybudować kolejny, nowy, dom kultury. Mowa oczywiście o trzeciej siedzibie TKACZA, która nakładem kilku lub kilkunastu milionów złotych ma powstać na Niebrowie. Co prawda szumnie zapowiadane są środki Unii Europejskiej ale jest to tylko „lanie wody”. Jeżeli nawet uda się je pozyskać, to nic nie zwolni nas z ponoszenia kosztów utrzymania kolejnego obiektu.

 

Ileż to razy słyszeliśmy o Niebrowie jako „kulturalnej pustyni”. Argumenty, że potrzeba, że koniecznie mnożyły się w ustach zatroskanych o kulturę radnych. Teraz Niebrów ale niewykluczone, że ktoś zechce „pójść za ciosem” i zdecyduję o budowie kolejnych oaz kultury? Ktoś zaproponuje, ktoś się będzie bał sprzeciwić, ktoś inny wniesie do budżetu a cała rada przegłosuje. Na swoją szansę czekają przecież osiedle Hubala, za kulturą jest również  osiedle przy Niskiej, Strzeleckiej, Mazowieckiej, Nowowiejskiej, należałoby pomyśleć też o Ludwikowie i Nagórzycach. A dlaczegóżby nie miało być domu kultury na Michałówku czy w Starzycach? Wszak kulturę nieść trzeba tam, gdzie wyobraźnia radnych sięga, a nie sięga przecież tylko tam, gdzie wydaje się, że sięga?

 

Jakąż to ograniczoną wyobraźnię mają radni Piotrkowa, Bełchatowa i Ostrowa? Ano ograniczyli się do jednego centrum kultury.  W czym jesteśmy lepsi? To proste, zamiast jednej administracji, mamy trzy, zamiast jednego dyrektora mamy trzech, zamiast jednego budynku mamy pięć! I w żadnym z naszych kulturalnych domów kultury się nie ograniczamy.

 

[reklama2]

 

Kulturę robimy na całej kulturalnej powierzchni i we wnętrzu tak, jak we wnętrzu i na powierzchni mieszkańca kulturę robimy.


Niedawno podjęto nawet próbę pozbawienia kultury jednego z budynków, w którym kultura, delikatnie mówiąc, nieco przygasła ale pełne poświęcenia bohaterstwo wspaniałych radnych zablokowało ten niekulturalny zamach. Bo nasi kochani radni na kulturze przecież się znają (tak, jak znają się na wszystkim), kulturę kochają (tak, jak kochają nas wszystkich), i kulturze umrzeć nie dadzą (tak, jak umrzeć nie dadzą naszemu kochanemu miastu).

 

Tworzy się budynki, instytucje dla raczej wąskiej grupy odbiorców, gdy nikt nie zadaje sobie trudu odpowiedzi na pytanie kto, co, jak i dlaczego. Ile nas to kosztuje i jakie efekty przynosi. Gdzie te talenty, starannie wyszukane w szkołach, kształtowane i pielęgnowane właśnie w domach kultury. Dla nich często brakuje czasu i miejsca, które akurat wynajęte jest kolejnej firmie lub partii politycznej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
japa 07.12.2008 20:20
tylko pensie prezydenci biorą i czekaja ze wygraja cudem nastepne wybory

obserwer 05.12.2008 13:14
Jak prezydent ma zobowiązania to niech płaci z własnej kieszeni, jak każdy obywatel. Jeszcze mało swoich znajomych usadził na ciepłych POsadkach?

Kulturalny z domu 04.12.2008 11:00
Jest wiceprezydent Wendrowski, który za to odpowiada - czemu się tu nie wypowiedział - co myśli o Tkaczu i całej naszej śmiesznej tzw kulturze? WYpada go zapytać i to tu opublikować. Bo, że Prezydent Zagozdon się tu nie wypowie to dla znających portal bliżej jest oczywiste. Wg mnie budowa nowej sedziby Tkacza na Niebrowie to naprawdę jedna z najgłupszych rzezczy jakie wymyślono w TM od wielu lat. Gigantyczne pieniądze jakie na to pójdą zostaną stracone dla innych celów jak choćby nowe drogi czy kanalizacja. Pamiętajmy, że miasto jest b. mocno zadłużone i ten nowy budynek Tkacza ma być budowany z kredytu do spłaty przez wiele kolejnych lat. WIeść gminna niesie, że przy budowie Tkaczówki upiera się osobiście sam Prezydent dla którego jest to ważna sprawa zobowiązań przedwyborczych wobec kilku osób. Ale co z interesem całego miasta i jego mieszkańców?

Żołnierka 03.12.2008 15:43
Czepię się trochę ale Karol chyba jesteś trochę za bardzo zbuntowany. Zajęcia dla starszych pokoleń - dlaczego nie, co masz do nich? Emerytura to etap w życiu, kiedy ma się właściwie czas na wszystko, dlaczego siedzieć w domu i narzekać na stare kości? Nie bądź jednostronny. Idą na sztukę, to jasne. Zresztą, nie tylko w TM, ale właściwie w całym kraju już dawno przestało chodzić o kulturę. Raczej o serwowanie papki, która ludzi odmóżdża i otępia. Takimi łatwiej rządzić i mydlić oczy namnażaniem pustych struktur, tak, jak w tym przypadku. Ja osobiście żałuję, że w TM nie ma teatru z prawdziwego zdarzenia.

Kult-urysta 03.12.2008 09:12
Oczywiście Zdzih ma rację. Podstawowy problem to czas pracy tych wszystkich Ośrodków Kultury. Ale właśnie,osoby tam zatrudnione to wszystko bliższa i dalsza rodzina królika, a już co najmniej potencjalni wyborcy i wyborczy naganiacze. Dlatego nie patrzy się na to co umieją i że powinni pracować po południu i wieczorami dla młodzieży, tylko dopasowuje się czas pracy do ich potrzeb. Praca w domu kultury ma jeszcze tę dodatkową zaletę ,że rano nikt nie przychodzi i instruktorzy maję święty spokój by w tym czasie chałturzyć. PO południu owszem są zajęcia, ale odpłatne i to jest właśnie ten kaganek oświaty, który niesie nam v-ce prezydent Wendrowski. Z resztą cała ta "kultura" jest chyba na miarę wyglądu miasta i intelektu Prezydentów. Jeżeli ich możliwości intelektualne obejmują tylko tyle, to i mamy to co mamy. Miasto równa do swych władz ,a cała nasza tomaszowska kultura zawiera się w przedziale między spacerami o kijach prezydenta Zagozdona,a A. Krzysztoń lansowaną przez v-ce Wendrowskiego. Zbiór obustronnie zamknięty . Ruina !!!

zdzih 02.12.2008 20:53
Problem z instytucjami kulturalnymi jest chyba taki że większość ludzi pracuje tam w godz. 8.00-16.00 a powinny raczej pracować 16.00-20.00. Bo niby dla kogo to jest czynne w południe jak ludzie w pracy a dzieci w szkołach.

Lord 02.12.2008 17:50
Miałem już tyle przebojów z MOKami MDKami i innymi takimi, że szkoda mi słów na nich wszystkich. Jak zebrałem ok 30 osób, które grały w gry karciane, to tylko MDK nam znalazł salę, ale problem z nimi opierał się na personelu. Cóż. Próby zespołu muzycznego? Przyjaźń mogła nas ulokować na ok miesiąc. Potem nie mieliśmy gdzie grać. Cud, że chociaż to się udało. To jest tylko telegraficzny skrót, ale kwintesencja jest taka: co z tego, że mamy tyle ośrodków kultury jak każdy jeden jest o d**ę potłuc?

TB 02.12.2008 12:32
Czym zajmuje się Tkacz: fitness, wojenny system obronny, yoga. To ma być kultura? http://tomaszow.pl/Tomaszow-Ma zowiecki-aktualnosci-Andrzejko wy_Miting_Zdrowia_i_Urody-1495 .html

kiki 02.12.2008 09:53
A dlaczego w Galerii Mazovia nie przewidziano Centrum Kultury. Centrum Rozrywki bez Centrum Kultury...to żydokomunistyczny geszeft. Jest jeszcze czas by projekty zmienić. Jak budowć,to rozmachem i dla przyszłych pokoleń!!! Pozostaje pytanie:czy kmioty magistrackie wiedzą o co chodzi i posiadają jakąś tam wizje by nie odeszli od koryta ze wstydem z hańbieni...???.

... 02.12.2008 09:41
z tego co pamiętam to pomysłu nie było odkąd pamiętam. Przed ostatnimi wyborami tez narobiono szumu. A czy ktoś posilił się z władz którejkolwiek opcji i kadencji o analize potrzeb mieszkańców. Rewitalizacje, wizje i wizualizacje byleby tylko głośno było ...i kolorowo...

Karol 02.12.2008 09:18
Moim zdaniem tekst jest właśnie spójny. Ja ci wytłumaczę jednym zdaniem, tak jak wiejskiemu głupkowi. chodzi o to, że nikt nie ma w mieście pomysłu na funkcjonowanie instytucji kulturalnych. Budowanie, to jedynie zasłona dymna dla nieudolności, niekompetencji i braku znajomości tematu, ot wszystko.

wiejski głupek 02.12.2008 09:10
Mała prośba do autora, niech kulturalnie powie o co mu chodzi? Bo mamy tu mydło i powidło, a generalnie to wszystko i wszyscy są bee.

M 02.12.2008 00:19
w kwestii sprostowania: Bełchatów ma jedno Miejskie Centrum Kultury które posiada 3 filie na różnych osiedlach, chwilkę tam mieszkałem. Druga kwestia to taka że o ile pamiętam to filię Tkacza na Niebrowie uroczyście otwierał prezydent Kukliński, bodajże w 2003. Zgadzam się co do jednej, dużej, nowoczesnej placówki zamiast kilku małych, gdzie tak naprawdę nie ma warunków do niczego.

kiki 01.12.2008 23:33
Qrde w tej ...DK- Przyjążń mury trawą zarosną. Złodzieje i tylko tak można powiedzieć i tylko .....i ...az tyle. Gdyby ten żydokomuch prezio i jego banda pomysleli,chcieli przede wszystkim myśleć,to zespoły muzyczne mieliby by gdzie ćwiczyć i sie rozwijać. A ten bajzel Przyjażń to złota kura.

Karol 01.12.2008 21:49
I ty się dziwisz... czy ty wiesz, że co drugi Polak sięgnął po... no właśnie... Trudno się dziwić kiedy radni równocześnie należą do stowarzyszeń i organizacji, dla których siedzibami są właśnie te domy kultury. Czy nie jest tak z panią Koselak, panią Wilk a może jeszcze i znaleźliby się inni. Tak też mamy Domy Kultury, dla ktorych działalność statutowa to margines. Po co budować nowy obiekt, skoro sa problemy z utrzymaniem (mówię o finansach) dotychczasowych. Takie przecież wnioski można wyciągnąć z wynajmu pomieszczeń i szukania kasiory gdzie się da np. w "funduszu kapslowym". Domyślam się, że w tekście mowa jest o Domu kultury, dawniej Przyjaźń. Faktycznie przechodząc obok ogrodzenia liczba wywieszonych szyldów przyprawić może o mdłości, czy coś jeszcze z pierwotnej funkcji tam pozostało? Chyba tylko stowarzyszenie Anonimowych alkoholików. Tymczasem młodzież faktycznie nie ma co ze sobą robić. Jest zespół ale nie ma gdzie prob robić, bo za glośno, bo brak miejsca itd. Tymczasem poszukiwaliśmy ze znajomym zawodowego zespołu do grania na weselu, gdzie trafiliśmy? Ano do DOK w Białobrzegach. Krótka prezentacja uzgodniona stawka i interes ubity. I nie jest to odosobniony przypadek. Taki syf jest wszędzie. Już widze te rzesze przyjaciółek i koleżanek i znajomych róznych super wyzwolonych i organizowane pod nie zajęcia dla mlodzieży ale najlepiej emerytów i klubu lewicowego trupa politycznego. Kumpelka zna angielski to się jej zajęcia zrobi, koleżanka umie tańczyć to grupe tańcząchy 60-latek zorganizujemy. Prawda, że kulturalnie i cudownie można czas a nawet całe życie w ten sposób spędzić?

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama