Kazimierz Nowak jako pierwszy człowiek na świecie przebył w latach 1931 – 1936 samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). Postać tego wybitnego Polaka była do tej pory słabo znana, w ostatnich latach jest o nim jednak coraz głośniej m.in. dzięki działaniom Narodowego Centrum Kultury oraz dzięki wydaniu książki „Kazimierz Nowak – rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.
Wystawa organizowana jest przez Narodowe Centrum Kultury, które wypożycza ją do Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim w terminie od 19 września do 05 października 2008 r. Wystawę można odwiedzać już od piątku 19 września, będzie ona zlokalizowana w budynku Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Konstytucji 3 Maja 65/67, wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny. Więcej informacji o wystawie, a także o samej Filii można znaleźć na stronie internetowej www.filia.uni.lodz.pl i pod numerem telefonu: (044)724-97-20.
Organizacja wystawy jest ściśle związana z działalnością dydaktyczno – naukową Filii. Obecnie uczelnia prowadzi bowiem m.in. studia dzienne i zaoczne z Turystyki i Rekreacji. Ten kierunek studiów ściśle związany jest z odkryciami geograficznymi i podróżami. Stąd też przybliżenie postaci Kazimierza Nowaka wielkiego polskiego podróżnika, odkrywcy i geografa było szczególnie istotne także dla pracowników Filii. Wystawa składa się z 38 plansz na których przedstawione są materiały prasowe, zdjęcia, mapy i opisy z dzienników podróży Kazimierza Nowaka. Przedstawione są także osobiste komentarze podróżnika, co tym bardziej czyni tą wystawę interesującą . Więcej informacji nt. Kazimierza Nowaka można też uzyskać pod adresem internetowym: http://www.kazimierznowak.pl/.
Wystawa była już przedstawiana w Łodzie gdzie zlokalizowana była na terenie centrum „Manufaktura”, była też w Krakowie, Wieluniu oraz w Skierniewicach. Organizacja wystawy jest jednym z elementów programu „Przyjazna Filia” który jest realizowany w tomaszowskiej uczelni. W ramach programu „Przyjazna Filia” będą organizowane kolejne interesujące wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi np. podróżnikami oraz wykłady i zajęcia fakultatywne dla młodzieży. Dzięki wdrożeniu tego programu uczelnia ma stać się nie tylko centrum naukowo – dydaktycznym ale także ośrodkiem życia kulturalnego w Tomaszowie Mazowieckim.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze