Konferencja, której współorganizatorem był Skansen Rzeki Pilicy, stworzyła możliwość zapoznania się z różnymi aspektami biologii i ekologii pszczoły miodnej w środowisku leśnym oraz starych „puszczańskich” drzewostanów. Ważnym celem konferencji jest stworzenie na terenie dawnej Puszczy Pilickiej i innych polskich parków krajobrazowych „borków bartnych”, służących nie tylko ochronie leśnej pszczoły miodnej, ale także wykorzystaniu pozyskiwanego tym sposobem miodu bartnego, jako atrakcyjnego produktu regionalnego.
Zaprezentowano również pierwsze doświadczenia w odtwarzaniu bartnictwa w Polsce z pomocą bartników baszkirskich. Pracownicy SPK zdobywali je przebywając w 2006 roku u swoich kolegów z Parku Narodowego Szulgan-Tasz w południowej Baszkirii na Uralu. W ub. roku dwaj bartnicy z baszkirskiego parku: Achtiam Isanamanov i Rais Galin założyli 8 barci w pniach wiekowych sosen na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Część z nich już została zasiedlona przez leśne pszczoły. W lipcu tego roku ekspedycja naukowo-badawcza SPK odwiedziła także ostatnich bartników w Parku Narodowym Dzukijos na Litwie i skansenie bartniczym we wsi Kamianskie na Białorusi.
Przypomnieniu staropolskiego bartnictwa służą również dwie kłody bartne, ustawione w lipcu br. na terenie Skansenu Rzeki Pilicy. Ich zrekonstruowania, z zachowaniem tradycyjnego sposobu drążenia kłody oraz użyciem oryginalnych narzędzi, m.in. ofiarowanych przez baszkirskich bartników, dokonał Tomasz Dzierżanowski ze Spalskiego Parku Krajobrazowego.
Na wystawie, urządzonej staraniem Skansenu Rzeki Pilicy, oprócz plenerowej ekspozycji zrekonstruowanego „borku bartnego”, można obejrzeć ciekawe zdjęcia, dokumentujące wspomniane wyprawy badawcze SPK na Ural, Litwę i Białoruś oraz bartnicze prace rekonstrukcyjne w tomaszowskim Skansenie. Uzupełniają je archiwalne ryciny i fotografie ukazujące dawne bartnictwo i bartników w Polsce. Pokazano także autentyczne narzędzia służące do drążenia (dziania) barci w pniach drzew: bartę, piesznię, skobliczkę i ciosnkę, a także publikacje poświęcone dawnemu bartnictwu. Wystawa będzie czynna do końca 2008 roku.
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze