Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:22
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Sierpniowe obradowanie w mieście

30 punktów obrad znalazło się w programie sierpniowej sesji Rady Miejskiej. Wyraźnie widać, że wakacje już się kończą i radni zaczynają nadrabiać zaległości.

Po drobnych korektach w programie (zdjęcie 3 punktów i wprowadzenie 2 nowych) przyjęto obowiązujący porządek obrad.

 

Rondo Olimpijczyków

 

Od wczoraj nowe, tomaszowskie rondo przy zbiegu ulic Św. Antoniego i Oskara Lange ma już swoją nazwę. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu imienia „Tomaszowskich Olimpijczyków”.

 

Jednogłośni w głosowaniu, byli jednoznacznie niejednomyślni w kuluarach. Co ciekawe najwięcej wątpliwości, co do słuszności podjętej uchwały miały osoby, które przed kamerami rozpływały się w zachwytach nad pomysłem przewodniczącego Rady Sportu, Bogdana Drozdowskiego.

 

Kilku radnych twierdziło, że pomysł nie jest to najlepszy i że były inne ale nie dało się ich przeforsować. Jednym z nich było nadanie rondu imienia Bronisława Geremka.

 

- Na pewno byłaby to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce – usłyszeliśmy . -  W dodatku pewien symbol zerwania ze stereotypami antysemityzmu, który wciąż jest u nas mocno zakorzeniony.

 

Mamy, więc rondo im. Tomaszowskich Olimpijczyków. Ilu mieszkańców miasta byłoby ich w stanie wszystkich wymienić z imienia i nazwiska? Można przypuszczać, że niewielu.

 

Projekt uchwały wymienia 15 osób. Są to: Maria Ciach (Helsinki 1952 – rzut oszczepem), Jerzy Szymczyk (Meksyk 1968 – siatkówka), Edward Skorek (Meksyk 1968, Monachium 1972, Montreal 1976 – siatkówka), Wiesław Gawłowski (Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980 – siatkówka), Jan Szczepański (Monachium 1972 – Boks), Stanisława Pietruszczak Wąchała (Innsbruck 1976 – łyżwiarstwo szybkie), Ewa Wojtaszek (Moskwa 1980 – kajakarstwo), Szymon Przybylski (paraolimpiada Sydney 2000 – pływanie), Jan Jóźwik (Lake Placid 1980 – łyżwiarstwo szybkie), Wanda Panfil (Seul 1988, Barcelona 1992), Jaromir Radke ( Albertville 1992, Lillehammer 1996 – łyżwiarstwo szybkie),  Paweł Abratkiewicz (Albertville 1992, Nagano 1998, Salt Lake City 2002 – łyżwiarstwo szybkie) Sławomir Barul (Atlanta 1996 – kolarstwo przełajowe), Marek Galiński (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004 – kolarstwo przełajowe), Czesław Kwiatkowski (paraolimpiada Innsbruck 1984 – biegi narciarskie).

 

Uchwała o nadaniu rondu imienia to równocześnie pierwszy akt prawa miejscowego, który powstał w wyniku uchwalenia przez radnych zmian w Statucie Miasta polegających na przyznaniu mieszkańcom prawa do występowania z tzw. Obywatelskimi Inicjatywami Uchwałodawczymi . 

 

- Dzisiaj Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza straciła swoje dziewictwo – mówił jeden z inicjatorów zmian w Statucie, wiceprezydent Grzegorz Haraśny. – Mieszkańcy po raz pierwszy skorzystali z narzędzia, które otrzymali kilka miesięcy temu. Czekamy oczywiście na kolejne projekty uchwał, również takie nie dotyczące tylko nazewnictwa ulic.

 

Rzeczywiście, o ile można dyskutować na  temat nazewnictwa rond i ulic, to fakt, że swego rodzaju monopol na stanowienie prawa lokalnego został wczoraj przełamany. (na ten temat pisaliśmy w artykule Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza)

 

Projekt uchwały złożyło 139 mieszkańców miasta, dodatkowo poparty on został 410 podpisami. Uzyskał on pozytywną opinię prawników oraz Polskiego Komitety Olimpijskiego, który wyraził równocześnie zgodę na używanie swojego logo do oznaczenia Ronda im Tomaszowskich Olimpijczyków.

 

Uchwałę podejmowano w obecności inicjatorów, działaczy sportowych, młodzieży o oczywiście samych sportowców, w tym olimpijczyków Pawła Abratkiewicza i Jaromira Radke.

 

Zmieniony budżet

 

Kolejny punkt obrad to zmiany w budżecie miasta na 2008 rok.

 

Zwiększeniu o ponad 1,5 miliona uległy wydatki bieżące miasta.

 

Przeznaczono m.in. kwotę 500 tysięcy złotych na remont nawierzchni ulic: Kolejowej, Kowalskiej i Ślusarskiej, 100 tysięcy zostanie wydatkowanych na remonty bieżące w szkołach.

 

Mniej będzie niż zaplanowano tzw. wydatków majątkowych jednorocznych. Obniżono je o prawie milion złotych. 

 

Kolejne zmniejszenie to wydatki wynikające z wieloletniego programu inwestycyjnego – prawie 2 miliony złotych.   Nie zostanie, w planowanowanym zakresie, wykonana budowa nowej siedziby Ośrodka Kultury TKACZ oraz przebudowa byłego budynku sądu z przeznaczeniem na bibliotekę. Wydatki te przesunięto na lata 2009-2010.

 

Wszystko wskazuje na to, że nie są to ostatnie tegoroczne zmiany w budżecie miasta w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych.

 

Radni PiS byli przeciwko zmianom w budżecie. Sprzeciw miał jednak tylko znaczenie symboliczne.

 

Zaciągniemy nowe długi

 

Inwestowanie to proces w oczywisty sposób związany z finansowaniem. Liczba potrzeb jak zawsze nieograniczona, zasoby tradycyjnie niewystarczające.

 

Rada Miejska upoważniła wczoraj prezydenta  miasta do zaciągnięcia kredytów i pożyczek komercyjnych do kwoty 15 milionów złotych. Zostaną one zaciągnięte w trybie ustawy o zamówieniach publicznych i w całości przeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego.

 

Aportem w mieszkańców

 

Po raz kolejny został podniesieniowy kapitał spółki wodno – kanalizacyjnej poprzez wniesienie aportem urządzeń infrastruktury technicznej.

 

Tym razem ich wartość to 3 miliony 344 tysiące.

 

Dzięki tej operacji wzrośnie wartość spółki oraz… najprawdopodobniej opłaty dla mieszkańców miasta (już w chwili obecnej koszt odprowadzania ścieków jest wyższy niż ich oczyszczania w stosunku 40-60%).

 

Dzieje się tak, że w/w urządzenia są niczym innym jak środkiem trwałym w spółce i w związku z tym podlegają amortyzacji. W ten sposób powstaje „sztuczny” koszt obniżający w sposób znaczący rentowność (więcej na ten temat w artykule Raz dwa trzy... płacisz Ty!).

 

„Hazardowi” mówimy zdecydowane NIE!!!

 

Spółka Fortuna posiadająca salon gier przy Placu Kościuszki wystąpiła do tomaszowskiej Rady Miejskiej o opinię w sprawie uruchomienia kolejnego punktu z automatami do gry przy ulicy Tkackiej. Obowiązek uzyskania stosownej opinii nakłada na wnioskodawcę ustawa o grach i zakładach wzajemnych.

 

Tak jak można było usłyszeć w kuluarach opinia Rady była negatywna. Argumentowano różnie. Jako jedną z przyczyn wskazywano brak opracowanego programu rewitalizacji miasta.

 

Kupimy tereny -  będą inwestycje… być może…

 

Rada Miejska wyraziła zgodę na nabycie terenów przy drodze krajowej K8. Chodzi o 122 niezabudowane działki gruntu o łącznej powierzchni 20,5 ha.

 

Działki te w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod usługi wielko powierzchniowe.

 

Wykup działek przebiegać ma sukcesywnie, w drodze negocjacji z właścicielami.

 

Fundusz likwidacyjny

 

Wielki sukces okazał się wielką klapą, bomba pozostała niewypałem. Fundusz Poręczeń Kredytowych, w którym nasze miasto ma udziały już niedługo zakończy swój krótki i niestety mało efektywny żywot.

 

Rada Miejska wyraziła zgodę na likwidację spółki. Fundusz przez okres swojego istnienia generował narastające straty. W tym czasie (2004-2007) udzielił 18 poręczeń. Więcej na ten temat w artykule Fundusz Poręczeń Kredytowych - bomba czy niewypał.

 

Herb dla każdego

 

Można powiedzieć, że nareszcie. Wiedzą to wszyscy, którzy chcieli kiedykolwiek użyć herbu naszego miasta.

 

Do wczoraj „dysponentem” praw do wizerunku „Panny na niedźwiedziu” była Rada Miejska. To zgoda tego organu była niezbędna, by użyć w jakikolwiek sposób godła naszego miasta. Uzyskanie jej wcale nie było łatwe.

 

Radni wykazywali często nadaktywność w domaganiu się wyjaśnień, za dawaniu pytań w stylu a po co? a jak? a dlaczego? Robiąc to tylko po to, by odmówić osobie zainteresowanej właściwie bez podawania sensownego uzasadnienia.

 

- Blokowanie dostępu do korzystania z herbu miasta jego mieszkańcom nie ma większego sensu – mówi nam radny Tadeusz Adamus, który w tej sprawie złożył kilkanaście wniosków i interpelacji. – tym bardziej, że to właśnie aktywność mieszkańców jest najlepszą wizytówką i promocją miasta. Zwróćmy uwagę, że nawet flaga i godło Państwa nie są tak chronione jak Panna na niedźwiedziu była dotychczas. Czy nie miło byłoby widzieć setek flag i koszulek w barwach miasta?

 

Tymczasem ten stan rzeczy uległ zmianie. Od wczoraj, to prezydent miasta będzie decydował, czy wyrazi zgodę na używanie herbu, czy tej zgody odmówi. Nie ma też żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o wykorzystywanie godła miasta do celów komercyjnych. Będzie to wymagało jednak odrębnego porozumienia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tina 31.08.2008 22:04
Radny kradnie a całe miasto na dnie. Iiii tam, do przodu nasze miasto nie idzie, zaciągamy się w długach, zero fajnych pomysłów, więc ogólnie - do b a n i ! ! !

EVe 31.08.2008 20:57
Niniejszym ogłaszam konkurs na przymiotniki opisujące nasze samorządowe władze. Może się troszke więcej uzbiera, zobaczymy

kiki 31.08.2008 17:27
A ktory to radny dziadzio pyta i z jakiej był opcji politycznej,że tak bardzo chciał nazwać rondo im mośka?. Czy to też tajemnica...a jesli tak to jaka?...

kiki 31.08.2008 16:34
Wracając do sprawy nazwy ronda. Nie było żadnego problemu by przeforsować taką właśnie nazwę. Jaki to problem zebrać odpowiednią liczbę podpisów wsród belfrów szkół - żaden. Byli,są i jeszcze długo będą twierdzą komunistycznego betonu. Taka jest prawda i tym bardziej nie jeszcze jeden numer nam wykręcą dopóki będą manipulować,ogłupiać i uprawiać socjotechnikę. Na złom ramoli,a tym bardziej z rady miejskiej bo to owoc komuny...już przegniły. Bidnych udają ale gdzie się da zarobić wszędzie mordy swoje pchają. Mamy młodszych ludzi,zdolnych,wykwalikowanych - dopuście ich barany bo my właśnie na takich czekamy. No,no...wyborów też się doczekamy a wtedy...??? co z wami.

kiki 31.08.2008 08:42
Obrady...jakie - widać to w komentarzach i tekście autora. Niedowład "władzy" będącej u władzy. A władza rozpieszcza,zniewala,z pseudo "geniusza" uczynić może również tumana.! Przykładem opinie i wpisy o członkach rady. Popadli w samozadowolenie i jak zawsze - obrady to takie bezproduktywne zwyczajne międlenie. Zawsze za sprawą prasy lokalnej ich chwalono - nigdy nie ganiono. Czyżby obowiązywały jakieś koneksje i układy?... Za sprawą tego portalu jak jest,każdy widzi. I nie dziwota,.że o rządzących mówi się prosto...rada to miernota.!!! Wygląda na to,że ci ludzie w radzie przypadkowi z łapanki. Komuchy jeszcze w naszym mieście mocno siedzą i rozdają karty i dlatego tak jest jak jest a nie jak byśmy sobie życzyli. Mam nadzieję,że wybory wreszcie ten bajzel zmienią.

bez znakow pl 31.08.2008 00:36
siedzicie w tym urzedzie, nic nie robicie, myslicie ze jestescie madrzy bo macie wladze. niestety macie wladze ale nie potraficie jej wykorzystac. umiecie tylko kase brac, i szukac lepszych stolkow. umiecie tylko dotrwac do wyborow w slodkim nierobstwie, porazajacy brak kompetencji i podstawowej wiedzy. az sie wymiotowac chce jak sie o tym wszystkim czyta

kiki 30.08.2008 08:04
Takie mieli obietnice,że szok,tyle wizji i planów i co,niewiele z tego zostało nieudacznikom. Z tym mośkiem dopiero by smiechu narobili...na cały kraj...co pajace to pajace. Długi miasta coraz większe...inwestycje marne....efekta mierne. Dbają tylko o to by sie dobrze ulokować po ewenyualnej przegranej w wyborach i mieć nadal "ciepłe" stołki i dobrą kasiorę. Zmarnowana kadencja. Marazm coraz większy.

Kubal 29.08.2008 20:57
Ot koalisja P.O wygrywa krty rozdaje S.L.D KUPA-ŚMICHU..........

dziadek 29.08.2008 20:41
Wykończom się sami mają jurnych chłopaków Jureczka,Anrzejka i innych tak popłynom jak Samoobrona, Viagra jest nie wskazana i bez tego robiom cyrki z siebie.

lolek 29.08.2008 20:22
Oj coś wcześnie komuna robi sobie kampanie albo szykuje cieple konkrakty na przeczekanie następnej.W tym są mistrzami to prawda w pracy już nie .

wis 1 29.08.2008 19:55
Co ta Rada Miasta znowu zaczyna krecic lody komunie troche szacunku dla wyborcy my daliśmy wamwam mandat tylko na 4 lata nie zapominajcie 4 lata

wiki 29.08.2008 19:46
POCHWALAM TEM. EKSTRA CHCEMY SIĘ WŁĄCZYĆ

bez rob. 29.08.2008 19:16
Ewelement na skale kraju wygrywa P.O. a po ataremu rządzimy my.Najlepiej załatwili Oczyszczalnie sami by wyszli tak jak Szpital a teraz kasa bedzie, jeszcze troche zwolniom i te dwa lata jakoś wydolom.Szkoda że nikt takich orłów nie rozlicza,pracowali z mizernym skutkiem chyba już wszędzie,tylko zmieniali firmy skutek był taki sam.Szkoda tej Oczyszczalni i tych ludzi nie warto mieć i pokazywać zysku bo bankruci to widzom i zacierajom ręce.Niech temat pojawi się na waszej stronie to ludziska sami powiedzom komu , dlaczego i kto zyskuj w takiej fuzi.A ten zespół rozliczyć i niech zaplacom za nieudacznictwo za same pomysły Unia nie daje pieniedzy to nie jest Świta Kiepskich bo i tam jest morał.

kiki 29.08.2008 09:41
Teraz po wakacjach remonta bieżące w szkołach robić będą ??? A dlaczego przed wakacjami nie zrobili sobie nasiadówki i 100tys.zł wtedy przeznaczyli ? Musieli w ciepłych krajach łby dotlenić, bo się teraz obudzili.

DZIADZIO i KIKI 29.08.2008 00:05
Qrde...pan Boguś komuny promotor...tak jest!!! Lobby komuchów ma glooos....ale,ale...jeszcze troche i olipijczycyi drozd znikną w niechwale. Ostaną się tylko medalisci. A ja jaj - nazwa ronda adekwatna do agenta KGB i NKWD - Oskara Langego.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama