Po drobnych korektach w programie (zdjęcie 3 punktów i wprowadzenie 2 nowych) przyjęto obowiązujący porządek obrad.
Rondo Olimpijczyków
Od wczoraj nowe, tomaszowskie rondo przy zbiegu ulic Św. Antoniego i Oskara Lange ma już swoją nazwę. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu imienia „Tomaszowskich Olimpijczyków”.
Jednogłośni w głosowaniu, byli jednoznacznie niejednomyślni w kuluarach. Co ciekawe najwięcej wątpliwości, co do słuszności podjętej uchwały miały osoby, które przed kamerami rozpływały się w zachwytach nad pomysłem przewodniczącego Rady Sportu, Bogdana Drozdowskiego.
Kilku radnych twierdziło, że pomysł nie jest to najlepszy i że były inne ale nie dało się ich przeforsować. Jednym z nich było nadanie rondu imienia Bronisława Geremka.
- Na pewno byłaby to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce – usłyszeliśmy . - W dodatku pewien symbol zerwania ze stereotypami antysemityzmu, który wciąż jest u nas mocno zakorzeniony.
Mamy, więc rondo im. Tomaszowskich Olimpijczyków. Ilu mieszkańców miasta byłoby ich w stanie wszystkich wymienić z imienia i nazwiska? Można przypuszczać, że niewielu.
Projekt uchwały wymienia 15 osób. Są to: Maria Ciach (Helsinki 1952 – rzut oszczepem), Jerzy Szymczyk (Meksyk 1968 – siatkówka), Edward Skorek (Meksyk 1968, Monachium 1972, Montreal 1976 – siatkówka), Wiesław Gawłowski (Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980 – siatkówka), Jan Szczepański (Monachium 1972 – Boks), Stanisława Pietruszczak Wąchała (Innsbruck 1976 – łyżwiarstwo szybkie), Ewa Wojtaszek (Moskwa 1980 – kajakarstwo), Szymon Przybylski (paraolimpiada Sydney 2000 – pływanie), Jan Jóźwik (Lake Placid 1980 – łyżwiarstwo szybkie), Wanda Panfil (Seul 1988, Barcelona 1992), Jaromir Radke ( Albertville 1992, Lillehammer 1996 – łyżwiarstwo szybkie), Paweł Abratkiewicz (Albertville 1992, Nagano 1998, Salt Lake City 2002 – łyżwiarstwo szybkie) Sławomir Barul (Atlanta 1996 – kolarstwo przełajowe), Marek Galiński (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004 – kolarstwo przełajowe), Czesław Kwiatkowski (paraolimpiada Innsbruck 1984 – biegi narciarskie).
Uchwała o nadaniu rondu imienia to równocześnie pierwszy akt prawa miejscowego, który powstał w wyniku uchwalenia przez radnych zmian w Statucie Miasta polegających na przyznaniu mieszkańcom prawa do występowania z tzw. Obywatelskimi Inicjatywami Uchwałodawczymi .
- Dzisiaj Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza straciła swoje dziewictwo – mówił jeden z inicjatorów zmian w Statucie, wiceprezydent Grzegorz Haraśny. – Mieszkańcy po raz pierwszy skorzystali z narzędzia, które otrzymali kilka miesięcy temu. Czekamy oczywiście na kolejne projekty uchwał, również takie nie dotyczące tylko nazewnictwa ulic.
Rzeczywiście, o ile można dyskutować na temat nazewnictwa rond i ulic, to fakt, że swego rodzaju monopol na stanowienie prawa lokalnego został wczoraj przełamany. (na ten temat pisaliśmy w artykule Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza)
Projekt uchwały złożyło 139 mieszkańców miasta, dodatkowo poparty on został 410 podpisami. Uzyskał on pozytywną opinię prawników oraz Polskiego Komitety Olimpijskiego, który wyraził równocześnie zgodę na używanie swojego logo do oznaczenia Ronda im Tomaszowskich Olimpijczyków.
Uchwałę podejmowano w obecności inicjatorów, działaczy sportowych, młodzieży o oczywiście samych sportowców, w tym olimpijczyków Pawła Abratkiewicza i Jaromira Radke.
Zmieniony budżet
Kolejny punkt obrad to zmiany w budżecie miasta na 2008 rok.
Zwiększeniu o ponad 1,5 miliona uległy wydatki bieżące miasta.
Przeznaczono m.in. kwotę 500 tysięcy złotych na remont nawierzchni ulic: Kolejowej, Kowalskiej i Ślusarskiej, 100 tysięcy zostanie wydatkowanych na remonty bieżące w szkołach.
Mniej będzie niż zaplanowano tzw. wydatków majątkowych jednorocznych. Obniżono je o prawie milion złotych.
Kolejne zmniejszenie to wydatki wynikające z wieloletniego programu inwestycyjnego – prawie 2 miliony złotych. Nie zostanie, w planowanowanym zakresie, wykonana budowa nowej siedziby Ośrodka Kultury TKACZ oraz przebudowa byłego budynku sądu z przeznaczeniem na bibliotekę. Wydatki te przesunięto na lata 2009-2010.
Wszystko wskazuje na to, że nie są to ostatnie tegoroczne zmiany w budżecie miasta w części dotyczącej wydatków inwestycyjnych.
Radni PiS byli przeciwko zmianom w budżecie. Sprzeciw miał jednak tylko znaczenie symboliczne.
Zaciągniemy nowe długi
Inwestowanie to proces w oczywisty sposób związany z finansowaniem. Liczba potrzeb jak zawsze nieograniczona, zasoby tradycyjnie niewystarczające.
Rada Miejska upoważniła wczoraj prezydenta miasta do zaciągnięcia kredytów i pożyczek komercyjnych do kwoty 15 milionów złotych. Zostaną one zaciągnięte w trybie ustawy o zamówieniach publicznych i w całości przeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego.
Aportem w mieszkańców
Po raz kolejny został podniesieniowy kapitał spółki wodno – kanalizacyjnej poprzez wniesienie aportem urządzeń infrastruktury technicznej.
Tym razem ich wartość to 3 miliony 344 tysiące.
Dzięki tej operacji wzrośnie wartość spółki oraz… najprawdopodobniej opłaty dla mieszkańców miasta (już w chwili obecnej koszt odprowadzania ścieków jest wyższy niż ich oczyszczania w stosunku 40-60%).
Dzieje się tak, że w/w urządzenia są niczym innym jak środkiem trwałym w spółce i w związku z tym podlegają amortyzacji. W ten sposób powstaje „sztuczny” koszt obniżający w sposób znaczący rentowność (więcej na ten temat w artykule Raz dwa trzy... płacisz Ty!).
„Hazardowi” mówimy zdecydowane NIE!!!
Spółka Fortuna posiadająca salon gier przy Placu Kościuszki wystąpiła do tomaszowskiej Rady Miejskiej o opinię w sprawie uruchomienia kolejnego punktu z automatami do gry przy ulicy Tkackiej. Obowiązek uzyskania stosownej opinii nakłada na wnioskodawcę ustawa o grach i zakładach wzajemnych.
Tak jak można było usłyszeć w kuluarach opinia Rady była negatywna. Argumentowano różnie. Jako jedną z przyczyn wskazywano brak opracowanego programu rewitalizacji miasta.
Kupimy tereny - będą inwestycje… być może…
Rada Miejska wyraziła zgodę na nabycie terenów przy drodze krajowej K8. Chodzi o 122 niezabudowane działki gruntu o łącznej powierzchni 20,5 ha.
Działki te w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod usługi wielko powierzchniowe.
Wykup działek przebiegać ma sukcesywnie, w drodze negocjacji z właścicielami.
Fundusz likwidacyjny
Wielki sukces okazał się wielką klapą, bomba pozostała niewypałem. Fundusz Poręczeń Kredytowych, w którym nasze miasto ma udziały już niedługo zakończy swój krótki i niestety mało efektywny żywot.
Rada Miejska wyraziła zgodę na likwidację spółki. Fundusz przez okres swojego istnienia generował narastające straty. W tym czasie (2004-2007) udzielił 18 poręczeń. Więcej na ten temat w artykule Fundusz Poręczeń Kredytowych - bomba czy niewypał.
Herb dla każdego
Można powiedzieć, że nareszcie. Wiedzą to wszyscy, którzy chcieli kiedykolwiek użyć herbu naszego miasta.
Do wczoraj „dysponentem” praw do wizerunku „Panny na niedźwiedziu” była Rada Miejska. To zgoda tego organu była niezbędna, by użyć w jakikolwiek sposób godła naszego miasta. Uzyskanie jej wcale nie było łatwe.
Radni wykazywali często nadaktywność w domaganiu się wyjaśnień, za dawaniu pytań w stylu a po co? a jak? a dlaczego? Robiąc to tylko po to, by odmówić osobie zainteresowanej właściwie bez podawania sensownego uzasadnienia.
- Blokowanie dostępu do korzystania z herbu miasta jego mieszkańcom nie ma większego sensu – mówi nam radny Tadeusz Adamus, który w tej sprawie złożył kilkanaście wniosków i interpelacji. – tym bardziej, że to właśnie aktywność mieszkańców jest najlepszą wizytówką i promocją miasta. Zwróćmy uwagę, że nawet flaga i godło Państwa nie są tak chronione jak Panna na niedźwiedziu była dotychczas. Czy nie miło byłoby widzieć setek flag i koszulek w barwach miasta?
Tymczasem ten stan rzeczy uległ zmianie. Od wczoraj, to prezydent miasta będzie decydował, czy wyrazi zgodę na używanie herbu, czy tej zgody odmówi. Nie ma też żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o wykorzystywanie godła miasta do celów komercyjnych. Będzie to wymagało jednak odrębnego porozumienia.
Napisz komentarz
Komentarze