Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:17
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

"Rosi" nad Pilicą

Będąca dużą atrakcją naszego Skansenu plenerowa ekspozycja, zatytułowana: „Wojenne trofea Pilicy”, wzbogaciła się na sezon letni o cenny eksponat. Jest nim niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony typu Sd Kfz 251/3-IV Ausf. D.

Pojazd, należący do 2 kompanii wydzielonego oddziału łączności19 Dolnosaksońskiej Dywizji Pancernej Wehrmachtu, zatonął w Pilicy nad ranem 18 stycznia 1945 roku podczas przekraczania mostu w Brzustówce - dzielnicy Tomaszowa Mazowieckiego. Znajdował się wśród ostatnich pojazdów niemieckich, forsujących Pilicę w odwrocie przed tzw. ofensywą zimową Armii Czerwonej.

Szybko i całkowicie pogrążony w piaszczystym dnie rzeki, przetrwał w stanie niemal kompletnym do lipca 1996 roku, kiedy został wydobyty w związku z prowadzoną w tym miejscu budową nowego mostu.

Rezultatem 8-dniowej akcji wydobywczej było pozyskanie unikatowego w skali światowej egzemplarza transportera z II wojny światowej, wyposażonego w sprzęt łącznościowy (w tym kompletny zestaw radiostacji i anten), a także liczne elementy uzbrojenia, wyposażenia i osobistego ekwipunku żołnierzy. W okresie od października 1996 roku do kwietnia 1997 roku transporter był poddany gruntownemu remontowi w byłych Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Głownie. Został on uwieńczony… uruchomieniem pojazdu z wykorzystaniem jego oryginalnego silnika!

Transporter, na którego pancerzu zachowała się nazwa „Rosi” (od żeńskiego imienia Rózia, Różyczka, prawdopodobnie nadana mu w czasie wojny przez jednego z członków załogi) trafił do zbiorów Muzeum w Tomaszowie Maz. W Skansenie Rzeki Pilicy jest obecnie eksponowany w charakterze depozytu czasowego, udostępnionego przez to Muzeum. W naszej placówce można będzie go oglądać do połowy października br.

Ważąca prawie 8 ton „Różyczka” stanęła w Skansenie (kilkadziesiąt metrów od miejsca zatonięcia w Pilicy przed 63 laty) obok znacznie większego i cięższego poniemieckiego pojazdu, który podobnie jak ona zakończył swój szlak bojowy w tej rzece pod Tomaszowem Mazowieckim nad ranem 18 stycznia 1945 roku. Mowa tu o równie unikatowym „wehikule czasu”, który także po latach został wydobyty spod dna Pilicy i również przywrócony do życia tj. o opancerzonym ciągniku artyleryjskim niemieckich sił powietrznych - Luftwaffe, zwanym popularnie „Lufcikiem”. Unikatowość tego 16-tonowego pojazdu wynika z faktu, iż należy on do zaledwie kilku wozów prototypowych i obecnie jest najprawdopodobniej jedynym takim egzemplarzem zachowanym na świecie!

 

[reklama2]


Obydwa aktualnie eksponowane w pilickim Skansenie pojazdy stanowią wyjątkowy w skali co najmniej europejskiej zestaw dwóch wozów bojowych tej samej armii, uczestniczących w tej samej bitwie nad tą samą rzeką, a następnie z niej wydobytych i w dodatku – nadal jeżdżących! Autentycznymi świadkami tamtych dramatycznych wydarzeń są także prezentowane obok nich eksponaty ze skansenowej kolekcji pt. „Miecze – na lemiesze”. Zawiera ona najróżnorodniejsze, a czasem wręcz niezwykłe przykłady wykorzystania zebranych z nadpilickiego pobojowiska elementów wojskowego uzbrojenia i wyposażenia do celów gospodarskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
AK-47 18.08.2008 17:32
ikx1- potrafisz czytać ze zrozumieniem?..... "Rosi do skansenu a tam juz będą wiedzieli co z nim zrobić." -a ze skansenu prosto na złom bo na tyle ta ich wiedza się zda!

ikx1 18.08.2008 00:28
AK-47 - prezentujesz archaiczny pogląd ma muzelanictwo. Wystawa w pomieszczeniach wozowni, eksponaty z wojny , lufcik i rosi najlepiej za łańcuszkiem tabliczka z napisem i babcia na krzesełku w rogu pomieszczenia. Do tego jeszcze kapci na butach brakuje. Ale takie muzea za dużo nie wnoszą. Uczcie się od p. Kobalczyka. To dzieki skansenowi który stworzył w nowoczsny sposób można się uczyć historii. Zatem: żadne tam wystawy w wozowni i eksponaty z wojny w muzeum, bo to strata czasu i pieniędzy. Rosi do skansenu a tam juz będą wiedzieli co z nim zrobić. A tak pozycza go muzeum na jakieś defilady a jaki z tego efekt - świadczą poniższe komentarze z którymi się zgadzam.

kiki 16.08.2008 12:43
A dlaczego mędrcy z magistratu,pofabrycznych ,zabytkowych budynków nie przeznaczyli,jako odział dla muzeum. W dzisiejszych pomieszczeniach muzeum,tak ciasno,że pchły mają utudnione zadanie rozmnażania się. A tak można by było połączyć historie z historią...ale tam ...betonowe łby. Stara wozownia Mazovii idealnie do tego się nadaje,stara kużnia również. No i co rozwalą te budynki...nie są wpisane do rejestru zabytków...a to już SKANDAL ponad wszystko !!! A co na to miasta ojce, jak maja jeszcze jojce ???.....

db-s 15.08.2008 21:36
a' propos wystawy karabinów w starej wozowni w tomaszowskim Muzeum, to takowa już jest, choć w wersji minimalistycznej, ale jest nadzieja, że niedługo ekspozycja " Rosi - wojenne pamiątki" zostanie powiększona, i na pewno jest wystawą bez kapci

AK-47 15.08.2008 21:01
Dla NASZYCH(!) to oczywiście, że żaden problem!.....Gorzej z p.Kobalczykiem i jego mechaniorami oraz tymi "artystami ze zbrojeniówek"!Dobrze się stało, że "Rosi" pozostała w Muzeum....ale jeszcze lepiej by było gdyby trafił tam również "Lufcik". Mogłoby to być przyczynkiem do powstania fajnej wystawy militarnej w pomieszczeniach dawnych wozowni czyli pojazdy, armaty itp.wielkogabarytowy sprzęt na zewnątrz pod zadaszeniem (jaka możliwość oglądania!!!). Mundury, karabiny, fotografie itp. wewnątrz wozowni. Tylko czy p.Dyrektor to "widzi"......? Byłaby to wystawa bez kapci!

kiki 15.08.2008 16:47
AK-47,Karolku...macie dużo racji ale ja nie znam układów układzików jakie są i w tym wszystkim "Rosi". Wiem tylko,że tam w jakimś filmie pojazd udział brał. Ale muzeum nasze jeśli pojazd wypożycza powinno sobie pozwolić jako warunek informowania o lasach pojazdu i miasta i rzeki. Pojazd ten powinien...i nie tylko ten pod szczególną opieką. Obecnie stanowi dobro dziedzictwa narodowego i jest niemym świadkiem zbrodni niemieckiej, z okresu II Wojny Światowej. Zbrodni na Polsce i Polakach. Natomiast wiem,że dla naszych mechaniorów,żaden to problem naprawić.

AK-47 15.08.2008 16:04
Karol- 100% racji!!! Ciekawe czy ci którzy jechali naszą "Rosi" na tej defiladzie chociaż wiedzieli lub wiedzą, że jest to oryginał z czasów II wojny?

Karol 15.08.2008 15:59
Nie wiem czy oglądaliście dzisiaj uroczystości związane ze Świętem i defiladę a Alejach Ujazdowskich. Rosi brałą również udział i jakby był kłopot z prawym kołem z przodu. Zastanawiałem się nawet, czy nie odpadnie. A tak na marginesie, to chyba pora skończyć z wynajmowaniem naszego eksponatu, kiedy tylko komuś się zachce. Relacja telewizyjna i nawet slowa o tym, że transporter wydobyty z Pilicy i że wyremontowany m.in. dzieki datkom tomaszowian i że w chwili obecnej stacjonuje w Skansenie czy też Muzeum w Tomaszowie Maz. "Taki sam transporter zdobyli Powstańcy Warszawscy i nqazwali go Szarym Wilkiem" - oto element q...wa promocji naszego miasta. Ciekaw jestem ile osób to oglądało.

AK-47 15.08.2008 15:53
kiki- skoro piszesz o tych profesjonalistach których to "momy huk" ponawiam pytanie dotyczące "Lufcika" a chłopakom chyba nie bardzo się chciało, skoro w "Rosi" padła maglownica......Czy wiesz z jakiego powodu?

kiki 15.08.2008 15:34
AK-47 Dziadzio powiedział,że chłopaki jak będą chcieli to wszystko się zrobi jak potrzeba. Ja tu nie piszę o amatorach,o profesjonalistach myśle,a takich momy huk.

AK-47 15.08.2008 15:24
kiki- skoro tak to dlaczego do tej pory Lufcik nie ma do końca sprawnego układu jezdnego? A co do "artystów ze zbrojeniówek" i ich umiejętności....nie tak dawno u "Rosi" nastąpiła awaria przekładni kierowniczej tzw. maglownicy.....i zgadnij z jakiego powodu? A co do p.Kobalczyka....nic nie mam do gościa!

kiki 15.08.2008 14:49
AK 47...Anrju ma kumpli w Głownie a i w Radomiu. Nie nerwujsa się. Wiesz co Ci artyści zbrojeniówek potrafią. Dobrze,ze pomagają i poświęcają swój wolny czas by z takiego złomu zrobić takie cacka. A wiesz,że tym pasjonatom wychodzi najlepiej to co komuna zabroniła i nie dała robić. Mamy cudownych ludzi i specjalistów oraz tych co tym kierować potrafią. A takim właśnie jest Jędrek Kobalczyk.

ikx 14.08.2008 23:51
przepraszam,miało być: Pan Kobalczyk !!!

ikx 14.08.2008 23:50
Gdyby nie Kobalczyk to do tej pory jedyną atrakcją muzealną w naszym mieście była by ekscytująca i porywająca wystawa ludowych strojów z okolic Białobrzeg w miejskim muzeum. Pełen szacunek dla p.Kobalczyka !!!

AK-47 14.08.2008 21:17
obserwator- pan Kobalczyk nie zrobi wiele i na pewno by go nie uruchomił bo nadzwyczajniej w świecie nie ma o tym (uruchomieniu) zielonego pojęcia......

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama