W spotkaniu uczestniczyli również wiceminister Krzysztof Siemoniak i prof. Michał Kulesza – ekspert w dziedzinie samorządności (jeden z twórców samorządności w Polsce), a obecnie społeczny doradca ministra.
Spotkanie było wynikiem ogólnopolskiej konferencji pn. „Jedno miasto – jeden gospodarz”, która odbyła się 7 maja w Inowrocławiu. Było to już drugie spotkanie „miast prezydenckich” poświęcone w całości zmianie statusu prawnego tych miast (pierwsze odbyło się marcu 2006 roku).
Wówczas obecni na konferencji prezydenci miast (Tomaszów reprezentował Mirosław Kukliński) postanowili prowadzić wspólne działania mające w efekcie skierować uwagę rządu na obecny stan prawny w praktyce uniemożliwiający efektywne administrowanie miastami nie posiadających statusu tzw. powiatów grodzkich.
Wicepremier Schetyna wysłuchał postulatów samorządowców, którzy wskazywali na absurdy wynikające z obecnego podziału administracyjnego.
Jako jeden z głównych argumentów wskazywano, że nie ma żadnego logicznego uzasadnienia, by najważniejsze ulice w miastach były własnością powiatu, czy też pozostawały w zarządzie np. czterech podmiotów. W takiej sytuacji nie jest możliwe prowadzenie spójnej i kompleksowej polityki inwestycyjnej.
Podobne problemy dostrzegane są w sferze oświatowej. Polityka oświatowa jest niespójna, ponieważ część szkół w miastach podlega staroście a część prezydentowi.
Wiele problemów powstaje również w sferze polityki miast dotyczącej planowania i zagospodarowania przestrzennego, jego ładu czy też celowości zamierzeń inwestycyjnych.
Wicepremier uznał obecną sytuacja za pozostającą na granicy patologii. Podkreślono również rolę specjalnej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, której członkiem zespołu ustrojowego jest prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Od tego właśnie zespołu będzie oczekiwał konkretnych propozycji w zakresie zmian systemowych.
Prof. Michał Kulesza, wskazywał również na inne możliwości rozwiązania problematycznej sytuacji. Takich, jak utworzeniu kilkudziesięciu powiatów ziemskich, w których miasta przejęłyby część zadań powiatowych, przy jednej zdecydowanej zmianie – za miasto decydowaliby właśnie Prezydenci i Rady Miejskie.
Gminy wchodzące w skład obecnych powiatów mogłyby przejmować też część zadań powiatowych, ale tylko tych, które byłyby w stanie realizować. Przy takim rozwiązaniu wójtowie i burmistrzowie tych gmin tworzyliby, jako reprezentanci samorządów, radę odpowiedzialną za właściwy przepływ finansów. Prezydenci nie wykluczyli rozważenia takiego rozwiązania i w ciągu najbliższych tygodni prof. Kulesza zadeklarował przygotować dla wspomnianego zespołu pakiet projektów zmian.
Do 1 lipca prezydenci mogli nadsyłać swoje wnioski i uwagi prezydentowi Inowrocławia. Opracowany z nich kompleksowy pakiet zaprezentowany zostanie na posiedzeniu zespołu legislacyjnego, który dalej będzie pracował nad zmianami kompetencyjnymi i obecnymi przepisami.
Kolejne spotkanie prezydentów zabiegających o realną władzę we własnym mieście odbędzie się 10 lipca. Z inicjatywy prezydenta Zagozdona jego miejscem będzie Tomaszów Mazowiecki.
Reforma samorządowa była jednym z punktów ubiegłorocznej kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej.
W chwili obecnej trwają prace nad nowelizacją ustaw samorządowych. Zmiany przygotowuje specjalny zespół pod kierwonictwem własnie prof. Kuleszy.
Jedną ze zmian, ktore są rozważane jest zniesienie zakazu łączenia funkcji senatora lub posła z funkcjami sprawowanymi w samorządzie. Niektórzy posłowie uważają, że byłby krok we wlaściwym kierunku. Warto jednak przypomnieć, że zakaz łączenia mandatów obowiązuje dopiero od roku 2001.
Do czasu jego wprowadzenia łączenie funkcji było zjawiskiem powszechnym. Dla przykładu warto tutaj wskazać parlamentarzastów z naszego miasta: posła AWS Mirosława Kuklińskiego sprawującego równocześnie mandat radnego Sejmiku Wojewódzkiego oraz sentora SLD Jerzego Adamskiego piastującego równolegle urząd Prezydenta Miasta.
Zapraszamy do nowej galerii na portalu NaszTomaszów nocą
Napisz komentarz
Komentarze