Jednostkowa kwota dofinansowania dla placówki świetlicowej lub klubu wynosić ma 12 tys. zł. Zarezerwowana przez MPiPS kwota wystarczyć powinna na doposażenie blisko 50 nowych placówek świetlicowych realizujących programy socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Wzór wniosku dostępny na stronie internetowej ministerstwa.
W Tomaszowie istnieje kilka podmiotów prowadzących podobne świetlice środowiskowe. Wszystkie one utrzymywane są z budżetu miasta. Na dotacje dla organizacji społecznych corocznie przeznacza się kilkaset tysięcy złotych. Ich aktywność dotycząca finansowania własnej działalności ogranicza się niestety wyłącznie do uzyskiwania pomocy miasta lub poszukiwania sponsorów pośród firm i osób fizycznych.
Tymczasem, jak widać na przytoczonym na wstępie przykładzie, pieniądze na działalność społeczną znajdują się w różnych miejscach, można powiedzieć, że czasami „leżą po prostu na ulicy”. Wystarczy po nie sięgnąć.
Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Polityki Społecznej tomaszowskiego Urzędu Miasta na bieżąco monitorowana jest dostępność środków finansowych dla organizacji społecznych w ramach różnego rodzaju programów pomocowych.
- Przekazujemy organizacjom społecznym informacje na temat możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych na ich działalność. Oferujemy równocześnie pomoc w przygotowaniu odpowiedniego wniosku – mówi Wanda Rybak, naczelnik wydziału. – Wszystkiego jednak za te organizacje nie możemy zrobić.
Przygotowanie i złożenie wniosku o dotację napotyka się często z dużym oporem. Pomimo szkoleń, organizowanych chociażby przez OPUS, jesteśmy wciąż mało aktywni w tym zakresie.
Jest też druga „strona medalu”. Wiele spośród zaangażowanych społecznie osób to emeryci. Dla nich wypełnienie i złożenie wniosku stanowi przeszkodę nie do pokonania. Do tego dodać należy wymogi formalne i obowiązek dokładnego rozliczenia udzielonej dotacji pod rygorem konieczności jej zwrotu.
Niestety Unia Europejska nie likwiduje barier administracyjnych i instytucjonalnych. Wręcz przeciwnie, często je mnoży. Polskie instytucje, które wdrażają unijną pomoc finansową bywają jeszcze bardziej zbiurokratyzowane. Stwarzając dodatkowe trudności poprzez mnożenie nikomu niepotrzebnej ani nawet nie wymaganej przez Komisję Europejską dokumentacji. Dla wielu osób, zbiurokratyzowany świat wspólnotowy przypomina bardziej scenerię z prozy Frantza Kafki niż przyjazne dla życia człowieka środowisko.
16 czerwca rozpoczął się również nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Tylko w tym roku do rozdysponowania jest 31 mln euro.
W ramach tego programu wnioski składać mogą przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego oraz ich konsorcja.
Pozyskane środki finansowe trafić powinny m.in. do dzieci i młodzieży uczącej się, pochodzącej z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych, typowana do otrzymania wsparcia we współpracy ze szkołą oraz/lub ośrodkami pomocy społecznej.
Kosztami kwalifikowanymi w tym przypadku są:
- koszty dostępu do Internetu w gospodarstwach domowych na obszarze objętym projektem (maksymalnie przez okres 3 lat) oraz związane z tym: dostarczenie, instalacja oraz serwisowanie sprzętu komputerowego i/lub niezbędnego oprogramowania w gospodarstwach domowych wskazanych przez projektodawcę, przeprowadzenie szkoleń z zakresu obsługi komputera oraz korzystania z Internetu dla użytkowników końcowych projektu,
- dofinansowanie kosztów operacyjnych oraz kosztów zatrudnienia i szkolenia pracowników jednostek samorządu terytorialnego i/lub organizacji pozarządowej uczestniczącej w konsorcjum z jednostką samorządu terytorialnego, którzy będą odpowiedzialni za realizację działania,
- promocja projektu na obszarze objętym projektem.
Liczymy na aktywność zarówno Urzędu Miasta, jak i urzędów gmin w granicach administracyjnych powiatu tomaszowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze