Głównym organizatorem zwoływanych co dwa lata spotkań przedstawicieli muzeów, instytucji, środowisk i stowarzyszeń z całego kraju, zajmujących się upowszechnianiem nadwodnego dziedzictwa kulturowego, jest Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Warto przypomnieć, że przed czterema laty taka konferencja odbywała się w Tomaszowie Mazowieckim, a jej współgospodarzem był tutejszy Skansen Rzeki Pilicy.
Tegoroczna konferencja, uświetniająca 50-lecie Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego, łączyła się z trwającym jednocześnie Bałtyckim Festiwalem Nauki, zaś jej honorowym patronem było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O randze tegorocznej konferencji świadczyła obecność na niej wiceministra tego resortu - Tomasza Merty. Wiodącym tematem tegorocznej konferencji były różnorodne związki i zależności między muzeami a lokalnymi społecznościami, w których one działają.
Ten aspekt ochrony i upowszechniania nadrzecznego dziedzictwa kultury uwypuklał także referat pt. „Rola rekonstrukcji historycznych w działaniach badawczych i popularyzatorskich Skansenu Rzeki Pilicy”, wygłoszony w pierwszym dniu konferencji przez dyrektora tomaszowskiej placówki – Andrzeja Kobalczyka. Przyjętym na konferencji z dużym zainteresowaniem walorem jego referatu był pokaz zdjęć i relacji filmowych ze skansenowych rekonstrukcji.
Oprócz prezentacji referatów na program 2-dniowej konferencji złożyły się także wizyty muzealników morskich i rzecznych nie tylko w gdańskim CMM, ale także w placówkach muzealnych Tczewa (Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły i Muzeum Wisły) oraz w Gdyni (Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej). Niewątpliwie, dzięki aktywnemu udziałowi w tej konferencji tomaszowski Skansen może nadal rozwijać współpracę z muzeami i innymi pokrewnymi placówkami w całym kraju, korzystając obficie z ich doświadczeń i nowatorskich rozwiązań w działaniach badawczych, wystawienniczych i edukacyjnych, a także w zakresie konserwacji eksponatów i opracowywania zbiorów.
Wnioski przyjęte na zakończenie konferencji potwierdziły, jak istotną część składową polskiego muzealnictwa stanowią placówki muzealne, których działalność jest związana z dziedzictwem przyrodniczym, kulturowym i cywilizacyjnym morza i rzek. Rzeczywistymi lub potencjalnymi sprzymierzeńcami rozwoju muzealnictwa morskiego i rzecznego są i pozostają na przyszłość samorządy, regionalne towarzystwa, organizacje i instytucje turystyczne, zbiorowi lub indywidualni wolontariusze. Znakomitym przykładem współpracy z lokalnymi samorządami i organizacjami regionalnymi jest Skansen Rzeki Pilicy – podkreślono we wnioskach pokonferencyjnych.
źródło: Skansen Rzeki Pilicy
Reklama
O Skansenie - nad morzem
Znakomitą okazję do zaprezentowania dotychczasowych dokonań Skansenu Rzeki Pilicy oraz zaczerpnięcia inspiracji do jego dalszego rozwoju stworzyła IX Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, trwająca w dniach 29-30 maja w Gdańsku, Tczewie i Gdyni.
- Andrzej Kobalczyk
- 08.06.2008 23:31 (aktualizacja 05.07.2023 04:40)
Data dodania:
08.06.2008 23:31
Reklama
Reklama
Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki
Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 5 km/h
Reklama
Artykuł partnera portalu NaszTomaszow.pl
Szokująca dewastacja. Tego nikt się nie spodziewał
Co byście zrobili w tej sytuacji? Miasto stoi przed poważną decyzją. Z jednej strony historia, z drugiej twarda ekonomia. Pałac Maurycego Piescha, tomaszowskiego fabrykanta z zewnątrz jeszcze dzisiaj wydaje się być "perełką" na zabytkowej mapie naszego miasta. Niestety tylko od zewnątrz.
Szpital w Tomaszowie Mazowieckim będzie kształcić lekarzy
Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim uzyskał akredytację do prowadzenia specjalizacji z onkologii klinicznej. Funkcję jej opiekuna będzie pełnić ordynatorka Pododdziału Chemioterapii i Oddziału Chemioterapii Jednodniowej dr hab. Magdalena Ciążyńska.
Artykuł partnera portalu NaszTomaszow.pl
Kto nie interesuje się sprawami mieszkańców?
Niedawno na profilu internetowym jednej radnej powiatowej z PiS wyczytałem wpis, który entuzjastycznie opisywał "wygrane" głosowanie nad własnym odwołaniem przez Mariusza Węgrzynowskiego, a w którym przy okazji postanowiła obrazić radnych, którzy chcą protegowanego Antoniego Macierewicza odwołać, pisząc, że nie zajmują się sprawami mieszkańców. Przy okazji pani "strzeliła" wywód o "neoprzewodniczącym" Rady Powiatu. Jak widać na poziomie samorządu równać zaczynamy do sejmowego rynsztoka także na poziomie semantycznym. Na tego rodzaju wpis (choć Pani uważa, że nikogo nie obrażał) można zareagować dosyć delikatnie twierdząc, że osoba, która go popełniła jest mało rozgarnięta. I jest to ocena dosyć ostrożna.
W Polsce mamy coraz więcej udarów mózgu i u coraz młodszych osób
W Polsce co roku u ponad 90 tys. osób dochodzi do udaru mózgu, aż 30 proc. z nich ma mniej niż 65 lat – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. To efekt niezdrowego stylu życia, stresów i braku profilaktyki zdrowotnej, oceniają.
Sondaż: w II turze wyborów prezydenckich największą szansę ma kandydat KO
W II turze wyborów prezydenckich największą szansę na wygraną ma kandydat KO - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Ankietowanym zaprezentowano 3 zestawienia: Karol Nawrocki (PiS)-Rafał Trzaskowski (KO), Karol Nawrocki (PiS)-Radosław Sikorski (KO), Rafał Trzaskowski (KO)-Szymon Hołownia (Trzecia Droga).Artykuł partnera portalu NaszTomaszow.pl
MP w łyżwiarstwie szybkim – Jabrzyk i Palka najlepsi na długich dystansach
Natalia Jabrzyk i Szymon Palka wywalczyli tytuły na najdłuższych dystansach 5000 i 10 000 m w mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. Czterodniowe zawody będące kwalifikacjami do kadry na Puchar Świata zakończyły się w niedzielę.
Policja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministra
Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej wszczęli czynności wyjaśniające po medialnych doniesieniach o wykroczeniach drogowych jednego z byłych ministrów - poinformowała w piątek wieczorem na portalu X stołeczna policja. W czwartek dziennikarze Faktu opisali przejazd przez Warszawę Antoniego Macierewicza, podczas którego miał on popełnić wykroczenia drogowe zagrożone ponad 27 punktami karnymi.
Więcej rehabilitacji w ORDN
Odpowiadając na potrzeby zwiększenia dostępności do zajęć rehabilitacyjnych grupowych w tomaszowskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych utworzono dodatkową grupę
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: do alejajoTreść komentarza: Piszesz o sobie ? A Pan Tusk ma włosy , a ty pokarz swoje chyba pod pachą jeszcze masz?Źródło komentarza: Policja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministraAutor komentarza: wkurzonyTreść komentarza: Zawodnicy nie godni stadionu, szkoda kasy. Lepiej ludziom Akwapark wybudować.Źródło komentarza: Szkoda straconych punktówAutor komentarza: EfektTreść komentarza: punkt nad strefą spadkową. Czarno to niestety widzę.Źródło komentarza: Szkoda straconych punktówAutor komentarza: PZPRTreść komentarza: Chłopie - lecz się na prostatę, bo na głowę za puźno :-)Źródło komentarza: Policja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministraAutor komentarza: LechiaFansTreść komentarza: A co tam w akademii ?taka cisza ludzie z miasta niszczą klub!!!zwalniają trenera dzieci nie trenują!Źródło komentarza: Szkoda straconych punktówAutor komentarza: PowiatowyTreść komentarza: Kiedyś pan komuch Cimoszewicz walnął panią na pasach wysłał swojego kolegę żeby został srady i został uniewinniony ,dzisiaj macier złamał przepisy i cały sztab policji i nawet lokalne media zajęły się sprawą.Komuna a niby Witkowscy to Pisiory,a tu wygląd mi na sześćdziesiony;)Źródło komentarza: Macierewicz: moim zdaniem samochód stał kiedy rozmawiałem przez telefon
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze