Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:59
Reklama
Reklama

Laureaci XI edycji ECCE HOMO

7 stycznia bieżącego roku na Wawelu zebrała się Kapituła Orderu ECCE HOMO, która spośród zgłoszonych kandydatów wybrała tegorocznych laureatów tego zaszczytnego odznaczenia.

Kawalerami oraz Damą orderu „ECCE HOMO” w roku 2008 zostali:

Lee-Elizabeth Hőlscher-Langner za pomoc niesioną osobom potrzebującym, za łączenie ideałów piękna, sztuki i harmonii z miłością i miłosierdziem.

prof. dr hab. Jacek Łuczak za niesienie nadziei i ulgi w cierpieniu, za to, że choroba boleć nie musi, za walkę o godność umierania.

Leszek Ploch za radość, szansę artystycznego spełnienia i samorealizacji niesione osobom niepełnosprawnym.

prof. dr hab. Andrzej Szczeklik za bezinteresowność, konsekwencję i upór w pracy lekarskiej, za wielkie serce, za profesjonalizm w tworzeniu bazy i wiedzy medycznej.

Wszyscy laureaci wyrazili chęć przyjęcia orderu. Uroczystość wręczenia orderu ECCE HOMO odbędzie się 21 września w Tomaszowie Mazowieckim. O dokładnym terminie i miejscu uroczystości informować będziemy na bieżąco.

W tym roku uroczystości związane z wręczeniem orderów obchodzone będą po raz XI.

Ordery wręczono już blisko 60 laureatom, spośród których wymienić można m.in. Jana Pawła II, Dalajlamę, Janinę Ochojską, Juliana Kawalca, Ks. Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza, Hannę Krall, Tadeusza Mazowieckiego, Irenę Sendlerową, Jerzego Owsiaka, ojca Mariana Żelazka, Wiesława Myśliwskiego, Annę Dymną, Vaclava Havla, Kazimierza Kutza.

W ubiegłym roku laureatami zostali: Jan Jakub Kolski, Ewa Błaszczyk,   Linda Bergendahl Pauling, Czesław Santarius, o. Jan Wojciech Góra, Zbigniew Dziubiński, Zygmunt Konieczny

Więcej informacji na stronie internetowej orderu.

 



Lee-Elizabeth Hőlscher-Langner

Urodziła się w Berlinie, gdzie wzrastała otoczona muzyką, sztuką i literaturą. Ukończyła studia w Berlinie oraz Salzburgu, dyplom uzyskała w Mozarteum w Salzburgu (sztuka teatralna), potem otrzymywała liczne angaże poczynając od Munster – a kończąc na Renaissence - Theater w Berlinie. Wielokrotnie spotykała się z polskim teatrem (J. Grotowski, J. Szajna, G. Holoubek).

Zawarła małżeństwo z Lauridsem Holscherem (prawnikiem i dyplomatą), wraz z którym przybyła w 1991 do Krakowa, jako żona niemieckiego konsula generalnego.

Już w 1993 roku zwróciła uwagę na problemy osób samotnych w podeszłym wieku. Pierwszy punkt opieki stacjonarnej utworzyła we współpracy z Dziełem Maksymiliana Kolbego z Freiburga, przez dwa lata (1995/96) prowadziła prywatną kuchnię wydającą posiłki w formie zup, potem ze Znakami Nadziei (Frankfurt) otworzyła ,,Jedzenie na Kołach” (1997) we współpracy z PCK i pomocą jednego polskiego i jednego niemieckiego wolontariusza .

Od 1994 roku do chwili obecnej prowadzi ambulatoryjną opiekę domową nad potrzebującymi z udziałem niemieckich wolontariuszy. We współpracy z Caritas Proszowice/Kielce pomaga niepełnosprawnym i potrzebującym pomocy dzieciom i młodzieży. Pomaga wszystkim, którzy pomocy wymagają.

prof. dr hab. Andrzej Szczeklik

Andrzej Szczeklik, Kierownik II Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych UJ. Urodzony w Krakowie 29 lipca 1938 roku, tutaj ukończył Średnią Szkołę Muzyczną i wydział lekarski AM. Kształcenie podyplomowe kontynuował w Uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. Doktoryzował się i habilitował we Wrocławiu. Od stycznia 1972 objął kierownictwo Kliniki AM w Krakowie. W latach 1990-93 rektor Akademii Medycznej w Krakowie, doprowadził do powrotu wydziałów medycznych do Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół chorób serca i płuc. 

W 1975 roku przedstawił teorię rozwoju częstej postaci astmy, tzw. aspirynowej, która została udowodniona w następnych latach i powszechnie przyjęta. 

W 1976 r. wstrzyknął po raz pierwszy na świecie prostacyklinę sobie i swoim kolegom, opisał jej działanie na ustrój ludzki i wprowadził do leczenia chorób tętnic. 

W roku 1997 uzyskał I nagrodę czasopisma Lancet za odkrycie podłoża genetycznego astmy oskrzelowej, w 1998 - Royal College of Physicians w Londynie przyznało mu członkostwo honorowe za odkrycie zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach serca. 

W tym samym roku uzyskał główną nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i został wybrany - wraz z X Józefem Tischnerem - Krakowianinem Roku. 

W 2001 roku wyróżniony I nagrodą Amerykańskiej Akademii Alergii Astmy i Immunologii. 

W 1991 r. wygrał duży konkurs międzynarodowy na badania naukowe, ogłoszony przez Komisję Nauk Wspólnoty Europejskiej, a za uzyskane środki, wsparte następnie hojnie przez Rząd Flandrii i Rząd Polski - wyremontował od podstaw budynek szpitalny który zajmuje II Katedra Chorób Wewnętrznych i zbudował nowe, 5-piętrowe skrzydło kliniczne, nowe laboratoria badawcze i zaplecze dydaktyczne - stwarzając jeden z najnowocześniejszych ośrodków interny i genetyki medycznej w Europie. 

Autor ok. 600 prac, w większości publikowanych w czasopismach międzynarodowych, a także kilku monografii i podręczników publikowanych m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

Członek Papieskiej Akademii Nauk, członek PAU, PAN oraz innych towarzystw naukowych. Doktorat h.c. AM we Wrocławiu, Warszawie Katowicach i Łodzi. Jest żonaty, ma dwóch synów i córkę.

Leszek Ploch

Doktor nauk humanistycznych, pedagog specjalny, muzyk, terapeuta. Główne działania rozwija w zakresie krzewienia kultury artystycznej oraz muzykoterapii osób niepełnosprawnych w procesie ich aktywizacji twórczej. 

Teoretyk oraz praktyk w dziedzinie muzykoterapii dzieci ,młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych. Działacz charytatywny, angażujący się na rzecz respektowania w szerokim środowisku oraz ochrony praw osób niepełnosprawnych do ich czynnego życia w kulturze i godnego wizerunku w społeczeństwie. 

Autor kilku książek naukowych, kilkudziesięciu artykułów w czasopismach naukowych i pismach ogólnodostępnych.

Od 1969 roku czynnie zajmuje się promocją kultury artystycznej osób niepełnosprawnych w kraju i poza jego granicami. W konsekwencji, zainicjował i powołał do życia (jak dotychczas jedyne w skali kraju instytucje edukacji ciągłej tego rodzaj) formy aktywizacji twórczej:

1. w 1997 r. założył Fundację systematycznie wspierającą masowe, różnorodne akcje krzewienia kultury artystycznej osób niepełnosprawnych (z zasięgiem na cały kraj);
2. w 1985 r. utworzył i prowadzi 100 – osobowy Integracyjny Zespół Pieśni i Tańca „MAZOWIACY„;
3. w 2002 r. zainicjował otworzył i prowadzi Ogólnopolski Teatr Niepełnosprawnych;
4. w 2006 r. otworzył i prowadzi Integracyjne Studio Pantomimy;
5. od 1990 r. organizuje i bierze udział w cyklu masowych, charytatywnych imprez dla dzieci specjalnej troski z terenu województwa i kraju;
6. wypracował oryginalne, alternatywne metody pracy twórczej w rehabilitacji osób niepełnosprawnych;
7. rozwija szeroką współpracę ze szkołami średnimi i wyższymi propagując i szerząc ideę wolontariatu wśród młodzieży i studentów.

Za swą dotychczasową działalność został nagrodzony między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Uśmiechu, Orderem Prymasowskim , Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.

Prof. dr hab. Jacek Łuczak

Jacek Józef Łuczak, ur. w Poznaniu 30 grudnia 1934 z ojca kapitana - intendenta szpitala wojskowego, matki nauczycielki, absolwent Liceum im K Marcinkowskiego w 1953r. i Akademii Medycznej im K Marcinkowskiego w Poznaniu w 1958. 6 dzieci, dwie wnuczki. Hobby: turystyka, muzyka, dzieła sztuki, koszykówka, tenis stołowy.

Założyciel i profesor zwyczajny Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Akademii Medycznej w Poznaniu oraz kierownik medyczny Hospicjum Palium. Od 20 lat praktykuję opiekę paliatywną. 

Twórca i Przewodniczący ECEPT (Stowarzyszenia Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo - Wschodniej), członek zespołu dyrektorów IAHPC - Międzynarodowe Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej (Nowy Jork). 

Założyciel Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Przewodniczący Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej przy Ministerstwie Zdrowia przez trzy kadencje. Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej 1994 - 2002, wiceprzewodniczący Polish Hospice Fund z siedzibą we Wielkiej Brytanii, ekspert konsultanta krajowego ds. medycyny paliatywnej, Kierownik Ośrodka Wpierania i Edukacji w opiece paliatywnej dla krajów Europy środkowo-wschodniej. 

Członek Komitetu Redakcyjnego: Journal of Palliative Care, Progress in Palliative Care, European J of Palliative Care, Polska Medycyna Paliatywna, Medycyna Praktyczna, Onkologia Współczesna, Ból, Nowa Medycyna, redaktor naczelny elektronicznej wersji czasopisma (kwartalnik) ECEPT Newsletter

Specjalista chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii i medycyny paliatywnej, członek Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego w Londynie (FRCP), autor ponad 400 prac ogłoszonych w polskich i zagranicznych czasopismach i wydawnictwach książkowych. w tym współautor znanej książki Transition In End of  Life Care-Hospice and related developements In Eastern Europe and Central Asia(2003), promotor kilkunastu ukończonych prac doktorskich.

Współzałożyciel pierwszego w Poznaniu Oddziału Reanimacji kardiologicznej (1968),wprowadzenie do programu nauczania studentów akademii medycznych w Polsce autorskiego programu Pomocy Doraźnej(1983). Twórca pierwszego w Polsce Zespołu Opieki paliatywnej (poradnia i opieka domowa, wstępna nazwa - Poradnia Walki z Bólem w Katedrze Bólem, wraz z zespołem wyjazdowym wpisana do statutu szpitala) przy Katedrze Onkologii w Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu (1987) oraz Oddziału opieki paliatywnej i pierwszej w Europie Kliniki Opieki Paliatywnej (1991).Od 2002 Szef Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im K Marcinkowskiego.

Ordynator Hospicjum Palium oddziału szpitala klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Formy te stanowiły wzorce do wprowadzania podobnych ośrodków opieki domowej i stacjonarnej (obecne ok. 500 ośrodka opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce) organizowanych w ramach publicznej służby zdrowia w całej Polsce. Kierował zespołem, który przygotował Program Rozwoju Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej MZ (1998) oraz był członkiem zespołu ekspertów, którzy przygotowali Standard Świadczeń (produktu) w specjalności medycyna paliatywna (1998) oraz Programu Specjalizacji w dziedzinie medycyny paliatywnej dla lekarzy. Brał udzial w programie tworzenia opieki paliatywnej w Tadżykistanie, Mołdawii oraz w regionie Panavezys (Litwa), od kilku miesięcy w charakterze eksperta Rady Europy w Serbii. 

Od 1998, przez trzy kadencje, przewodniczący Eastern and Central Europe Palliative Care Task Force .Od 2006 roku z wyboru. Członek Zarządu Głównego IAHPC(International Association for Hospice and Palliative Care).

W oparciu o współpracę z ośrodkiem WHO w Oksfordzie (od 1991) wprowadził autorski program nauczania medycyny paliatywnej do programu nauczania studentów AM w Poznaniu (1991), oraz realizowany od tego czasu program szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek oraz pracowników przygotowywanych do pracy w ośrodkach opieki paliatywnej i hospicyjnej na obszarze całej Polski (kilkadziesiąt kursów), 

Przygotował w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej bazy szkoleniowe dla praktycznego szkolenia personelu medycznego i wolontariuszy oraz centrum akredytacyjne dla  szkolenia specjalistów w zakresie medycyny paliatywnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 08.06.2008 14:07
Stefann to mali ludzie tworzą wielkość jeśli małości się nie poddali.! Nie było by splendoru i Kapituły gdyby ludzie ulegli podłości komuchów i ówczesnej władzy. Dziś,gdzie jest wspaniały ośrodek dla niepełnosprawnych miała znajdować się Izba Wytrzezwien. Poprzednio stał tam okazały dom i wspaniale utrzymany ogród z mnóstwem uli. To,że zamiast "żyły złota" dla mącicieli w umysłach ludu stało sie inaczej to protesty mądrych (na szczeście)jeszcze ludzi w tym mieście. Dzięki Ich inicjatywie i społeczności radyjka CB oraz Darkowi Walczakowi sprawy wyglądają tak a nie inaczej. Wielu pacanów tego komunistycznego miasta chciało oddanemu sprawie Darkowi popsuc jego widzenie ośrodka i jego plany dalszemu rozwojowi tej placówki. Jednego nie moge pojąć:co ma wspólnego ze sprawą tą i Kapitułą zaslużonych ludzi ten cwaniaczek nieudacznik Zagozdon.(czyt.Zagwożdnik.)

Stefann 03.06.2008 14:35
Mali ludzie w małych miastach... Drogi ,,Brr' piszesz o pysze, zarozumiałości, nieomylności członków Kapituły... Zapomniałeś o jednym - swojej małości. Jeśli jest jakiś problem z Orderem, to pytanie dlaczego Tomaszów tak mało ma z niego, dlaczego uhonorowanie wyróżnionych nie jest jednym z elementów Dni Tomaszowa. Takich pytań może być jeszcze kilka. Dla Ciebie mam rade ustanów sobie jakiś medal, zostań jego szefem (dożywotnio) i jak ktoś powiedzial Alleluja i do przodu.

Brr 03.06.2008 10:47
Ze strony orderu : " Arbitrzy Kapituły ORDERU ECCE HOMO pełnią funkcje dożywotnio. Decyzje o przyznaniu ORDERU ECCE HOMO są suwerenne i nie podlegają apelacji, a zapadają jednogłośnie przy obecności większości arbitrów Kapituły na swym posiedzeniu. Tradycją stało się, że Kapituła swe posiedzenia odbywa w Zamku Królewskim na Wawelu " ********************* *** Wychodzi na to, że "arbitrzy" szukają swojej chwały, ustanowili się sami dożywotnio ! Cóż za pycha i zarozumiałość, są nieomylni. Mali chcą oceniać większych, cecha prowincjonalnych miasteczek. W szanujących się (i innych) kapitułach w następnej edycji kapitułę stanowią nagrodzeni. Tutaj jest inaczej, tomaszowscy panowie mają patent na wiedzę. Lansują głównie siebie. Żenada :(

Reklama
Polecane
Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla LegiiSzkoda straconych punktów
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama