Przystąpienie do spółki kosztowało nas 150.000 złotych na pokrycie wartości 150 udziałów po 1.000 złotych każdy oraz blisko 2.000 złotych na pokrycie kosztów sporządzenia aktu notarialnego umowy spółki.
Jako redakcja portalu postanowiliśmy dowiedzieć się, jakie korzyści mieszkańcom a właściwie przedsiębiorcom naszego miasta w ciągu tych kilku lat przyniosły wydatkowane pieniądze. Czy mocno nagłaśniany medialnie sukces okazał się prawdziwą bombą czy raczej niewypałem?
Zwróciliśmy się do UM z szeregiem zapytań, które przedstawiamy poniżej.
1. W jakiej wysokości miasto Tomaszów Mazowiecki poniosło koszty związane z udziałem w Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o?
2. Jaka była łączna liczba poręczeń udzielonych przez Fundusz od dnia zarejestrowania?
3. Ile poręczeń udzielono podmiotom gospodarczym z Tomaszowa Mazowieckiego?
4. Kto reprezentuje gminę – miasto Tomaszów Mazowiecki w Funduszu?
5. W jaki sposób promowana jest działalność Funduszu na terenie miasta?
6. Czy w najbliższym czasie istnieją plany związane ze zmianą formuły funkcjonowania lub podwyższeniem kapitału spółki FPK?
Otrzymaliśmy odpowiedź jedynie na dwa z postawionych pytań. W pozostałych przypadkach Prezydent Zagozdon odesłał nas do Funduszu Poręczeń Kredytowych.
Nie pierwszy to przypadek niechęci prezydenta Zagozdona do udzielania informacji publicznej. Tym razem jednak mogący świadczyć o braku elementarnej wiedzy na temat spółki prawa handlowego, w której miasto jest udziałowcem.
Jest to tym bardziej dziwne, że jak czytamy w piśmie prezydenta, to on właśnie reprezentuje nasze miasto na zgromadzeniu wspólników. Oczywiście nie czyni tego osobiście ale przez pełnomocników.
W naszym urzędzie stworzono specjalne stanowisko urzędnicze tzw. Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego, którego podstawowym zadaniem jest nadzór nad podmiotami w których udziałowcem jest nasze miasto.
Odpowiedź na zadane przez nas pytania powinna zająć kompetentnej osobie najwyżej 20 minut.
Co ciekawe na ostatnim zgromadzeniu wspólników nasze miasto reprezentował nie pełnomocnik powołany właśnie do tego celu ale Przemysław Sepkowski.
Informacje, jakimi byliśmy zainteresowani uzyskaliśmy z innego, półoficjalnego źródła.
Jak się okazuje, w ciągu kilku lat funkcjonowania Fundusz poręczył 17 pożyczek i kredytów. Łączna suma wszystkich poręczeń wynosiła 705 tysięcy złotych.
Z pomocy Funduszu skorzystało 10 przedsiębiorców z Piotrkowa, 4 ze Skierniewic i po jednym z Rawy Mazowieckiej, Radomska i Tomaszowa.
Swojego zaskoczenia i braku znajomości tematu nie kryje wiceprezydent Grzegorz Haraśny – Rzeczywiście należy rozważyć sens dalszego pozostawania w Funduszu. Przyznam się, że nie miałem świadomości jak to w praktyce funkcjonuje.
Smutne to ale prawdziwe. Warto równocześnie przypomnieć, że obecny prezydent Rafał Zagozdon był jednym z radnych ubiegłej kadencji, którzy głosowali za przystąpieniem do Funduszu.
P.S.
Uzyskanie jakiejkolwiek informacji w naszym Urzędzie Miasta graniczy z cudem. Proste zapytania spotykają się z oporem w udzielaniu odpowiedzi.
W tym tygodniu próbowałem dowiedzieć się np. o ile procent wzrośnie wynagrodzenie pracowników w Urzędzie w poszczególnych kategoriach zaszeregowania w związku ze zmianą rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania… i odsyłano mnie od jednej do drugiej osoby aż w końcu dowiedziałem się że tylko Pani Skarbnik może mi takiej informacji udzielić ale akurat jej nie ma.
Nie wiem czy inne media mają podobne problemy, czy tylko nasze zapytania spotykają się z taką niechęcią. Być może pytamy o sprawy niewygodne ale takie jest nasze zadanie. Pracujemy społecznie, nie pobieramy żadnego wynagrodzenia w ramach funkcjonowania portalu. Tym bardziej nasze wysiłki powinny być doceniane przez miejskie władze. Tymczasem dzieje się inaczej. Dlaczego? Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie.
Chcemy informować Was rzetelnie. Przekazywać sprawdzone i rzetelne informacje. Tymczasem spotykamy się z niezrozumieniem a nawet wrogością ze strony władzy wykonawczej w mieście.
Chcemy przypomnieć panu prezydentowi Zagozdonowi jego krytykę poprzednika w zakresie udzielania informacji chociażby radnym oraz jego zapowiedzi z kampanii wyborczej na temat przejrzystości i zwrócenia się w stronę obywateli.
Aby ułatwić panu prezydentowi i jego zastępcom wywiązanie się z tych zapowiedzi i umożliwić bliższy kontakt z mieszkańcami miasta poniżej podajemy numery służbowych telefonów komórkowych do wszystkich prezydentów miasta. Gdy coś Was będzie denerwować, złościć czy chociażby będziecie chcieli o coś zapytać telefonujcie.
Rafał Zagozdon 609-385-900
Grzegorz Haraśny 691-800-519
Waldemar Wendrowski 605-444-158
Reklama
Fundusz Poręczeń Kredytowych - bomba czy niewypał
Cztery lata temu z inicjatywy ówczesnego prezydenta naszego miasta Tomaszów przystąpił do spółki Fundusz Poręczeń Kredytowych. Pozostali udziałowcy to m.in. Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Radomsko, Rawa Mazowiecka, Powiat Bełchatowski, Regionalna Izba Gospodarcza w Piotrkowie oraz Fundacja Rozwoju Gminy Zelów.
- 17.05.2008 11:41 (aktualizacja 17.08.2023 13:22)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze