Mszy świętej, odprawionej w Bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie przewodniczył biskup polowy Ordynariatu Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.
Atrakcją niedzielnych uroczystości była półgodzinna rekonstrukcja bitwy pod Huciskiem, którą oddział majora Dobrzańskiego stoczył w pierwszej połowie kwietnia 1940 roku. W rekonstrukcji bitwy na błoniach przyklasztornych, wzięło udział 13 grup rekonstrukcyjno-historycznych.
Po przemieszczeniu się uczestników obchodów do Anielina odbył się apel poległych, salwa honorowa oraz odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy pamiątkowej na Szańcu Hubala wraz ze składaniem wieńców i wiązanek.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Michał Kamiński odczytał list Lecha Kaczyńskiego skierowany do uczestników uroczystości. W liście prezydent RP podziękował wszystkim, którzy kultywują pamięć tamtych dni, pokazują postać Hubala jako godną do naśladowania.
Gośćmi honorowymi uroczystości przy Szańcu byli: „honorowy hubalczyk” ppłk Marian Zach – wiceprezes środowiska Hubalczyków oraz Jan Maciążek p.s „Kruk” – jeden z czterech żyjących żołnierzy oddziału Hubala.
Można było również zauważyć odtwórcę tytułowej roli w filmie „Hubal” - aktora Ryszarda Filipskiego.
Niewątpliwą atrakcją kończącą oficjalne uroczystości był pokaz władania bronią białą przez Szwadron Kawalerii WP.
Podobnie jak w latach poprzednich, uroczystości zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Opocznie wspólnie z 25 Batalionem Dowodzenia i 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.
W tym roku patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.
Z uwagi na rangę uroczystości oraz jej walory edukacyjne pojawiło się na niej dużo młodzieży. Nasze miasto reprezentowały delegacje szkół wraz z opiekunami, a także harcerze oraz młodzież Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW – Jednostka Strzelecka 1002 oraz organizacje kombatanckie.
Sukcesem organizatorów było zgromadzenie wielu ważnych osobistości ze świata polityki oraz wysokich rangą przedstawicieli Wojska Polskiego. Odliczyli się parlamentarzyści, bądź ich przedstawiciele z piotrkowskiego okręgu wyborczego - posłowie: Elżbieta Radziszewska (PO), Antoni Macierewicz (PIS), Robert Telus (PIS), Dariusz Seliga (PIS).
Organizacja takiej uroczystości to doskonała promocja oraz otwarcie się na zewnątrz powiatu opoczyńskiego poprzez pokazanie szerokiemu gronu przywiązania małej lokalnej społeczności do wartości i tradycji narodowych. To również przekazanie przesłania Hubala (stawianie honoru i wierności przysiędze ponad wszystko) szczególnie młodemu pokoleniu, a jednocześnie promowanie obronności i Wojska Polskiego. To także okazja do spotkania oraz rozmów przedstawicieli władz miasta i powiatu z parlamentarzystami i politykami wysokiego szczebla o problemach regionu.
I tu nasuwa się smutna dygresja: przecież My Tomaszowianie też związani jesteśmy historią i pamięcią z „Hubalem” i to w Tomaszowie jest nasza, sławna „Dwudziesta Piąta”. A jednak okazję wykorzystują inni...
Więcej zdjęć znajduje się w naszej fotogalerii.
Napisz komentarz
Komentarze