Projekt jest kierowany do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie służy całej społeczności poprzez możliwość oceny działań twórczych na wystawach.
Projekt został pomyślany tak, aby poprzez integrację różnych grup twórczych (grupy zorganizowane, osoby indywidualne, młodzież, dorośli), poprzez wspólne malowanie, rozwijać swoje zainteresowania malarskie, usprawniać warsztat twórczy. Różne formy realizacji projektu – weekendowe plenery malarskie w mieście i okolicy, konkurs fotograficzny "Spotkania", plener malarski w Inowłodzu, comiesięczne integracyjne spotkania w OSiR nad Pilicą, weekendowe plenery wyjazdowe, pozwolą uaktywnić się części mieszkańcom naszego miasta.
Wystawy w okresie trwania "Dni Tomaszowa", wystawa poplenerowa w Inowłodzu, wystawa na zakończenie projektu, pozwolą mieszkańcom miasta zobaczyć Tomaszów przez pryzmat sztuki.
W okresie od wiosny do jesieni, za sprawą malarzy, Tomaszów będzie miastem "artystów", podniesie to atrakcyjność turystyczną miasta. Powstałe prace mogą być w przyszłości wykorzystane w materiałach promocyjnych miasta. Sześciomiesięczne wspólne przebywanie osób o podobnych zainteresowaniach spowoduje poczucie więzi i odpowiedzialności za siebie, a możliwość pokazania swoich prac na wystawach poczucie własnej wartości. Realizacja i powodzenie tego projektu spowoduje, że w przyszłości grupa ta zaktywizuje się do dalszych wspólnych działań, a projekt będzie realizowany corocznie.
Projekt dotyczy licznej grupy mieszkańców Tomaszowa, uzdolnionych artystycznie, zrzeszonych w stowarzyszeniach, grupach twórczych, ośrodkach kultury i osób indywidualnych. Integracja grup twórczych oraz osób indywidualnych we wspólnych działaniach malarskich spowoduje poczucie więzi, przyjaźni, radości z możliwości przebywania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Wspólne rozwiązywanie problemów malarskich, rozmowy w trakcie pracy nad obrazem, rozmowy o sztuce, spowodują, że uczestnicy projektu inaczej będą patrzeć na hierarchię wartości we współczesnym świecie. Obcowanie w pięknych miejscach i próby przeniesienia ich na płótno, spróbowanie własnej interpretacji tematu, pokazanie naszej rzeczywistości w trochę innym, indywidualnym, malarskim świetle, spowoduje, że inaczej spojrzymy na nasze miasto. Dzięki temu osoby, które traktowały je zbyt konsumpcyjnie może teraz oglądając prace malarskie na wystawie przekonają się, że ważniejsze jest być niż mieć.
Może dzięki obrazom które powstaną w ramach projektu, ci którzy uciekają z miasta zaczną dostrzegać w nim piękno. Młodzież będzie chętniej tu wracała i chwaliła się naszym miastem. Turyści widząc malarzy na ulicach, klimat twórczy w mieście, częściej będą nas odwiedzali. Systematyczny udział w zajęciach podniesie poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie malarstwa i rysunku dość dużej grupy ludzi.
Opis projektu
- Projekt zakłada integrację środowisk twórczych Tomaszowa oraz osób indywidualnych we wspólnych działaniach malarskich
- Poprzez malowanie Tomaszowa i okolic mieszkańcy poznają zabytki architektury, przyrody, odkrywają nowe, ciekawe miejsca
- Zajęcia w plenerze pozwolą utrwalić na płótnie te budowle i miejsca, które w niedługim czasie zostaną zburzone lub zmienione
- Szukanie nowych plenerów pozwoli wnikliwiej poznać miasto i jego piękno w warstwach dotychczas niezauważalnych (detale architektoniczne, stare podwórka, elementy małej architektury)
- Wspólne przebywanie w grupie twórczej integruje ją, a jednocześnie pozwala utożsamiać się bardziej z miastem i jego problemami
- Uczestnicy projektu, a szczególnie młodzież, mają szansę poczuć się gospodarzami miasta i poczuć się kimś ważnym, wzrośnie poczucie własnej wartości i świadomość, że ich wypowiedź w formie malarskiej będzie zauważona
- Systematyczne zajęcia i obcowanie z pięknymi miejscami, rozwijają wrażliwość i wzbogacają osobowość twórczą uczestników
- Wspólne uczestnictwo w projekcie osób dorosłych i młodzieży, integruje pokolenia
Projekt "Malować każdy może" jest zaplanowany 6-etapowo, na okres 6-ciu miesięcy.
I etap (maj, czerwiec) – Weekendowe warsztaty malarskie "Portretowanie miasta"
Uczestnicy projektu spotykają się w weekendy, w określonych miejscach w mieście lub okolicach w celu malowania architektury miejskiej i pejzażu. Cykl spotkań rozpocznie się w maju, a skończy w czerwcu. W czerwcu zaplanowana jest również wystawa malarska, w parku miejskim, w ramach festiwalu "A może byśmy tak... do Tomaszowa", z udziałem lokalnej społeczności, władz miasta oraz lokalnych mediów.
II etap (maj, czerwiec) – Konkurs fotograficzny "Spotkania"
W maju zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny "Spotkania". Tematem konkursu będą mieszkańcy miasta w ich codziennym życiu, podczas pracy, zabawy, odpoczynku, nauki, itp. Konkurs ma być uzupełnieniem tematów malarskich, materiały fotograficzne dopełnią obraz miasta. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu i zakończy się wspólną wystawą z malarzami w parku miejskim.
III etap (lipiec) – Plener malarski w Inowłodzu.
W lipcu zaplanowany jest dwutygodniowy plener malarski w Inowłodzu, dla około 25 osób. W trakcie trwania pleneru uczestnicy zaprezentują część swoich prac na wystawie towarzyszącej "Festiwalowi w krajobrazie". Na zakończenie pleneru przewidziana jest wystawa poplenerowa w Inowłodzu z udziałem lokalnej społeczności, władz miasta oraz mediów.
IV etap (sierpień) – Weekendowe plenery wyjazdowe.
W sierpniu planowane są weekendowe plenery wyjazdowe.
1. Liciążna koło Inowłodza – 2-dniowy plener malarski
2. Ugorek koło Opoczna – 2-dniowy plener malarski
3. Spała - 2x 1-dniowy plener malarski
V etap (wrzesień) – Cykl wystaw malarskich podsumowujących cały projekt.
Wystawy będą się odbywały w różnych miejscach, w różnych placówkach Tomaszowa i okolic. Będą one promocją naszych działań malarskich, rysunkowych, fotograficznych, promocją projektu. Wystawy będą organizowane w takich miejscach aby dotarły do jak najszerszego odbiorcy.
VI etap (wrzesień – czerwiec) – Zajęcia malarskie w pracowni O.K. "Tkacz"
Warsztaty z malarstwa i rysunku oraz plener malarski w Inowłodzu, prowadzone będą przez osoby, które praktycznie znają te zagadnienia. Są to malarze zawodowi, którzy swoją teoretyczną i praktyczną wiedzę będą przekazywali uczestnikom zajęć w trakcie weekendowych warsztatów oraz na plenerze, w formie korekt, konsultacji i bezpośrednich rozmów.
Partnerami na warsztatach będą: Józef Panfil - artysta malarz, wykładowca w Europejskiej Akademii Sztuki, Marek Czajkowski – artysta malarz, dziekan Wydziału Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Jarosław Chrabąszcz – wykładowca ASP z Łodzi, Małgorzata Ciotucha – artysta malarz, Bartek Michalski – artysta malarz, Anna Jurewicz – artysta malarz, Mirosław Bernacki – artysta malarz – koordynator i pomysłodawca Projektu.
Udział tych osób gwarantuje wysoki poziom warsztatów oraz skuteczność działań malarskich i rysunkowych. Konkurs fotograficzny będzie oceniany przez zawodowych fotografików tj. Czesław Abratkiewicz – artysta fotografik, Mirosław Stępniak – zawodowy fotoreporter, Konrad Kierebiński – zakład fograficzny.
Opiekunami pleneru malarskiego w Inowłodzu będą: Mirosław Bernacki – artysta malarz, kierownik pleneru z uprawnieniami kierowniczymi, Bartek Michalski – artysta malarz.
Wiedza teoretyczna i praktyczna z zakresu malarstwa, tych osób, wielokrotny ich udział w plenerach malarskich, gwarantują powodzenie całemu przedsięwzięciu. Opiekunami na weekendowych plenerach wyjazdowych będą niektóre z wyżej wymienionych osób.
Instytucjami wspierającymi Projekt są: Wydział Kultury Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz., Urząd Gminy w Inowłodzu, Stowarzyszenie Festiwal w Krajobrazie w Inowłodzu, Stowarzyszenie Amatorów Plastyków w Tomaszowie Maz., Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tomaszowie Maz., placówki kultury.
Napisz komentarz
Komentarze