Jako redakcja portalu mamy właśnie okazję się o tym przekonać. Zapowiadaliśmy jakiś czas temu, że będziemy zwracać się do Prezydenta Miasta z oficjalnymi, pisemnymi zapytaniami dotyczącymi tematów, które naszym zdaniem mogłyby być interesujące dla naszych czytelników, których na stronach portalu z każdym dniem przybywa.
Decyzję taką podjęliśmy z uwagi na trudności z komunikacją. Wielokrotne telefony, odsyłanie od osoby do osoby, nieznajomość odpowiedzi na stawiane przez nas pytania. Opisywana dzisiaj rozmowa, z pracownikiem Wydziału Edukacji UM to najlepszy przykład. A pytanie było z gatunku najprostszych: ilu gimnazjalistów przystąpiło w tym roku do egzaminu końcowego? Niestety to są negatywne konsekwencje braku osoby odpowiedzialnej za kontakt z mediami.
Ponadto oficjalne zapytanie w formie pisemnej wymusza konieczność udzielenia odpowiedzi w tej samej formie. Unikamy wtedy nieścisłości, niedomówień i przekłamań. Nie korzystamy z nieoficjalnych czy półoficjalnych źródeł.
Dotychczas złożyliśmy tych zapytań 9. Mieliśmy zamiar składać kolejne, ponieważ uważamy, że informacje przekazywane mieszkańcom powinny mieć charakter pełny i wiarygodny. Nie wystarczy jedynie pokazywać projekty „szklanych domów”, stanowią one jedynie drobny fragment całej urzędowo-miejsko-biurokratycznej układanki.
Niestety, spotkaliśmy się z krańcowym niezrozumieniem zasad demokratycznego Państwa, transparentności oraz roli i praw mediów. Pan Prezydent Zagozdon uznał, iż aby mógł nam udzielić informacji musimy wykazać „interes publiczny” związany z ich przekazaniem.
Drobny kruczek prawny związany z niezdefiniowanym pojęciem „informacji przetworzonej”. Nie chcemy w tym miejscu szerzej rozpisywać się nad konstrukcją prawną dostępu do informacji publicznej poszczególnych osób czy podmiotów. Postaramy się oczywiście na drodze prawnej udowodnić, że akurat w tym przypadku pan Prezydent, czy też jego służby obsługi prawnej racji nie mają.
Nie zniechęca nas to w najmniejszym stopniu. Wręcz przeciwnie: zadajemy sobie teraz pytanie: kto i co ma do ukrycia? Będziemy oczywiście kontynuować zadawanie pytań. Do czasu rozstrzygnięcia właściwego stanu prawnego zmienimy jednak nieco formułę. Wydaje nam się nawet, że będzie to korzystne dla wielu stron. Przede wszystkim jednak dla czytelników portalu.
Postanowiliśmy te same pytania zadawać za pośrednictwem jednego z radnych w ramach prawa do zgłaszania interpelacji. W tej chwili jeszcze nie wiemy, kto będzie tą osobą. Rozmowy na ten temat rozpoczniemy na początek od radnych koalicyjnych. Liczymy oczywiście na chęć współpracy i poszerzania wiedzy nie tylko czytelników portalu ale i własnej.
Z tego typu rozwiązaniem związane są również pewne dodatkowe korzyści. O ile na zapytanie redakcji portalu organ zmuszony jest odpowiedzieć nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o tyle w przypadku radnego istnieje termin wynoszący 14 dni.
Zapewne wielu czytelników zastanawia się teraz o co pytaliśmy.
Stan zatrudnienia
1. Jaki był stan zatrudnienia w tomaszowskim Urzędzie Miasta na dzień 1 listopada 2006 roku? – prosimy o informacje dotyczące zarówno liczby etatów jak i osób zatrudnionych.
2. Jaka była liczba osób, które zostały zwolnione z pracy i tych, które odeszły z pracy na własną prośbę w okresie od 1 grudnia 2006 do dnia 31 marca 2008?
3. Ile osób zostało zatrudnionych w w/w okresie w urzędzie miasta oraz jednostkach mu podległych z wyszczególnieniem liczby osób w poszczególnych jednostkach? – dotyczy szkół, przedszkoli, MOPS, zakładów budżetowych oraz spółek prawa handlowego w których udziałowcem jest gmina – miasto Tomaszów Mazowiecki.
4. Jakie było średnie wynagrodzenie na poszczególnych kategoriach stanowisk urzędniczych według stanu na 1 listopada 2006 oraz na 31 marca 2008?
5. W jakiej wysokości ustalono wynagrodzenie dla prezydenta miasta, wiceprezydentów oraz sekretarza Miasta? – dotyczy wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków do wynagrodzeń.
Zmiana władzy wiąże się zazwyczaj z wymianą części pracowników. Dla nas to żadna nowość i sprawa raczej oczywista. Chcieliśmy jednak wiedzieć kto został zwolniony, kto odszedł sam i dlaczego.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Prezydent Zagozdon argumentował konieczność zwiększenia wydatków na administrację publiczną odchodzeniem fachowców do sektora prywatnego. Trudno się dziwić, że pytamy ilu tych fachowców odeszło i ile osób na ich miejsce zostało przyjętych do pracy i z jakim średnim wynagrodzeniem.
W odniesieniu do wynagrodzenia własnego, wiceprezydentów oraz sekretarza miasta, Prezydent odesłał nas do Biuletynu Informacji Publicznej oraz do oświadczeń majątkowych w/w osób.
Sprawdziliśmy. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego nr III/17/06 prezydent naszego miasta zarabia łącznie 10.360 zł.
Dużo mniej czytelne informacje dotyczą pozostałych osób. Przede wszystkim podkreślić należy, że oświadczenia majątkowe dotyczące dochodów w 2007 roku nie zostały jeszcze opublikowane.
W oświadczeniach dotyczących roku 2006 jedynie wiceprezydent Grzegorz Haraśny rozdzielił wynagrodzenie ze stosunku pracy w spółce ZBiEDiM od wynagrodzenia w Urzędzie Miasta.
Jak widać, wyraźnie mamy do czynienia nie tylko z próbą utrudnienia dostępu do informacji ale równocześnie jej zniekształcaniem.
Myjnia w MZK
1. Kiedy i za jaką kwotę została zakupiona myjnia samochodowa dla Miejskiego Zakładu Komunikacji?
2. Jakie były koszty jej montażu?
3. Kiedy i za jaką kwotę w/w myjnia została sprzedana?
4. W jakim trybie wynikającym z ustawy o zamówieniach publicznych dokonano jej sprzedaży?
5. Ilu było oferentów i który z nich został nabywcą myjni?
6. Gdzie, w jakiej formie i treści zamieszczono ogłoszenia o sprzedaży?
Skąd wzięło się takie zapytanie? Najkrócej mówiąc z jednego z maili, jakie otrzymujemy. Pewna osoba opisywała nam zakup a następnie sprzedaż urządzeń myjni, jako przykład niegospodarności. Chcieliśmy sprawdzić wiarygodność przesłanej informacji. Takie mamy nie tylko prawo ale wręcz obowiązek.
FESTIWAL czyli ile to kosztuje?
1. Jaka była wysokość wydatków związanych z organizacją festiwalu A może byśmy tak… do Tomaszowa w 2007 roku? – prosimy o szczegółowe zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki z uwzględnieniem kosztów energii elektrycznej, nagród dla pracowników, umów zleceń, prac porządkowych, ochrony oraz wszelkich innych zarówno rzeczowych jak i osobowych.
2. Jaka była wielkość przychodów związanych z organizacją Festiwalu w 2007 roku? – wpłaty od sponsorów, dzierżawa powierzchni handlowych oraz reklamowych.
Równocześnie prosimy o przekazanie podobnych informacji za lata 2003-2006.
Te pytania wiążą się ściśle z prowadzoną przez nas stroną internetową www.dnitomaszowa.pl. Uznaliśmy, że warto przedstawić mieszkańcom miasta ile tak naprawdę kosztuje nas 3-dniowy festyn piwny. Chcieliśmy równocześnie porównać jego koszty na przestrzeni ostatnich 5 lat.
Władza podróżuje
1. Jaka była ilość wyjazdów i delegacji służbowych w roku 2007? – prosimy o wyszczególnienie celu, kosztów (w rozbiciu na koszty noclegów, przejazdów oraz wypłaconych diet) oraz osób w nich uczestniczących (dotyczy to zarówno pracowników UM, jak i radnych Rady Miejskiej).
2. W ilu i w których w/w przypadkach korzystano z samochodu służbowego?
Równocześnie prosimy o przekazanie podobnych informacji za lata 2003-2006.
Udzielenie tego typu informacji również wymaga uzasadnienia interesu publicznego. Oczywiście wykazanie zasadności ponoszenia kosztów wyjazdów służbowych nie leży w interesie publicznym. To co dla jednych jest oczywiste dla innych wymaga definicji, uzasadnienia i być może wystąpienia o opinię prawną do niezależnych prawników.
Samochodem dookoła świata
1. Jaka była liczba przejechanych kilometrów przez poszczególne samochody służbowe będące w dyspozycji Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim w roku 2007?
2. Jaka była ilość zużytego paliwa w rozbiciu na poszczególne samochody służbowe według faktur zakupu w roku 2007?
3. Jaki był koszt napraw i przeglądów w/w pojazdów w roku 2007?
4. Prosimy również o wskazanie kosztów obsługi takich jak korzystanie z myjni samochodowych.
Równocześnie prosimy o przekazanie podobnych informacji za lata 2003-2006 oraz za miesiące od stycznia do marca 2008.
To zapytanie ma związek z jednym z komentarzy jakie pojawiły się niedawno na portalu. Dotyczył on zapowiadanego przez niektórych radnych wniosku do prokuratury w związku z wysokimi kosztami utrzymania samochodów służbowych w okresie minionej kadencji samorządowej.
Wieczysta strata
1. Ile gruntów, o jakiej powierzchni, z jakim przeznaczeniem i w jakim trybie gmina-miasto Tomaszów Mazowiecki oddała w wieczyste użytkowanie w latach 1998 – 2008?
2. Jaka była wartość poszczególnych gruntów wg wyceny rzeczoznawcy?
3. Na jakim poziomie przyjęto wysokość pierwszej opłaty w każdym z przypadków?
4. Kto został użytkownikiem wieczystym w poszczególnych przypadkach?
5. Ile było w tym samym okresie przypadków zbycia użytkowania wieczystego przez gminę – miasto Tomaszów Mazowiecki? Prosimy również o informacje dotyczące ich wartości oraz przeznaczenia.
W tym miejscu również pragniemy odesłać do jednego z tekstów, w którym relacjonujemy Sesję Rady Miejskiej, podczas której radni podjęli decyzję o bonifikatach, jakich miasto udzielać będzie w przypadku przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne.
To tylko część z naszych zapytań. Do pozostałych wrócimy w najbliższym czasie.
Reklama
Pytania (na razie) bez odpowiedzi
Jawność sprawowania różnego rodzaju funkcji publicznych, jak również wydatkowania środków finansowych będących de facto własnością podatnika, społeczna kontrola wykonywana za pomocą mediów – dla wielu osób trzymających w swoich rękach stery władzy okazują się pojęciami niezrozumiałymi.
- 23.04.2008 19:53 (aktualizacja 07.08.2023 08:42)
Napisz komentarz
Komentarze