Na początek radni mieli okazję zapoznać się z informacją Powiatowego Inspektora Sanitarnego „o stanie sanitarnym powiatu tomaszowskiego za rok 2007”. W obszernym materiale przygotowanym przez tomaszowski SANEPID znaleźć można m.in. dane na temat zachorowań na choroby zakaźne, higieny komunalnej, stanu obiektów użyteczności publicznej (baseny, kąpieliska), jakości wody przeznaczonej do spożycia, higieny pracy.
Kolejny punkt obrad, czyli zmiany w budżecie miasta na 2008 rok wymagał wyjaśnień prezydenta miasta, który uzasadniał m.in. konieczność podwyższenia wynagrodzeń urzędnikom magistrackim odchodzeniem fachowców do sektora prywatnego.
Do budżetu wprowadzono wiele zmian. Zwiększono o 150 tysięcy złotych wydatki związane z organizacją Dni Tomaszowa, ponad 90 tysięcy złotych przeznaczono na sfinansowanie działań w ramach tzw. „Realnej Akcji”, w której brać udział ma od 400 do 500 wolontariuszy mających wykonywać prace podnoszące estetykę miasta.
40 tysięcy przeznaczono na dofinansowanie zakupu oznakowanego radiowozu dla Komendy Powiatowej Policji. Miasto będzie również wspierać powiat, dofinansuje zakup samochodu dla Domu Pomocy Społecznej (50 tys.).
O blisko 430 tysięcy zwiększono dotację dla Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Rada Miejska uchwaliła Strategię Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta na lata 2008-2022. Nie wywołała ona ożywionej dyskusji wśród radnych. My zajmiemy się tym dokumentem w jednym z najbliższych tekstów.
Warto również przyjrzeć się bliżej innym uchwałom dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej. Dotyczy to chociażby sprawozdania z realizacji Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2007 rok.
Rada Miejska zadecydowała również o przystąpieniu Tomaszowa do Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego na rzecz budowy dróg ekspresowych S-8 i S-14. Dla nas o wiele bardziej interesujący jest przebieg drogi S-74. W uzasadnieniu uchwały czytamy, iż „władze Tomaszowa Mazowieckiego posiadają zapewnienie, iż po zarejestrowaniu Stowarzyszenia, po zgłoszeniu przez Gminę - Miasto Tomaszów Mazowiecki stosownego wniosku nazwa Stowarzyszenia zostanie rozszerzona o zapis S-74”.
Nie powołano natomiast doraźnej komisji do zbadania procedury uchwalania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Komisja miała powstać na wniosek radnego Mariusza Węgrzynowskiego. Decyzja wydaje się słuszna. Większość radnych na procedurach związanych z uchwalaniem planu nie zna się, więc kto i co miałby w tym przypadku badać.
Na temat jego uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny pisaliśmy kilka tygodni temu.
Napisz komentarz
Komentarze