Autentyzm dawnej scenerii kolejowej podniesie jeszcze odtworzenie otoczenia drewnianej budowli, odznaczającej się urokliwą wręcz bajkową architekturą i niezwykłą historią, a potocznie nazywanej „stacyjką Reymonta”.
Oczywiście, nie mogło zabraknąć przebiegającego przed nią toru kolejowego. Liczący prawie 30 metrów odcinek toru z prawdziwymi szynami i drewnianymi podkładami został podarowany Skansenowi przez piotrkowski Rejon Administrowania i Utrzymania Nieruchomości PKP S.A. Stanowił on fragment należącej do kolei i nieczynnej od dawna bocznicy, znajdującej się na terenie dzisiejszej hurtowni materiałów budowlanych przy ul. Głównej w Tomaszowie. Przed paroma dniami rzeczony odcinek toru wraz z zamykającym go tzw. kozłem oporowym został zdemontowany i przetransportowany do Skansenu. Zajęli się tym fachowo pracownicy zakładu eksploatacji linii PKP w Opocznie pod kierunkiem Romana Zawady. Cennej pomocy technicznej w tym przedsięwzięciu udzielili gratisowo: Zakład Usług Dźwigowych Franciszka Żyłki i właściciel wspomnianej hurtowni budowlanej – Robert Biegun.
Zmontowany na powrót tor został już położony przed skansenową stacyjką. Trwające dwa dni roboty, prowadzone przez wymienioną wcześniej ekipę kolejową, stanowię dopiero pierwszy etap rekonstrukcji torowiska W drugim tor otrzyma tzw. podsypkę, wykonaną z odpowiedniego tłucznia kamiennego. Adekwatnym uzupełnieniem toru będzie stary semafor i inne urządzenia służące niegdyś do kierowania ruchem pociągów. Całość uwieńczy autentyczny, liczący sobie – bagatela – 105 lat towarowy wagon kolejowy typu „lora”. Służył od do niedawna jednej z jednostek wojskowych na południu Polski. Obecnie należy do właściciela firmy „Demobil” – Władysława Jakubczyka z Tomaszowa i został przez niego przekazany Skansenowi w depozyt.
Na tym jednak nie koniec przywracania w Skansenie klimatu dawnych kolei. Niebawem przed „stacyjką Reymonta” zostanie ułożony peron z brukowej kostki. Pojawią się tu również stylowe stare parkany, pozyskane ostatnio przez Skansen ze stacji „Jeleń” i spod tomaszowskiego magistratu. Obok zabytkowej poczekalni zostanie urządzony ogródek letni w stylu retro. Całość „zagra” podczas dorocznej majówki historycznej, która odbędzie w Skansenie podczas długiego, majowego weekendu. Zabytkowa stacyjka wraz ze swoim oryginalnym otoczeniem stworzy znakomite tło do widowiska pt. „Wyjazd do nadpilickiego kurortu”, zaplanowanego przez Skansen na piątkowe popołudnie 2 maja.
Tu stacja Skansen...
...proszę wsiadać, drzwi zamykać! Już wkrótce takim komunikatem można będzie odprawiać wyimaginowane pociągi pasażerskie, odjeżdżające na niby ze Skansenu Rzeki Pilicy. Odpowiednim tłem do tego będzie niedawno odbudowana 112-letnia poczekalnia kolejowa, przeniesiona tutaj z przystanku „Czarnocin” (dawna nazwa „Wolbórka”).
- 11.03.2008 13:45 (aktualizacja 22.08.2023 11:45)
1/4
Tu stacja Skansen...
2/4
Tu stacja Skansen...
3/4
Tu stacja Skansen...
Reklama
4/4
Tu stacja Skansen...
Napisz komentarz
Komentarze