W ubiegłym tygodniu Zespół ds. rewitalizacji miasta uzgodnił szczegółowy zakres projektów, które w najbliższym czasie zostaną przedstawione do akceptacji Radzie Miejskiej a następnie złożone wraz z wnioskiem o finansowanie Zarządowi województwa łódzkiego.
- Jesteśmy na liście projektów kluczowych dla województwa, które mają być finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 – mówi Grzegorz Sławiński, pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rewitalizacji.
Całkowita wartość kosztów kwalifikowanych to ponad 88 mln złotych, z czego aż 70 mln pokryte zostanie ze środków Unii Europejskiej.
Obszar rewitalizowany objąć ma przestrzeń pomiędzy ulicami Legionów, Barlickiego, Konstytucji 3-Maja, Nowowiejską, Mościckiego, Bohaterów 14-tej Brygady, Słoneczną i Słowackiego.
Przygotowaliśmy w ramach programu sześć projektów głównych oraz 3 projekty zastępcze – mówi Grzegorz Sławiński. - Mają one charakter opcjonalny.
Najważniejszym z projektów jest zmiana układu funkcjonalnego Placu Kościuszki. O zmianach w komunikacji pisaliśmy już w artykule Koncepcja na uspokojenie dwa tygodnie temu.
- Plac Kościuszki jest miejscem unikatowym, jego wielkość jest porównywalna z placami centralnymi w takich miastach jak Kraków, czy Wrocław. Niestety nie robi najlepszego wrażenia poprzez brak jego zagospodarowania. – stwierdza wiceprezydent.
Jak wygląda przygotowana koncepcja zagospodarowania? Przede wszystkim płyta placu będzie stanowić jednolity obszar. Zniknie parking. Całość, łącznie z ulicą Rzeźniczą i Przeskok zostanie wyłożona estetyczną, granitową kostką brukową.
W centrum miasta pojawi się również pomnik założyciela miasta hrabiego Tomasza Ostrowskiego oraz obelisk poświęcony jego synowi Antoniemu.
Kolejnym pomysłem jest budowa „platformy widokowej” usytuowanej na 4 kolumnach o wysokości 15 metrów. Na kolumnach mają zostać umieszczone imiona i nazwiska wszystkich mieszkańców miasta od jego założenia aż do dnia dzisiejszego.
W linii wyznaczonej przez ulicę Przeskok zostaną zainstalowane „gejzery wodne”. Znikną natomiast fontanny istniejące w chwili obecnej.
Władze miasta planują również zbudowanie „mini sukiennic”, gdzie będą mogły być ulokowane punkty handlowe, gastronomiczne oraz Centrum Informacji Turystycznej.
- Chcemy, aby Plac Kościuszki był „salonem miasta” – mówi Grzegorz Sławiński – miejscem spotkań, spacerów i odpoczynku.
Drugim według określonej przez władze miasta hierarchii ważności projektem jest zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Mościckiego, Św. Antoniego i Bohaterów 14-tej Brygady. Ma powstać nowa ulica łącząca Św. Antoniego z ulicą Boh. 14-tej Brygady.
- Najważniejszym elementem jest tutaj uwolnienie niewykorzystanych a atrakcyjnych terenów położonych w tym kwartale ulic. Brak dostępu do drogi publicznej całkowicie wyłącza ten obszar z użytku w chwili obecnej - mówi pełnomocnik prezydenta miasta. – Wnikliwy obserwator zapewne zauważy, że wiele z proponowanych przez nas rozwiązań ma m.in. ten cel – dodaje.
W ramach projektu zostanie również wyremontowane kino-teatr Włókniarz. Planowane jest również przeniesienie Biblioteki Publicznej do budynku warsztatów szkolnych przy Zespole Szkół Zawodowych numer 1. Powstać tam ma Miejskie Centrum Informatyczno – Biblioteczne.
Projekt numer trzy to koncepcja zagospodarowania Bulwarów rzeki Wolbórki. Strona północna rzeki zostanie zagospodarowana przez inwestora budującego Galerię Mazovia, południowa zostanie zrealizowana w ramach programu rewitalizacji.
Powstaną trzy kładki pieszo-rowerowe przez rzekę, zbudowane zostaną alejki spacerowe, place zabaw dla dzieci.
- Mamy nadzieję, że znajdą się chętni do stworzenia tutaj punktów małej gastronomii – opowiada wiceprezydent Haraśny. – Bulwary to doskonałe miejsce wypoczynkowo – rekreacyjne, ponadto stanowić może łącznik pomiędzy Galerią Handlową a Placem Kościuszki.
Projekt 4 – dawna łaźnia. Program zakłada całkowite wyburzenie budynku i wybudowanie go od podstaw w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem zabytków.
Na dwóch poziomach prowadzona ma być w tym miejscu działalność kulturalna. Projektowany jest również amfiteatr.
Tutaj również powstanie nowa ulica pomiędzy Tkacką a Św. Antoniego (wstępnie nazwaną Bulwary) oraz pasaż (Tuwima).
Zachęcamy do obejrzenia całości opracowania na załączonych grafikach.
Projekt przygotował dr. Przemysław Szymański. Co ciekawe osoba ta już wcześniej, w 1998 roku wygrała konkurs na projekt zagospodarowania Placu Kościuszki (nie chodzi tu o projekt tunelu).
Najprawdopodobniej gotowy Program Rewitalizacji trafi do rąk radnych w połowie marca. Równocześnie zlecone zostanie wykonanie tzw. Studium Wykonalności, dokumentu niezbędnego dla złożenia wniosku o dofinansowanie oraz podpisania PRE-UMOWY.
Władze miasta liczą również na podpisanie umowy finalnej z Zarządem województwa łódzkiego do końca 2008 roku. Do tego jednak niezbędne jest wykonanie ostatecznych projektów technicznych.
Przygotowywany Program Rewitalizacji Miasta dotyczy wyłącznie „przestrzeni publicznej”. Grzegorz Haraśny zapewnia jednak, że również prywatni właściciele nieruchomości na obszarze rewitalizowanym otrzymają od miasta wszelką możliwą pomoc w celu uzyskania dofinansowania odbudowy i remontów swoich budynków.
Napisz komentarz
Komentarze