Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 12:25
Reklama
Reklama

Czwarte życie bajkowej stacyjki

W Skansenie Rzeki Pilicy zakończyła się odbudowa obiektu, który ze wszech miar zasługuje na miano architektonicznej i historycznej „perełki”. Mowa, oczywiście, o dawnej poczekalni z przystanku kolejowego „Czarnocin”, noszącego wcześniej nazwę „Wolbórka”. W pilickim Skansenie rozpoczęła ona nowe, już… czwarte życie!

Ten całkowicie drewniany i misternie zdobiony obiekt, został zbudowany w 1896 roku przez Szkołę Techniczną Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Warszawie jako pawilon ekspozycyjny na odbywającą się w 1896 roku wszechrosyjską wystawę przemysłowo-artystyczną w Niżnym Nowogrodzie (miasto na wschód od Moskwy przy ujściu Oki do Wołgi). Przeszklony budynek, zaprojektowany w tzw. stylu uzdrowiskowym i skonstruowany umożliwiającą transport metodą modułową, pełnił tam rolę pawilonu wystawowego dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Po zakończeniu wystawy w 1897 roku pawilon ten został zdemontowany i przewieziony na trasę Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Decyzją ówczesnego dyrektora tejże kolei – Karola Sulikowskiego ustawiono go na przystanku „Wolbórka” pod Będkowem. Z pewnością wielokrotnie w tej poczekalni przesiadywał Władysław Stanisław Reymont, spędzający młodzieńcze lata w pobliskim Jakubowie. W osadzie tej rodzice przyszłego pisarza - noblisty posiadali młyn wodny na Wolbórce.

W 1925 roku w związku z otwarciem dużej i nowoczesnej szkoły rolniczej w pobliskim Czarnocinie zmieniono nazwę przystanku na „Czarnocin”. Podczas II wojny światowej z rozkazu niemieckich władz okupacyjnych drewnianą poczekalnię przeniesiono na drugą stronę torów, dostawiając ją do zbudowanego w okresie międzywojennym murowanego budynku nastawni.

Przez kilka powojennych dziesięcioleci budynek ten nadal pełnił rolę poczekalni dla pasażerów, lecz wskutek niedostatecznej konserwacji stopniowo podupadał. Na początku lat 80-tych XX wieku PKP planowały zastąpić go typowym pawilonem murowanym. Na szczęście do tego nie doszło. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 29 kwietnia 2002 roku budynek poczekalni z przystanku „Czarnocin” został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Z dniem 1 stycznia 2004 roku kolej przestała użytkować zabytkową poczekalnię. Wskutek zupełnego braku opieki i nadzoru w zastraszającym tempie popadała ona w ruinę. Od zupełnego zniszczenia ocaliły ten zabytek wspólne starania samorządowych władz Tomaszowa Mazowieckiego i Skansenu Rzeki Pilicy. Ich rezultatem było podjęcie w dniu 27 października 2006 roku przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji o przeniesieniu budynku tej poczekalni do Tomaszowa Maz. i jej odbudowie w Skansenie Rzeki Pilicy.

Zdemontowanie obiektu i przetransportowanie jego elementów do skansenu (na koszt PKP) nastąpiło w listopadzie 2006 roku. Odbudowa budynku, połączona z jego częściową rekonstrukcją i adaptacją do nowych funkcji, trwała od lipca do końca grudnia 2007 roku. Inwestycja, finansowana całkowicie ze środków budżetowych miasta Tomaszowa Maz., zaowocowała zachowaniem dla potomnych prawdziwej „perełki architektonicznej” – ściśle związanej z historią Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Nadpilicza. Tomaszowski Skansen jest już czwartą lokalizacją tego zabytku w jego długiej, już 112-letniej historii.

Warto podkreślić, że podczas trwającej prawie pół roku odbudowy „bajkowej stacyjki” starano się jak najwierniej zachować jej oryginalną konstrukcję i wszystkie detale snycerskiego, wręcz koronkowego wystroju. Bardzo pomocne w tych staraniach okazało się oryginalne zdjęcie tego obiektu sprzed I wojny światowej, udostępnione Skansenowi przez proboszcza parafii Będków – ks. Władysława Prycę. Wysoka dokładność tej fotografii pozwala pokusić się o odtworzenie pierwotnych, dawno już nie istniejących, drewnianych elementów dekoracyjnych.

Dla przykładu: na tej podstawie zrekonstruowano we fryzie pod dachem na jednym ze szczytów poczekalni rosyjski napis: WWŻD (Warszawsko-Wienskaja Żeleznaja Dorogra), zastąpiony po 1918 roku literami: PKP, a także ornamentalnie wykrojoną z drewna dolną część ganku. Dach poczekalni ozdobiły cztery drewniane iglice – tzw. pazdury. Odtworzono je w oparciu o tę fotografię, a także według dwóch oryginalnych iglic, znalezionych podczas ostatniej rozbiórki tego obiektu na jego poddaszu. W przyszłości planuje się zrekonstruowanie również pięknych dekoracji snycerskich, zdobiących niegdyś dach stacyjki, włącznie z jej dawną nazwą „Wolbórka”.

Zachowano częściowo dawny układ wnętrza poczekalni, adaptując je na cele administracyjne i socjalne. Zadbano przy tym o umeblowanie i wyposażenie nawiązujące do klimatu dawnej stacyjki kolejowej. Znalazło się też miejsce na mini-ekspozycję zdjęć i innych pamiątek ukazujących historię tego budynku. W podobny sposób zostanie wkrótce odtworzone najbliższe otoczenie zabytkowej poczekalni w postaci peronu i 30-metrowego fragmentu starego toru z ustawionym na szynach ponad 100-letnim wagonem.

Warto dodać, że odbudowa tego zabytku w tomaszowskim Skansenie zbiegła się z wydaniem przez znaną firmę GPM (www.gpm.pl) kartonowej wycinanki przedstawiającej przystanek osobowy PKP „Czarnocin”. Wycinanka wykonana metodą laserową w skali 1:87 umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnej miniatury, świetnie nadającej się do upiększenia makiety kolejowej w skali H0. Wkrótce tę wycinankę będzie można kupić również w Skansenie.

Więcej zdjęć w naszej fotogalerii.

źródło: skansenpilicy.pl


Przystanek "Wolbórka" na fotografii sprzed I w. św.

Przystanek "Wolbórka" na fotografii sprzed I w. św.

Przystanek "Czarnocin" na zdjęciu z okresu II w. św. (przed przeniesieniem na drugą stronę torów)

Przystanek "Czarnocin" na zdjęciu z okresu II w. św. (przed przeniesieniem na drugą stronę torów)

Poczekalnia przytsanku "Czarnocin" po przeniesieniu w okresie II w. św.

Poczekalnia przytsanku "Czarnocin" po przeniesieniu w okresie II w. św.

Pracownicy przystanku "Czarnocin" na zdjęciu z lat 70. XX w.

Pracownicy przystanku "Czarnocin" na zdjęciu z lat 70. XX w.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Franek 06.02.2008 22:20
Bardzo się cieszę,że tyle pozytywnych informacji nadchodzi ostatnio ze skansenu TAK TRZYMAĆ PANIE ANDRZEJU

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Legia kontra Widzew, czyli święto ligowego futboluPolicja wyjaśnia informacje o wykroczeniach drogowych byłego ministraWięcej rehabilitacji w ORDNMP w łyżwiarstwie szybkim – na 1000 m pierwsze złoto Jabrzyk, Żurek obronił tytułPo Wszystkich Świętych na wysypiska trafi ok. 120 tys. ton odpadówKontem na Facebooku czy Instagramie po śmierci może zarządzać tzw. opiekunPsycholożka: nie trzymajmy dzieci pod kloszem z tematem śmierciPrymas Polski: świętość to życie z miłością i dawaniem świadectwa wiaryPolicja będzie pryskać pieszych odblaskowym sprayem; pierwszy raz w PolsceRaport: spadek stóp procentowych w 2025 r. nie wpłynie na wzrost popytu na nieruchomościMłodzi pływacy z dziesiątki bezkonkurencyjniRaport: w październiku ceny nowych mieszkań bez zmian
Reklama
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: BronioTreść komentarza: Bo centrum też zatruwa patologia z całego miasta która się zlatuje do śledzika. Niech u siebie na wioskach szaleją. Sami mieszkańcy centrum to nie jest największy problem, problem jest w całym mieście...Źródło komentarza: Tragedia na Grunwaldzkiej. Mężczyzna zginął od ciosów nożem /aktualizacja/Autor komentarza: WuPeTreść komentarza: Redakcja trochę przekoloryzowała... Jakies dziwne straszenie... W ostatnich latach dotacje na remonty zabytków były gigantyczne. Polecam wyjechać czasem poza granice powiatu, np. na Dolny Śląsk. Polecam też social media tamtejszego wojewódzkiego konserwatora. Remontują i wskrzeszają nie takie pałace. Nie jest też prawdą, że konserwator zakazuje dużych ingerencji, to bzdura. Nawet ten mało rozgarnięty łódzki pozwolił zapaskudzić wnętrze naszego magistratu, zbudować windę i nawet prąd jest ;-)Źródło komentarza: Szokująca dewastacja. Tego nikt się nie spodziewałAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: A na terenie szpitala ( patrząc od ulicy Granicznej ) siedem dni w tygodniu 24 godziny jest włączone światło na zewnątrz . A co ? Nie stać nas , stać!Źródło komentarza: Szpital w Tomaszowie Mazowieckim będzie kształcić lekarzyAutor komentarza: EgonTreść komentarza: Kozaki z parku nalać jednego pijaczka w kilku trzesodupy i miernotyŹródło komentarza: Tragedia na Grunwaldzkiej. Mężczyzna zginął od ciosów nożem /aktualizacja/Autor komentarza: Logan 56Treść komentarza: Prawda,cwaniaczki z parku potrafią pobić jednego i to najczęściej pijanego,a gdy są w pojedynkę to srają w gacie ,kozaki ale te leśne hahahaŹródło komentarza: Tragedia na Grunwaldzkiej. Mężczyzna zginął od ciosów nożem /aktualizacja/Autor komentarza: LeonTreść komentarza: Libacje były bo był MOPS i tzw. pięćset a praca w łapki parzyła. Warto zastanowić się też nad kosztami utrzymania jej teraz w zakładzie karnym i czy warto. Znając życie to wszyscy współczują rodzinie i nikt nie wie jak mogło do tego dojść. Mimo wszystko szkoda dzieciaków, ale miejmy nadzieję, że pewnych cech nie nabyły.Źródło komentarza: Dlaczego zabiła? Młoda kobieta trafiła do więzienia
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama