Ośrodek Kultury "TKACZ" w Tomaszowie Maz. zaprasza serdecznie do obejrzenia poplenerowej wystawy malarstwa i rysunku "Inowłódz 2007". Twórcami prac są młodzi ludzie z tomaszowskich gimnazjów i szkół średnich, którzy rozwijają swoje zdolności plastyczne podczas zajęć w naszej placówce na Niebrowie pod okiem p. Mirosława Bernackiego. Otwarcie wystawy już dzisiaj czyli 5 października 2007 o godz. 17.00 w O.K. "TKACZ" ul. Niebrowska 14.
Ośrodek Kultury "TKACZ" informuje, że ruszyła już kolejna edycja edukacji kulturalnej dla uczniów klas I - III szkół podstawowych. Podczas tych spotkań dzieci mają okazję znacznie powiększyć swoją wiedzę z zakresu historii oraz przyrody i ekologii. Jest ona przekazywana zarówno w formie ciekawych projekcji multimedialnych jak i nie mniej interesujących zajęć praktycznych. Na dni 1, 2, 4, i 8 października zaplanowane i w większości zrealizowane zostały spotkania historyczne dla klas III pod hasłem "Buszujący w zbożu". Podczas zajęć dzieci dowiedziały się np.
- o rodzajach zbóż i sposobie ich przetwarzania
- o historycznych i współczesnych sposobach uprawy zbóż
- o procesie powstawania pieczywa dawniej i dziś
Prawdziwym "hitem" tych spotkań jest to, że dzieci same przygotowują i pieką podpłomyki - placki z mąki i wody z dodatkiem soli stanowiące smaczne pożywienie naszych słowiańskich przodków. Zajęcia prowadzi p. Marcin Mizerski w godz. 9.00 i 12.00. W dniach 9, 10, 11, 16, 17, 18 i 31 października w godz. 9.00 i 11.00 odbywać się będzie edukacja przyrodniczo - ekologiczna:
- zajęcia dla klas I pt. "Od źdźbła trawy do drzewa"
- zajęcia dla klas II pt. "Pośród pól i łąk malowanych"
- zajęcia dla klas III pt. "Kto mieszka w stumilowym lesie?"
Edukację przyrodniczo - ekologiczną prowadzi p. Grzegorz Socha. Natomiast kolejna edukacja historyczna skierowana do klas I (choć nie tylko) odbywać się będzie w dniach 22, 23, 25, 26 października w godz. 9.00 i 12.00. Są jeszcze wolne miejsca. Spotkania nosić będą znamienny tytuł "Jak kura pazurem".
Tym razem dzieci dowiedzą się czegoś więcej o:
- historii pisma (od obrazkowego do alfabetu łacińskiego)
- rodzajach pisma stosowanych obecnie w świecie
- materiałach piśmienniczych używanych przez człowieka na przestrzeni dziejów
- drodze od glinianej tabliczki do książki
Oczywiście oprócz projekcji multimedialnej będzie również interesująca część praktyczna. Zarówno edukacja historyczna jak i przyrodniczo - ekologiczna odbywają się w głównej siedzibie "TKACZA" przy ul. Piłsudskiego 34.
Napisz komentarz
Komentarze