Superranking…
Podsumowując rok będę patrzyła z dzisiejszej, może trochę ułomnej perspektywy (któż doskonale pamięta emocje z np. początku pierwszego kwartału?). Ustawię wedle zasady od najważniejszego do najmniej zapamiętanego 18 wydarzeń, które spowodowały, że rok 2018 był dla mnie rokiem o wiele ciekawszym niż 2017.
Najgorętsza osiemnastka
- Nie mieszam Boga z wojną. Odkąd odkryłam „zew włóczykija” szukam go w jego naturalnej postaci. Przerabiając całą tablicę Mendelejewa chemicznych wzlotów i upadków, mam hipisowski stosunek do dwóch instytucji: Małżeństwa i Kościoła.
- Słowo roku „single-use”, czy jednorazowego użytku. Przede wszystkim Świat zmierzył się z najpoważniejszym problemem - plastikowe śmieci i otrzymał poważny znak ostrzegawczy od Matki Natury.
- O #METOO mówiło się na całym Świecie. Co prawda hasztag pojawił się na portalach społecznościowych w końcówce 2017 roku, ale nabrał mocy w zimowych miesiącach raczkującego 2018 roku. Pod tym znakiem spędziłam wiele godzin: na paplaninach o molestowaniu seksualnym kobiet, co zaowocowało udziałem w Kampanii przeciw przemocy seksualnej i kilkoma tekstami dla Nasz Tomaszów.
- Jak świeci Kulig? Mocno… „To był jej rok”. „Zimna wojna” odbiła się szerokim echem na filmowych festiwalach i to wcale nie czkawką. Cannes, dalej oscarowa lista… doceniona za aktorski kunszt, za wokal, za słowiańską urodę. Nasza Polka. Zaraz później sukces na własnym podwórku - „Kler”.
- Stulecie praw kobiet… „nie składamy parasolek”. Pod tym hasłem kobiety w rekordowej liczbie poszły do wyborów. Niech Nam żyje dziadek Piłsudski!, który obdarował Nas prawami wyborczymi.
- Królowa jest tylko jedna! Maria Skłodowska-Curie Polką stulecia. W plebiscycie BBC została uznana za kobietę, która najbardziej wpłynęła na historię świata. Dziewczyny zaczęły nosić ją na koszulkach.
- Stało się! Świat usłyszał o modyfikowanych dzieciach. Dolly - owca inna niż wszystkie z 1996 roku pokazała, że człowiek prędzej czy później sięgnie dalej w zakresie modyfikacji kodów DNA. Czy chiński badacz Jiankui He dokonał modyfikacji dziewczynek, które przyszły na świat w 100% nie wiemy. Nie mniej jednak w zakresie kosmetyki poszliśmy dalej… zapragnęliśmy kosmetyki genów. Mój mentor Yuval Noah Harrari w książce Homo deus - człowiek bóg mówi „Skoro tak wiele już osiągnęliśmy, prawdopodobnie zechcemy sięgnąć po szczęście, boskość i nieśmiertelność - nawet jeśli nas to zabije”.
- Odeszła Kora w noc czerwonego zaćmienia Księżyca. Mówiła: „Widziałam, jak matka usypia nad talerzem z zupą, a potem ta zupa wylewa się na nią. Czy można spokojnie o tym mówić?!” Nie tylko bunt przeciw gorszym stronom rzeczywistości gotował się w niej. Rwało ją do przodu posiadanie mocy tożsamości, bycie sobą i zgoda na piękno tego świata. Wraz z jej rozkwitem wrócił Witalizm. A planety szaleją, szaleją, szaleją…
- Na waciki… Rytuał trzyma nas przy życiu… Młode Kobiety uciekają z rynku pracy lub co gorsza nie wchodzą na niego. Co zrobiło 500 plus?! Codzienność to właśnie to, czym naprawdę się interesujemy, zwykłe chwile. Kobieto edukuj się, pracuj, walcz, i z głową daj się zapładniać! Twoje zwykłe „niezwykłe” chwile warte są samoświadomości…
- Czy nasza przyszłość to Matrix?. Coraz bardziej podoba się nam słowo Rewolucja… Czy nasza przyszłość będzie należała do sztucznych doznań? Wirtualna znajomość, wirtualny sex, wirtualne małżeństwo. „Powstają kina z zapachami, mgłą, piorunami, deszczem. Bitcoin - kryptowaluta, która ma szansę stać się pieniądzem idealnym. Wirtualny Świat, to miejsce w którym stajemy się odpowiednio wybodźcowani. Wieszczę koniec globalizacji…
- Współżycie… Nastaje zmierzch miłości i przyjaźni. Jesteśmy szybcy i wściekli w obu relacjach. Chcemy brać. Tymczasem one potrzebują kompostowania… za cholerę nie da się tego przyśpieszyć.
- Dlaczego nie noszę spódnicy? Upodabniając się do mężczyzn, zrównałyśmy się z nimi. Gwałcimy swoją kobiecość i przeganiamy ich w pracy, w zarabianiu pieniędzy, w obyczajach, w dochodzeniu do władzy. Czy to źle? Nie. Kaganiec, który mężczyźni nakładali nam przez wieki ewaluował… Danuta Rinn śpiewała: Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, mmm, orły, sokoły, herosy? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów, gdzie te chłopy? - Jeee!...
- Męskie granie: trzy głosy Kortez, Podsiadło, Organek. Cieknącą testosteronem nazwę ociepla ONA 25.08.2018 Żywiec. Ona jest silna. Ona się nie boi. Ona chce ci coś powiedzieć. Ona walczy o siebie. Ona walczy o ciebie i o mnie. Ona myśli. Ona czuje. Ona kocha. Ona jest. Do tego ważny głos Deborah Dyer ze Skunk Anansie i Organek na scenie. Piękny gest solidarności z Kobietami. Pięknie ulepiony facet, pewny siebie i świadomy drugiej strony.
- Wielka polityka, wielkie plotki… Wybory samorządowe pokazały piaskownicę i marnej jakości foremki. Politycy to Królowie mediów… gdzie tam do nich Kubie Wojewódzkiemu.
- Czystka etniczna ludności Rohindża trwa. „Rząd prowadzi kampanię terroru i głodu”. Wołyń XXI wieku, któremu przygląda się Świat i nic z tym nie robi.
- Ewa Ewart z niesamowitym nowym dokumentem „Klątwa obfitości” o wydobyciu roby naftowej w Amazonii wystąpiła na szczycie klimatycznym COP24. Film o tym jaki człowiek człowiekowi zgotuje los… Pazerność, interesy liderów państw to zapowiedź apokalipsa lasu deszczowego. Film wstrząsający!
- Hałaśliwe RODO. 25 maja weszło w życie unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Tego dnia usłyszeliśmy, że Wielki Brat wie o nas Wszystko… Nie tylko Google zbiera o nas co chce i kiedy chce… co potwierdziły zapchane skrzynki od instytucji tylko przypominających nam, że mają nasze dane.
- Moda łagodzi obyczaje! Na Londyńskim Tygodniu Mody obok Anny Wintour naczelnej amerykańskiego „Vogue’a” zasidała po raz pierwszy w historii Elżbieta II. Co mieliśmy okazję zobaczyć?: Trendsetterzy, modelki i modele miksują płaszcze w ciemnych kolorach z intrygującymi, momentami rave'owymi dodatkami. Łańcuchy, tatuaże, kolorowe minimalistyczne okulary, ubrania w kratę. A co najważniejsze British Fashion Council, organizatorzy imprezy, zakazali podczas Tygodnia Mody 2018 prezentowania futer zwierzęcych.
Napisz komentarz
Komentarze