Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 08:29
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

XXIII Spotkania „Regionalizm wobec integracji europejskiej”

W dniach 6-9 czerwca odbywały się po raz XXIII spotkania „Regionalizm wobec integracji europejskiej” organizowane przez Stowarzyszenie Gmin regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

W dniu 6 czerwca przybyły do Gminy Ujazd delegacje samorządowe ze Słowenii, Rumunii, Białorusi, Mołdawii i Serbii. W godzinach wieczornych delegacje podjęte zostały kolacją przez wójta gminy Artura Pawlaka.  Podczas powitania wójt podziękował za przyjęcie zaproszenia i przedstawił program  spotkań.

Reklama

W dniu następnym w ramach porozumienia o współpracy między Stowarzyszeniem Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza i Związkiem Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej goście udali się z wizytą do Łęczycy. Tutaj miało miejsce spotkanie delegacji zagranicznych w z władzami miasta Łęczyca i powiatu oraz z przedstawicielami władz  obu stowarzyszeń samorządowych. Goście mieli też okazję zwiedzić zamek królewski w Łęczycy i katedrę w Tumie.

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie i konferencja w Gminnym Domu Kultury w Niewiadowie. Przybyłych gości powitał wójt Gminy Artur Pawlak, zaprezentowana została w formie multimedialnej prezentacja gminy, a następnie przew. Stowarzyszenia  Grzegorz Świetlik przedstawił sumaryczny rys realizowanego od 23 lat cyklu spotkań „Regionalizm wobec integracji europejskiej” . Po oficjalnych wystąpieniach goście mieli okazję obejrzeć dwie wystawy – „My i nasze regiony” ukazującą gminy współtworzące Stowarzyszenie, działalność Stowarzyszenia w federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP  i w ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych oraz prezentację ukazującą partnerskie samorządy z zagranicy.

Druga wystawa związana była z 100 rocznicą walk o kształtowanie się władz i granic państwa polskiego w roku 1919. Prezentacja „Drogi do niepodległości – o rząd i granice 1919” prezentowała unikalne oryginalne eksponaty i archiwalia związane z omawianym okresem historycznym takie jak listy przesyłane przez dowódców polskich formacji wojskowych  pierwszy( w oryginale) egzemplarz książki płk. Grabca z roku 1920 „Dzieje Polski niepodległej” oryginalne monety i banknoty z  pierwszych lat II Rzeczypospolitej a także gabloty z wizerunkami  wybitnych postaci związanych z tematem ekspozycji.

Do uczestników spotkań dołączyła delegacja ze Związku Wójtów Burmistrzów i Prezydentów Województwa Świętokrzyskiego  reprezentowanego przez sekretarz gminy Obrazów Apolonię Kotowska i sekretarz gminy Sadowie Danutę Pronobis.

W godzinach wieczornych w świetlicy w Zaosiu odbyła się wspólna wieczornica gości oraz przedstawicieli władz gminy, stowarzyszenia i reprezentantów organizacji pozarządowych z Ujazdu.

Dnia 8 czerwca w godzinach przedpołudniowych goście przebywali z wizytą w Koluszkach na otwarciu tradycyjnych obchodów „Dni Koluszek” Goście przyjęci zostali w Urzędzie miasta przez Burmistrza Waldemara Chałata. W trakcie spotkania zaprezentowano w formie multimedialnej informacje o Koluszkach oraz  prezentacje gmin goszczących na spotkaniach.

W godzinach popołudniowych przedstawiciele delegacji udali się do Gminy Miedzno na spotkania w ramach współpracy między Stowarzyszeniem Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza i Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. Przybyłych gości powitał wójt gminy Miedźno Piotr Derejczyk a następnie głos zabrał gość honorowy spotkań – prezydent Rybnika, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Piotr Kuczera. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Ferdynand Morski. W trakcie spotkania kolejne partnerskie samorządy podpisały się pod przyjętą po raz pierwszy w roku 2010 Deklaracją współpracy samorządów i organizacji pozarządowych krajów środkowej europy. Po zakończeniu części oficjalnej, goście obejrzeli muzeum walk pod Mokrą, po czym zorganizowana została wieczorna biesiada podczas której była okazja do kontynuowania rozmów dotyczących zakresu i perspektyw współpracy , władze gminy zorganizowały także atrakcję folklorystyczną – występy zespołu artystów ludowych.

W niedzielę po śniadaniu delegacje udały się w drogę powrotną.

Pozostali uczestnicy spotkań

Wojciech Zdziarski – Wicestarosta Powiatu Łęczyckiego oraz Pani Krystyna Pawlak – była Prezes i działacz Stowarzyszenia Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej Wojciech Czaplij – Wiceburmistrz Łęczycy,  Włodzimierz Frankowski – Wójtem Gminy Góra Świętej Małgorzaty,Janusz Kosmalski – Wiceburmistrzem Uniejowa i Krzysztof Lisieckim – Wójt Gminy Piątek.

Sekretarz Gminy Miedźno p. Agnieszka Związek

Starszy specjalista biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów p. Damoinika Tkocz




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 14.06.2019 18:48
Do "Szkoda" Będę szczery: nie cierpię tzw. "dobrze ułożonych" ludzi, którym nóż sam otwiera się w kieszeni w związku z różnymi sprawami, ale w rozmowie z drugi człowiekiem, będą tremu człowiekowi słodziutko w oczy patrzeć, myśląc zupełni inaczej. Nie cierpię takich układnych dup.....w. Albo ma się jądra, albo się ich nie ma.

Reklama
Ajdejano 14.06.2019 18:16
Takie informacje na temat takiej europejskiej integracji są wk...... . Pięknie, ładnie, tylko również w internecie, często są szczegółowo rozliczane różne drobne wydatki samorządowców na różne ***rele. A tutaj, proszę - jewropiejskaja integracja: Mołdawia, Rumunia, Białoruś, Rybnik, Łęczyca, itp., itd. Zaraz mi ktoś wrzuci, że czepiam się, jak świnia g..... . Tylko cicho zapytam: kto za to płaci. Oczywiście - euroentuzjaści zapieją: no Europa i Wójt Gminy Ujazd. Ta kasiorka, przecież spadła im z nieba......

Szkoda :( 14.06.2019 18:22
Tym razem - jak często - msz rację, ale co z tego skoro wulgaryzmy - jak zawsze - Cię dyskwalifikują. Nikt nie będzie brał takich wpisów pod uwagę, a mógłby gdyby nie były okraszone wstretnymi słowami. Szkoda.

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

Do roku 2150 r. Wenecja oraz wyspy i bagna Laguny Weneckiej mogą okresowo znaleźć się pod wodą podczas powodzi morskich – potwierdziła analiza włoskich naukowców. W rozmowie z PAP oceanolog prof. Jacek Piskozub podkreślił, że do końca wieku zalaniu ulec mogą też niektóre polskie miejscowości, w tym dzielnice Gdańska.Data dodania artykułu: 09.04.2025 11:55
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta

„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

Narodowy Bank Polski zaprasza do udziału w wyjątkowym konkursie na temat rezerw złota.Data dodania artykułu: 09.04.2025 10:22Liczba komentarzy artykułu: 2
„Złoty konkurs dla polskich rodzin”

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Reklama
Reklama
Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Urodzinowa Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy!

Czwartek, 1 maja 2025, godz. 12:00–19:00  Skansen Rzeki Pilicy,  ul. Modrzewskiego 9/11, Tomaszów Mazowiecki Wstęp biletowany – bilety dostępne w kasie SkansenuMajówka w sercu przyrody, z zapachem świeżego chleba, śmiechem dzieci i dźwiękiem ludowej muzyki? Brzmi jak plan idealny na majowy dzień! Skansen Rzeki Pilicy świętuje swoje urodziny i z tej okazji przygotował dla Was prawdziwą ucztę atrakcji – pełną tradycji, lokalnych smaków i rodzinnej atmosfery.Od południa do wieczora teren Skansenu wypełnią stoiska pod hasłem „Chleb i coś do chleba”, gdzie będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Swoje wyroby zaprezentują lokalni rękodzielnicy i Koła Gospodyń Wiejskich, a najmłodsi znajdą coś dla siebie na stoisku plastycznym i sportowym.Wśród drewnianych zabudowań ożyje historia – będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po zabytkowym młynie, wziąć udział w quizie o historii Skansenu i zobaczyć aż dwie wystawy: jubileuszową oraz „Młyny w dorzeczu Pilicy”.Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz uczestnicy zajęć wokalnych Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.Nie zabraknie też animacji dla dzieci i wielu niespodzianek.A na finał tego wyjątkowego dnia  o godzinie 17:00– koncert szantowy o zachodzie słońca! Wystąpi Janusz Nastarowicz & Saku Collective – będzie klimatycznie, nastrojowo i z duszą.Spędź z nami ten dzień – rodzinnie, na świeżym powietrzu, z kulturą, muzyką i pysznym jedzeniem. Takie majówki pamięta się na długo! Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.05.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańców

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?
Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku Miejskiego

Czas przywrócić pamięć o założycielu naszego miasta! - pisze na swoim profilu internetowym, Dariusz Kwapisiewicz z firmy Brand Media, którego fotografie od wielu lat dokumentują wszystkie najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: BłażejTreść komentarza: Katarzyno może skoro jesteś tak bardzo za budową tej drogi to w ramach konsultacji społecznych zaproponuj jej przebieg w tej dzielnicy południowej miasta w której mieszkasz. Napisz jaka to dzielnica a ja gratis Ci ją wytrasuję tak jak robi to GDDKIA. Ty będziesz miała jeszcze bliżej do Łodzi a sąsiedzi będą zapewne również szczęśliwi. Nie wstydź się pisz. Może uda się zrobić tak żebyś spod bomu lub mieszkania startowała do Łodzi.Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: Tra la laTreść komentarza: Niech zatem zorganizuje Pani z tymi mueszkańcami zpotkanie ws. poparcia dla wariantu poludniowego S12. Ciekawe ilu Was tam bedzie. Poza tym Pani Katarzyno zeby dostać się na S12 tez bedzie Pani musials nadrabiać kilometrow bo musi sie Pani cofnąć. Zna Pani wogóle przebieg tej drogi, bo coś mi się wydaje, że nie. No ale co tam pisac każdy może 😄Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: S12 w PiotrkowieTreść komentarza: Zacofanie jak w "Konopielce". Masakra...Źródło komentarza: Mieszkańcy i organizacje społeczne przeciwko tranzytówceAutor komentarza: Powiat tomaszowskiTreść komentarza: Jakoś się dał pan zastraszyć bo pana ludzie ramię w ramię w powiecie;)zero szacunku!!!panieŹródło komentarza: Panom z "różowego trabanta" nie dam się zastraszyćAutor komentarza: Ewa EmTreść komentarza: Pomyliłam się i dałam łapkę w górę na komentarz pani Elli , chodziło mi o łapkę w dół, mnie osobiście wszystko się podoba ,wszystko jest pieknie ...Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: PoPisTreść komentarza: A to myślicie, że zmiana wariantu coś zmieni. Zawsze ktoś będzie protestował. I po to jest specustawa. W przeciwnym wypadku prawie żadna droga by nie powstała. Już widzę co się będzie działo jak Bełchatów stanie się drugą lokalizacją pod elektrownie jądrową. I choć byłby to skok cywilizacyjny dla naszego regionu i szansa dla wielu branż, to protestów nie zabraknie. Bo my wolimy być zagłębiem logistycznym. Choć nikt nie zdaje sobie sprawy jakim jest to defacto zagrożeniem populacyjnym.Źródło komentarza: Radni na nie. I co dalej?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama