Strategiczne podejście do alkoholu
Samorządy mają ustawowy obowiązek opracowywania stretegii rozwiązywanie problemów alkoholowych. Ustawodawca do ich realizacji wyposażył je w środki pochodzace z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Nie obejmują one jednak DPS-ów (chociaż de facto nic nie stoi na przeszkodzie), ponieważ te podlegają nie samorządom gminnym ale powiatowym. Tymczasem strategie takie, zdaniem specjalistów powinny być opracowywane i wdrażane w każdym DPS-ie. Działania bowiem muszą mieć charakter kompleksowy. Okazjonalne akcje nigdy nie będą skuteczne.
Podkreślają to specjaliści od leczenia uzależnień. Niektórzy z nich twierdzą, że wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu w DPS-ach czy powstanie domów pomocy społecznej dla osób uzależnionych od alkoholu nie rozwiąże problemów wynikające z nadużywania alkoholu przez mieszkańców. Do sukcesu potrzebne jest przde wszystkim zaangażowania własnego personelu DPS i mieszkańców. Tyle, że Ci twierdzą, że nie jest ich zadaniem opieka nad pijakami.
Wynika z tego (a także z dyskusji w czasie posiedzenia komisji zdrowia rodziny i spraw społęcznych rady powiatu tomaszowskiego), że podstawą jest edukacja dyrektorów i personelu DPS-ów, której celem będzie lepsze rozumienie przez nich problemów alkoholowych.
Korzystną byłaby też wymiana pozytywnych doświadczeń z pracownikami innych placówek. Dzisiaj w Tomaszowie dominuje postawa zniechęcenia, którą można określić słowami: nic się nie poradzi. Opracowana w ramach jednostki strategia pozwolić powinna na wdrożenia procedur postępowania z osobami nadużywającymi alkoholu.
Osoby nadużywające alkoholu w DPS-ach, to bez wątpienia mieszkańcy wymagający dodatkowej uwagi, pracy i opieki. Alkohilizm jest chorobą nieuleczalną. Leczenie uzależnienia, abstynencja czy ograniczanie picia wymagają nieustannej zachęty. W DPS może to zapewnieć jedynie personel. Remedium nie może tu być w żadnym przypadku żądanie zaprzestania kierowania osób z tego typu problemami do placówek przez ośrodki pomocy społecznej.
Napisz komentarz
Komentarze