Czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej posiada pieniądze na walkę z suszą i niedoborami wody? Na to między innymi pytanie odpowiadał Artur Michalski ‒ zastępca prezesa NFOŚiGW. Fundusz na przestrzeni minionych 30 lat swojego istnienia przeznaczył na ochronę środowiska blisko pół biliona złotych. Pieniądze na ochronę wód kierowane są głównie na budowę oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnych.
Obecnie NFOŚiGW przygotowuje się do realizaji programów związanych ze zmianami klimatu oraz retencją wód. Dobrą wiadomością jest to, że na dofinansowanie będa mogły liczyć przydomowe instalacje służące odzyskiwaniu wód opadowych. Dużą wagę przywiązuje się obecnie również do retencji leśnej. Niestety z jednej strony lasy utrzymują równowagę w systemie z drugiej są one w ostatnich latach masowo u nas wycinane.
Krystian Szczepański ‒ dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska mówił o przyszłości walki ze zmianami klimatycznymi. - Wydłużają nam się okresy obejmujące dni bez deszczu. W ubiegłym stuleciu mieliśmy do czynienia z suszą 24 razy. W tym, a więc w 20 latach wystąpiła ona już dziewięć razy. To pokazuje intensywność zmian klimatycznych, jakie zachodzą w XXI wieku. Powinniśmy przewidywać to, co wydarzy się za 50 lat. Jeśli chodzi o ilość opadów, to nie będzie ulegała wielkim zmianom, ale ich intensywność będzie większa. Będą występować rzadziej ale w sposób bardziej intensywny.
Przy okazji konferencji dowiedzieliśmy się też, że Tomaszów Mazowiecki znalazł się na elitarnej liście 50 miast, dla których są przygotowywane plany adaptacji do zmian klimatycznych. W miastach tych zostały wskazane cztery sektory wymagające inwestycji. Wśród nich: gospodarka wodna, kwestie dotyczące zdrowia, energetyki i otaczające miasta rolnictwo. W przypadku gospodarki wodnej, rozpatrywana jest ona w kategoriach ilościowych i jakościowych.
- Musimy odwracać sytuację, która obecnie istnieje. Pierwszym krokiem jest zmiana sposobu myślenia. Wczoraj udało nam się dowieźć do Brukseli wniosek, którego jednym z partnerów jest Tomaszów Mazowiecki. W ramach tego wniosku przeprowadzone zostaną trzy inwestycje. Pierwsza z nich obejmie rozszczelnienie tego pięknego Placu Kościuszki, który kilka lat temu został wyremontowany ale w niewłaściwym kierunku. Obecnie jest zabetonowany, a więc trzeba go rozszczelnić. Potrzebne są nasadzania oraz możliwość magazynowania wody w glebie. Kolejny element to parki kieszonkowe. Jest to wykorzystanie przestrzeni dla odpowiednich nasadzeń. Do tego dochodzi budowa dwóch zbiorników retencyjnych - mówił Szczepański, dodając, że osobnym projektem jest poprawa jakości wód zasilających Zalew Sulejowski.
Napisz komentarz
Komentarze