Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 05:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama dotacje dla firm
Reklama

Udarówka w TCZ już jesienią informuje prezes spółki Wiesław Chudzik

Reklama
Istnieje szansa, że już jesienią ruszy w Tomaszowskim Centrum Zdrowia pododdział udarowy. Poinformował o tym w czasie posiedzenia komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych rady powiatu tomaszowskiego prezes Wiesław Chudzik Będzie on funkcjonował w ramach istniejącego oddziału neurologicznego. O utworzenie udarówki zabiegał od kilku lat ordynator dr n. med. Jarosław Dębiec. To ważna i dobra informacja, ponieważ ostry udar mózgu jest najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności. Dlatego leczenie tej choroby, rehabilitacja i przede wszystkim profilaktyka są tak bardzo ważna
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
  • W Polsce co roku na udar mózgu zapada ponad 80 tysięcy osób.
  • Udar jest jedną z pięciu głównych przyczyn zgonów
  • Nie mamy w Polsce programu opieki koordynowanej 
  • Powstaje raport o stanie i strategii rozwoju polskiej neurologii. Będzie dotyczył m.in. sytuacji polskich pacjentów z udarami mózgu
  • Powstał dokument opracowany przez grupę ekspertów zakładający powstanie krajowego systemu koordynowanej opieki udarowej - od edukacji po rehabilitację i prewencję wtórną

Do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafia każdego miesiąca ponad 30 pacjentów z udarem mózgu. Każdego dnia do szpitala trafia 1-2 pacjentów, dla których liczy się szybka pomoc. Ta liczba w najbliższych latach wzrośnie ze względu na procesy demograficzne i starzenie się społeczeństwa. Oblicza się, że ten wzrost osiągnąć może w ciągu ok. 10 lat nawet 37 procent. Obecnie w całej Polsce notuje się 80 tysięcy przypadków rocznie. Sytuację pogarsza jeszcze trwająca pandemia. Wśród możliwych powikłań są nie tylko zatory płucne ale może być także właśnie udar. 

Reklama

O tym, że choroba stanowi poważny problem świadczy fakt, że udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną zgonu i najważniejszą przyczyną niesprawności osób dorosłych. Niestety tomaszowski szpital nie ma pododdziału udarowego. O konieczności jego powstania mówi się od lat. Zwracają na to uwagę także wojewódzcy konsultanci zdrowotni. TCZ obsługuje bowiem pacjentów nie tylko z naszego powiatu ale z powiatów: opoczyńskiego, rawskiego a nawet skierniewickiego. Najbliższe szpitale z "łóżkami udarowymi" znajdują się w Łodzi, Bełchatowie i Radomsku.  

Neurolodzy podkreślają często, że udar mózgu stanowi poważne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. W krajach Unii Europejskiej znajduje się, obok depresji i otępienia, w grupie chorób neurologiczno-psychiatrycznych najbardziej upośledzających codzienne funkcjonowanie. Wskazuje się, że Wśród osób nieleczonych przyczynowo (ponad 90%) około 25% umiera do 90. doby po zachorowaniu, a połowa osób, która przeżyje, wymaga do końca życia całodobowej opieki w zakresie wszystkich codziennych czynności. mamy więc do czynienia nie tylko z kosztami procedur medycznych ale i społecznymi. Śmiertelność 30-dniowa z powodu udaru mózgu w Polsce wynosi obecnie ok. 15%.  

Jakie są najczęstsze objawy udaru? Warto je poznać, ponieważ często choroba jest nierozpoznawalna. Chorzy zwlekają z odwiedzeniem lekarza. Czekając zbyt długo na profesjonalną pomoc, tracimy szansę na skuteczne leczenie przyczynowe. Należą do nich: osłabienie ręki, osłabienie połowy ciała, opadanie kącika ust, wypadanie przedmiotów z rąk czy problemy z mową. Ponieważ zwykle chorobie nie towarzyszy ból głowy i inne niepokojące objawy, to pacjenci spokojnie czekają, aż objawy ustąpią same. Niestety, objawy udaru nie ustępują bez interwencji medycznej.

W Internecie stosunkowo łatwo znaleźć informacje na temat sposobów leczenia pacjentów z niedokrwiennymi udarami mózgu. medycyna dysponuje obecnie dwoma rodzajami leczenia przyczynowego, które w przeważającej liczbie przypadków zdolne są odwrócić jego skutki. Pierwszy, dostępny od kilkunastu lat, to tromboliza dożylna, polegająca na jednorazowym dożylnym podaniu leku rozpuszczającego zakrzep w tętnicy mózgowej. Drugi, to mechaniczne usunięcie zakrzepu z tętnic mózgowych, czyli leczenie wewnątrz tętnicze (trombektomia mechaniczna). Oczywiście nie są to metody leczenia, jakie można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych.

Należy jednak pamiętać, że do trombolizy dożylnej kwalifikowanych jest w Polsce kwalifikowanych średnio 10% pacjentów. W innych krajach europejskich wskaźnik ten jest zdecydowanie wyższy. Bywa, że odsetek chorych leczonych w ten sposób wynosi ok. 30%. Świadczy to o tym, że potencjał tego leczenia jest dużo wyższy. Głównym czynnikiem ograniczającym liczbę osób leczonych za pomocą trombolizy dożylnej jest krótki czas (4,5-godzinne okno terapeutyczne), w którym lek można podać. Niestety, często pomoc medyczna wzywana jest zbyt późno.  

- Na wschodniej ścianie województwa łódzkiego musi powstać oddział udarowy. My spełniamy wszelkie kryteria, by taki oddział u nas stworzyć. Od stolicy województwa w kierunku wschodnim nie ma żadnej placówki leczącej niedokrwienne udary mózgu. pacjent z Opoczna ma do wyboru Końskie albo Łódź. Nie jest łatwo zmieścić się w 4 godzinnym okienku czasowym. Chorzy i tak są często przywożeni do nas. Wielu ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest odsyłanych do wyspecjalizowanych oddziałów w innych miastach - mówi ordynator oddziału neurologii Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Jarosław Dębiec.

Procedury medyczne związane z leczeniem  udarów są stosunkowo drogie. Wielu dyrektorów szpitali nie chce wprowadzać u siebie specjalistycznych poddodziałów ze względu na koszty. Neurolodzy podkreślają jednak, że jest to myślenie bardzo krótkowzroczne, ponieważ i tak wróci do szpitala z powikłaniami, których leczenie a następnie rehabilitacja nie będą kosztować mniej.  Przekonują, że znacznemu skróceniu ulega okres powrotu do zdrowia i inwalidztwa. Duża grupa ma możliwość powrotu do pracy. Problemu z udarowcami nie mają w szpitalu w Radomsku. Generują oni niemal połowę przychodów całego oddziału neurologicznego, czyli ok. 2,5 miliona złotych rocznie. Z 26 łóżek, połowa to pododdział udarowy.

- Oczywiście funkcjonowanie udarówki wymaga dużego zaangażowania nie tylko pracowników oddziału. Zacząć należy od odpowiedniego przeszkolenia zespół ratownictwa medycznego, następnie szybka diagnostyka w postaci tomografii komputerowej. Istotna jest świadomość, że nawet przy tej metodzie mogą wystąpić nieprzewidziane okoliczności. Ich liczba waha się średnio na poziomie 30 procent. Rozpuszczanie skrzepu krwi w mózgu może wywołać ognisko krwotoczne - dodaje ordynator.

Jak wspomnieliśmy wyżej w leczeniu liczy się przede wszystkim czas. Szacuje się, że efektywność leczenia z każdą godziną spada o ok. 20%. Po przywiezieniu pacjenta do szpitala zaczyna się walka o jego życie. Ważnym ogniwem jest Szpitalny Oddział Ratunkowy.

W Polsce natomiast nie refunduje się  trombektomii mechanicznej. Przeznaczona jest ona dla zaledwie kilku procent chorych na udar mózgu. Są to osoby o najgorszych rokowaniach co do przeżycia i jakości życia, ponieważ w tych przypadkach zakrzep jest zlokalizowany w tętnicach mózgowych o największej średnicy. Mimo to, leczenie udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii mechanicznej jest uznane za przełomowe w neurologii naczyniowej.  

Jak podaje specjalistyczny periodyk "Rynek Zdrowia" w Polsce trombektomia mechaniczna jest wykonywana obecnie w 25 ośrodkach. Są one przygotowane kadrowo i organizacyjnie do stosowania tej metody. Barierą w pełnym wykorzystaniu potencjału wielu z tych ośrodków są kwestie finansowe.   Trombektomię mechaniczną można wykonać do 6 godzin od pojawienia się objawów udaru. Wykonuje się ten zabieg u chorych, którzy nie zareagowali na leczenie trombolityczne lub u chorych, którzy przyjeżdżają do szpitala poza oknem terapeutycznym dla trombolizy dożylnej.

Do przeprowadzenia tej procedury konieczny jest przede wszystkim interdyscyplinarny zespół specjalistów, w którego skład wchodzą: radiolog interwencyjny, neurolog, pielęgniarka radiologiczna, anestezjolog, technik radiolog i pielęgniarka anestezjologiczna. Procedura jest kosztowna, między innymi dlatego, że taki zespół musi być w ciągłej, 24-godzinnej gotowości, aby wykonać np. jedną trombektomię w województwie w ciągu tygodnia.

Szacuje się, że około 30 procent pacjentów z udarem mózgu bezpośrednio po leczeniu powinno trafić do oddziału rehabilitacji neurologicznej. W praktyce trafia tam zaledwie 15 procent. Reszta jest odsyłana do domu. Oczywiście, każdy pacjent ma prawo do rehabilitacji w warunkach domowych, ale główny ciężar opieki spada wówczas na najbliższych. Opiekując się chorym po udarze mózgu, trzeba pamiętać, że zwykle, w mniejszym lub większym stopniu, niedowład dotyczy połowy całego ciała: twarzy, przełyku, podniebienia, języka, tułowia, stawu barkowego. Może to być przyczyną nie tylko problemów z poruszaniem się, ale także kłopotów z przełykaniem, piciem czy mówieniem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Brygida T.Brygida T.

Dlaczego krytykujemy posłów, senatorów czy radnych? Czy jest to w ogóle sprawiedliwe? Przecież sami ich wybieramy, więc pretensje powinniśmy mieć tylko do siebie. Że zostaliśmy oszukani? No, cóż - metoda na wnuczka, czy na polityka, cóż to za różnica? Skoro wpuszczasz kogoś do mieszkania, to sprawdź kim ta osoba jest

Obecna kadencja samorządowa niedługo zatoczy pierwsze okrążenie. Za kilka tygodni minie rok odkąd radni sprawują swoje mandaty. Zapewne wiele osób zada sobie pytanie: jaki jest tego efekt? Za co tak zwani "samorządowcy" biorą publiczną kasę? Chyba nie za hejterskie wpisy w internecie, podszczuwania, czy oratorskie popisy zawierające tak samo dużo słów, jak mało jest w nich sensu? Która z osób, oddających głos w wyborach samorządowych śledzi na bieżąco poczynania radnych, przy których postawili swój krzyżyk? Kto z Was zgłosił się do własnego wybrańca z prośbą o interwencję w jakiejkolwiek sprawie? Uzyskaliście pomoc? Są to oczywiście pytania czysto retoryczne. Samorządowa patologia jest coraz głębsza. Z kadencji na kadencję, z roku na rok. Radni zajmują się sobą nawzajem, walczą o stołki i ulegają korupcji. Liczy się głównie kasa i polityczne gierki. Gdzie w tym sprawy ważne dla mieszkańców? Wczorajsze obrady Rady Powiatu Tomaszowskiego były tego dobitnym przykładem. Budziły zażenowanie i smutek. Czy można upaść jeszcze niżej? W naszej rzeczywistości niestety wszystko jest możliwe, a przecież zapewniano Was, że będzie lepiej! Nieprawdaż?

80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. (WSiP) to najstarsze polskie wydawnictwo edukacyjne i jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm działających na rynku podręczników oraz narzędzi edukacyjnych dla szkół w Polsce. Podstawę oferty stanowią tradycyjne i cyfrowe produkty dla wszystkich poziomów edukacji - od wychowania przedszkolnego, przez szkoły podstawowe, licea, technika do szkół branżowych. Firma rozwija innowacyjną platformę edukacyjną - EDURANGĘ. Dbając o najwyższy poziom przygotowywanych materiałów, WSiP nie pomija roli rozwoju zawodowego nauczycieli. Dlatego prowadzi niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli ORKE, który wspiera profesjonalnymi szkoleniami nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:17
80 lat Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.Data dodania artykułu: 08.04.2025 09:10
Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi

Odpowiednio przygotowany pies może być dobrym wsparciem dla osób zmagających się problemami zdrowia psychicznego i istotnym uzupełnieniem ich terapii; takie psy są już szkolone w Polsce. 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Chorego Psychicznie.Data dodania artykułu: 07.04.2025 13:27
Psy asystujące wspierają osoby z problemami psychicznymi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu. Teraz powinienem zrobić Panu drakę za to, że wpuszcza Pan do swojego portalu takie kawałki, jak ten powyżej, które to kawałki wkur#iają internautów. To, co wyprawiają ci powiatowi, debilowaci radni, przechodzi ludzkie pojęcie. Dotychczas próbowałem jakoś-tam bronić tego mojego znajomego Sławka, ale to, co On teraz oldpie#dala, nie mogę tego zrozumieć. I jeszcze nie doczekałem się informacji, czy ci mieszkańcy w sprawie tej S12 doczekali się jakiegoś zainteresowania ze strony debilowatych radnych. Jeżeli się nie doczekali, to, kur#a, DOBRZE IM TAK. Może ta garstka ludzi pierdyknie łbami w ścianę i w ich mózgach tych bezmózgowców wreszcie zaświta myśl, że jak się idzie do wyborów, to trzeba myśleć, kogo się wybiera. Nie mam litości dla tych ludzi. Tak chcieli i tak kur#a mają.Źródło komentarza: Stołki dla radnych KO ważniejsze niż sprawy mieszkańcówAutor komentarza: EllaTreść komentarza: Jestem za ale kilka punkter do natychmiastowej poprawy. Muszla bez lawek ( byly dobre, wywieziono w niewiadome) totala porazka. Miejsce piknikowe przed muszla bez wypozyczalni kocykow i lezaczkow totalna porazka. Muszla gigant az prosi sie o zmniejszenie o ten jeden przedni segment. Gdzie sa wierzby placzace przy stawie, ktore nam obiecano? No gdzie? Ukradli w transporcie? Zlorzueja zlapac a wierzby placzace zasadzic. Brak oznak, gdzie jest toaleta. Mozna bylo zasadzic wiecej drzew. Reszta ok, akceptuje.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: EllaTreść komentarza: Jestem za. Nazywa jak najbardziej adekwatna. Kto wymyslil te Solidarnosc w nazwisk parku? Brakuje tylko Jana Pawla, Braci Kaczynskich i trzech Wieszczow.Źródło komentarza: Park Ostrowskich? Będzie propozycja zmiany nazwy Parku MiejskiegoAutor komentarza: KajkaTreść komentarza: To jest gmina Tomaszów. Gmina Inowłódz zaczyna się z tej strony od Brzustowa. Poza tym, to powiat starał się o dotację, a nie gmina.Źródło komentarza: Rekordowa dotacja do remontu drogi? Czegoś takiego jeszcze nie byłoAutor komentarza: nowicjuszTreść komentarza: Nie żle, tylko czemu tak mała toaleta?Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....Autor komentarza: mTreść komentarza: Zdjęcie 6. Patrząc od wejście do parku o strony ul. Mościckiego widzimy fontannę przypominającą posąg w kształcie krzyża.Źródło komentarza: O samym świcie w centrum miasta....
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama