Przepustowość holu rejestracji wynosi ok. 1500 osób dziennie, w tym głównie pacjentów i ich opiekunów. Ta modernizacja to jedna z kilku inwestycji na tak dużą skalę, mająca przede wszystkim wpływ na psychikę małego pacjenta. Głównym celem była troska o pierwsze wrażenia dziecka przekraczającego mury szpitala. Dlatego przy tym projekcie szczególnie pochylono się nad tematem psychologii oraz wpływu koloru i designu na samopoczucie dziecka. W centralnym punkcie holu rejestracji stanęła trójwymiarowa instalacja złożona z blisko 130 kolorowych, obrotowych sześcianów ze zwierzątkami. Stanowi ona główną atrakcję tego miejsca. Nowe, pełne ciepłych i stonowanych barw wnętrze zapewni małym pacjentom pozytywne odczucia i częściowo złagodzi stres związany z zetknięciem z nowym otoczeniem.
Całą inwestycję, która obejmie prawie 1400 m2 powierzchni podzielono na trzy etapy. Pierwszy, zakończony właśnie etap modernizacji objął 460 m2 holu głównego i rejestracji do 30 poradni specjalistycznych, a także dwa sekretariaty, kawiarnię, zaplecze, cztery łazienki, w tym dedykowaną dla osób z niepełnosprawnością, pomieszczenie triażu z obsługą przez okienka, pokój socjalny i zewnętrzny wiatrołap. Ogrom prac był imponujący, szczególnie, że wnętrza nie były remontowane od ponad czterdziestu lat. Inicjatywa jak i cały ciężar pozyskania środków oraz firm partnerskich na modernizację spoczywał na Patrycji Piekutowskiej, uznanej skrzypaczce – solistce, prezes Fundacji Virtuosa, która firmuje cały remont.
- To pierwsza przestrzeń w szpitalu dziecięcym w Polsce, której projektanci w tak dużym stopniu pochylili się nad tematem pierwszego zderzenia dziecka ze szpitalem. Poza najwyższej jakości materiałami wykończeniowymi, funkcjonalnym rozkładem oraz wyposażeniem pomieszczeń ogromną rolę w tym projekcie odgrywa kolor i jego wpływ na samopoczucie małych pacjentów – mówi Patrycja Piekutowska, prezes Fundacji Virtuosa i ambasador Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. - Dziękujemy wszystkim naszym partnerom za ich udział, który umożliwił realizację tego niezwykłego projektu – dodaje.
Projekt architektoniczny wykonała pro bono pracownia Kuryłowicz & Associates, a remont przeprowadziła firma Skanska. Kolejny etap, który jest zaplanowany na 2022 rok, obejmie izbę przyjęć wraz z częścią medyczną o powierzchni około 800 m2 wraz ze zbudowaniem wiaty dla karetek. Wartość ukończonego projektu to 2,5 mln złotych (z czego ponad 700 tys. złotych to wsparcie finansowe, reszta kwoty to wkład partnerów remontowych, rzeczowych i projektujących).
Napisz komentarz
Komentarze