W ocenie skutków regulacji wyjaśniono, że skrócenie to zostało poprzedzone analizą obserwowanych zmian przebiegu klinicznego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i przebiegiem wywołanej nim choroby COVID-19. W uzasadnieniu wskazano, że zasadność decyzji potwierdzają zmiany wprowadzane w innych państwach, takich jak Francja, Lichtenstein, Luksemburg i Portugalia, gdzie długość kwarantanny wynosi siedem dni.
Zgodnie z rozporządzeniem w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia, kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach (obecnie po 10 dniach).
Zmienione rozporządzenie – w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego – ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.
MZ podnosi, że osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia odbywają ją na zasadach dotychczasowych, tzn. z uwzględnieniem terminów wcześniej obowiązujących.
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze