Jak realizowane jest podłączenie gazu ziemnego?
Liczba domów, które korzystają z gazu ziemnego w celu zapewnienia ogrzewania rośnie z roku na rok. Nie ma co się temu dziwić, gdyż korzystanie z instalacji gazowej niesie ze sobą wiele korzyści. Warto jednak zainteresować się tym jak wygląda podłączenie gazu ziemnego, Dzięki temu można zrozumieć czemu instalacja gazowa jest bardzo bezpieczna i w dzisiejszych czasach ryzyko, że dojdzie do ulatniania się gazu, a w ekstremalnej wersji nawet i wybuchu jest niesamowicie niskie.
Samo podłączenie domu do centralnej sieci, z której płynąć będzie gaz ziemny jest nieco czasochłonne. Wynika to z faktu, że do powstania instalacji gazowej wymagane jest pozwolenie na budowę, a jak wiadomo sprawy urzędowe to praktycznie zawsze konieczność odczekania pewnego czasu. Cały proces może być jednak prosty i przyjemny. W tym celu warto poszukać wykonawcy, który zapewni kompleksową obsługę. Mowa tu o wykonaniu projektu instalacji, pomocy w złożeniu wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę oraz oczywiście o samym wykonaniu przyłącza gazu ziemnego.
Podłączanie gazu ziemnego do domu zaczyna się od postawienia skrzynki gazowej, którą zapewnia Polska Spółka Gazownictwa. Z tej skrzynki prowadzona jest rura, która znajduje się w ziemi na odpowiedniej głębokości. Około 20-30 centymetrów nad nią musi znajdować się taśma ostrzegawcza, tak by w razie prac w ziemi nie doszło do uszkodzenia i rozszczelnienia instalacji. Pierwszy ważny moment w podłączaniu gazu ziemnego to przejście z rury plastikowej na stalową, co jest nazywane podejściem pod budynek. Jest to bardzo ważne i dość wrażliwe miejsce w całej instalacji, więc do wykonania podejścia należy użyć materiałów najwyższej jakości. Następnie rura prowadzona jest do kotła, który będzie ogrzewał instalację. Po podłączeniu pieca wykonuje się próbę szczelności, która pozwala na upewnienie się, że korzystanie z gazu ziemnego będzie w pełni bezpieczne.
Gdy wszystko jest już na miejscu nie pozostaje nic innego jak poprowadzić rury grzewcze, czy też rozprowadzić ogrzewanie podłogowe. Najlepiej jest to wykonać w momencie, gdy dom jest w stanie surowym, gdyż dzięki temu można uniknąć konieczności kucia ścian.
Napisz komentarz
Komentarze