Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 8 grudnia 2021 r. zatwierdził, ustaloną przez Zakład Gospodarki Ciepłowniczej taryfę dla ciepła, na okres 12 miesięcy od dnia wprowadzenia jej do stosowania czyli od dniu 1 stycznia 2022 r. Podwyżki były niemałe i wywołały liczne negatywne komentarze. ZGC argumentował wówczas, że wzrost cen związany jest z rosnącymi cenami opłat emisyjnych, jakie spółka zobowiązana jest płacić. Nikt jednak nie spodziewał się problemów, jakie przyniosła ze sobą wojna w Ukrainie oraz nakładane na Rosję sankcje.
Stąd konieczność ponownego wystąpienia do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o zgodę na zmianę już zatwierdzonych taryf. 8 marca 2022 r., została zatwierdzona, ustalona przez Przedsiębiorstwo, zmiana taryfy dla ciepła w zakresie wysokości określonych w niej cen i stawek opłat.
czytaj także Temperatura gorąca nie tylko w grzejnikach
Z kolejnym pismem Zakład Gospodarki Ciepłowniczej wystąpił już 19 kwietnia 2022 r. Zawierało jak można się spodziewać nowy wniosek o zatwierdzenie zmiany obowiązującej taryfy dla ciepła. Został on umotywowany istotną zmianą warunków wykonywania działalności gospodarczej zaistniałą w związku ze wzrostem kosztów zakupu paliwa technologicznego.
Zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło w takim przedsiębiorstwo energetyczne, może nastąpić zmiana taryfy wprowadzonej do stosowania.
Rozpatrując przedmiotowy wniosek kierowano się przesłankami określonymi w art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którymi decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
Urzędu Regulacji Energetyki przeanalizował przedstawione kalkulację i uznał, że wniosek zasługuje na uwzględnienie. W ten sposób od 1 czerwca będziemy mieli kolejną podwyżkę cen ciepła systemowego.
Drastyczne zmiany cen zauważyli już wcześniej właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkań, opalnych piecami węglowymi oraz gazowymi. Ceny w ostatnich tygodniach wzrosły w sposób, z jakim w historii ostatnich kilkudziesięciu lat nie mieliśmy do czynienia
Napisz komentarz
Komentarze