Na fakt zakupu 800 metrowej działki zwrócił uwagę Piotr Kucharski. Jego zdaniem sprzedaż działki może utrudnić wykup udziałów od wspólnika. Spółka zbyła działkę za kwotę 60 tysięcy złotych, mimo że miasto w tym względzie posiadało prawo pierwokupu. Radny uważa, że kwota była zbyt niska a na temat odstąpienia od prawa pierwokupu powinna wypowiedzieć się Rada Miejska. Ma to o tyle znaczenie, że teren znajduje się wewnątrz spółki i zostanie na nim zbudowana instalacja do produkcji biomasy.
Przypomniał też o nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych. która pozwala na przejmowanie udziałów wspólników mniejszościowych. Pomysł radnego na dokapitalizowanie spółki w kwocie 12 milion złotych, by zmniejszyć ich procentowy udział w przypadku wspólnika wydaje się o tyle wątpliwy, że ten sam radny zwraca często uwagę na rosnący poziom obsługi samorządowego zadłużenia związany ze stawkami WIBOR.
- Budowana instalacja biomasowa, ma prze wszystkim obniżyć koszty wytwarzania ciepła, czyli tak naprawdę koszty, jakie ponoszą mieszkańcy. Najkrócej to ujmując biomasa, uznawana jest za odnawialne źródło energii i w związku z tym zwolniona jest z opłat za uprawnienia emisyjne. Inwestor pozyskał na ten cel pieniądze z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska. Prawo własności zakupionej działki jest mocno ograniczone. Najważniejszym warunkiem jest możliwość odsprzedaży biomasy tylko jednemu podmiotowi. czyli Zakładowi Gospodarki Ciepłowniczej. Jeśli chodzi o wycenę działki na terenie ZGC, to została przeprowadzona w sposób rzetelny - wyjaśniał Marcin Witko.
3 lata temu niemal 250 mln złotych wsparcia z Funduszu Spójności otrzymały przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na realizacje projektów wysokosprawnej kogeneracji. Większość z nich wybuduje instalacje zasilane gazem ziemnym, ale cztery (po rezygnacji ZGC Tomaszów Mazowiecki) wykorzystywać będą biomasę. Dlaczego nasze miasto zrezygnowało z inwestycji? Ze względu na jej wysoki koszt. Dotacja z NFOŚiGW w wysokości ok. 6 mln zł okazała się niewystarczająca do zrealizowania projektu opartego na biomasie, którego koszty trzeba by szacować na ok. 40 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze