To dość szeroka i mało precyzyjna charakterystyka, bo na dobrą sprawę mogłaby oznaczać wszelkie aktywności w zakresie transportu. W rzeczywistości za spedycję uważamy taką działalność, która wynika z umowy profesjonalnej, czyli obsługi przesyłek od nadania poprzez przewiezienie aż do odbioru za opłatą. Spedycja Gdynia z natury wyklucza zatem transport osobowy. To taki rodzaj logistyki, który koncentruje się tylko i wyłącznie do przewozu rzeczy.
Czym zajmują się firmy spedycyjne?
Wysyłka, przewóz i dostarczenie towarów wymaga całego szeregu różnych czynności. Oprócz samego transportu firma spedycyjna zajmuje się przechowywaniem i przetwarzaniem całej dokumentacji związanej z tym skomplikowanym procesem. To fachowcy dbają o zlecanie składu, przechowanie paczek, załadunek, ubezpieczenie, odprawę celną, przewóz i odbiór oraz rozładunek i sprawdzenie zawartości. To szereg czynności, które zostają powierzone firmie, a dzięki temu klient nie musi myśleć o zarządzaniu transportem niezależnie od wybranej opcji.
W świetle prawa
Problemy z definicją i jasnym oddzieleniem logistyki od spedycji sprawiają, że spedycja przez większość traktowana jest jako pewnego rodzaju odmiana przewozu towarów, po którą sięgamy w momencie, gdy nie mamy własnych środków transportowych. Takie traktowanie spedycji jako pośrednictwa sprawia, że firmy, które się w niej specjalizują zmuszone są posiadać licencję transportową, chociaż obiektywnie rzecz biorąc jej nie potrzebują. Być może podstawą do określenia definicji byłoby rozgraniczenie firm, które korzystają z własnej floty pojazdów od tych, które zlecają transport innym przedsiębiorstwom.
Bardzo popularna jest spedycja międzynarodowa, która jest efektem bardzo dużego eksportu polskich towarów na tereny Unii Europejskiej oraz do wschodniej Europy. Firmy spedycyjne prześcigają się więc w tworzeniu ofert szytych na miarę przedsiębiorców. Warto z wybraną podpisać umowę, ponieważ gwarantuje nam to atrakcyjne ceny i dostęp do wielu ofert specjalnych. Firma spedycyjna oprócz przewozu towarów zajmuje się przygotowaniem całej dokumentacji, która jest zależna od przepisów obowiązujących w kraju, do którego wysyłamy towary, zaplanuje odprawę celną i wszelkie opłaty z tym związane. Poza tym szczególnie duże przedsiębiorstwa sprawnie konsolidują ładunki, dzięki czemu docierają one szybciej do odbiorcy niż pojedyncza paczka. To po stronie spedytora jest cały proces przewozu i sprawdzenia chociażby warunków drogowych w danym kraju.
Napisz komentarz
Komentarze