Naukowcy z Wydziału Geoinżynierii UWM badali czynniki demograficzne, psychologiczne, behawioralne i ekonomiczne związane z aktywnością seniorów w ich bliższym i dalszym otoczeniu. Analizy statystyczne w połączeniu z systemami informacji geograficznej (GIS) pozwoliły także opracować mapy miejsc, w których seniorzy są najbardziej aktywni.
"Już pierwsze, cząstkowe wyniki badań pokazują, jak bardzo na przestrzeli ostatnich lat zmieniły się rodzaje aktywności i potrzeby ludzi starszych. Obecni seniorzy są bardziej samodzielni, co znacząco wpływa na ich potrzeby, także te dotyczące zagospodarowania przestrzeni" - mówi dr Dawidowicz. - "Nasze seniorki są zazwyczaj wdowami i żyją samotnie. Inaczej jest w przypadku mężczyzn; zwykle żyją oni z partnerką lub żoną" - dodaje współautorka badania dr inż. Marta Figurska. Jak wyjaśnia, niezależnie od płci polscy seniorzy dość niechętnie kontynuują działalność zawodową. Na emeryturze wolą odpoczywać, uczęszczać na zajęcia, np. prowadzone przez uniwersytety trzeciego wieku, czy - w przypadku kobiet - zajmować się wnukami. Choć coraz więcej polskich seniorów to osoby z wykształceniem średnim i wyższym, nadal widać ogromne dysproporcje pomiędzy dużymi miastami i mniejszymi miejscowościami. W tych ostatnich osoby wykształcone stanowią zdecydowaną mniejszość.
"Seniorzy często ratują nasz lokalny rynek pracy. Gdyby nie te osoby, które już nabyły prawo do zasłużonego odpoczynku na emeryturach, w wielu firmach nie miałby kto pracować. Mimo nabywania uprawnień emerytalnych chcą być nadal aktywni zawodowo. Nie chodzi tu nawet o przyczyny ekonomiczne i chęć dorobienia emerytury, ale poczucie bycia potrzebnym" - mówi Tomasz Wawro zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim i równocześnie radny miejski. - "W miejskim samorządzie staramy się wspierać inicjatywy prezydenta Witko w zakresie polityki senioralnej. A jest ich od początku urzędowania bardzo dużo. Mówię tu nie tylko o domach dziennego pobytu ale też zmianach w otoczeniu. Wystarczy popatrzeć jak zmienia się oblicze tomaszowskich parków. Dzięki funduszom norweskim teraz zrewitalizujemy Park Miejski " - dodaje.
Dzisiejsi seniorzy są zadowoleni ze swojego życia. Podkreślają to naukowcy prowadzący badania demograficzne. "Mają przyjaciół, z którymi chętnie się spotykają, lubią gotować. Są zadowoleni ze swojej sytuacji rodzinnej, relacji z innymi ludźmi, z tego, ile mają czasu wolnego i w jaki sposób go spędzają. Lubią być aktywni, szczególnie w pobliżu miejsca zamieszkania. Co ciekawe - choć relacje rodzinne są dla nich bardzo ważne, równie mocno cenią sobie samodzielność, niezależność i własny rozwój. Dlatego najchętniej mieszkaliby blisko dzieci i wnuków, ale w samodzielnych mieszkaniach czy domach jednorodzinnych".
Badanie ujawniło, że współcześni seniorzy chcą także angażować się w życie społeczne: uczestniczyć w radach senioralnych, pracować jako wolontariusze, pomagać innym, np. w charakterze niani. Chętnie korzystają z placówek i wydarzeń kulturalnych: wychodzą do kina, na warsztaty, do kawiarenek i restauracji.
"Zauważamy, że nawet osoby, mające problem z poruszaniem się, starają się być niezależnymi od członków rodziny. Może zabrzmi to dwuznacznie, ale często wydaje się, że chcą być pomocni a nie stanowić ciężaru. Stąd duże zainteresowanie zakupem chodzików, dzięki którym można sprawnie poruszać się nie tylko po domu ale i na nieco dłuższych spacerach, a nawet przysiąść i odpocząć na siedziskach w które są wyposażone. Jest też duże zainteresowanie elektrycznymi wózkami i skuterami do codziennego przemieszczania się. Mamy takie pacjentki, które w weku 70+ mkną skuterkami na spotkania przy kawie ze swoimi przyjaciółkami" - mówi Aleksandra Strzępek ze sklepu z zaopatrzeniem medycznym przy ulicy Słowackiego 4. - "Obecnie dzięki PFRON zakup takiego pojazdu nie jest już specjalnie dużym wydatkiem." - dodaje
Polsce w tym i tomaszowscy seniorzy odkrywają to, co ich rówieśnicy za granicą robią już od kilkudziesięciu lat. Zauważają, że przekroczenie 60-tki nie oznacza końca życia. Widzą dla siebie jeszcze wiele możliwości rozwoju, dlatego chcą być niezależni i mieć swobodę spotykania się z przyjaciółmi czy organizowania przyjęć. Częściej pozwalają sobie na podróże i wyjazdy zagraniczne. I jest to bardzo dobry kierunek, ponieważ aktywność, zarówno fizyczna, jak i umysłowa, ma ogromny wpływ na zdrowie i długość życia. Organizacje senioralne takie jak np, Stowarzyszenie Pasja w Tomaszowe organizują dla nich dłuższe i krótsze wycieczki i podróże.
Czego potrzebują seniorzy do wygodnego życia? Okazuje się bowiem, że starsze osoby potrzebują przede wszystkim terenów zielonych, parków i miejsc spacerowych. Ważne są dla nich także sklepy spożywcze, supermarkety, przystanki komunikacji miejskiej i miejsca parkingowe, zwłaszcza te dla osób z niepełnosprawnościami. Wysoko w rankingu uplasowały się również biblioteki, ogródki działkowe, przychodnie lekarskie oraz kościoły. Ponieważ starsze osoby preferują przemieszczanie się pieszo, najchętniej korzystają z tego, co znajduje się w zasięgu spaceru. W najstarszej z badanych grup oznacza to odległość 500 m, wśród młodszych seniorów - do 1,5 km.
Myślę, że jednym z kolejnych kroków, jakie w Tomaszowie zrobimy będzie stworzenie mapy miejsc przyjaznych seniorom oraz dokonanie analizy przestrzeni miejskiej pod kątem dostępności oraz użyteczności dla seniorów - podkreśla Tomasz Wawro
Napisz komentarz
Komentarze